Απεργία/Κατάληψη (Σεπτέμβριος 2013)

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Απεργία/Κατάληψη (Σεπτέμβριος 2013)

Post by Kyria_patatokeftou »

Πρυτάνεις: «Ναι» σε διορισμούς, «όχι» σε διαθεσιμότητα
Έλλειμμα σε προσωπικό διαπιστώνεται στο ψήφισμα της Έκτακτης Συνόδου των Πρυτάνεων
Τρίτη, 17 Σεπτεμβρίου 2013

Για έλλειμμα 2.500 υπαλλήλων κάνουν λόγο οι πρυτάνεις στο ψήφισμα που εξέδωσαν μετά την ολοκλήρωση της έκτακτης συνόδου, η οποία πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Λαύριο για το θέμα της διαθεσιμότητας.
«Η Έκτακτη Σύνοδος των Πρυτάνεων διαπιστώνει την κρισιμότητα του προβλήματος και το αδιέξοδο το οποίο θα προκύψει με κάθε εφαρμογή πολιτικών διαθεσιμότητας των εργαζομένων στα Πανεπιστήμια», αναφέρεται στο ψήφισμα και προστίθεται ότι «η διαθεσιμότητα του προσωπικού χωρίς τη σύμφωνη γνώμη των διοικήσεων των Πανεπιστημίων, εγείρει σοβαρά ζητήματα νομιμότητας και οδηγεί στην απώλεια ενός συγκριτικού πλεονεκτήματος της χώρας στον αγώνα επιβίωσης και ανάπτυξής της, αυτό του δημόσιου Πανεπιστημίου».
Οι πρυτάνεις επισημαίνουν ακόμη ότι το διοικητικό προσωπικό των Πανεπιστημίων της χώρας τα τελευταία έξι χρόνια λόγω εφεδρείας, συνταξιοδότησης και α' φάσης της διαθεσιμότητας, έχει μειωθεί κατά το ήμισυ και βαίνει μειούμενο, ενώ τονίζουν ότι η πολιτική για τη διαθεσιμότητα στα Πανεπιστήμια τα οδηγεί τις τελευταίες εβδομάδες σε ουσιαστική αναστολή λειτουργίας.
Η Σύνοδος ζητεί την κατάργηση της διαθεσιμότητας ώστε να παραμείνουν ανοικτά τα Ιδρύματα και καλεί την πανεπιστημιακή κοινότητα να υπερασπίσει το μέλλον του δημόσιου Πανεπιστημίου.
Οι πρυτάνεις ζητούν ακόμη από το υπουργείο τον άμεσο διορισμό των 402 διδασκόντων που έχουν εκλεγεί και τονίζουν ότι αδυνατούν να καταρτίσουν ενδεικτικό προϋπολογισμό για το 2014, μειωμένο κατά 15% σε σχέση με το προηγούμενο οικονομικό έτος, όπως ζητεί το υπουργείο Παιδείας.
Η Σύνοδος αναφέρει τέλος στο ψήφισμά της ότι οι διοικήσεις των Πανεπιστημίων, που κρίνουν ότι οι διαδικασίες διαθεσιμότητας των διοικητικών υπαλλήλων τους εγείρουν προβλήματα νομιμότητας και οδηγούν στην αδυναμία λειτουργίας τους, θα διοργανώσουν εκδηλώσεις συμπαράστασης την Παρασκευή 20 και τη Δευτέρα 23 Σεπτεμβρίου.
Από την πλευρά του το υπουργείο έχει διαμηνύσει ότι θα αξιολογήσει έως το τέλος της εβδομάδας τα στοιχεία που δόθηκαν από τα Ιδρύματα για το προσωπικό τους ενώ τη συνέχεια θα προχωρήσει στο λεγόμενο «plan b», δηλαδή στην επιλογή του προσωπικού που σύμφωνα με τις αρμόδιες υπηρεσίες πλεονάζει και μπορεί να τεθεί σε καθεστώς διαθεσιμότητας ώστε να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία έως τις 29 Σεπτεμβρίου.
Πηγή: ΑΜΠΕ
πηγή http://www.naftemporiki.gr/story/699731
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Απεργία/Κατάληψη (Σεπτέμβριος 2013)

Post by Kyria_patatokeftou »

