Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by castiel »

δηλαδή δεν μπορεί να γίνει αγώνας χωρίς να κλείσει η σχόλη?
σαν το σχολείο της περιοχής μου, που κάθε χρόνο κλείνει, και βγαίνουν όλοι στα κάγκελα και ζητάνε καλύτερη παιδεία... και μόλις ανοίγει το σχολείο μετράνε τις απουσίες για να μην μείνουν... ε προφανώς απλώς βαριούνται το σχολείο, γιατί δεν προσπαθούν με ενεργή συμμετοχή να το κάνουν καλύτερο...ή τους άλλους που απατούσαν όποτε είχε πορεία να κατεβαίνουν χωρίς να παίρνουν απουσία... και άλλοι πήγαιναν στα σπιτάκια τους και άλλοι πήγαιναν στις πορείες.. ναι, αλλά ο αγώνας απαιτεί θυσίες... οπότε πάρε την απουσία σου και διαδήλωσε όσο θες...
δηλαδή όποιος θέλει να αγωνιστεί, τον εμποδίζει το ανοιχτό πανεπιστήμιο? ας κατέβει στην πορεία και ας χάσει το μάθημα.. θα πάρει από αλλού σημειώσεις...
από την άλλη ότι συμβολικό χαρακτήρα μπορεί να έχει μια κατάληψη νομίζω ότι πλέον έχει χαθεί... έχει γίνει ρουτίνα, έχει χάσει το νόημα της...
με την κατάσταση που επικρατεί στη χώρα μας, αν θέλει η κυβέρνηση να περάσει ένα νομο, θα τον περάσει... αφού δεν ξυπνάμε και τους ψηφίζουμε... μας πηδ@@ε , πονάμε, αλλά σε 1 μήνα πάλι οι ίδιοι θα βγουν...

από αυτά που έχω δει μέσα σε δύο εβδομάδες στη σχολή...
μας και εαακ είναι σαφώς πιο δραστήριες από δαπ και πασπ (βασικά από αυτές δεν έχω δει τίποτα).. αλλά νομίζω ότι τα παιδιά με τον τρόπο τους αγγίζουν μερικές φορές τα όρια της γραφικότητας... (+ μοιράζουν πολλά φυλλάδια, είναι κρίμα, πετιούνται από εδώ και από εκεί και δεν ανακυκλώνονται 8-) )εγώ πάντως θα πάω στη συνέλευση για να δω και πως θα είναι... αν όμως αρχίσουν να ασχολούνται με μ@λ@κιες θα σηκωθώ να φύγω...


ps μπορεί να είμαι 2 εβδομάδες στο ΕΜΠ αλλά έχω γνωστούς και συγγενείς σε διάφορα πανεπιστήμια. θα συμφωνήσω ότι οι παρατάξεις καταστρέφουν το πανεπιστήμιο... μήπως, λέω μήπως, μια κίνηση διαμαρτυρίας, χωρίς κομματικά κίνητρα, από ανεξάρτητους φοιτητές θα είχε καλύτερα αποτελέσματα? μήπως πρέπει πλέον όλοι αυτοί που έχουν γίνει τα σκυλάκια των κομμάτων να καταλάβουν ότι κάτι καλό θα γίνει μόνο όταν όλοι οι φοιτητές αφήσουν πίσω την κομματική τους ταυτότητα και δράσουν ως ενιαίο σύνολο? γιατί, δεν λέω, επιθυμητό, αν όχι απαραίτητο είναι να είναι ο καθένας μας πολιτικοποιημένος, αλλά το να παίρνουν οι φοιτητικές παρατάξεις γραμμές από τα κόμματα μαθαίνοντας ποιηματάκια δεν νομίζω ότι βοηθάει και πολύ...
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by Λakedaimonas »

castiel wrote:αλλά νομίζω ότι τα παιδιά με τον τρόπο τους αγγίζουν μερικές φορές τα όρια της γραφικότητας...
δεν αγγίζουν τα όρια της γραφικότητας ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΦΙΚΟΙ! Προσωπική μου γνώμη πάντα.

