Διαγραφουν τους "αιωνιους φοιτητες" !!!!!!

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
nireas
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 42
Joined: Tue Mar 09, 2010 5:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Διαγραφουν τους "αιωνιους φοιτητες" !!!!!!

Post by nireas »

Θαύμα θαύμα! Ο Σιμόπουλος μιλάει!

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=622026
isis
Sergeant
Sergeant
Posts: 25
Joined: Thu Sep 19, 2013 3:01 am
Σχολή: Ηλεκτρολόγος
Gender: Female

Re: Διαγραφουν τους "αιωνιους φοιτητες" !!!!!!

Post by isis »

Θεωρω οτι μεχρι να βγουν οι οργανισμοι δε θα γινουν διαγραφες εκτος απο τους για πολλα χρονια εξαφανισμενους. Και ειναι και λογικο γιατι ο αλλος μπορει να χει χασει ποσες εξεταστικες. Ο υπουργος στο ραδιοφωνο στα παραπολιτικα ειπε καποια ενδιαφεροντα πραγματα. Τοσο καιρο πιστευα οτι η εμμονη με τις διαγραφες οφειλεται στην εξισωση αιωνιοι=φοιτητοπατερες και ετσι απαλλασσει τα πανεπιστημια απο μελλοντικες καταληψεις και "πολιτικοποιηση". Σημερα, ειπε οτι οντως δε στοιχιζουμε κατι αλλα αλλοιωνουμε λεει καποιους δεικτες στα πανεπιστημια. Αγαπητε συνεργατη του υπουργου που διαβαζεις αυτο το φορουμ και παρακολουθεις και την ομαδα στο facebook, ο ιδιος ο νομος 4009/2011 οριζει οτι στις στατιστικες των ιδρυματων και στη χρηματοδοτηση φυσικα λαμβανονται υποψιν μονο οι ενεργοι φοιτητες δηλαδη οσοι εχουν ετη φοιτησης μεχρι και ν+2 οπου ν τα κανονικα ετη φοιτησης. (Η διευκρινιση γινεται γιατι ακουσα πως μπερδευτηκε ο υπουργος με το οριο φοιτησης στη συνεντευξη). Αν τα πανεπιστημια σας δινουν ο,τι να ναι αριθμους δε φταινε οι φοιτητες. Εκτος και αν οι διαγραφες πρεπει να γινουν για να μην φαινεται οτι υπαρχει ελλειψη διοικητικου προσωπικου μετα τις απολυσεις (δεν τρεχει και μια αξιολογηση εξαλλου; ) και γιατι ετοιμαζετε απολυσεις σε μελη ΔΕΠ ή και συγχωνευσεις σχολων οποτε σας χαλαμε (;) την αναλογια διδασκοντων/διδασκομενων.

Μετα απο τοσα δημοσιευματα και πρωτοσελιδα για τις διαγραφες και “ρεπορταζ” , καταληγω οτι ο υπουργος αλλα λεει στους πρυτανεις και αλλα στον τυπο ετσι ωστε οταν ερθει η περιβοητη νομοθετικη ρυθμιση που θα επιτρεπει στα ιδρυματα να διαχειριστουν τις διαγραφες μεχρι την εκδοση του οργανισμου να λεμε ΟΥΦ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ και οχι αν ειναι δυνατον μας πετατε εξω απο τις σχολες στις οποιες μπηκαμε με πανελληνιες και μαλιστα με αποκλειστικο κριτηριο το ετος εισαγωγης. Γιατι η πολιτικη πανω απο ολα ειναι μια παρασταση.

Προς τα παιδια που "κινδυνευουν" με διαγραφη συνιστω ψυχραιμια και διαβασμα. Το αγχος δεν κανει καλο. Στη χειριστη των περιπτωσεων, θα αναγκαστουμε να παρουσιασουμε στοιχεια απο την προσωπικη μας ιστορια. Και εγω σαν περηφανος ανθρωπος ειμαι απροθυμη σε ενα τετοιο ενδεχομενο αλλα και εκνευρισμενη που θυμηθηκε νωρις νωρις και μετα απο τοσες παραλειψεις το ΕΜΠ να μας ζητησει και το λογο και που μαλλον παλι δεν προνοησαν για τους λιμναζοντες φοιτητες στον οργανισμο. Γιατι ειναι γνωστο οτι εδω στο ΕΜΠ οι πανεπιστημιακοι δασκαλοι ειναι διπλα μας. Ελπιζω ομως τοτε να βγαλει το ΕΜΠ επισημες στατιστικες για το ποσοι αιωνιοι ειναι τεμπεληδες γιατι μας εχετε ζαλισει με το τσουβαλιασμα σας καθηγητες, φοιτητες και μμε.

