Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by castiel »

Long story short, ο χώρος που μέχρι πέρσι ήταν το βιβλιοπωλείο Παπασωτηρίου, από σήμερα το μεσημέρι τελεί υπό κατάληψη.
Εδώ είναι το φυλλάδιο που είχαν σε ένα τραπεζάκι απέξω:
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by Kuchiki_Byakuya »

από τα αστεία πράγματα που έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
led
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 26
Joined: Thu Oct 14, 2010 10:01 pm

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by led »

κουτσικη καλον υπνο. γλυψε τωρα τον καθηγητη, αυριο το αφεντικο, γινε περιφανος επιστημοναρας και γραψε στα @@ τα σκατα που τρωμε στη μαπα ολοι.. το θεμα ειναι οτι και συ τα τρως, αλλα σ αρεσουν μαλλον!
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by Kuchiki_Byakuya »

led wrote:κουτσικη καλον υπνο. γλυψε τωρα τον καθηγητη, αυριο το αφεντικο, γινε περιφανος επιστημοναρας και γραψε στα @@ τα σκατα που τρωμε στη μαπα ολοι.. το θεμα ειναι οτι και συ τα τρως, αλλα σ αρεσουν μαλλον!

όταν κάποιος διαφωνεί μαζί σου το κάνει μόνο γιατί είναι ένα αδύναμο ανθρωπάκι.

αυτό μάλλον για αποϊδεολογικοποίηση μου κάνει.

φίλε, δεν νυστάζω όμως, μάλλον γιατί κοιμάμαι πάντα.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by castiel »

Αποφύγετε τις προσωπικές αντιπαραθέσεις και συνεχίστε τη συζήτηση σε κόσμια επίπεδα! :)
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by crouch »

Θα μου θυμίσει κάποιος από πού είναι το υδατογράφημα που φαίνεται αχνά στο αρχείο με την ανακοίνωση; Έχω την εντύπωση ότι ανήκει σε κάποιο ρεύμα της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς. Όχι τίποτα άλλο, επειδή αυτοπαρουσιάζονται ως απλοί φοιτητές/φοιτήτριες που "θα σπάσουν τη μίζερη ακαδημαϊκή κουλτούρα των παραταξιακών παιχνιδιών".
led wrote:κουτσικη καλον υπνο. γλυψε τωρα τον καθηγητη, αυριο το αφεντικο, γινε περιφανος επιστημοναρας και γραψε στα @@ τα σκατα που τρωμε στη μαπα ολοι.. το θεμα ειναι οτι και συ τα τρως, αλλα σ αρεσουν μαλλον!
Επειδή δικαιούσαι μια ευκαιρία πριν σε κρίνει κανείς ως ανόητο, μπορείς να εξηγήσεις πώς η κατάληψη ενός δωματίου (που είναι περιουσία του δημοσίου) σχετίζεται με τη μείωση των σκατών που τρώει η ελληνική κοινωνία; Επίσης, είναι πραγματικά δύσκολο να βρει χώρο να στεγάσει τις συνελεύσεις της μια συλλογικότητα, και πρέπει να καταλάβει μόνιμα περιουσία του δημοσίου; Τόσα ανοιχτά αμφιθέατρα υπάρχουν. Και τέλος, η ιδέα της αυτομόρφωσης μπορεί να γίνει μέσω ιντερνετ, και δεν είναι ιδιαίτερα καινοτόμα πια.
Ντροπή και σε αυτόν τον πρύτανη αν δεν αποκαταστήσει το χώρο. Τυπική παράβαση υπηρεσιακού καθήκοντος.
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by zke »

crouch wrote:Θα μου θυμίσει κάποιος από πού είναι το υδατογράφημα που φαίνεται αχνά στο αρχείο με την ανακοίνωση; Έχω την εντύπωση ότι ανήκει σε κάποιο ρεύμα της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς. Όχι τίποτα άλλο, επειδή αυτοπαρουσιάζονται ως απλοί φοιτητές/φοιτήτριες που "θα σπάσουν τη μίζερη ακαδημαϊκή κουλτούρα των παραταξιακών παιχνιδιών".

Σήμα της κατάληψης ειναι αυτο γενικά!

Χωρίς να θέλω να πάρω θέση για το θεμα, πολυ γενικό και αόριστο μου φαίνεται.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by Kyria_patatokeftou »

led wrote:κουτσικη καλον υπνο. γλυψε τωρα τον καθηγητη, αυριο το αφεντικο, γινε περιφανος επιστημοναρας και γραψε στα @@ τα σκατα που τρωμε στη μαπα ολοι.. το θεμα ειναι οτι και συ τα τρως, αλλα σ αρεσουν μαλλον!
Πωπω μια αντικουλτούρα και οριζόντια αντιεραρχική διαδικασία πολιτικής ζύμωσης :P
Αγαπητοί άγνωστοι που ανεβάσατε την ανακοίνωση, δεν μας λέτε και ποιοι είστε, τι εκπροσωπείτε, μια υπογραφή ρε παιδί μου..τέλος πάντων.