Από την άλλη όπως έγραψα και πιο πάνω, ΑΥΤΟΙ ΚΑΤΙ ΚΑΝΟΥΝ...ΕΣΕΙΣ?
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by eΝy »

Λakedaimonas wrote: Από την άλλη όπως έγραψα και πιο πάνω, ΑΥΤΟΙ ΚΑΤΙ ΚΑΝΟΥΝ...ΕΣΕΙΣ?
Κάθονται και την τρώνε; :lol:
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
stefanos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 56
Joined: Sat Jan 23, 2010 9:17 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός
Gender: Male

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by stefanos »

παιδιά τελικά τι έγινε???
mecho
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 53
Joined: Sat Jul 03, 2010 1:53 pm
Gender: Male

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by mecho »

δες εδω http://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.p ... 1&start=10
κατάληψη για αύριο.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by castiel »

Λakedaimonas wrote:
castiel wrote:αλλά νομίζω ότι τα παιδιά με τον τρόπο τους αγγίζουν μερικές φορές τα όρια της γραφικότητας...
δεν αγγίζουν τα όρια της γραφικότητας ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΦΙΚΟΙ! Προσωπική μου γνώμη πάντα.

Από την άλλη όπως έγραψα και πιο πάνω, ΑΥΤΟΙ ΚΑΤΙ ΚΑΝΟΥΝ...ΕΣΕΙΣ?
ξέρεις κάτι, το συγκεκριμένο θέμα με έχει προβληματίσει έντονα... το θέμα είναι ότι αυτοί έχουν μια α οργάνωση, ένα συντονισμό... από την αλλή εγώ σαν μονάδα μόνος μου δεν μπορώ να δράσω αποτελεσματικά... και από τη στιγμή που δεν γίνεται μία ανεξάρτητη κίνηση(τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω κάποια) τι μπορούμε να κάνουμε? προτάσεις πάντα δεκτές...
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by eΝy »

castiel wrote:
Λakedaimonas wrote:
castiel wrote:αλλά νομίζω ότι τα παιδιά με τον τρόπο τους αγγίζουν μερικές φορές τα όρια της γραφικότητας...
δεν αγγίζουν τα όρια της γραφικότητας ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΦΙΚΟΙ! Προσωπική μου γνώμη πάντα.

Από την άλλη όπως έγραψα και πιο πάνω, ΑΥΤΟΙ ΚΑΤΙ ΚΑΝΟΥΝ...ΕΣΕΙΣ?
ξέρεις κάτι, το συγκεκριμένο θέμα με έχει προβληματίσει έντονα... το θέμα είναι ότι αυτοί έχουν μια α οργάνωση, ένα συντονισμό... από την αλλή εγώ σαν μονάδα μόνος μου δεν μπορώ να δράσω αποτελεσματικά... και από τη στιγμή που δεν γίνεται μία ανεξάρτητη κίνηση(τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω κάποια) τι μπορούμε να κάνουμε? προτάσεις πάντα δεκτές...
1) Once upon a time, 3 χρόνια πριν, εν μέσω 6-7 εβδομάδων συνεχόμενης κατάληψης, μαζεύτηκαν πολλά παιδιά εδώ στο Forum και κατέβασαν πλαίσιο "ανοικτή σχολή". Το πλαίσιο αυτό, το στήριξε και η ΔΑΠ αποσύροντας το δικό της και με τις δυνάμεις της αγάπης ενωμένες εν τέλει ψηφίστηκε ανοιχτή σχολή με 50 ψήφους διαφορά.

Την επόμενη μέρα οι ΕΑΑΚίτες μάζεψαν ψήφους για να ξαναγίνει Γ.Σ. και δύο μέρες μετά η σχολή ήταν πάλι κλειστή.


2) Μια άλλη φορά αποφασίστηκε να μην κατέβει κανένας στη Γ.Σ. ώστε να μην έχει απαρτία να πάρει απόφαση. Μαζεύτηκαν λοιπόν όλοι οι ΕΑΑΚίτες του ΕΜΠ, δημιούργησαν κάτι που ονομάσανε Πανπολυτεχνειακή Αγωνιστική Συνέλευση και αποφάσισαν να κλείσουν όλες τις σχολές του ΕΜΠ.



Συμπεραίνουμε λοιπόν ότι αν δεν πάρει κανείς τον νόμο στα χέρια του, μονάχα μέσα από διαδικασίες και συνελεύσεις δουλειά δεν κάνει. Και επανερχόμενοι στα λόγια του Λακεδαίμονα όσο "αυτοί κάτι κάνουν και εσείς τίποτα" μην διαμαρτύρεστε.

