Solidworks vs CATIA vs Inventor vs ...

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
panosfcb
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 170
Joined: Wed Sep 22, 2010 5:16 pm

Re: Solidworks vs CATIA vs Inventor vs ...

Post by panosfcb »

stratoscaster wrote: Γενικά πάντως πιστεύω πως το 2d σχέδιο δεν θα πεθάνει ποτέ κ μάλιστα για έναν πεπειραμενο επαγγελματία μηχανικό ή μηχανουργό μπορεί να λέει κ περισσότερα πράγματα από ένα 3d μοντέλο. Κ στο συγκεκριμένο τομέα το AutoCAD είναι απαιχτο καθώς έχει φοβερά εργαλεία με βασικότερο το απίστευτο command line το οποίο απ ότι έχω δει λείπει από τα (σαφώς πιο σύγχρονα) προγράμματα 3d! Χώρια του ότι υπάρχει κ δυνατότητα προγραμματισμού σε basic για τους πιο μερακλήδες. Επιπλέον πολλές φορές με έχει ξελασπώσει σε θέματα όχι καθαρά σχεδιαστικά, όπως γεωμετρικά σχήματα κ προβλήματα, σκαριφηματα σε εργασίες κοκ. Γι αυτό κ θα συμφωνήσω ότι το AutoCAD είναι Εργαλείο για ΚΑΘΕ μηχανικό!!
+1000
stratoscaster wrote: σε συνδυασμό με τον έρωτα που επικρατεί στη σχολή με το solidworks στραφηκα προς τα εκεί! Τα emulation δεν τα έχω πολυπαιξει αφού καλά καλά δεν ξέρω τι είναι τα πεπερασμενα στοιχεία αλλά το solidworks γενικά μου φαίνεται πιο user friendly!
Για να μάθεις Solidworks σαν beginner θα βοηθήσει να πάρεις κανά βιβλίο από αυτά που αναφέρονται στο web ή αρκούν τα tutorials που μπορείς να βρεις και full εργατοώρες; Έχει κανείς καμιά ιδέα;
tpm wrote:
panosfcb wrote:
Πολύ εντυπωσιακό ως προς τα αποτελέσματά του είναι και το LS-DYNA. Κινείται στα πλαίσια της πλαστικής περιοχής. Ωστόσο στο design του μοντέλου δυσκολεύτηκα πολύ. Νομίζω δεν έχει καν undo αν θυμάμαι καλά.
Όσον αφορά το LS-DYNΑ, LS-DYNA καλείται ο κώδικας ή ο solver ο οποίος λύνει το πρόβλημα. Αυτό που αναφέρεσαι είναι πιθανότατα ο pre-processor της ETA και ο οποίος είναι επιεικώς απαράδεκτος. Υπάρχουν διάφοροι pre- και post-processors οι οποίοι δημιουργούν και δέχονται είσοδο για το Dyna από διάφορες εταιρείες όπως η ANSYS, η MSC και άλλες που έχουν σαφώς καλύτερο περιβάλλον.
Το είπα LS-DYNA γτ έτσι προφανώς θα το ακούσουν όσοι πάρουν τα "Ειδικά κεφάλαια πλαστικής ανάλυσης".
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Solidworks vs CATIA vs Inventor vs ...

Post by ShadowMech »

