Επίσημη Αναγνώριση πτυχίων ΙΕΚ από το κράτος

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
aineiaz
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 89
Joined: Wed Apr 14, 2010 4:48 pm

Επίσημη Αναγνώριση πτυχίων ΙΕΚ από το κράτος

Post by aineiaz »

Χθες το βράδυ είδα κάτι που όλοι μας συζητάγαμε αλλά νομίζαμε ότι δεν ίσχυε στην πραγματικότητα. Σε ρεπορτάζ του MEGA στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων , έγινε μια τεράστια διαφήμιση του Metropolitan College τη οποία στηρίχθηκε στο ότι επιτέλους το σάπιο Ελληνικό κράτος αναγνώρισε τα πτυχία του συγκεκριμένου ΙΕΚ σαν ισοδύναμα με τις αντίστοιχες ειδικότητες στα ΑΕΙ και ΤΕΙ .
Ξέρω ότι πιστεύετε πως κάτι τέτοιο δε μας αγγίζει γιατί στις ειδικότητες αυτές δεν είναι μηχανικοί αλλά εφόσον έγινε και επίσημα η αρχή πιστεύετε πως θα αργήσει η επέκταση τους και σε ειδικότητες όπως οι δικές μας που έχουν πολύ μεγάλη απήχηση ? Προσωπική μου άποψη είναι ότι κάτι τέτοιο ακυρώνει όλους τους αγώνες και την προσπάθεια που κάναμε όχι απλά για να μπούμε στο ΕΜΠ αλλά και να το τελειώσουμε.
Μερικοί θα πουν ότι είναι ξεχωριστοί και πως οι γνώσεις τους και η οξυδέρκεια τους κάνουν τον bill gates να κλαίει σαν ατιμασμένο κοριτσάκι . Εγώ δεν αναφέρομαι σε αυτούς αλλά σε όλους τους άλλους που καταλαβαίνουν πως από τη στιγμή που κάποιος με λεφτά παίρνει πτυχίο μηχανικού στα 3 χρόνια , θα γεμίσει ο τόπος με τα γραφεία τους καθώς και οι ίδιες οι εταιρείες θα τους προτιμούν απέναντι μας γιατί με την εκπαίδευση θα φτάσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Αν είναι τώρα δύσκολο να βρει κάποιος δουλειά μηχανικού σκεφτείτε τότε. Πιστεύω πως σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να σταματήσουμε να εστιάζουμε στο δέντρο και να δούμε το δάσος. Αυτά λοιπόν.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Επίσημη Αναγνώριση πτυχίων ΙΕΚ από το κράτος

Post by Kuchiki_Byakuya »

ένας ψυχίατρος για να μας θεραπεύσει από το μαζικό σύνδρομο της στοκχόλμης που έχουμε πόσο θα μας πάρει;
Spoiler: show
προφανώς ο ψυχίατρος θα έχει άδεια από το κράτος
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
azazel320
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Wed Feb 24, 2010 8:26 pm

Re: Επίσημη Αναγνώριση πτυχίων ΙΕΚ από το κράτος

Post by azazel320 »

Εννοείς, αναγνώριση των κολλεγίων. Καθώς τα ΙΕΚ είναι άλλο πράγμα και έτσι κι αλλιώς αναγνωρίζονται.
Πάντως και εγώ είμαι εναντίων αλλά είναι αναμενόμενο και επίσης το επίπεδο σπουδών δεν είναι χαμηλότερο.
aineiaz
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 89
Joined: Wed Apr 14, 2010 4:48 pm

Re: Επίσημη Αναγνώριση πτυχίων ΙΕΚ από το κράτος

Post by aineiaz »

azazel320 wrote:Εννοείς, αναγνώριση των κολλεγίων. Καθώς τα ΙΕΚ είναι άλλο πράγμα και έτσι κι αλλιώς αναγνωρίζονται.
Πάντως και εγώ είμαι εναντίων αλλά είναι αναμενόμενο και επίσης το επίπεδο σπουδών δεν είναι χαμηλότερο.

