Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Θα ψηφίζατε στις Πρυτανικές Εκλογές?

Ναι
24
83%
Όχι
5
17%
 
Total votes: 29

User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by eΝy »

Μάγκες δεν καταλαβαίνω γιατί γκρινιάζετε και παραπονιέστε.

Τα παιδιά σας προστατεύουνε από την άσκηση των εκλογικών σας δικαιωμάτων κάνοντας μια απλή καταληψούλα μίνι-μεγέθους. So what?

Πρέπει να είμαστε ευγνώμονες που δεν έχουμε να αντιμετωπίσουμε ότι βρήκαν μπροστά τους οι παππούδες μας με το τέλος του Β' ΠΠ από τους ίδιους "προστάτες" που θέλανε (ενόπλως παρακαλώ) να καταργήσουνε εντελώς τη Δημοκρατία και να μας κάνουνε εδώ πέρα Αλβανία.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by Trist4n »

Χαχαχα... Μ αρεσει που εκανες και τη διευκρινιση οτι δεν ειχε ληφθει καμια αποφαση. ΣΩΠΑ!
Κατά τα άλλα αναμενόμενα πράγματα..
Το μονο σιγουρο ειναι οτι ηταν αναμενομενα. Τη μερα που θα με εκπληξει ΕΑΑΚιτης θα αλλαξω φυλο.
I am going according to plan.
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by misfit »

Εγώ που πέρασα από την Πρυτανεία και είδα τι παίζει,είπα να πάω να πιάσω κουβέντα να δω για ποιο λόγο έκλεισαν τις κάλπες κτλ.
Μου είπαν ότι έτσι έχει αποφασίσει ο φοιτητικός σύλλογος γενικά και όχι μόνο τα ΕΑΑΚ ή η ΠΚΣ.Δεν έχω ιδέα αν ισχύει ή όχι.Αν ισχύει τότε είμαστε κι εμείς υπεύθυνοι που επιτρέψαμε να περάσει τέτοια απόφαση.Αν όχι,είμαστε πάλι υπεύθυνοι επειδή δεν τους διώχναμε να πάμε να ψηφίσουμε κανονικά.
Το σκεπτικό τους ήταν ότι με το να συμμετέχει ο εκάστοτε φοιτητής στην εκλογή του πρύτανη αυτόματα "νομιμοποιεί" τα όποια μέτρα παρθούν στο μέλλον.Σαν σκεπτικό εν μέρει ισχύει.
Αλλά γιατί να μην ψηφίσουμε κι ένα πρύτανη για το έργο που μπορεί να προσφέρει??Δε νομίζω ότι θέλουν όλοι να μας καταστρέψουν και να μας ξεζουμίσουν.Μπορεί ένας από όλους τους υποψηφίους να έχει έστω και λίγο όραμα για το ΕΜΠ.Κι αυτό θα το κρίνει ο κάθε φοιτητής αναλόγως.Κάπου-κάπου χάνουν το όποιο δίκιο τους τα παιδιά από αυτές τις παρατάξεις.

υγ1:Ας μην κατηγορήσουμε αμέσως τα ΕΑΑΚ ή τις άλλες παρατάξεις για το σημερινή εξέλιξη.Φταίει πρωτίστως η δική μας αδιαφορία και "χλιαρή" διάθεση...
υγ2:Κρίμα τη δουλειά των παιδιών με τις συνεντεύξεις...
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by Trist4n »

Απ1.
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Η ποιοτητα η οχι των υποψηφιων δε δινει σε κανεναν το δικαιωμα να καταστειλει μια εννομη διαδικασια με το ετσι θελω, πολυ λιγοτερο βεβαια και με τη γελοια και φυσικα ψευδη προφαση οτι αποφασιστηκε κατι τετοιο απο το "συλλογο".

Αυτος ο "συλλογος" αρχιζει να αποκτα ιδιοτητες ενος αφηρημενου υπερ-οντος πανταχου παροντος και τα παντα πληροντος που ειναι πανω απο μας και οριζει τις τυχες μας.

