Διαγραφουν τους "αιωνιους φοιτητες" !!!!!!

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
nireas
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 42
Joined: Tue Mar 09, 2010 5:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Διαγραφουν τους "αιωνιους φοιτητες" !!!!!!

Post by nireas »

Ο τύπος είναι απίστευτος. Αλλα λέει τη μια μέρα στους πρυτάνεις, άλλα λέει την άλλη. Η ανακοίνωση πάντως αυτή, εκτός του ότι μπερδεύει και πάλι την κατάσταση, έχει και απαράδεκτο ύφος. Αν δεν ξεκαθαριστεί το ζήτημα μέσα στον Αύγουστο και συνεχιστεί η ίδια συμπεριφορά του υπουργού-τιμωρού, προβλέπω δυστυχώς πολύ άσχημες καταστάσεις τον Σεπτέμβρη.
User avatar
nikolio
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 343
Joined: Sun Jun 03, 2012 11:20 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Διαγραφουν τους "αιωνιους φοιτητες" !!!!!!

Post by nikolio »

Λοβερδος ο τιμωρος !!!!
Προβλεπεται καυτος Σεπτεμβρης !!!
User avatar
ike
Sergeant
Sergeant
Posts: 22
Joined: Mon Jan 28, 2013 8:19 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Διαγραφουν τους "αιωνιους φοιτητες" !!!!!!

Post by ike »

Υπάρχει κάπου ο ορισμός του τι ακριβώς σημαίνει "λιμνάζοντες φοιτητές" ?
[ -_- ]
User avatar
nireas
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 42
Joined: Tue Mar 09, 2010 5:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Διαγραφουν τους "αιωνιους φοιτητες" !!!!!!

Post by nireas »

Λιμνάζοντες θεωρούνται, απ'όσο γνωρίζω, όλοι όσοι έχουν ξεπεράσει το ν+2
User avatar
ike
Sergeant
Sergeant
Posts: 22
Joined: Mon Jan 28, 2013 8:19 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Διαγραφουν τους "αιωνιους φοιτητες" !!!!!!

Post by ike »

OK ναι, απλώς πιθανολογώ να είναι κάποιο παραθυράκι ώστε να διαγραφούν όσοι πχ δεν έχουν κάνει εγγραφή σε εξάμηνο εδώ και αιώνες. Θα δείξει.
[ -_- ]
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Διαγραφουν τους "αιωνιους φοιτητες" !!!!!!

Post by Kuchiki_Byakuya »

nireas wrote:Λιμνάζοντες θεωρούνται, απ'όσο γνωρίζω, όλοι όσοι έχουν ξεπεράσει το ν+2
νομίζω ότι είναι όσοι έχουν ξεπεράσει τα 2ν. εμείς οι εισακτέοι το 10 είμαστε η τελευταία χρονιά που μπορεί να τελειώσει σε 10 χρόνια, από την επόμενη χρονιά ξεκινάει η επταετία. αυτό ισχύει με τον νόμο του 2011. τώρα τι λέει ο νόμος του 2007 δεν το ξέρω. πάντως με τον νόμο διαμαντοπούλου μόνο όσοι έχουν κλείσει δεκαετία στο ίδρυμα διαγράφονται. και πώς διάολο θα διατυπωθεί η νομοθετική ρύθμιση που θα δίνει δύο ακόμη χρόνια (όπως είπε ο μαλάκας στους πρυτάνεις και στους δημοσιογράφους αργότερα) έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία από την πρόθεση.

πάντως αυτός λοβέρδος χτες πρέπει να έμαθε ότι μόνο το πολυτεχνείο κρήτης έχει φτιάξει οργανισμό και ότι σε όλα τα άλλα ιδρύματα οι πρυτάνεις έκαναν σιωπηρή αντίσταση. εδώ στο εμπ με προσωπική ευθύνη της μωροπούλου δεν έχει συσταθεί ο οργανισμός. μάλλον έτρεχε στις κομματικές εκδηλώσεις συγκεκριμένου κόμματος και δεν προλάβαινε η ταλαίπωρη. αποδεικνύεται ακόμα μια φορά πως ακόμα και όταν κάνεις τα πάντα για να μην συναντηθείς με την πραγματικότητα, αυτή η πουτάνα σε βρίσκει.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
artimid
Posts: 1
Joined: Mon Aug 11, 2014 1:43 am
Σχολή: Αρχιτέκτονας
Gender: Female

Re: Διαγραφουν τους "αιωνιους φοιτητες" !!!!!!

Post by artimid »

Επειδή αναφέρθηκε το απαράδεκτο ύφος, εμένα μου θύμισε το ύφος με το οποίο ανακοινώθηκε το κλείσιμο της ΕΡΤ. Μιλώ ειδικά για το: "την 1/9./2014 αυτή η εξευτελιστική κατάσταση να περάσει οριστικά στο παρελθόν."
Από εκεί και πέρα, τι να πω... Είναι μέσα η εξεταστική του Σεπτεμβρίου; Δεν είναι; Αν δεν είναι μας ενημερώνουν πότε; Τώρα; Αφού η εξεταστική Σεπτεμβρίου ανήκει στο ακαδημαϊκό έτος 2013-2014, πώς τη βγάζουν απ'έξω τώρα; Και πότε ενημερώνουν;
Επίσης, τόσους μήνες κλειστό το Πολυτεχνείο, αυτό δεν κόστισε στους φοιτητές που προσπαθούσαν να περάσουν τα χρωστούμενα μαθήματά τους; Να κάνουν τη διπλωματική τους;
Αρχιτέκτονας εγώ, η γραμματεία τόσο καιρό μας λέει ότι δεν έχει ψηφιστεί από τη συνέλευση των καθηγητών η ισχύς των διαγραφών, άρα δεν ισχύουν... Τώρα κάτι άρχισαν να αλλάζουν, και λένε ότι δεν ξέρουν τι θα γίνει... Ποια ενημέρωση και πότε;
Κι οι οργανισμοί; Πού είναι;
Σε αυτό φταίνε οι του ιδρύματος. Δεν μπορούν να λένε ότι είναι κατά των διαγραφών, ότι δε θα ισχύσουν, και να μην έχουν εγκαίρως ετοιμάσει τον οργανισμό με ρύθμιση περί μη ισχύος των διαγραφών, ή περί κριτηρίων ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο... Κι όταν λέμε εγκαίρως, εννοούμε εγκαίρως ώστε να προγραμματιστούμε εμείς. Αλλά αν όχι τόσο εγκαίρως, τουλάχιστον, εγκαίρως προτού διαγραφούμε θα ήταν καλή ιδέα...
donk
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 59
Joined: Wed Mar 20, 2013 2:32 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Διαγραφουν τους "αιωνιους φοιτητες" !!!!!!

