Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Θα ψηφίζατε στις Πρυτανικές Εκλογές?

Ναι
24
83%
Όχι
5
17%
 
Total votes: 29

User avatar
giotis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 422
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:44 pm
Gender: Male

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by giotis »

TiGinetai wrote:Τώρα λασπολογείς και συνομοσιολογείς..Relax παίδες δεν πηγαίνουμε σε σκοτεινά υπόγεια τα μεσάνυχτα να καταστρώνουμε σχέδια.
επειδή διαφωνούμε λασπολογούμε κ συνομοσιολογούμε?
TiGinetai wrote: Και με το Υ.Γ διαφωνώ. Μίλα με έναν ΕΑΑΚιτη και θα δούμε τι θα σου πει για το θέμα της συμμετοχής στις γ.σ.
γτ κ που ακριβώς διαφωνείς.
γτ κ εμείς διαφωνούμε στο πως γίνονται
κ εσύ από ότι είπες στην εισαγωγή ΕΑΑΚίτης δν είσαι?
TiGinetai wrote: Να ενεργοποιηθεί μια νεολαία που της έμαθαν να ζει για την πάρτι της είναι λίγο δύσκολο..και παλούκι στον κώλο που της βάζουν κάθεται.
εσύ από που κρίνεις ότι ζει για πάρτι της?
σε ποιους αναφερόσουν?
κ που πάει αυτό?

TiGinetai wrote:
crouch wrote:Πρόσεχε τί ερωτήσεις απευθύνεις σε άτομα που πιστεύουν ότι μια απόφαση γσ νομιμοποιεί καταλήψεις, αρνήσεις εφαρμογής νόμων, τους καθιστά ικανούς να μιλάνε εξ'ονόματος όλων των φοιτητών, και (γιατί όχι;) αμφισβήτηση της θεωρίας της εξέλιξης(μια θεωρία είναι έτσι και αλλιώς..) και πολλά άλλα..Αρκεί να ψηφιστεί από τους φοιτητές "αμεσοδημοκρατικά" και έτσι είναι.
Φυσικά και τις νομιμοποιούν.
Η άρνηση εφαρμογής νόμων που είναι εναντίον μας είναι κάτι υγιές. Ευτυχώς που το κάνουν κάποιοι.

Κανείς δεν καθιστά ικανούς να μιλάνε εξ' ονόματος όλων των φοιτητών. Αυτά τα κάνουν οι δαπίτες με τα περί συμμετοχής σε "διαλόγων".
δλδ εσύ αμέσως πιο πάνω ε΄συ δν είπες
Η άρνηση εφαρμογής νόμων που είναι εναντίον μας είναι κάτι υγιές.
-το μας ποιους χαρακτηρίζει? όλους? ερχετε σε αντίθεση με αυτό που είπες αμέσως πιο πάνω. εσάς μόνο? -άρα ευτυχώ που υπάρχουν οι κάποιοι. (δν έχω κανέναν συγκεκριμένο "νόμο" στον νου μου αυτή την στιγμή. μιλάω γενικά για οποιαδήποτε περίπτωση)
TiGinetai wrote: Όχι αμεσοδημοκρατικά είναι να ψηφίζεις κάθε 4 χρόνια.
Γέλασα.
αυτό αναφέρετε στο ότι γίνονται πρυτανικές εκλογές κάθε 4 χρόνια?
αν ναι τότε -αν δν κάνω λάθος ο crouch(χωρίς να θέλω να μιλήσω εξ-ονόματος του) αναφερόταν στις γσ. το να πηγαίνεις σε ένα άλλο πρόβλημα δν είναι λίγο υπεκφυγή? αλλά κ πάλι το να μην ψηφίζεις καθόλου είναι ακόμα καλύτερο? θα λύσει το πρόβλημα?