Απ2.
Κανενα κριμα για τον κοπο των παιδιων. Ισα ισα εδειξαν με την κινηση τους οτι υπαρχει μεριδα φοιτητων που πηρε πολυ σοβαρα την ασκηση του δικαιωματος της να εκλεξει πρυτανη, και ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ κανουν να φαινεται ακομα πιο γελοια και αχρειαστη η παρεμβαση των νταβατζηδων μας στη δημοκρατικη αυτη διαδικασια.

Εν ολιγοις το polytexneio.gr εδειξε οτι ξεραμε πολυ καλα τι πηγαιναμε να κανουμε σημερα, το ειχαμε ψαξει, δεν πηγαιναμε σαν τα προβατα, συνεπως δεν εχουμε αναγκη κανεναν να μας προστατεψει απο κανενα "μελλον".
I am going according to plan.
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by sid »

misfit wrote: Το σκεπτικό τους ήταν ότι με το να συμμετέχει ο εκάστοτε φοιτητής στην εκλογή του πρύτανη αυτόματα "νομιμοποιεί" τα όποια μέτρα παρθούν στο μέλλον.Σαν σκεπτικό εν μέρει ισχύει.


υγ1:Ας μην κατηγορήσουμε αμέσως τα ΕΑΑΚ ή τις άλλες παρατάξεις για το σημερινή εξέλιξη.Φταίει πρωτίστως η δική μας αδιαφορία και "χλιαρή" διάθεση...
εν μέρει είπες πατάτα

υγ1 : άσε τα φιλοσοφικά , εγώ θέλω να ψηφίσω , εσύ με εμποδίζεις , η δική μας αδιαφορία και χλιαρή διάθεση είναι π@π@ριές , που όλους τους προσβάλλει και δη τα παιδιά που έκαναν τόσο κόπο να πάρουν τις συνεντεύξεις
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
kopanosAE
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 362
Joined: Fri Jan 22, 2010 1:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by kopanosAE »

κι εγώ εκεί σκαλώνω...
συζητάμε συζητάμε... και ο καθένας καταλήγει σε κάποιο συμπέρασμα...
μπορεί να καταλήξουμε στο ίδιο... μπορεί όχι...

εγώ κατέληξα ότι θέλω να πάω να ψηφίσω...
...γιατί να μην μπορώ;
..βγαίνει ο κόσμος τις Τρίτες;
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by misfit »

Ρε koukouloflore χαλάρωσε το λίγο,αμέσως να θιχτείς.Κι εγώ ταλαιπωρήθηκα γιατί κι εγώ ήθελα να ψηφίσω και δεν ανήκω στα ΕΑΑΚ οπότε δε σε εμπόδισα εγώ.ΟΚ?Την ίδια αγανάκηση νιώθω όπως κι εσύ.
Τα παιδιά που κόπιασαν για τη συνέντευξη είναι ίσως τα μόνα που δικαιούνται να διαμαρτύρονται αυτήν τη στιγμή.Αν είσαι ένας από αυτούς οκ,πάω πάσο.Και δεν έγραψα "παπαριές" για να προσβάλλω ούτε εσένα ούτε κανέναν εδώ μέσα.Έγραψα ένα σχόλιο κι έκρινα την κατάσταση όπως τη βλέπω εγώ.Αν διαφωνείς γράψε τη δική σου άποψη να τη συζητήσουμε.
Αλλά αφού νιώθουμε όλοι τόσο αγανακτισμένοι και θέλαμε τόσο πολύ να ψηφίσουμε γιατί δεν το κάναμε?Φοβηθήκαμε τα ΕΑΑΚ?Και πρώτα από όλα κατηγορώ τον εαυτό μου γι'αυτό...για να μη νιώσεις προσβεβλημένος ξανά
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by sid »

δεν νιώθω προσβεβλημένος

όπως έδωσες δίκιο στην εξής φράση : ψηφίζοντας κάποιον νομιμοποιείς ότι κάνει

αυτό είναι ηλίθια φράση , καθότι εμείς θέλαμε να ψηφίσουμε και τα εαακ να μην νομιμοποιήσουν

δηλαδή ταυτίζουν το εμείς με την παράταξη τους , ενώ ήταν απέναντι μας

επίσης αυτά τα ενοχικά των ελλήνων που έχουνε γίνει μόδα τον τελευταίο καιρό από το καφενείο έως την βουλή : εμείς φταίμε , η αδιαφορία κ.λ.π.