Απλά take care. Γνώρισα κάποτε έναν ΔΑΠίτη υπεύθυνο -της παλιάς σχολής ΔΑΠιτών, όχι σαν τους σημερινούς σακάκι-πουλόβερ-μοκασίνι - που τον είχαν στείλει χειρουργείο ατάκα κι επιτόπου επειδή προσπάθησε εν έτει 1998 να σπάσει κατάληψη. Και αυτά στους Μηχανολόγους.

Fanatics are not to be taken lightly.


Καλό κουράγιο, η ανθρώπινη βλακεία είναι πάντα ένα συναρπαστικό αντικείμενο μελέτης.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by Elias »

all. koukoulofloros wrote:
crouch wrote:Elia ωραίο το ποστ και έχεις δίκιο στα περισσότερα, αλλά χάνω το σημείο που εξηγείς γιατί η κατάληψη δικαιολογείται... ;)

τέκνον μου , είναι αδύνατο να χάσεις κάτι που δεν ευρέθη ποτέ
Ακριβώς, δεν αναφέρθηκα σε αυτό στο προηγούμενο ποστ.
Πάντως με λίγα λόγια είτε το δέχεστε είτε όχι, είτε το γνωρίζετε είτε όχι, το ΕΜΠ επιτελεί πάρα πολλές έρευνες προς όφελος επιχειρήσεων και τρέχουν πάρα πολλά project τα οποία αναστέλλονται όταν παραμένει η σχολή κλειστή, κι αυτό ίσως πονάει περισσότερο μερικές φορές το κεφάλαιο-κυβέρνηση, παρά η πορεία που γίνεται στο κέντρο της Αθήνας.Έτσι μέσω της κατάληψης έχεις έναν ακόμα μοχλό πίεσης.
Συμφωνώ απόλυτα, πως οι καταλήψεις δεν πρέπει να γίνονται για ψύλλου πήδημα γιατί έτσι ακριβώς χάνουν την αξία τους όπως ισχυρίζεστε οι περισσότεροι(γιατί μάλλον στην ακαδημαϊκή σας καριέρα έγιναν αρκετές τέτοιες).
Παρόλα αυτά, η αναθέωρηση του άρθρου 16 πριν 3-4 χρόνια, η δολοφονία ενός παιδιού τον Δεκέμβρη του 2008, και η τωρινή κατάσταση, που κατά τη γνώμη μου είναι η κρισιμότερη από όλες τις προηγούμενες, δικαιολογούν τις καταλήψεις σαν μέσα πάλης του φοιτητικού κινήματος, εφόσον οι ίδιοι οι φοιτητές τις ψηφίζουν, βάσει αμεσοδημοκρατικών διαδικασιών, δηλαδή μέσω των συνελεύσεων.
Κι εγώ μαζί σας θα καταδικάσω και θα καταψηφίσω καταλήψεις που έγιναν και θα γίνουν χωρίς πραγματικό λόγο και αιτία, αλλά η γνώμη μου είναι ξεκάθαρη πως σήμερα υπάρχει και ο λόγος και η αιτία για να γίνουν κινητοποιήσεις, πάντα με την συγκατάθεση του φοιτητικού συλλόγου.
Από εκεί και πέρα, εφόσον είναι εφικτό να κατέβουμε στην πορεία, χωρίς να χάσουμε μάθημα και να ασκήσουμε πίεση στο κεφάλαιο καθυστερώντας τις έρευνες του εντος ΕΜΠ κάνοντας κατάληψη, γιατί να μην το κάνουμε όταν διακυβέβονται τα συμφέροντα και το μέλλον μας.Παρόλα αυτά, αν ψηφιστεί να μην γίνει κατάληψη από τον φοιτητικό σύλλογο, δεν υπάρχει κανείς που δεν θα σεβαστεί αυτή την απόφαση και απλώς θα κατέβουμε όσοι θέλουμε στην πορεία χάνοντας το μάθημα...
Όλοι οι υπόλοιποι που κάθεστε σπίτι σας τις ημέρες των συνελεύσεων, δεν διαβάζετε και δεν σκέφτεστε για να κρίνετε την σημερινή κατάσταση σύμφωνα με τα συμφέροντα σας, φοβάμαι πως δεν έχετε καν το δικαίωμα να παραπονιέστε...
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by ShadowMech »

κι αυτό ίσως πονάει περισσότερο μερικές φορές το κεφάλαιο-κυβέρνηση
Ευχαριστω που μου φτιαχνεις το κεφι, ειλικρινα το χρειαζομουν!