διαβάζω σήμερα σε ανακοίνωση της Δράσης:
Η βάσκανος μοίρα του Ε.Μ. Πολυτεχνείου

Αναρτήθηκε 18/09/2013
Του/Της Διονύση Γουσέτη
Η πρόσκληση για Γ. Συνέλευση των πανεπιστημιακών ΕΜΠ έγραφε: «Η είσοδος θα επιτρέπεται ΜΟΝΟΝ από μια πύλη και η προσπέλαση θα επιτρέπεται ΜΟΝΟΝ στο χώρο της Συνέλευσης». Πρόσκληση σε συνέλευση με περιορισμούς της κίνησης, στο Ίδρυμα που ενσαρκώνει την ελευθερία διακίνησης ιδεών και ανθρώπων, θα ήταν για γέλια αν δεν ήταν για κλάματα. Τόσοι νικηφόροι αγώνες δόθηκαν για την περιφρούρηση της αυτοτέλειας των ΑΕΙ, που κινδύνευε από τις «νεοφιλελεύθερες» κυβερνήσεις. Για να φτάσουμε στην παρακμή του «ΕΜΠ της αυτοτέλειας».

Ήταν σε συνθήκες αυτοτέλειας που βάφτιζαν τους ερευνητές διοικητικούς για να τους προσλάβουν, με τη βοήθεια πολιτικών που πολιτεύονταν με γνώμονα πελατειακές σχέσεις. Σε συνθήκες αυτοτέλειας είναι που γελοιοποιούν θεσμούς και οργανώνουν το φιάσκο που βάφτισαν «ανοιχτή Σύγκλητο», δηλαδή μια συνεδρίαση όπου οι συγκλητικοί ψηφίζουν όμηροι των πιέσεων και των απειλών των τραμπούκων που με το newspeak αποκαλούνται «συλλογικότητες». Μια τέτοια «ανοιχτή Σύγκλητος» ψήφισε «ομόφωνα» (Ζήτω ο Στάλιν!) ότι θα βάλει λουκέτο «εφόσον πειραχθεί έστω ένας υπάλληλος». Αλλά και στις «κλειστές» συνεδριάσεις δεν απουσιάζουν οι «προσκεκλημένοι», παρότι το Συμβούλιο (ΣΙ) ΕΜΠ έχει θίξει επανειλημμένα την παρανομία.
Σε συνθήκες αυτοτέλειας η παρούσα πρυτανεία του ΕΜΠ εξελέγη με τις ψήφους των διοικητικών, ενώ οι πανεπιστημιακοί είχαν ψηφίσει υπέρ του αντιπάλου ψηφοδελτίου. Έχει λοιπόν γραμμάτια να ξοφλήσει στους συνδικαλιστές διοικητικούς. Προς εξόφλησή τους, αρνείται να επιλέξει ποιοι 500 από τους διοικητικούς είναι καταλληλότεροι για διαθεσιμότητα. Έτσι, προκαλεί ανασφάλεια σε όσους καθηγητές έχουν ανάγκη διοικητικής υποστήριξης, αλλά και σε όσους διοικητικούς δεν έχουν το κατάλληλο «μέσον». Επιπλέον, το ίδιο το ΕΜΠ υπονομεύει την αυτοτέλειά του, παραχωρώντας αρμοδιότητές του στην κυβέρνηση, αφού μοιραία την επιλογή θα την κάνει το υπουργείο.

Εν τέλει, σε συνθήκες αυτοτέλειας το ΕΜΠ παραμένει κλειστό εδώ και 15 μέρες. Εξετάσεις και εγγραφές δεν γίνονται και οι καθηγητές δεν μπορούν να πάνε στο γραφείο τους παρά μόνο κρυφά, πηδώντας τα κάγκελα. Οι «εργαζόμενοι αγωνιστές» έχουν κλείσει τις πύλες και αφήνουν μόνο τους δικούς τους. Με το κόλπο αυτό καταφέρνουν να παρακάμπτουν τις προβλεπόμενες περικοπές λόγω απεργίας, αφού το προσωπικό «κωλύεται» να εργαστεί. Έτσι, η απεργία δεν είναι απεργία και μπορεί να συνεχιστεί για καιρό με το αζημίωτο. Σε τούτο βοηθούν και οι κατά παραγγελία καταλήψεις σχολείων και ΑΕΙ που επανεμφανίστηκαν.

Άξιζε καλύτερη μοίρα το ΕΜΠ. Αλλά και η –εκτεθειμένη στην Τρόικα- κυβέρνηση είναι άξια των πράξεών της. Εκείνη αλλοίωσε το νόμο Διαμαντοπούλου και ανέθεσε στους ανθρώπους που τον είχαν πολεμήσει λυσσαλέα να παραμείνουν στις διοικήσεις των πανεπιστημίων για να τον εφαρμόσουν. Και δεν τολμάει να επέμβει για να επιβάλει την έννομη τάξη. Λόγω αυτοτέλειας;
Η Δράση είναι φιλελεύθερο κόμμα, αυτό είναι γνωστό. Μείωση κράτους, απολύσεις στο δημόσιο, ιδιωτική πρωτοβουλία κλπ, εξάλλου το ύφος της ανακοίνωσης δεν καταβάλει καμία προσπάθεια να γίνει διακριτικό, φαίνεται τι λένε. Όλα αυτά είναι υπό συζήτηση βέβαια.