σόρρυ αν έχει το ποστ μου λίγο επιθετικό χαρακτήρα, δν έχω τέτοιο σκοπό. είναι απορίες-διαφωνίες που θα ήθελα να μάθω. όπως επίσης πιστεύω εδώ ότι γράφετε επειδή εκ φύσεως ο γραπτός λόγος είναι πιο επίσημος κ αυτά που γράφονται είναι κ πιο "επίσημα-σοβαρά". ακόμα εδώ μπορώ να διαβάσω με την ησυχία μου ότι γράφετε μπορώ να το κατανοήσω κ καλύτερα για αυτό σας τα πρήζω λίγο. σόρρυ

Y.Γ.
κ κάτι άσχετο.
αφού οι γσ έχουν τέτοια δύναμη γτ δν συγκαλούμε μία να μένει η βιβλιοθήκη ανοικτή περισσότερες ώρες συν τα σαββατοκύριακα? όπως κ το γυμναστήριο.
πιστεύω ότι τουλάχιστον σε αυτό το τελευταίο θα συμφωνήσετε όλοι μαζί μου :P

edit: αυτά τα εγραψα πριν διαβάσω τα 2 τελευταία ποστς
Last edited by giotis on Tue Jun 22, 2010 12:24 am, edited 2 times in total.
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by blackjohnny »

Λakedaimonas wrote:Νομίζω ότι αδικείς πολλούς συμφοιτητές σου με αυτό που έγραψες. Ένα μεγάλο ποσοστό δεν είναι έτσι.
TiGinetai wrote: Αυτό πιστεύω. Εξάλλου έχω γράψει δεκάδες φορές ότι θεωρώ το 80% του ελληνικού πληθυσμού μλκες. Στεγνά! :mrgreen:
ευτυχώς που υπάρχουν και άτομα σαν και σένα και διαφαίνεται λοιπόν μια αχτίδα σωτηρίας στο βάθος..γιατί από τους υπόλοιπους που είμαστε "μλκες" τι να περιμένει κανείς...
relax..it's over...you belong to me....
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by Λakedaimonas »

TiGinetai wrote:Απλά το ότι κατάφερες και βρήκες ολόκληρη συνωμοσία πίσω από κάθε πράξη που έχει γίνει όλα αυτά τα χρόνια ήταν υπερβολικό. Λες και όλα έγιναν για τις πρυτανικές εκλογές.
Δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα. Δεν πιστεύω πως ότι κάνουν ή συμβαίνει είναι προσχεδιασμένο. Ορισμένα πράγματα όμως βγάζουν μάτι και οι πρυτανικές εκλογές είναι ένα από αυτά. Τα ΕΑΑΚ ήξεραν πολύ καλά ότι όταν θα ερχόντουσαν οι Πρυτανικές Εκλογές θα έπρεπε να απαγορεύσουν με κάποιο τρόπο στους φοιτητές να ψηφίσουν και ότι αν το έκαναν στεγνά χωρίς το backup κάποιας απόφασης από ΓΣ θα τους έπερνε ο διάολος γιατί άνετα τους κατεβάζεις μήνυση! Ενώ τώρα τι θα κάνει κάποιος, θα μηνύσει όλο τον φοιτητικό σύλλογο επειδή στην Γενική Συνέλευση πάρθηκε απόφαση για "αποχή"???!!!

Και κάτι άλλο, πραγματικά δεν σας φαίνεται περίεργο που κανένας από τους συνδυασμούς δεν διαμαρτυρήθηκε έντονα για την εξαναγκασμένη "αποχή" των φοιτητών?! Πως να διαμαρτυρηθούν όταν οι άλλοι θα τους τρίψουν στην μούρη 10 αποφάσεις από γενικές συνελεύσεις που λένε ξεκάθαρα για "αποχή" των φοιτητών από τις πρυτανικές! Ειδικά ο συνδυασμός της Μιμίκου είναι κραυγαλέο παράδειγμα! Μόνο οι μισοί πολιτικοί μηχανικοί να την ψήφιζαν, σε συνδυασμό με βαρύτητα 40% των φοιτητών, είναι πολύ πιθανό να είχε βγει αυτή!

TiGinetai wrote:Κάτσε ρε δεν αναγκάζει κανείς κανέναν να συμμετέχει κάπου. Γραφείο προπαγάνδας νομίζεις ότι έχουμε?
Προφανώς και έχεις δίκο σε αυτό που γράφεις αλλά ρε παναγιώτη εννοώ ότι είσαι ο υπερασπιστής των ΕΑΑΚ εδώ μέσα και τα ΕΑΑΚ σε έχουν αφήσει μόνο σου να μάχεσαι. Μήπως προτιμούν να τρως εσύ τα σκάγια και αυτοί να είναι στο απυρόβλητο???

