Solidworks vs CATIA vs Inventor vs ...

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Angvl
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 404
Joined: Wed Feb 24, 2010 7:12 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Solidworks vs CATIA vs Inventor vs ...

Post by Angvl »

Ντα γκασπαζά.
panosfcb
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 170
Joined: Wed Sep 22, 2010 5:16 pm

Re: Solidworks vs CATIA vs Inventor vs ...

Post by panosfcb »

Ξέρει κάποιος πώς μπορούμε να εισάγουμε σημεία στο SW?
Π.χ. έστω ότι έχουμε ένα πίνακα με συντεταγμένες (χ η πρώτη στήλη και y η δεύτερη στήλη) σε .txt. Πώς μπορούμε να τα εισάγουμε στο Solidworks απλά ως σημεία;
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Solidworks vs CATIA vs Inventor vs ...

Post by ιστορικός mech-eng »

panosfcb wrote:Ξέρει κάποιος πώς μπορούμε να εισάγουμε σημεία στο SW?
Π.χ. έστω ότι έχουμε ένα πίνακα με συντεταγμένες (χ η πρώτη στήλη και y η δεύτερη στήλη) σε .txt. Πώς μπορούμε να τα εισάγουμε στο Solidworks απλά ως σημεία;

αν θελεις να τα εισαγεις με spline σου βγαζει αυτοματα πινακα που εισαγεις χ, y, z και βγαζει μονο του την καμπυλη...(Curve>Curve through XYZ points)
εσυ ομως εννοεις να εισαγεις μονο τα σημεια και χωρις καποια καμπυλη?( το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι η δημιουργεια ενος pattern...)κοιτα και στην εικονα που επισυναπτω αν θελεις πες και τι τα χρειαζεσαι αυτα τα σημεια (ειναι βοηθητικα ή συμμετεχουν στο σχεδιο? )
Attachments
ScreenShot044.jpg
panosfcb
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 170
Joined: Wed Sep 22, 2010 5:16 pm

Re: Solidworks vs CATIA vs Inventor vs ...

Post by panosfcb »

Έστω ότι έχεις τις συντεταγμένες των σημείων μιας γεωμετρικής μορφής (είτε 2D είτε 3D) σε μορφή μητρώου και θες να βάλεις αυτά τα σημεία στο SolidWorks έτσι ώστε να πας μετά και να τα ενώσεις. Ο τρόπος που βάζεις τα σημεία ποιός είναι;;
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Solidworks vs CATIA vs Inventor vs ...

Post by ιστορικός mech-eng »

panosfcb wrote:Έστω ότι έχεις τις συντεταγμένες των σημείων μιας γεωμετρικής μορφής (είτε 2D είτε 3D) σε μορφή μητρώου και θες να βάλεις αυτά τα σημεία στο SolidWorks έτσι ώστε να πας μετά και να τα ενώσεις. Ο τρόπος που βάζεις τα σημεία ποιός είναι;;

αν ειναι ετσι τοτε μεσω της εντολης Curve >Curve through XYZ points βαζεις τα σημεια με την σειρα που θελεις και η καμπυλη προκυπτει αυτοματα,μετα αυτη την καμπυλη μπορει να την κανεις οτι θελεις...δεν γνωριζω ομως αν μπορεις να βαλεις ολοκληρο πινακα με την μια ,η διαδικασια που λεω προυποθετει να τα περνας ενα ενα στο μητρωο****.
παραθετω και δυο screenshots

****μεσω της επιλογης browse μπορεις να εισαγεις και πινακα σημειων σε μορφη *.txt ή *.sldcrv (curves)
Attachments
Curve >Curve through XYZ points
Curve >Curve through XYZ points
πινακας σημειων
πινακας σημειων
chris.SP
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 120
Joined: Mon Jun 14, 2010 10:08 pm

Re: Solidworks vs CATIA vs Inventor vs ...

Post by chris.SP »

Παιδιά θέλω να αποκτήσω κάπως το Solidworks για να το δουλέψω σπίτι μου και να το μάθω..Κατέβασα αυτό Solidworks 2014 SP4.0 x64 το εγκατέστησα αλλά δεν μπορώ να βρω το crack για να σταματήσει να μου ζητά να κάνω activate...Επειδή δεν βγάζω άκρη και επειδή θέλω να μάθω Solidworks γνωρίζει κάποιος που μπορώ να το κατεβάσω σπασμένο αλλά να μην είναι μόνο για ένα μήνα ή να θέλει να κάνω activate και όλα αυτά τα περίεργα...Και κάτι ακόμα έχει κάνει ποτέ κανένας μαθήματα solidworks ?..
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Solidworks vs CATIA vs Inventor vs ...

