Τι πιστεύετε για τις εξελίξεις στα πανεπιστήμια?

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Τι πιστεύετε για τις εξελίξεις στα πανεπιστήμια?

Συμφωνώ με τις μεταρρυθμίσεις και τα πανεπιστήμια πρέπει να ανοίξουν το συντομότερο.
33
18%
Διαφωνώ με τις μεταρρυθμίσεις, αλλά θεωρώ απαραίτητο να λειτουργούν τα πανεπιστήμια.
52
29%
Διαφωνώ με τις μεταρρυθμίσεις και συμπαραστέκομαι στους απεργούς, το πανεπιστήμιο δεν μπορεί να λειτουργήσει αν δεν κάνει πίσω η κυβέρνηση.
61
34%
Διαφωνώ με τις μεταρρυθμίσεις και συμπαραστέκομαι στους απεργούς, αλλά το πανεπιστήμιο πρέπει να λειτουργήσει για όσους πρέπει να προλάβουν κάποια προθεσμία (εγγραφές, αιτήσεις μεταπτυχιακών κ.α.)
36
20%
 
Total votes: 182

User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Τι πιστεύετε για τις εξελίξεις στα πανεπιστήμια?

Post by Kitharistas »

Οι εξελίξεις στην εκπαίδευση και στα πανεπιστήμια έχουν επιφέρει αρκετές αντιδράσεις από τους διοικητικούς υπαλλήλους με αποτέλεσμα αρκετά εκπαιδευτικά ιδρύματα έχουν δηλώσει αδυναμία λειτουργίας, ενώ ταυτόχρονα βρίσκονται υπό κατάληψη από εργαζομένους και φοιτητές. Τι πιστεύετε για τις καινούριες μεταρρυθμίσεις και την κατάσταση στα πανεπιστήμια;

Πες την γνώμη σου!
Rock on buddies...
charlie
Private
Private
Posts: 4
Joined: Sat May 25, 2013 1:51 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Τι πιστεύετε για τις εξελίξεις στα πανεπιστήμια?

Post by charlie »

και πες ότι ανοίγει. με 400 ατομο λιγοτερο προσωπικό ποιος θα το λειτουργήσει?
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Απ: Τι πιστεύετε για τις εξελίξεις στα πανεπιστήμια?

Post by Onoffon »

Το ολο θεμα ειναι ηλιου φαεινοτερον.δυσκολευουν μια μετριου επιπεδου μεση εκπαιδευση και ακυρωνουν ουσιαστικα με αυτα τα μετρα και την τριτοβαθμια.δεν πιστευω οτι με λιγοτερους εργαζομενους (ιδαχ δυ ετεπ) δεν θα μπορεσει να λειτουργησει το εμπ αλλα το θεμα ειναι τι ποιοτητα σπουδων θα εχουμε.λιγοτεροι υπαλληλοι αρα μεγαλυτερη ταλαιπωρια για ολους μας σε ενα συστημα διοικησης ηδη παθογενες.εαν το ιδιο μετρο εφαρμοστει και στους δεπ (και για αυτους ζητα αξιολογηση το υπουργειο) εκει θα εχουμε το big bang.
Φαινεται και απο την λιστα οτι τα ιδρυματα που χτυπα το μετρο ειναι τα δυο μεγαλυτερα εκπα κ εμπ και ολο αυτο ειναι που θετει και τον πιο αγαθο σε αμφισβητηση και αμφιβολιες. Αποψη μου ειναι οτι προωθουν το μοντελο της μεταλυκειακης εκπαιδευσης καταργωντας ουσιαστικα την τριτοβαθμια.υποχρεωση μας ειναι να μην δεχτουμε το διπλωμα μας να γινει κωλοχαρτο.


Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
User avatar
Heihachi
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 143
Joined: Thu Apr 19, 2012 4:39 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Τι πιστεύετε για τις εξελίξεις στα πανεπιστήμια?

Post by Heihachi »

είναι απαράδεκτα αυτά που κάνει η κυβέρνηση... χαλάνε τη δημόσια υγεία και την δημόσια παιδεία και ταυτόχρονα αυξάνουν φόρους, βάζουν χαράτσια, δεν μας αφήνουν να ζήσουμε!!

νομιζω ότι το ΕΜΠ δύσκολα θα λειτουργήσει σωστά αν δεν πάρουν τα μέτρα πίσω. αν θεωρουν οτι κάποιος δεν ειναι δίκαια σε κάποια θέση, ή αν δεν αποδιδει καποιος αλλος, ας τους διώξουν και να πάρουν άλλους αξιοκρατικά. αλλά όχι να απολύσουν κόσμο και να μεινουν τα πανεπιστήμια χωρίς κόσμο.

επειδή όμως σαν φοιτητές δείχνουμε την αλληλεγγύη μας και στηρίζουμε τους εργαζομενους, πρέπει και αυτη να δείξουν αλληλεγγύη προς εμας και να λειτουργηοσουν τα πανεπιστημια τουλάχιστον για τις υποχρεώσεις που επείγουν! αλλιώς το μόνο που θα καταφέρουν είναι να στρέψουν μια μερίδα φοιτητών εναντίον τους!
I am Mishima Heihachi. I am Tekken. You will obey.
User avatar
entropy
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 17
Joined: Mon Dec 06, 2010 12:46 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Τι πιστεύετε για τις εξελίξεις στα πανεπιστήμια?

