Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by castiel »

Spyrοs wrote:
castiel wrote:Μετά την εξεταστική λέω να κάτσω να ασχοληθώ λίγο σοβαρά μόνος μου με προγραμματισμό.
Επειδή βλέπω ότι περισσότερο θέλεις να κάνεις κάτι ενδιαφέρον προγραμματιστικά και όχι να μάθεις 100 ακόμα εντολές σε μια άλλη γλώσσα έχω 2 προτάσεις.

1) Αυτο το course: http://www.udacity.com/cs#101
Ξεκινάει σε 2-3 βδομάδες και θα κρατήσει 7 βδομάδες. Θα διδάξει αρχές προγραμματισμού και διάφορα τρικς, στα πλαίσια "Programming a Search Engine". Τα παραδείγματα/homeworks θα γίνονται σε Python που γενικά χρησιμοποιείται ΠΟΛΥ έξω. (Δεν είναι υποχρεωτικό να παραδίδεις τα homeworks, μπορείς απλά να παρακολουθείς!)

2) Σκέψου αν θα σε ενδιέφερε κάτι σε "hardware programming". Δηλαδή να μάθεις να προγραμματίζεις ένα μικροΕλεγκτή να κάνει διάφορα tasks. Μια τέτοια χομπιστική (και αρκετά φτηνή) πλατφόρμα είναι το Arduino (see image). Νομίζω έχει μια δική του γλώσσα που μοιάζει με C (+δικές του συνατήσεις) αλλά δε ξέρω περισσότερα. Προσωπικά θα αγοράσω ένα τον Απρίλιο για να μάθω; αν δεν είσαι σίγουρος ξαναμιλάμε τότε.

Image
πολύ ωραία φαίνονται και τα δυο!!!
στο udacity γραφτηκα απο χθες, που το ειχες ποσταρει αλλου ;)
(δεν εχω ιδεα απο python, φανταζομαι θα πρεπει να κατσω να διαβασω λιγο, ε?)

το Arduino φαίνεται να έχει 'πλάκα", και είδα το πουλάνε και στην ελλάδα(δεν το περίμενα), γυρω στα 20-30€
σίγουρα μετά την εξεταστική θα το σκεφτώ σοβαρά να ασχοληθώ! :D
(αν και αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να σκεφτώ τι θα μπορούσα να το βάλω να κάνει, φαντάζομαι στο youtube θα υπάρχουν πολλές ιδέες! )
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by ShadowMech »

Προγραμματισμος ελεγκτων γινεται και απο matlab, οπου υποστηριζει διαφορες γνωστες εταιριες και περναει κωδικα simulink στον ελεγκτη με ενα κλικ.

Σχεδον offtopic, αλλα οκ ειπα να το πω 8-)
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Gb3
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 241
Joined: Sun Jun 06, 2010 9:10 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by Gb3 »

Παιδια κανενα compiler για c ξερετε? Βρηκα καποια site οπως αυτο http://gcc.gnu.org/ αλλα δεν βγαζω ακρη.. Ευχαριστω!
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by ShadowMech »

Μη ψαχνετε compilers δεν ειμαστε στο 80. Πλεον ο κοσμος (εδω και δεκαετιες πια) χρησιμοποιει IDE.
https://www.google.gr/search?aq=f&sourc ... -8&q=IDE+C

Πολυ βολικη ειναι η C#. Και με το κλασικο Visual Studio για IDE: http://www.microsoft.com/visualstudio/e ... rp-express

PS Οχι οτι φταινε οι φοιτητες, οταν η επαφη τους με τον προγραμματισμο ειναι μεσω compiler που τον εκτελεις απο command prompt και γραψιμο κωδικα σε vi... Αλλα ας μην αρχισω τα σιχτιρια παλι :mrgreen:
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by who »

Να τον ακούτε τον αποπάνω.

Εγώ έχω το NetBeans IDE. Άψογο.

Γενικά πάντως τα IDE θέλουν σοβαρή ενασχόληση αν θες να εξοικειωθείς με όλες τις δυνατότητες που σου προσφέρουν (μιλώντας πάντα για σοβαρά προτζεκτάκια).


Τώρα αν θες απλά έναν compiler για C/C++, ο πιο απλός (student friendly) και ευρέως χρησιμοποιούμενος είναι αυτός εδώ: Dev-C++.
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by Διάτανος »

καλησπέρα παίδες...όντως τα σπάει ο dev... Έγραψα χθες ένα μικρό προγραμματάκι το κανα compile και run αλλά μου παρουσιάστηκε το ίδιο πρόβλημα με τον force της φόρτραν. έτρεχε πολύ γρήγορα τα αποτελέσματα στη μαύρη οθόνη και μετά την έκλεινε. στον force αυτό το έλυνα με goto τώρα τι μπορώ να κάνω?
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by who »

Γράψε:

Code: Select all

system("pause");
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by Διάτανος »

who wrote:Γράψε:

Code: Select all

system("pause");
thanx
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”