Για το λινκ του νυν πρυτανη, σε ποια σχολη εγιναν προσφατα εξεταστικες; Δεν ξερω τι δηλωσεις αναδημοσιευουν.
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid= ... d=64036533
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Διαγραφουν τους "αιωνιους φοιτητες" !!!!!!

Post by Kyria_patatokeftou »

καλά τη δουλεύει τη διαπόμπευση ο υπουργός, ετοιμαστείτε
https://www.youtube.com/watch?v=YlFhVHpCGss
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
MplaMplaaaa
Posts: 6
Joined: Thu Jul 03, 2014 11:00 pm
Σχολή: Αρχιτέκτονας
Gender: Female

Re: Διαγραφουν τους "αιωνιους φοιτητες" !!!!!!

Post by MplaMplaaaa »

Κι εγώ αυτό βλέπω. Έχει να κάνει κωλοτούμπα, που θα είναι όλη δική του.
Μακάρι να βγω αληθινή για τους φοιτητές και τις οικογένειές τους που αγωνιούν αυτές τις μέρες.

Μου φαίνεται αδιανόητο να υπάρξουν διαγραφές σε ενεργούς φοιτητές και ειδικά σε όσους χρωστούν λίγα μαθήματα, ή έχουν απομείνει μόνο με τη διπλωματική τους, όσα χρόνια και να είναι στη σχολή.
Και ειδικά όταν τουλάχιστον εγώ που ρωτούσα στη γραμματεία λίγες μέρες πριν κλείσουμε για καλοκαίρι, τι θα γίνει με τις επικείμενες διαγραφές, μου έλεγαν να μην ανησυχώ κι ότι δε θα διαγραφεί κανείς!

Μάλιστα όταν ήρθα σε επαφή με την Κοσμήτορα πριν μια βδομάδα, μου είπε ότι σαν Πολυτεχνείο δε θα δεχτούν να γίνουν διαγραφές σε ενεργούς φοιτητές, ανεξαρτήτως του αριθμού μαθημάτων που οφείλουν.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Διαγραφουν τους "αιωνιους φοιτητες" !!!!!!

Post by Kyria_patatokeftou »

MplaMplaaaa wrote:Κι εγώ αυτό βλέπω. Έχει να κάνει κωλοτούμπα, που θα είναι όλη δική του.
Μακάρι να βγω αληθινή για τους φοιτητές και τις οικογένειές τους που αγωνιούν αυτές τις μέρες.

Μου φαίνεται αδιανόητο να υπάρξουν διαγραφές σε ενεργούς φοιτητές και ειδικά σε όσους χρωστούν λίγα μαθήματα, ή έχουν απομείνει μόνο με τη διπλωματική τους, όσα χρόνια και να είναι στη σχολή.
Και ειδικά όταν τουλάχιστον εγώ που ρωτούσα στη γραμματεία λίγες μέρες πριν κλείσουμε για καλοκαίρι, τι θα γίνει με τις επικείμενες διαγραφές, μου έλεγαν να μην ανησυχώ κι ότι δε θα διαγραφεί κανείς!

Μάλιστα όταν ήρθα σε επαφή με την Κοσμήτορα πριν μια βδομάδα, μου είπε ότι σαν Πολυτεχνείο δε θα δεχτούν να γίνουν διαγραφές σε ενεργούς φοιτητές, ανεξαρτήτως του αριθμού μαθημάτων που οφείλουν.
Οι καθηγητές διά των επίσημων φωνών τους δε συνηθίζουν να παίρνουν ξεκάθαρη θέση στο οτιδήποτε. Τα τελευταία χρόνια τουλάχιστον, σε όσα έγιναν στο ΕΜΠ η επίσημη θέση τους ποτέ δε συνέβαλε ούτε στο να επιλυθούν κρίσεις, ούτε στο να μεριμνήσουν για φοιτητικά θέματα. Το αντίθετο.