"Συγνωμη, απο την intracom τηλεφωνω, υπουργειο παιδειας εκει? Εχουμε τεραστιο προβλημα με project στο ΕΜΠ που μας εχουν μεινει πισω λογω καταληψεων, καντε κατι ρε παιδια και αποσειρετε τη μεταρυθμιση της παιδειας για να προχωρησουμε. Ευχαριστω."

:D :D :D :D

Ειλικρινα ποσοι απο εσας που πιστευετε τετοιες μπαρουφες εχετε κατσει να εκλογικευσετε αυτο που λετε και να δειτε αν στεκει ή αν σας εχει γινει ενφυτευση της ιδεας (inception :P ) μεσω πλυσης εγκεφαλου? Πραγματικα ποσο πια απουσα μπορει να ειναι η κοινη λογικη? Οεο?
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by Elias »

castiel wrote:δηλαδή δεν μπορεί να γίνει αγώνας χωρίς να κλείσει η σχόλη?
σαν το σχολείο της περιοχής μου, που κάθε χρόνο κλείνει, και βγαίνουν όλοι στα κάγκελα και ζητάνε καλύτερη παιδεία... και μόλις ανοίγει το σχολείο μετράνε τις απουσίες για να μην μείνουν... ε προφανώς απλώς βαριούνται το σχολείο, γιατί δεν προσπαθούν με ενεργή συμμετοχή να το κάνουν καλύτερο...ή τους άλλους που απατούσαν όποτε είχε πορεία να κατεβαίνουν χωρίς να παίρνουν απουσία... και άλλοι πήγαιναν στα σπιτάκια τους και άλλοι πήγαιναν στις πορείες.. ναι, αλλά ο αγώνας απαιτεί θυσίες... οπότε πάρε την απουσία σου και διαδήλωσε όσο θες...
δηλαδή όποιος θέλει να αγωνιστεί, τον εμποδίζει το ανοιχτό πανεπιστήμιο? ας κατέβει στην πορεία και ας χάσει το μάθημα.. θα πάρει από αλλού σημειώσεις...
από την άλλη ότι συμβολικό χαρακτήρα μπορεί να έχει μια κατάληψη νομίζω ότι πλέον έχει χαθεί... έχει γίνει ρουτίνα, έχει χάσει το νόημα της...
με την κατάσταση που επικρατεί στη χώρα μας, αν θέλει η κυβέρνηση να περάσει ένα νομο, θα τον περάσει... αφού δεν ξυπνάμε και τους ψηφίζουμε... μας πηδ@@ε , πονάμε, αλλά σε 1 μήνα πάλι οι ίδιοι θα βγουν...

από αυτά που έχω δει μέσα σε δύο εβδομάδες στη σχολή...
μας και εαακ είναι σαφώς πιο δραστήριες από δαπ και πασπ (βασικά από αυτές δεν έχω δει τίποτα).. αλλά νομίζω ότι τα παιδιά με τον τρόπο τους αγγίζουν μερικές φορές τα όρια της γραφικότητας... (+ μοιράζουν πολλά φυλλάδια, είναι κρίμα, πετιούνται από εδώ και από εκεί και δεν ανακυκλώνονται 8-) )εγώ πάντως θα πάω στη συνέλευση για να δω και πως θα είναι... αν όμως αρχίσουν να ασχολούνται με μ@λ@κιες θα σηκωθώ να φύγω...