Post by entropy »

Παιδιά εγώ είμαι απο κατατακτήριες (απο Μεταλλειολόγους) και μου έχουν μείνει 5 ΜΑΘΗΜΑΤΑ για πτυχίο. Με περιμένει μια δουλειά τεχνικού ασφαλείας σε μαγαζιά που θα μου εξασφαλίσει τα προς το ζείν (αν βέβαια πάρω αυτο το ρημάδι το πτυχίο).......και αυτή την στιγμή είμαι 1,5 χρόνο ανεργος και ζώ με χαρτζηλίκη απο τον "μπαμπά". ΦΥΣΙΚΑ ΕΧΩ 1000αδες λόγους να θέλω να ανοίξει η σχολή γιατι τα μαθήματα τα διαβαζα όλο το καλοκαίρι και είναι για μένα ζήτημα επιβίωσης να τελειώνω.......ΟΜΩΣ αν σκεφτόμαστε όλοι με την λογική "τι συμφέρει εμένα τωρα...και οι άλλοι να πανε να....) τοτε καταλήγουμε σε αυτό που κατάντησε η Ελλάδα σήμερα...Ενα απεραντο τσίρκο "Ιδιωτών" (κοιτάω την πάρτυ μου) που απο πάνω τους πη....νε κάποιοι που εκμεταλεύονται αυτή ακριβώς την έλειψη αλληλεγγύης μεταξύ μας. ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΠ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΙΣΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ......αλλά ακόμα και αν μπορούσε ας μήν ξεχνάμε το Μπρέχτ..."Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους δέν μίλησα γιατί δεν ήμουν Εβραίος.......κλπ κλπ.....)
Το θέμα δεν είναι η νίκη ή η ήττα.......μα το ΠΩΣ ΛΑΜΠΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ σαν πολεμάς
azazel320
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Wed Feb 24, 2010 8:26 pm

Re: Τι πιστεύετε για τις εξελίξεις στα πανεπιστήμια?

Post by azazel320 »

entropy και σέβομαι την άποψη σου και κατανοώ νομίζω την οπτική που βλέπεις το θέμα. Πάντως έχω αντίθετη άποψη για τις απεργίες. Είμαι 9 χρόνια στη σχολή, ήμουν και ένα φεγγάρι στα ΕΑΑΚ αλλά κατάλαβα πως οι σχολές έχουν καταντήσει τσίρκο, για να μην πω τίποτα χειρότερο, εξαιτίας αυτών που κάνουν τις απεργίες. Μην πω πολλά και γίνω κουραστικός. Εχω αντιδράσει σε καθηγητές για τον τρόπο λειτουργίας του συστήματος με αποτέλεσμα να κοπώ στα μαθήματα τους. Όσο για την αλληλεγγύη που λες, τα χειρότερα τομάρια και παρτάκιδες είναι για μένα αυτοί που διατυμπανίζουν πως ενδιαφέρονται για το κοινό καλό ( ΚΝΕ-ΕΑΑΚ) . Οσο για το αν μπορεί αν λειτουργήσει η σχολή, όπως έχουν γράψει και άλλα παιδιά παραπάνω, δεν χρειάζεται να υπάρχουν οι τεμπέλιδες που όλοι βλέπουμε στα γραφειάκια ( κάτω απο το Δ15) και στις εισόδους με τον φραπε και το ράδιο. Ομοίως και για τα παιδιά καθηγητών που έχουν διοριστεί απο τους ίδιους τους καθηγητές-γονείς τους. Ας γίνει σωστή αξιολόγηση και να μείνει όποιος δουλεύει. Αυτά. Σου εύχομαι ότι καλύτερο. Με το καλό να τελειώσεις γρήγορα και μια καλή σταδιοδρομία. Γιατί το ποιο άσχημο στις μέρες μας είναι να υπάρχουν άξιοι νέοι άνεργοι και κομματόσκυλα τεμπέληδες διορισμένοι απο το παράθυρο.
lemonadas
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 24
Joined: Wed Jun 30, 2010 1:45 pm

Re: Τι πιστεύετε για τις εξελίξεις στα πανεπιστήμια?

Post by lemonadas »

Συμφωνώ με τον azazel320
enas
Corporal
Corporal
Posts: 15
Joined: Sat Jul 03, 2010 11:30 pm

Re: Τι πιστεύετε για τις εξελίξεις στα πανεπιστήμια?

Post by enas »

Συμφωνώ azazel. Και λίγα λέει !!!!!!
http://www.youtube.com/watch?v=sxoUJsw1Ng8
πιο εκτεταμένα http://www.youtube.com/watch?v=lW1tIH1nt_4
Giotsik
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 13
Joined: Wed Jun 23, 2010 12:55 pm

Re: Τι πιστεύετε για τις εξελίξεις στα πανεπιστήμια?

Post by Giotsik »

Ας δουμε ομως τι εχουν να πουν οι ιδιοι εργαζομενοι Μήνυμα εργαζόμενων ΕΜΠ http://www.youtube.com/watch?v=bHswDjHKtWE
azazel320
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Wed Feb 24, 2010 8:26 pm

Re: Τι πιστεύετε για τις εξελίξεις στα πανεπιστήμια?

Post by azazel320 »

enas είδα τα link που έχεις. Απίστευτα! Κάποτε είχα ακούσει στο ραδιόφωνο έναν άλλο νεαρό Έλληνα που όταν τον είχαν βγάλει στο ραδιόφωνο, λίγες μέρες πριν τον είχε βραβεύσει ο Ομπάμα μαζί με άλλους νέους επιστήμονες. Αν γράψω τι έλεγε θα μας κυνηγάνε όλοι οι φοιτητοπατέρες ενωμένοι. Όσοι είστε μικροί ακόμα, τελειώνετε τη σχολή όπως να΄ναι και πηγαίνετε εξωτερικό να γίνεται επιστήμονες. Εγώ δυστυχώς την πάτησα και τώρα είναι αργά.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”