Ναι ,δικο μου λαθος. Τα κολλεγια εννοουσα.
User avatar
Vladimir
Praetorian
Praetorian
Posts: 383
Joined: Mon Oct 11, 2010 8:17 pm
Gender: Male

Re: Επίσημη Αναγνώριση πτυχίων ΙΕΚ από το κράτος

Post by Vladimir »

.
Last edited by Vladimir on Wed Jan 18, 2023 1:13 am, edited 1 time in total.
mysterious wrote:Από ένα πορνόγερο ως και του λόγου σας, περίμενα να αποφεύγατε αυτή την στενωπό! Όμως, αν και ραμολί, επιδίδεστε, λίαν επιτυχώς, στο κασκαντεριλίκιον!!! Γι'αυτό σας αρμόζει ένα ΕΥΓΕ για το κοινωνικόν έργον που επιτελείτε! RESPECT, βοήθειά μας!!!!
azazel320
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Wed Feb 24, 2010 8:26 pm

Re: Επίσημη Αναγνώριση πτυχίων ΙΕΚ από το κράτος

Post by azazel320 »

Θες να γραψεις με σοβαρότητα, τα επιχειρήματα σου, όποια και αν είναι αυτά;
Αν μπορείς γιατί μπορεί και να μην έχεις την ικανότητα.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Επίσημη Αναγνώριση πτυχίων ΙΕΚ από το κράτος

Post by Kuchiki_Byakuya »

azazel320 wrote:Θες να γραψεις με σοβαρότητα, τα επιχειρήματα σου, όποια και αν είναι αυτά;
Αν μπορείς γιατί μπορεί και να μην έχεις την ικανότητα.
τρολ ρε, μην ασχολείσαι. έτσι το λέει.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Vladimir
Praetorian
Praetorian
Posts: 383
Joined: Mon Oct 11, 2010 8:17 pm
Gender: Male

Re: Επίσημη Αναγνώριση πτυχίων ΙΕΚ από το κράτος

Post by Vladimir »

.
Last edited by Vladimir on Wed Jan 18, 2023 1:13 am, edited 1 time in total.
mysterious wrote:Από ένα πορνόγερο ως και του λόγου σας, περίμενα να αποφεύγατε αυτή την στενωπό! Όμως, αν και ραμολί, επιδίδεστε, λίαν επιτυχώς, στο κασκαντεριλίκιον!!! Γι'αυτό σας αρμόζει ένα ΕΥΓΕ για το κοινωνικόν έργον που επιτελείτε! RESPECT, βοήθειά μας!!!!
azazel320
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Wed Feb 24, 2010 8:26 pm

Re: Επίσημη Αναγνώριση πτυχίων ΙΕΚ από το κράτος

Post by azazel320 »

Συμφωνώ απόλυτα. Ειδικά για το ίδρυμα. Έτσι όμως του το έγραψες, μου φάνηκε σαν να το πας πολιτικά και να τον ειρωνεύεσαι. Αφου, προφανώς, δεν το κατάλαβα καλά, συγνώμη.

Τώρα σχετικά με την αναγνώριση, επειδή έχω γνωστους πτυχιούχους απο κολλέγια και βλέπω και τις αδικίες καθηγητων κτλ της σχολής μας, είμαι υπέρ της αναγνώρισης.
Παρόλο που προφανώς, ατομικά με αδικεί, όπως όλους εμάς τους φοιτητές των πανεπιστημίων.
User avatar
Flush_Royal
Civil Seeder
Civil Seeder
Posts: 189
Joined: Fri Mar 11, 2011 3:56 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Επίσημη Αναγνώριση πτυχίων ΙΕΚ από το κράτος

Post by Flush_Royal »

azazel320 wrote:και βλέπω και τις αδικίες καθηγητων κτλ της σχολής μας
Ποιες αδικίες εννοείς?
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”