Γενικά πάντως πιστεύω πως το 2d σχέδιο δεν θα πεθάνει ποτέ κ μάλιστα για έναν πεπειραμενο επαγγελματία μηχανικό ή μηχανουργό μπορεί να λέει κ περισσότερα πράγματα από ένα 3d μοντέλο. Κ στο συγκεκριμένο τομέα το AutoCAD είναι απαιχτο καθώς έχει φοβερά εργαλεία με βασικότερο το απίστευτο command line το οποίο απ ότι έχω δει λείπει από τα (σαφώς πιο σύγχρονα) προγράμματα 3d! Χώρια του ότι υπάρχει κ δυνατότητα προγραμματισμού σε basic για τους πιο μερακλήδες. Επιπλέον πολλές φορές με έχει ξελασπώσει σε θέματα όχι καθαρά σχεδιαστικά, όπως γεωμετρικά σχήματα κ προβλήματα, σκαριφηματα σε εργασίες κοκ. Γι αυτό κ θα συμφωνήσω ότι το AutoCAD είναι Εργαλείο για ΚΑΘΕ μηχανικό!!
Οποιος εχει δουλεψει το sketch του sw και το autocad δε νομιζω οτι θα πει οτι προτιμα το autocad. Εισαι πολυ παραγωγικότερος φτιαχνοντας το σχεδιο με το χερι και περνοντας διασταεις μετα, με τις οποιες μπορεις και να ελεγξεις ποια διασταση δεν εχεις ορισει/ δεν ξερεις, πραγμα που στο autocad θα σε σταματαγε επιτοπου.

Η ολη συζητηση μου θυμιζει τον kgianna να μας λεει για την απιστευτη δυναμη και ευκολια του unix και του vi... Μη τρελαθουμε.
panosfcb
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 170
Joined: Wed Sep 22, 2010 5:16 pm

Re: Solidworks vs CATIA vs Inventor vs ...

Post by panosfcb »

ShadowMech wrote:
Γενικά πάντως πιστεύω πως το 2d σχέδιο δεν θα πεθάνει ποτέ κ μάλιστα για έναν πεπειραμενο επαγγελματία μηχανικό ή μηχανουργό μπορεί να λέει κ περισσότερα πράγματα από ένα 3d μοντέλο. Κ στο συγκεκριμένο τομέα το AutoCAD είναι απαιχτο καθώς έχει φοβερά εργαλεία με βασικότερο το απίστευτο command line το οποίο απ ότι έχω δει λείπει από τα (σαφώς πιο σύγχρονα) προγράμματα 3d! Χώρια του ότι υπάρχει κ δυνατότητα προγραμματισμού σε basic για τους πιο μερακλήδες. Επιπλέον πολλές φορές με έχει ξελασπώσει σε θέματα όχι καθαρά σχεδιαστικά, όπως γεωμετρικά σχήματα κ προβλήματα, σκαριφηματα σε εργασίες κοκ. Γι αυτό κ θα συμφωνήσω ότι το AutoCAD είναι Εργαλείο για ΚΑΘΕ μηχανικό!!
Οποιος εχει δουλεψει το sketch του sw και το autocad δε νομιζω οτι θα πει οτι προτιμα το autocad. Εισαι πολυ παραγωγικότερος φτιαχνοντας το σχεδιο με το χερι και περνοντας διασταεις μετα, με τις οποιες μπορεις και να ελεγξεις ποια διασταση δεν εχεις ορισει/ δεν ξερεις, πραγμα που στο autocad θα σε σταματαγε επιτοπου.

Η ολη συζητηση μου θυμιζει τον kgianna να μας λεει για την απιστευτη δυναμη και ευκολια του unix και του vi... Μη τρελαθουμε.
ShadowMech πολύ σημαντικό ρόλο παίζει με τι έχει ξεκινήσει να δουλεύει κανείς. Αν εγώ έχω λιώσει το AutoCAD θα λέω ότι για μένα δεν υπάρχει άλλο τόσο εύκολο. Λογικό είναι γιατί το κατέχω καλύτερα από κάθε τι καινούριο. ;)

Μήπως κάποιος ξέρει καμιά καλή "σειρά" από tutorials στο youtube; Στο άλλο forum των Μηχανολόγων που υπήρχε (το mechntua), σε ένα παρόμοιο topic είχαν αναφερθεί κάποιοι σε κάποια πολύ καλά tutorials αλλά αν και εντόπισα το topic δεν μπορώ να δω τις διευθύνσεις. Οπότε όποιος γνωρίζει ας ποστάρει εδώ ό,τι ξέρει. Θα βοηθήσει πολύ. ;)
User avatar
giotis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 422
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:44 pm
Gender: Male

Re: Solidworks vs CATIA vs Inventor vs ...