Αναφέρει όμως και κάποια άλλα. Μπορεί κάποιος που ασχολείται λίγο πιο ενεργά από εμένα με τις συνελεύσεις ιδαχ, πανπολυτεχνειακές κλπ να μου εξηγήσει υπεύθυνα αν όντως αληθεύουν αυτά που έχω σε bold ή αν απλά το κόμμα σπεκουλάρει;
Από ό,τι διαβάζαμε στις ανακοινώσεις, υπάλληλοι και καθηγητές βρίσκονται σε απεργία, κανονική κ με το νόμο, σωστά;

Σε περίπτωση που αποδεδειγμένα η παραπάνω ανακοίνωση λέει μπούρδες, νομίζω θα ήταν αναγκαία μια επιστολή διαμαρτυρίας προς τη Δράση για τη συκοφάντηση των εργαζομένων, που θα κοινοποιηθεί στον Τύπο (εξ άλλου είχε γίνει λόγος ότι θα ακολουθήσουν τέτοιες). Δεν μπορεί να καλούν εμάς τους φοιτητές να συμπαρασταθούμε στον αγώνα τους, λέγοντας πως είναι ουσιαστικά αγώνας και για τα δικά μας δικαιώματα και να μας εκθέτουν όλους μαζί με τέτοιο τρόπο.
Λοιπόν; τι παίζει;
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
panosfcb
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 170
Joined: Wed Sep 22, 2010 5:16 pm

Re: Απεργία/Κατάληψη (Σεπτέμβριος 2013)

Post by panosfcb »

Mήπως κάποιος γνωρίζει (σίγουρα) τι αποφασίστηκε από τους ΙΔΑΧ; Τι θα γίνει τη Δευτέρα; Θα έχουν περιφρουρούμενη κατάληψη (οπότε μάλλον-λογικά δεν θα δοθούν μαθήματα); Θα μπορέσουμε να μπούμε μέσα να δώσουμε μαθήματα;; Τι;
rg1989
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 191
Joined: Mon Mar 01, 2010 11:01 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Παντού και πουθενά...

Re: Απεργία/Κατάληψη (Σεπτέμβριος 2013)

Post by rg1989 »

Ερώτηση αν και λίγο ρητορική: Εφόσον δηλαδή είναι περιφρουρούμενη κατάληψη, οκ δεν δίνονται μαθήματα. Παίζει να μπορεί κάποιος να μπει να πάει σε ένα εργαστήριο να δει κάτι; Κάνω διπλωματική τώρα και θα ήθελα να πάω να για κάτι μετρήσεις. Παίζει να μπω ή θα μου τα ζαλίσουν σαν τους αγρότες στις εθνικές και θα έχω πάει τσάμπα; Δοκίμασε κανένας; (Και έστω στα μουλωχτά που λένε :roll: )

Ή μήπως να πηδήξω το φράχτη νύχτα με gille suit;
BinLaden
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 69
Joined: Sat Oct 08, 2011 5:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργία/Κατάληψη (Σεπτέμβριος 2013)

Post by BinLaden »

Ναι, το ότι οι εργαζόμενοι του εμπ πληρώνονται κανονικά αυτές τις μέρες μου το είπε και εμένα άνθρωπος από μέσα (καθηγητής). Η απεργία είναι μόνο στα λόγια για να ακούγεται πιο "αγωνιστικό" (αυταπάρνηση, εμείς ρισκάρουμε κτλ ενώ ουσιαστικά δεν υπάρχει καμία συνέπεια - κάτι ανάλογο συμβένει και με όλες τις απεργίες που κλείνει η σχολή με κατάληψη). Αλλά είναι γνωστά κόλπα αυτά στην Ελλάδα.
http://stats.tf2.gr/sig/2995_101.png
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Απεργία/Κατάληψη (Σεπτέμβριος 2013)

Post by Kyria_patatokeftou »