Post by donk »

Είναι μεγάλη ντροπή. Αλητεία. Ας ήταν ΑΠΟΛΥΤΟΙ και ξεκάθαροι εδώ και καιρό. Ξαφνικά στο παρά ενα διαγράφουν κόσμο.
Δεν θα πώ αιώνιοι, δεν μου αρέσει η φράση.
Δηλαδή περιπτώσεις φοιτητών που οφείλουν μόνο 5 από τα 65 μαθήματα θα τους διαγράψουν?
Απάνθρωπο το λιγότερο. Δεν ξέρω τι να γράψω. σκατά
User avatar
nireas
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 42
Joined: Tue Mar 09, 2010 5:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Post by nireas »

Ο Μυλόπουλος του ΑΠΘ επανέλαβε πάντως σήμερα οτι οι πρυτάνεις έχουν συμφωνήσει απο προχθές με τον Λοβέρδο για παράταση σε όσους διαγράφονται φέτος (σε εμάς εν προκειμένω οι του 2001 και πίσω) και ήταν ενεργοί τα τελευταία χρόνια. Τους είπε μάλιστα οτι θα περάσει την σχετική τροποποίηση μέχρι το τέλος του μήνα, οπου και θα ξεκαθαριστεί ο όρος "ενεργός" (μάλλον εγγραφές στα εξάμηνα, συμμετοχή σε εξέταση και πλαφόν χρωστούμενων). Και αυτό για να δώσει τον χρόνο στα πανεπιστήμια προκειμένου να καταρτίσουν τους Οργανισμούς, οπότε και θα θεσπίσουν τα δικά τους κριτήρια. Τι ρόλο βάραγε η χθεσινή ανακοίνωση και σε αυτό το ύφος μόνο ο Λοβέρδος ξέρει. Ενδεχομένως εξεδώθει για να κατευνάσει το πλήθος στην αρένα που ζητάει αίμα.
Το υπουργείο πάντως είχε ξεκαθαρίσει τη θέση του απο πέρυσι οτι ο νόμος θα εφαρμοστεί. Τα πανεπιστήμια είναι το πρόβλημα, που τρία χρόνια μετά δεν έχουν καταρτίσει τους Οργανισμούς που υποτίθεται θα μας προστάτευαν. Και το κερασάκι στην τούρτα είναι οτι έκλεισαν για διακοπές και μέχρι την τελευταία μέρα οι γραμματείες έλεγαν "ηρεμήστε, κανείς δεν θα σας διαγράψει". Να με εμπαίζει ο υπουργός το θεωρώ φυσιολογικό, Έλλην πολιτικός είναι άλλωστε. Να το πράττει όμως το ίδιο το πανεπιστήμιο, το θεωρώ αδιανόητο και απαράδεκτο.
isis
Sergeant
Sergeant
Posts: 25
Joined: Thu Sep 19, 2013 3:01 am
Σχολή: Ηλεκτρολόγος
Gender: Female

Re: Διαγραφουν τους "αιωνιους φοιτητες" !!!!!!

Post by isis »

castiel, δε διαφωνω οτι στην Ελλαδα υπαρχουν πολλοι νομοι, οι οποιοι απλα δεν εφαρμοζονται. Απλα λεω οτι ο ιδιος ο νομος ελεγε οτι τα πανεπιστημια αποφασιζουν και τα πανεπιστημια ελεγαν ειμαστε εναντια στις διαγραφες. Και καλα αστο αυτο. Εδω σου λεω για χοντρες παραλειψεις. Αιωνιος ή λιμναζων φοιτητης θεωρεισαι αν εισαι ανω των ν+2 ετων φοιτησης. Οταν σου λεει η γραμματεια "δε θα γινουν διαγραφες" και να ξερεις για διακοπη σπουδων δεν την κανεις. Οσοι ξεραν τεσπα γιατι εγω την εμαθα επι της ουσιας φετος απο συμφοιτητη μου που δεν μπορεσε να συνεχισει με την αναβολη στρατου και το πληροφορηθηκε απο τηλεφωνο στο υπουργειο. Και μαλιστα ακουστε το φοβερο: ο νομος ελεγε για 5ετη διακοπη σπουδων (οπως ειπαν και στις προγραμματικες δηλωσεις τους οι υποψηφιοι πρυτανεις) και εδω μου ειπε οτι δινουν μονο ενα ετος και μετα απο μια γραφειοκρατικη διαδικασια. Ποσοι δε θα ηταν καν αιωνιοι αν ηξεραν για τη διακοπη σπουδων;
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”