Again, συλλογικότητα my ass.

TiGinetai wrote:Και έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?
Ναι.

TiGinetai wrote:Αυτό πιστεύω. Εξάλλου έχω γράψει δεκάδες φορές ότι θεωρώ το 80% του ελληνικού πληθυσμού μλκες. Στεγνά! :mrgreen:
Όντως στην κοινωνία της Ελλάδας ένα μεγάλο ποσοστό έχει τραγική έλλειψη παιδείας αλλά δεν πιστεύω πως το ίδιο ισχύει και για ένα σεβαστό ποσοστό των συμφοιτητών-συναδέλφων μας. Μην τα βλέπεις όλα μαύρα.



ΥΓ @giotis
giotis wrote: αφού οι γσ έχουν τέτοια δύναμη γτ δν συγκαλούμε μία να μένει η βιβλιοθήκη ανοικτή περισσότερες ώρες συν τα σαββατοκύριακα? όπως κ το γυμναστήριο.
πιστεύω ότι τουλάχιστον σε αυτό το τελευταίο θα συμφωνήσετε όλοι μαζί μου
Σωστός ο παίκτης!

Είναι θεϊκό πάντως και απίστευτη ειρωνεία που όταν πήραμε τις συνεντεύξεις από τους υποψηφίους μας έκραζαν τα ΕΑΑΚια ότι σε άλλα θέματα δεν δραστηριοποιούμαστε τόσο ενεργά(αλήθεια μήπως θα ήθελαν να κάνουμε βιντεοσκόπηση των πορειών και να τις ανεβάζουμε στο youtube?)!!!

Τι να πουν και αυτοί που μόνο για πορείες, "αγώνες" και κλειστές σχολές κουνάνε τον κώλο τους. Μια ενέργεια ουσιαστική που να έχει να κάνει με τα της σχολής δεν ξέρουν να κάνουν...όλο με πολιτική ασχολούνται. Μήπως επειδή είναι καθαροί συνδικαλιστές? Τυχαίο??? Δεν νομίζω!!!
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by TiGinetai »

Λakedaimonas wrote: Δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα. Δεν πιστεύω πως ότι κάνουν ή συμβαίνει είναι προσχεδιασμένο. Ορισμένα πράγματα όμως βγάζουν μάτι και οι πρυτανικές εκλογές είναι ένα από αυτά. Τα ΕΑΑΚ ήξεραν πολύ καλά ότι όταν θα ερχόντουσαν οι Πρυτανικές Εκλογές θα έπρεπε να απαγορεύσουν με κάποιο τρόπο στους φοιτητές να ψηφίσουν και ότι αν το έκαναν στεγνά χωρίς το backup κάποιας απόφασης από ΓΣ θα τους έπερνε ο διάολος γιατί άνετα τους κατεβάζεις μήνυση! Ενώ τώρα τι θα κάνει κάποιος, θα μηνύσει όλο τον φοιτητικό σύλλογο επειδή στην Γενική Συνέλευση πάρθηκε απόφαση για "αποχή"???!!!
Κατάλαβα τι έγραψες.

Λakedaimonas wrote:Και κάτι άλλο, πραγματικά δεν σας φαίνεται περίεργο που κανένας από τους συνδυασμούς δεν διαμαρτυρήθηκε έντονα για την εξαναγκασμένη "αποχή" των φοιτητών?! Πως να διαμαρτυρηθούν όταν οι άλλοι θα τους τρίψουν στην μούρη 10 αποφάσεις από γενικές συνελεύσεις που λένε ξεκάθαρα για "αποχή" των φοιτητών από τις πρυτανικές! Ειδικά ο συνδυασμός της Μιμίκου είναι κραυγαλέο παράδειγμα! Μόνο οι μισοί πολιτικοί μηχανικοί να την ψήφιζαν, σε συνδυασμό με βαρύτητα 40% των φοιτητών, είναι πολύ πιθανό να είχε βγει αυτή!
Τι να σου πω. Δεν ξέρω.
Λakedaimonas wrote:Προφανώς και έχεις δίκο σε αυτό που γράφεις αλλά ρε παναγιώτη εννοώ ότι είσαι ο υπερασπιστής των ΕΑΑΚ εδώ μέσα και τα ΕΑΑΚ σε έχουν αφήσει μόνο σου να μάχεσαι. Μήπως προτιμούν να τρως εσύ τα σκάγια και αυτοί να είναι στο απυρόβλητο???