BinLaden wrote:Ναι, το ότι οι εργαζόμενοι του εμπ πληρώνονται κανονικά αυτές τις μέρες μου το είπε και εμένα άνθρωπος από μέσα (καθηγητής). Η απεργία είναι μόνο στα λόγια για να ακούγεται πιο "αγωνιστικό" (αυταπάρνηση, εμείς ρισκάρουμε κτλ ενώ ουσιαστικά δεν υπάρχει καμία συνέπεια - κάτι ανάλογο συμβένει και με όλες τις απεργίες που κλείνει η σχολή με κατάληψη). Αλλά είναι γνωστά κόλπα αυτά στην Ελλάδα.
Δηλαδή λες υπεύθυνα ότι κλείνουν όλο το ΕΜΠ, χωρίς νομιμοποίηση, για να κάνουν απεργία οι διοικητικοί και να πληρώνονται ταυτόχρονα ; Από πού μπορούμε να ενημερωθούμε ;
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
BinLaden
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 69
Joined: Sat Oct 08, 2011 5:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργία/Κατάληψη (Σεπτέμβριος 2013)

Post by BinLaden »

Λέω υπεύθυνα αυτό που μου είπε υπεύθυνα ένας άνθρωπος που φαντάζομαι δεν είχε λόγω να μου πει το άσπρο-μαύρο. Μόνο από τη μισθοδοσία των ιδίων φαντάζομαι, εκτός κι αν κάποιος άλλος (εκ των έσω) μπορεί να επιβεβαιώσει ή διαψεύσει.
http://stats.tf2.gr/sig/2995_101.png
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργία/Κατάληψη (Σεπτέμβριος 2013)

Post by Adamaklas »

Στο συμβουλιο στην πρυτανεία σημερα πηρανε απόφαση για 2ημερη αναστολη, της αποστολής του "καταλόγου" των απολυώμενων !
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
mnm
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 126
Joined: Tue Sep 14, 2010 4:18 pm

Re: Απεργία/Κατάληψη (Σεπτέμβριος 2013)

Post by mnm »

BinLaden wrote:(αυταπάρνηση, εμείς ρισκάρουμε κτλ ενώ ουσιαστικά δεν υπάρχει καμία συνέπεια
Η απολυση δλδ εντάσσεται στο πλαίσιο της "καμίας συνέπειας" ?

προσωπικά μπορεί να κάνω λάθος στο συλογισμό, αλλά πως ξέρει ότι πληρώνονται κανονικά αφού δεν έχει τελειώσει ο μήνας;
αλλά και έτσι να ναι, αυτό είναι που απασχολεί τώρα ή ότι υπάρχει θέμα με αυτά που θέλει το υπουργείο και αντιδρά όλο το ΕΜΠ απο υπαλληλους, καθηγητές μέχρι πρυτανεία;
Ή μήπως είναι πιο εύκολο να δυσαρεστούμαστε με έναν απεργό υπάλληλο από οτι με έναν απεργό καθηγητή του ΕΜΠ; Αν οι καθηγητές κάναν απεργία (που στο κατω κατω κάνουν μέχρι τις 23 έστω και για συμπαράσταση) πόσοι απο μας θα εξέφραζαν την δυσαρέσκειά τους;

Λέγαν την παροιμια για το χάσμα γενεών

"εκεί που είσαι ήμουν και εκεί που είμαι θα ρθεις"

τωρα θα την λένε και οι απολυμένοι στους εργαζόμενους ή σε όσους νομίζουν οτι θα τα καταφέρουν καλύτερα στη ζωή.

Τώρα ότι γίνεται δεν είναι μια "ανούσια" κατάληψη απο φοιτητές.
BinLaden
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 69
Joined: Sat Oct 08, 2011 5:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργία/Κατάληψη (Σεπτέμβριος 2013)

Post by BinLaden »

Όσον αφορά το quote, technically είμαι σωστός διότι η απόλυση δεν είναι συνέπεια της κατάληψης, αλλά αφορμή. Για τα άλλα δε θα σχολιάσω διότι ίσως φανώ κακός, και πλέον έχω αποκτήσει μια απάθεια, κουράστηκα.. Μόνο το τελευταίο θα σχολιάσω, και εμένα ο πατέρας μου βγαίνει σε διαθεσιμότητα από βδομάδα και πλέον το μόνο εισόδημα του σπιτιού είναι τα 280ε που πέρνω εγώ (για 5 άτομα), παρόλαυτα δεν έκλεισε δρόμους, σχολεία, το σύμπαν όλο επειδή αδικήθηκε αν θες ή ότι άλλο πιστεύεις. Τα υπεραπλουστεύεις και εξισώνεις το ότι καθείς που διαφωνεί* είναι και βολεμένος, ενώ δεν είναι πάντα αυτή η αλήθεια, δυστυχώς.

* όπως έχω δηλώσει κατ'επανάληψη διαφωνώ κάθετα με τις καταλήψεις, όχι με τις απεργίες.
http://stats.tf2.gr/sig/2995_101.png
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”