ps μπορεί να είμαι 2 εβδομάδες στο ΕΜΠ αλλά έχω γνωστούς και συγγενείς σε διάφορα πανεπιστήμια. θα συμφωνήσω ότι οι παρατάξεις καταστρέφουν το πανεπιστήμιο... μήπως, λέω μήπως, μια κίνηση διαμαρτυρίας, χωρίς κομματικά κίνητρα, από ανεξάρτητους φοιτητές θα είχε καλύτερα αποτελέσματα? μήπως πρέπει πλέον όλοι αυτοί που έχουν γίνει τα σκυλάκια των κομμάτων να καταλάβουν ότι κάτι καλό θα γίνει μόνο όταν όλοι οι φοιτητές αφήσουν πίσω την κομματική τους ταυτότητα και δράσουν ως ενιαίο σύνολο? γιατί, δεν λέω, επιθυμητό, αν όχι απαραίτητο είναι να είναι ο καθένας μας πολιτικοποιημένος, αλλά το να παίρνουν οι φοιτητικές παρατάξεις γραμμές από τα κόμματα μαθαίνοντας ποιηματάκια δεν νομίζω ότι βοηθάει και πολύ...
Συνάδελφε καλά κάνεις και ψάχνεσαι από τώρα που είναι νωρίς.Προφανώς είσαι πρωτοετής σύμφωνα με τα λεγόμενα σου.Θα σου πω και πως εγώ μπαίνοντας στη σχολή είχα μια παρόμοια αντίληψη με τη δική σου, μάλιστα, στο μυαλό μου είχα και ως θετικό το ότι οι Ναυπηγοί δεν έκαναν τόσο πολλές καταλήψεις σε σχέση με τις άλλες σχολές του ΕΜΠ(πράγμα που ακόμα θεωρώ θετικό).
Όμως, ο κόσμος του πολυτεχνείου είναι εντελώς διαφορετικός από τον κόσμο του σχολείου.
Όσα ήξερες, πραγματικά ξέχασε τα.Έχεις λόγο για οτιδήποτε συμβαίνει στο περιβάλλον σου πλέον, είτε είναι στα πλαίσια της σχολής, είτε είναι στα πλαίσια της κοινωνίας.
Δεν ξυπνάνε οι τεμπέληδες του σχολείου και αποφασίζουν να το κλείσουν απλώς για να χάσουν μάθημα, και εσύ δεν μπορείς να αντισταθείς.
Γίνεται συνέλευση, στην οποία έχεις δικαίωμα και λόγου και ψήφου, όπως ελπίζω να είδες σήμερα, και αν η πλειοψηφία αποφασίσει να γίνει κατάληψη, τότε γίνεται κατάληψη και με αιτήματα που αφορούν ζητήματα της σχολής-εκπαίδευσης αλλά και ευρύτερα κοινωνικά ζητήματα.
Άρα το αν θα γίνει κατάληψη ή όχι εξαρτάται από όλους μας.
Τελικά, σαφώς όποιον θέλει να αγωνιστεί, δεν τον εμποδίζει το ανοιχτό πολυτεχνείο, αλλά το να είναι κλειστό για κάποιες συγκεκριμένες μέρες, σαφώς τον βοηθάει στον αγώνα του.(Νομίζω πως σε αυτό το ζήτημα απάντησα πληρέστερα στο προηγούμενο ποστ)
Τώρα όσον αφορά, την κατάντια μας ως έθνος, καλά κάνεις και την επισημαίνεις, αλλά δεν πρέπει να την αποδέχεσαι.Πρέπει να ελπίζεις και να αγωνιστείς για την βελτίωση αυτής της κατάστασης όπως μπορείς(και στο συγκεκριμένο ζήτημα, ο ατομικός δρόμος δεν αποτελεί λύση κατά τη γνώμη μου.Ο ατομιστικός δρόμος μας έχει φτάσει σε αυτό το σημείο).
Εντάξει, η γραφικότητα των Εαακ της σχολής μας, είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό, οπότε δεν έχει νοήμα να το συζητάμε, αλλά όσον αφορά τα φυλλάδια πρέπει να επανεξετάσεις τη θέση σου.Δεν γράφουν, μαλακίες αυτά τα φυλλάδια.Στα μοιράζουν για να τα διαβάσεις και να μάθεις τα ζητήματα που τους προβληματίζουν και κατ'επέκταση πρέπει να προβληματίζουν κι εσένα.Τα διαβάζεις και το ανακυκλώνεις, ή τα ανακυκλώνεις κατευθείαν...δεν ευθύνονται τα ΕΑΑΚ που είμαστε εμείς άξεστοι.
Τέλος, δεν ξέρω αν μετά την πρώτη σου συνέλευση έχεις ακόμα την ίδια γνώμη για τις φοιτητικές παρατάξεις και για τις γραμμές που παίρνουν εκ των άνω(για την ΔΑΠ και την ΠΑΣΠ δεν υπάρχει αμφιβολία), αλλά δεν μπορώ να φανταστώ, πως φοιτητές που δεν πάνε καν στην συνέλευση για να ακούσουν, να μιλήσουν, να προτείνουν και να ψηφίσουν, μπορούν να οργανωθούν και να αγωνισθούν για το συμφέρον τους, αποκομμένοι από φοιτητικές παρατάξεις...Μακάρι να συμβεί κάποια στιγμή, αλλά μου φαίνεται ουτοπικό...
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”