Post by giotis »

αν θες tutorial για το sw τότε κάνε τα δικά του. δεν χρειάζεται να ψάξεις πουθενά αλλού. είναι πάρα πολύ καλά
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Solidworks vs CATIA vs Inventor vs ...

Post by Kuchiki_Byakuya »

panosfcb wrote:Διαφωνώ κάθετα. Φυσικά και θα χρειαστείς το 2D σε οποιαδήποτε στιγμή της καριέρας σου.
προφανώς και θα το χρειαστείς αλλά σχεδιάζοντας από την αρχή ένα κομμάτι ή ένα σύνολο κομματιών δεν θα τα βάλεις από την αρχή στο χαρτί. το χαρτί θα έρθει στο τέλος. και πάντα είμαι υπέρ πρώτα το 3Δ και ύστερα με δύο κουμπάκια να έχεις το 2Δ σε χίλιες όψεις. επίσης πρακτικά στο 2Δ πολύ πιο χρήσιμο είναι το σκαρίφημα.

ShadowMech wrote:Οποιος εχει δουλεψει το sketch του sw και το autocad δε νομιζω οτι θα πει οτι προτιμα το autocad.
αυτό είναι το πόιντ.
User avatar
Zoubulbasaur
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 615
Joined: Fri Oct 08, 2010 1:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Pallet Town

Re: Solidworks vs CATIA vs Inventor vs ...

Post by Zoubulbasaur »

Δεν ξέρω αν το ανέφερε κανείς πιο πάνω, δεν θα ψάξω, αλλά για βασικές γνώσεις SolidWorks, 8o εξάμηνο, μάθημα Κατασκευαστών, Υπολογιστικές Μέθοδοι στις Κατασκευές με τον Αλεξόπουλο, τα pdf που έχει για το SW είναι πολύ καλά
panosfcb
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 170
Joined: Wed Sep 22, 2010 5:16 pm

Re: Solidworks vs CATIA vs Inventor vs ...

Post by panosfcb »

Zoubulbasaur wrote:Δεν ξέρω αν το ανέφερε κανείς πιο πάνω, δεν θα ψάξω, αλλά για βασικές γνώσεις SolidWorks, 8o εξάμηνο, μάθημα Κατασκευαστών, Υπολογιστικές Μέθοδοι στις Κατασκευές με τον Αλεξόπουλο, τα pdf που έχει για το SW είναι πολύ καλά
Τώρα τα είδα. Όντως είναι πολύ καλά. Εγώ βρήκα καλά 15λεπτα tutorials στο youtube με όνομα Solidworks 1, Solidwroks 2, Solidworks 3 κοκ. Βοηθάνε αρκετά.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Solidworks vs CATIA vs Inventor vs ...

Post by Kuchiki_Byakuya »

panosfcb wrote:Τώρα τα είδα. Όντως είναι πολύ καλά.
όντως είναι.


υπάρχει κάποιος που να έχει ασχοληθεί με catia λίγο πιο σοβαρά;
User avatar
Angvl
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 404
Joined: Wed Feb 24, 2010 7:12 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Solidworks vs CATIA vs Inventor vs ...

Post by Angvl »

Kuchiki_Byakuya wrote:υπάρχει κάποιος που να έχει ασχοληθεί με catia λίγο πιο σοβαρά;
Ναι και ευχόταν να είχε SW.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Solidworks vs CATIA vs Inventor vs ...

Post by Kuchiki_Byakuya »

Angvl wrote:
Kuchiki_Byakuya wrote:υπάρχει κάποιος που να έχει ασχοληθεί με catia λίγο πιο σοβαρά;
Ναι και ευχόταν να είχε SW.

Αυτοί στην γερμανία δεν είχαν catia;
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”