Post by ιστορικός mech-eng »

chris.SP wrote:Παιδιά θέλω να αποκτήσω κάπως το Solidworks για να το δουλέψω σπίτι μου και να το μάθω..Κατέβασα αυτό Solidworks 2014 SP4.0 x64 το εγκατέστησα αλλά δεν μπορώ να βρω το crack για να σταματήσει να μου ζητά να κάνω activate...Επειδή δεν βγάζω άκρη και επειδή θέλω να μάθω Solidworks γνωρίζει κάποιος που μπορώ να το κατεβάσω σπασμένο αλλά να μην είναι μόνο για ένα μήνα ή να θέλει να κάνω activate και όλα αυτά τα περίεργα...Και κάτι ακόμα έχει κάνει ποτέ κανένας μαθήματα solidworks ?..

χρησταρα οπως σου ειπα , η διαδικασια ειναι youtube--> tutorials ή αν θελεις να ξεκινησεις απο το μηδεν υπαρχουν απειρα σαιτ που το κανουν ,τα βρισκεις με απλο googlαρισμα.Σχετικα με το solidworks 2014 ,το εχω εγκαταστησει,δεν το προτεινω ομως.Κατεβασε καποια παλιοτερη εκδοση (2013 ή 2012) και αυτο γιατι με ταλαιπωρησε αρκετα η εγκατασταση.Σιγουρα οταν κανεις το activation πρεπει να κλεισεις το internet ,δεν θυμαμαι αν πρεπει να ''φτιαξεις'' server ωστε να βλεπει απο εκει την αδεια του και να ανοιγει.Δοκιμασε να κατεβασεις καποιο παλιοτερο που ειναι σιγουρα σπασμενο και εγκαθισταται πιο ευκολα
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Solidworks vs CATIA vs Inventor vs ...

Post by sid »

ο αποκάτω παπάρας αλλοιώνει τα ποστ :roll:
Last edited by sid on Sun Mar 08, 2015 1:13 pm, edited 1 time in total.
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Solidworks vs CATIA vs Inventor vs ...

Post by Adamaklas »

sid wrote:

λολ
λολ
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
chris.SP
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 120
Joined: Mon Jun 14, 2010 10:08 pm

Re: Solidworks vs CATIA vs Inventor vs ...

Post by chris.SP »

ιστορικός mech-eng wrote:
chris.SP wrote:Παιδιά θέλω να αποκτήσω κάπως το Solidworks για να το δουλέψω σπίτι μου και να το μάθω..Κατέβασα αυτό Solidworks 2014 SP4.0 x64 το εγκατέστησα αλλά δεν μπορώ να βρω το crack για να σταματήσει να μου ζητά να κάνω activate...Επειδή δεν βγάζω άκρη και επειδή θέλω να μάθω Solidworks γνωρίζει κάποιος που μπορώ να το κατεβάσω σπασμένο αλλά να μην είναι μόνο για ένα μήνα ή να θέλει να κάνω activate και όλα αυτά τα περίεργα...Και κάτι ακόμα έχει κάνει ποτέ κανένας μαθήματα solidworks ?..

χρησταρα οπως σου ειπα , η διαδικασια ειναι youtube--> tutorials ή αν θελεις να ξεκινησεις απο το μηδεν υπαρχουν απειρα σαιτ που το κανουν ,τα βρισκεις με απλο googlαρισμα.Σχετικα με το solidworks 2014 ,το εχω εγκαταστησει,δεν το προτεινω ομως.Κατεβασε καποια παλιοτερη εκδοση (2013 ή 2012) και αυτο γιατι με ταλαιπωρησε αρκετα η εγκατασταση.Σιγουρα οταν κανεις το activation πρεπει να κλεισεις το internet ,δεν θυμαμαι αν πρεπει να ''φτιαξεις'' server ωστε να βλεπει απο εκει την αδεια του και να ανοιγει.Δοκιμασε να κατεβασεις καποιο παλιοτερο που ειναι σιγουρα σπασμενο και εγκαθισταται πιο ευκολα
oκ...θα βγάλω την έκδοση που εγκατέστησα και θα κατεβάσω μια παλιότερη...για tutorials έχω ψάξει υπάρχουν πολλά το έχω δει...ευχαριστώ ιστορικέ αν έχω κάποιο θέμα θα και δεν τα καταφέρω θα ξαναστείλω...
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”