ποτέ δεν με έπεισαν ιδιαίτερα

ότι τελικά χρειάζεται μια πιο δραστική λύση και δεν αρκεί να πας ως εκεί (όπως θα ήταν υπό φυσιολογικές συνθήκες) , για να τα καταφέρεις σε αυτόν τον τόπο να ψηφίσεις , δεν συνεπάγεται ότι φταις εσύ
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by eΝy »

misfit wrote: Τα παιδιά που κόπιασαν για τη συνέντευξη είναι ίσως τα μόνα που δικαιούνται να διαμαρτύρονται αυτήν τη στιγμή.Αν είσαι ένας από αυτούς οκ,πάω πάσο.
Γιατί να διαμαρτυρόμαστε, ρε παιδιά;

Εμείς ως το Forum Μηχανολόγων/Ναυπηγών κάναμε το αυτονόητο: Να ενημερώσουμε τον κόσμο ότι: α) υπαρχουν πρυτανικές εκλογές και ψηφίζουμε και οι ίδιοι, και β) να δώσουμε μια αντικειμενική και σφαιρική εικόνα των υποψηφίων, ώστε να βοηθήσουμε τους συμφοιτητές μας να επιλέξουν τον υποψήφιο που θέλουν.

Δεν γκρινιάζουμε, και δεν διαμαρτυρόμαστε. Ο κόσμος ενημερώθηκε. Εμείς παίξαμε το ρόλο μας ως φόρουμ του Πολυτεχνείου.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by misfit »

Προς χρήστη all-koukoulofloro:
Δεν έδωσα απόλυτο δίκιο στην φράση αυτή,γι'αυτό έγραψα και "εν μέρει".Και το εν μέρει αναφέρεται στο ότι όντως ο Πρύτανης θα μπορεί να λέει ότι "με εξέλεξαν ΚΑΙ οι φοιτητές,άρα....".Εμένα προσωπικά δε με ενοχλεί καθόλου,γιατί θεωρώ ότι η ψήφος του κάθε φοιτητή συνεπάγεται και μια δόση υπευθυνότητας από μεριάς του.Ούτε πιστεύω ότι ένας Πρύτανης θα φτάσει σε σημεία να κάνει τόσο ακραία κατάχρηση της εξουσίας.
Για το ενοχικό σύνδρομο που λες,είναι μάλλον αντίδραση στο τρυπάκι που μας είχαν βάλει τόσα χρόνια να λέμε ότι "για όλα φταίνε οι ΗΠΑ,η Ε.Ε" και ποτέ δεν κάναμε σοβαρή αυτοκριτική γιατί ίσως μας βόλευε να φταίνε πάντα άλλοι.
Σε ένα φυσιολογικό τόπο,το να μη σε αφήσόυν να ψηφίσεις είναι αδιανόητο.Επειδή όμως βρισκόμαστε στην Ελλάδα και δη σε δημόσιο Πανεπιστήμιο, όλα μπορούν να συμβούν.Ξέρεις όμως κάτι,το ότι σήμερα είμασταν τόσος κόσμος μαζεμένος έξω από την αίθουσα και δεν ψηφίζαμε επειδή μια μειοψηφία είχε αποφασίσει αλλιώς κάτι δείχνει.Ότι μάλλον τους ανεχόμαστε...άρα έχουμε κι εμείς μερίδιο ευθύνης.Και ήταν ευκαιρία σήμερα (σε μια περίσταση που αφορούσε όλην την Πολυτεχνειακή κοινότητα κι όχι μόνο τη σχολή μας) να δείξει ο απλός,ακομμάτιστος φοιτητής την πυγμή του,να δηλώσει παρών στα τεκταινόμενα.Να διεκδικήσει τα αυτονόητα σε μια τελική.Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να πάω και να ανοίξω διάλογο με τους "καταληψίες",επί της ουσίας δηλαδή τίποτα...
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”