Again, συλλογικότητα my ass.
Και σου ξαναλέω. Άλλο το ίντερνετ. Οι περισσότεροι δεν έχουν καν ακκαουντ. Απ' όσο ξέρω λίγα έως πολύ λίγα άτομα είχαν ακκαουντ στο πολυτεχνειο.γρ και ακόμα λιγότερα εδώ. Ούτε εδώ ούτε πουθενά αλλού δεν με αναγκάζει κανείς να γράψω. Γράφω σε όσα thread δεν βαριέμαι. Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να γράφω πολλά πλέον για λόγους χρόνου. Ξέρω ότι η συζήτηση θα πάρει σελίδες και αν κάθομαι να απαντάω σε όλα ούτε 1500 χρόνια δεν μου φτάνουν(γι' αυτό και δεν πήρα κανένα από τα παραπάνω ποστ να τα σχολιάσω. Άσχετα αν διαφωνώ μαζί τους).
Εξάλλου θεωρώ ότι η συλλογικότητα αλλού έχει μεγαλύτερη αξία.
Λakedaimonas wrote:Ναι.
Μάλιστα. Τότε δεν μπορώ να πω εγώ κάτι πέρα του ότι θεωρώ πως κάνεις λάθος.
Λakedaimonas wrote:Όντως στην κοινωνία της Ελλάδας ένα μεγάλο ποσοστό έχει τραγική έλλειψη παιδείας αλλά δεν πιστεύω πως το ίδιο ισχύει και για ένα σεβαστό ποσοστό των συμφοιτητών-συναδέλφων μας. Μην τα βλέπεις όλα μαύρα.
Χαίρομαι που είσαι αισιόδοξος.
Εγώ δεν είμαι πάνω σε αυτό το θέμα και γιατί να είμαι αφού βλέπω την συμπεριφορά του κόσμου. Τι επίπεδο και παιδεία. Τα ίδια σκατά.
Ότι κάνει είτε η κοινωνία είτε οι συνάδελφοι που ανήκουν στην κοινωνία είναι απόρροια των εξελίξεων-γεγονότων. Και αυτό όπως είπα ούτε καν μόνοι τους αλλά από άλλους που θα το αποφασίσουν και θα πουν "ελάτε τώρα που σας το λέμε εμείς" και μετά αφού θα έχουν πετύχει το σκοπό τους "σταματήστε τώρα που σας το λέμε εμείς επειδή εμείς ξέρουμε ποιοι είναι το καλό σας. Δεν χρειάζεστε να σκέφτεστε εσείς. Σκεφτόμαστε εμείς για εσάς.". Ποτέ μια ομάδα δεν θα πάρει κάποια πρωτοβουλία να κάνει κάτι και να συσπειρώσει κόσμο γύρω από αυτό. Να κάτσει να σκεφτεί, να τρέξει γι' αυτό, να αγωνιστεί και ότι γίνει. Γιατί όπως είπα είναι παρτάκιδες. Θεωρούν δεδομένο οτιδήποτε σε αυτό τον κόσμο. Έτσι μεγάλωσαν. Με τέτοια πρότυπα και αξίες.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by Λakedaimonas »

TiGinetai wrote: Ότι κάνει είτε η κοινωνία είτε οι συνάδελφοι που ανήκουν στην κοινωνία είναι απόρροια των εξελίξεων-γεγονότων. Και αυτό όπως είπα ούτε καν μόνοι τους αλλά από άλλους που θα το αποφασίσουν και θα πουν "ελάτε τώρα που σας το λέμε εμείς" και μετά αφού θα έχουν πετύχει το σκοπό τους "σταματήστε τώρα που σας το λέμε εμείς επειδή εμείς ξέρουμε ποιοι είναι το καλό σας. Δεν χρειάζεστε να σκέφτεστε εσείς. Σκεφτόμαστε εμείς για εσάς.". Ποτέ μια ομάδα δεν θα πάρει κάποια πρωτοβουλία να κάνει κάτι και να συσπειρώσει κόσμο γύρω από αυτό. Να κάτσει να σκεφτεί, να τρέξει γι' αυτό, να αγωνιστεί και ότι γίνει. Γιατί όπως είπα είναι παρτάκιδες. Θεωρούν δεδομένο οτιδήποτε σε αυτό τον κόσμο. Έτσι μεγάλωσαν. Με τέτοια πρότυπα και αξίες.
Αυτά που γράφεις είναι πέρα ως πέρα αληθινά. Αναρωτιέμαι αυτό τον ρόλο του βοσκού, επακριβώς όπως τον περιγράφεις εσύ ποιο πάνω, δεν έχουν αναλάβει τα ΕΑΑΚ, ΠΚΣ, ΠΑΜΕ, ΓΣΕΕ κλπ??? Και φυσικά εμείς είμαστε τα πρόβατα. Μπεεε ε ε.