Το θέμα με τους αιώνιους είναι καθαρά θέμα της πρυτανείας.
Ο Λοβέρδος ξέρουμε τι καραγκιόζης είναι με την κυριολεκτική έννοια της υποκρισίας και της γελοιότητας (απόδειξη ούτε τι λέει ο νόμος για τις διαγραφές δεν ξέρει σύμφωνα με όσα λέει στα κανάλια) αλλά δεν είναι δικό του θέμα οι αιώνιοι.
Λίγη δουλίτσα του πρύτανη, και μία αξιοπρεπής δήλωση και όλα μπορούν να λυθούν την ίδια στιγμή.
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
azazel320
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Wed Feb 24, 2010 8:26 pm

Re: Διαγραφουν τους "αιωνιους φοιτητες" !!!!!!

Post by azazel320 »

Για να τον προωθει τελευταια τόσο πολύ ο Μπομπολας και ο ΔΟΛ, σκεφτομαι πως ισως κανει τη μαλακια του. Ωστε να τον εμφανίσουν ως τον νέο ηγετη που δεν μασάει απο το κατεστημένο των κακών φοιτητών, που εξαιτίας μας καταστραφηκε η χωρα και μπλα μπλα μπλα.
Οψόμεθα σε 15 μέρες.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Διαγραφουν τους "αιωνιους φοιτητες" !!!!!!

Post by Kyria_patatokeftou »

azazel320 wrote:Για να τον προωθει τελευταια τόσο πολύ ο Μπομπολας και ο ΔΟΛ, σκεφτομαι πως ισως κανει τη μαλακια του. Ωστε να τον εμφανίσουν ως τον νέο ηγετη που δεν μασάει απο το κατεστημένο των κακών φοιτητών, που εξαιτίας μας καταστραφηκε η χωρα και μπλα μπλα μπλα.
Οψόμεθα σε 15 μέρες.
Τι να προωθήσει μωρέ, τον ΡΙΚΣΣΥ; που ξαναγύρισε και στο ΠΑΣΟΚ.. αυτοί είναι καμμένοι από χέρι και προσπαθούν να αποδεχτούν ότι τελείωσαν.

Κρίνοντας από το θέμα με τις οροθετικές ο τύπος ξέρει να προχωράει απλά με θέατρο και ουσία 0, πέραν του ότι είναι αδίστακτος.

Ούτε ότι το ακαδημαϊκό έτος τελειώνει μετά την επαναληπτική εξεταστική δεν ξέρει. Ούτε ότι ο νόμος έλεγε πρώτα θα ιδρυθούν οι οργανισμοί (το 2011) και μετά από 2 χρόνια οι διαγραφές. Οργανισμοί φυσικά ποτέ δεν ιδρύθηκαν..
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
Tragas
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 134
Joined: Mon Jun 21, 2010 6:25 pm

Re: Διαγραφουν τους "αιωνιους φοιτητες" !!!!!!

Post by Tragas »

Παιδιά, αιώνιοι θεωρούνται όσοι είναι πάνω από τα 2ν, ή όσοι είναι πάνω από ν+2;
MplaMplaaaa
Posts: 6
Joined: Thu Jul 03, 2014 11:00 pm
Σχολή: Αρχιτέκτονας
Gender: Female

Re: Διαγραφουν τους "αιωνιους φοιτητες" !!!!!!

Post by MplaMplaaaa »

Θα διαγραφούν τώρα όσοι μπήκαν το 2001και πίσω σε 5ετείς σχολές και το 2003 σε 4ετείς.
User avatar
ike
Sergeant
Sergeant
Posts: 22
Joined: Mon Jan 28, 2013 8:19 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Διαγραφουν τους "αιωνιους φοιτητες" !!!!!!

Post by ike »

Αυτό άφησε να εννοηθεί η ανακοίνωση (..) του υπουργείου, ακόμα δεν είναι σαφές, ούτε ο νόμος έχει εφαρμοστεί τόσα χρόνια με τις διαδικασίες που περιγράφει.
[ -_- ]
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”