Θεωρώ χρήσιμο να συμμετάσχετε σε κάποιο αυτοοργανωμένο μάθημα και, σαν συνεπείς στο κάλεσμά σας, να παρατήσετε το Πανεπιστήμιο και το σάπιο τρόπο που αναπαράγει τη γνώση. Την επόμενη φορά που θα σας επιβληθεί μία από τα πάνω πειθάρχιση μέσω της αξιολόγησης των βαθμών, μη διστάσετε να διαγραφείτε παρακαλώ. Το επιτάσσει μία στοιχειώδης ιδεολογική συνέπεια ενός υπεύθυνου αγωνιστή. Εξ άλλου, υπάρχουν και τα αυτοοργανωμένα μαθήματα που διαχέουν πολύ πιο οριζόντια τη γνώση, δοκιμάστε καλύτερα εκεί την τύχη σας (αλήθεια, ποια η γνώμη σας για τα MOOCs-εκεί στις ινδίες που έφτασε η μπίζνα της google παρακολουθούν δωρεάν μαθήματα του ΜΙΤ)

Και προσοχή στους κοιμισμένους/πουλημένους: ελλοχεύει ο κίνδυνος η από πάνω επιβολή του κατεστημένου να αδρανοποιήσει τα αγωνιστικά σας αντανακλαστικά και να περιπέσετε σε - άκουσον άκουσον - ανταγωνιστικές σχέσεις με έναν Κουτσίκι! και αφήστε εμάς τα πουλημένα πρόβατα να υπηρετούμε το κράτος και το κεφάλαιο διαβάζοντας και άρα γλείφοντας, την alltime classic συνεπαγωγή.

Μόνο προσοχή, αν ποτέ σας ρωτήσουν με ποιανού τα λεφτά τρώτε, μην παραλείψετε να πείτε ότι προτιμήσατε να τα κόψετε από το δέντρο του αγώνα που φύτρωσαν με τον ιδρώτα σας παρά να γίνετε πειθήνιοι δούλοι στα γρανάζια του συστήματος.
Spoiler: show
Μαμά, κοίτα, ξέρω και εγώ να μπουρδολογώ!
"η σύνθεση μιας συνέλευσης που θα απαρτίζεται από άτομα και όχι συλλογικότητες" ?!!?!? :o Ώστε λοιπόν, συνάδελφε, είστε και εσείς νεοφιλελές...και με είχατε μπερδέψει προς στιγμήν...
εγώ πιστεύω ότι, ελλείψει υπογραφών, ο πραγματικός αυτουργός πίσω από την κατάληψη του παπασωτηρίου είναι ο ίδιος ο Παπασωτηρίου! Και με αυτόν τον τρόπο, προσπαθεί να εφαρμόσει το δόγμα του σοκ, όπως πολύ γλαφυρά περιέγραψε η Ναόμι Κάμπελ-και όχι Κλάιν κατά τσίπρα στο 9' http://www.youtube.com/watch?v=aUh96oXYt18-έτσι ώστε να εξασφαλίσει σύμβαση παραχώρησης του χώρου με πολύ φθηνότερο ενοίκιο από πριν, από το πολυτεχνείο, αφού θα το έχει κατηλειμμένο και κανείς δεν θα το παίρνει το ρημάδι.
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by ShadowMech »

Ειμαστε φοιτητες και φοιτητριες ενος πανεπιστημιου που συνεχως εντατικοποιειται περιοριζοντας τον ελευθερο μας χρονο.
Δε διαβασα παρακατω.

Θα απαντησω συμπληρωνοντας ενα αγαπημενο συνθημα κοντα στον πρωην παπασωτηριου, νυν ιερο χωρο αγωνα: "Στρατευση στα 100, συνταξη στα 18, ΚΗΔΕΙΑ ΣΤΑ 23."
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Irishman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 660
Joined: Tue May 04, 2010 5:31 pm
Gender: Male
Location: Athenry

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by Irishman »

crouch wrote:Θα μου θυμίσει κάποιος από πού είναι το υδατογράφημα που φαίνεται αχνά στο αρχείο με την ανακοίνωση;
Opel.
By a lonely prison wall
I heard a young girl calling
Micheal they are taking you away
For you stole Trevelyn's corn
So the young might see the morn.
Now a prison ship lies waiting in the bay.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”