Πιστεύω ακράδαντα πως πρέπει να έρθει η ώρα που το πρόβατο θα γίνει λύκος και θα απαγκιστρωθεί από τις κηδεμονίες των ΕΑΑΚ.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by TiGinetai »

Λakedaimonas wrote:
TiGinetai wrote: Ότι κάνει είτε η κοινωνία είτε οι συνάδελφοι που ανήκουν στην κοινωνία είναι απόρροια των εξελίξεων-γεγονότων. Και αυτό όπως είπα ούτε καν μόνοι τους αλλά από άλλους που θα το αποφασίσουν και θα πουν "ελάτε τώρα που σας το λέμε εμείς" και μετά αφού θα έχουν πετύχει το σκοπό τους "σταματήστε τώρα που σας το λέμε εμείς επειδή εμείς ξέρουμε ποιοι είναι το καλό σας. Δεν χρειάζεστε να σκέφτεστε εσείς. Σκεφτόμαστε εμείς για εσάς.". Ποτέ μια ομάδα δεν θα πάρει κάποια πρωτοβουλία να κάνει κάτι και να συσπειρώσει κόσμο γύρω από αυτό. Να κάτσει να σκεφτεί, να τρέξει γι' αυτό, να αγωνιστεί και ότι γίνει. Γιατί όπως είπα είναι παρτάκιδες και ατομικιστές. Θεωρούν δεδομένο οτιδήποτε σε αυτό τον κόσμο. Έτσι μεγάλωσαν. Με τέτοια πρότυπα και αξίες.
Αυτά που γράφεις είναι πέρα ως πέρα αληθινά. Αναρωτιέμαι αυτό τον ρόλο του βοσκού, επακριβώς όπως τον περιγράφεις εσύ ποιο πάνω, δεν έχουν αναλάβει τα ΕΑΑΚ, ΠΚΣ, ΠΑΜΕ, ΓΣΕΕ κλπ??? Και φυσικά εμείς είμαστε τα πρόβατα. Μπεεε ε ε.

Πιστεύω ακράδαντα πως πρέπει να έρθει η ώρα που το πρόβατο θα γίνει λύκος και θα απαγκιστρωθεί από τις κηδεμονίες των ΕΑΑΚ.
Στην προκειμένη περίπτωση δεν έχει σχέση με κάποια εαακ-πκσ(που πάει στο διάολο καλούν σε κάποια ενεργοποίηση, σας αρέσει ή όχι, πέρα από μπουζούκια-διακοπές και παρτάκια..) ή τις ναυαρχίδες αυτής της ιδεολογίας και ναυαρχίδες της διαφθοράς δαπ-πασπ(δεν πιστεύω να χάσατε το άρθρο για την χορηγία της πασπ-δαπ από σιεμενς). Έχει σχέση με την ίδια την κοινωνία αλλιώς θα υπήρχαν άνθρωποι που θα ήταν ικανοί να πάρουν μια ευθύνη. Όμως αντί αυτού προτιμούν να δρουν άλλοι γι' αυτόν(και αυτό πάει μέχρι και το βουλευτικό σύστημα).
Αφού σώνει και καλά θέλουν να είναι πίσω από κόμματα (κυρίως) ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, (κατά δεύτερον) κκε-σύριζα και το καρκίνωμα του ΛΑΟΣ, μεγιά τους με χαρά τους. Θέλουν να ακολουθούν γσεε, αδεδύ, παμε, ακόμα και εφεε που τη σπάσαμε παλιότερα, και να μην πάρουν τα σωματεία στα χέρια τους? Συγχαρητήρια. Keep going. Απλά μην κλαίγονται μετά ότι πάμε κατά διαόλου, ότι τους εκμεταλλεύονται, ότι όλοι είναι διεφθαρμένοι κτλ. Περαστικά μας.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by somekindofgrinder »

Σορρυ που θα πηδησω τη συζητηση,αλλα ολη η κουβεντα μου βγαζει το παρακατω συναισθημα...

