To EMΠ or not to ΕΜΠ??

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Θα ξαναδηλώνατε το μπουρδέλο;

Δαγκωτό!! ΕΜΠ till the end!
33
77%
No way dude. No fucking way.. Nope. Even if u hit ur ass on the floor, still no..
10
23%
 
Total votes: 43

User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: To EMΠ or not to ΕΜΠ??

Post by eΝy »

The Horde wrote:εγω τους ηλεκτρολόγους είχα δηλώσει και μάλλον τους ηλεκτρολόγους θα ξαναδηλωνα
lol μα πόσοι μηχανολόγοι ήταν τελικά ηλεκτρολόγοι wannabes?

Ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό το βίτσιο..!

GTP σχολή είναι η ηλεκτρολογία και από ενδιαφέρον και από εύρος αντικείμενων ενασχόλησης.

>.<

Τα μισά τους εργασιακά δικαιώματα τα μοιράζονται με μας και τα άλλα μισά τους τα τρώνε Φυσικοί, Πληροφορικάριοι και Ηλεκτρονικοί..
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: To EMΠ or not to ΕΜΠ??

Post by misfit »

ΜΗΧ-ΜΗΧ ΕΜΠ και τα μυαλά στο μίξερ!Ρε σεις παραδεχτείτε το.μπορεί να γκρινιάζουμε σαν τα νιάνιαρα όλην την ώρα για τα στραβά της σχολής αλλά κατά βάθος γουστάρουμε...
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
Slevin
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 64
Joined: Thu Jan 21, 2010 5:53 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Athens

Re: To EMΠ or not to ΕΜΠ??

Post by Slevin »

eNy wrote:lol μα πόσοι μηχανολόγοι ήταν τελικά ηλεκτρολόγοι wannabes?
Είναι λογικό γιατί είναι επάγγελμα πιο κοντά σε έναν 16-17χρονο. Όταν το παιδί της 3ης λυκείου σκέφτεται τι να ακολουθήσει, συνήθως τα επαγγέλματα (των μηχανικών) που καταλαβαίνει και του φαίνονται γνώριμα είναι του ΗΜΜΥ, του Πολιτικού Μηχανικού και του Αρχιτέκτονα. Για τα δύο τελευταία είναι προφανές το γιατί. Για τους ηλεκτρολόγους απλά διότι έχουν στο μυαλό τους πως θα γίνουν "υπολογιστάκιδες" (λάθος προφανώς) και τους αρέσουν οι υπολογιστές. Ποιος όμως κάθεται να τους εξηγήσει τι ακριβώς είναι ο Μηχανολόγος, τι αντικείμενο έχει, πόσο ευρύ, με τι μπορεί να ασχοληθεί κλπ;
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: To EMΠ or not to ΕΜΠ??

Post by ShadowMech »

Ναι ρε η μηχ μηχ εχουν κ γαμω τα αντικειμενα! οκ.
Απλα εγω οπως ισως και μερικοι αλλοι γουσταρω software hardware klp και δε θα με χαλαγε καθολου να ασχοληθω με αυτο.
Αλλα μιας και βρεθηκα απο δω θα κοιταξω να ασχοληθω καλως εχοντων των πραγματων με software development σε εφαρμογες μηχανικων.... θα δειξει...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: To EMΠ or not to ΕΜΠ??

Post by eΝy »

Βασικό είναι να ξέρεις τι θες.

Και με αυτό εννοώ να μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου, 30άρη, και να ξέρεις ακριβώς σε τι φάση θα θέλεις να βρίσκεσαι τότε.

Πως θα είσαι; Που θα είσαι; Τι θα κάνεις;


Για παράδειγμα εγώ στα 30 μου θα έχω 1εκ € budget στη τράπεζα, θα ταξιδεύω σε όλο τον κόσμο για δουλειές και η βασική μου έγνοια θα είναι σε ποια επένδυση θα τα ρίξω για να αυγατίσουν ακόμα περισσότερο.

Και πάνω σ αυτό το μοτίβο κύριοι εγώ σκοπεύω να κινηθώ. Χρήμα και πάλι χρήμα. Και να πα να γαμηθούν τα μεταπτυχιακά και οι έρευνες του Μετσοβίου και του Cambridge. Για κάποιον άλλον όμως αυτές οι έρευνες μπορεί να είναι όνειρο ζωής.

Ο Don πχ θέλει στα 30 του να σχεδιάζει τα αυτοκίνητα που θα χρησιμοποιούν οι high style alphas του μέλλοντος. Και ξεκίνησε να στήνει καριέρα με το φορμουλάκι του ΕΜΠ.

Η κολλητή μου φιλενάδα θέλει να έχει δική της σχολή χορού.


Κύριοι, έχετε ήδη κάνει τα πρώτα βήματα. Ο χρόνος περνάει.

Εσείς απ τη ζωή σας τι θέλετε;
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
nas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 187
Joined: Sat Jan 30, 2010 1:13 pm

Re: To EMΠ or not to ΕΜΠ??

Post by nas »

+10000000 respect eny
User avatar
TheHorde
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 250
Joined: Mon Jan 25, 2010 7:39 pm

Re: To EMΠ or not to ΕΜΠ??

Post by TheHorde »

νομιζω οτι αυτα ειναι υπερβολες. ο μεσος φοιτητης νομιζω ενδιαφερεται να βρει μια καλη δουλεια το συντομοτερο δυνατον απο κτησεως πτυχιου (σε 2-3 μηνες), που να τον αμοιβει καλα και χωρις να δουλευει υπερβολικες ωρες.
το ξερω βεβαια οτι αυτο ειναι δυσκολο, γι αυτο σκαλωνουνε και ολοι. παντως απο το εμπ μου φαινεται ειναι ευκολοτερο, απ οτι ας πουμε αν ειχες σπουδασε φυσικο ή χημικό.
My life for the Horde!
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: To EMΠ or not to ΕΜΠ??

Post by eΝy »

Ωραία. Μόλις ανακάλυψες τι θες απ τη ζωή σου. Φτιάξε τις σπουδές σου αναλόγως.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: To EMΠ or not to ΕΜΠ??

Post by TiGinetai »

eNy wrote:Ωραία. Μόλις ανακάλυψες τι θες απ τη ζωή σου. Φτιάξε τις σπουδές σου αναλόγως.

Καλά δεν μπορεί να ξέρουν όλοι τι θέλουν να κάνουν σε 10 χρόνια!!!

Μάλλον ο Horde εννοεί περισσότερο ότι αρχικά όλοι θέλουμε να βρούμε μια δουλειά γρήγορα και μετά βλέπουμε πως θα πάει, τι μας αρέσει περισσότερο!Κάτι τέτοιο..
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
Silencer
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 207
Joined: Sun Feb 07, 2010 12:25 pm
Σχολή: Ηλεκτρολόγος

Re: To EMΠ or not to ΕΜΠ??

Post by Silencer »

νομιζω οτι παραβλεπουμε και πόσο σημαντική βοήθεια μπορεί να είναι και το τμήμα διασύνδεσης που έχει το ΕΜΠ.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”