ΥΓ.Οχι πως τα αλλα κομματα ειναι καλυτερα,απλα δεν θυμομουν καποιο αλλο αντιπροσωπευτικο σποτακι.

Anyway,τουλαχιστον στην Ελλαδα εχουμε κατι για ολους.Ω οποια ευτυχια!



ΥΓ2.Παρτε και αυτο για μπονους,γιατι ειναι απολαυση...



ΥΓ3.Τριτο,για πιο bleu παιδια...Διαβαστε και τα σχολια απο κατω.

"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by eΝy »

Λakedaimonas wrote: Οι αποφάσεις των γενικών συνελεύσεων άπαξ και παρθούν θεωρούνται αποφάσεις του συλλόγου. Αυτό που πρέπει να καταλάβετε παιδιά είναι πως οι ΓΣ αποτελούν νόμιμο όργανο των φοιτητών και ότι απόφαση παίρνεται εκεί μέσα θεωρείτε κατοχυρωμένη από τον φοιτητικό σύλλογο. Με άλλα λόγια η δικαιολογία τον ΕΑΑΚ για παρεμπόδιση των φοιτητών να ψηφίσουν όσο μαλακισμένη και να ήταν, ήταν "νομικά" κατοχυρωμένη οπότε όσο και να φωνασκείτε εσείς τα ΕΑΑΚ σας έχουν γραμμένους στα αρχίδια τους.
Σταύρο, αυτό δεν ισχύει. Και δεν ισχύει γιατί το δικαίωμα να ψηφίσεις παραχωρείται από τη χώρα σε όλους τους φοιτητές με ισχύ νόμου, ενώ η απόφαση να αρθεί το δικαίωμα αυτό από όλους τους φοιτητές λαμβάνεται από μία Γ.Σ., τις οποίας οι αποφάσεις μπροστά στο ΦΕΚ είναι χαρτί τουαλέτας.

Με άλλα λόγια, μπορεί τα ΕΑΑΚ να φόρτωσαν τις κινήσεις τους σε έναν αόριστο και απρόσωπο (και ανύπαρκτο) φοιτητικό σύλλογο, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο φοιτητικός αυτός σύλλογος είχε δικαίωμα να προβεί σε τέτοιες κινήσεις ούτως ή άλλως.

Επομένως οι ΕΑΑΚίτες είναι παράνομοι. Και την επόμενη φορά που θα συμβεί κάτι τέτοιο εγώ ως πολίτης μπορώ να ζητήσω παρέμβαση εισαγγελέα.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by sid »

το κακό με την ελλάδα , είναι ότι όλα γίνονται

το καλό με την ελλάδα , είναι ότι όλα γίνονται
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by crouch »

eNy wrote:Με άλλα λόγια, μπορεί τα ΕΑΑΚ να φόρτωσαν τις κινήσεις τους σε έναν αόριστο και απρόσωπο (και ανύπαρκτο) φοιτητικό σύλλογο, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο φοιτητικός αυτός σύλλογος είχε δικαίωμα να προβεί σε τέτοιες κινήσεις ούτως ή άλλως.

Επομένως οι ΕΑΑΚίτες είναι παράνομοι. Και την επόμενη φορά που θα συμβεί κάτι τέτοιο εγώ ως πολίτης μπορώ να ζητήσω παρέμβαση εισαγγελέα.
Άντε, και νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που το έβλεπε αυτό..Μάλλον δεν έχουν συνειδητοποιήσει όλοι ότι η απόφαση μιας γσ δεν είναι αυθεντία. Και το ίδιο ισχύει με τις καταλήψεις, θεωρητικά θα έπρεπε και εκεί να επεμβαίνει εισαγγελέας. Αλλά η θέση ενός πρύτανη φαίνεται είναι αρκετά δύσκολη και θέλει πολλά κιλά @@ για να καθαρίσει τη βρώμα
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”