Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by castiel »

Μετά την εξεταστική λέω να κάτσω να ασχοληθώ λίγο σοβαρά μόνος μου με προγραμματισμό.
γενικά την "προγραμματιστική λογική" την έχω, μπορώ εύκολα να καταλάβω.
από γλώσσες ξέρω fortran και λίγη C, και τώρα θα ήθελα να ασχοληθώ με C++ ή Java.
γενικά, θα ήθελα να μάθω να φτιάχνω προγράμματα, έστω και χαζά, αλλά όχι "επιστημονικά"/"μαθηματικά" όπως αυτά που κάνουμε στη σχολή στα μαθήματα.
δηλαδή το να μου δώσεις μια μαθηματική μέθοδο/πρόβλημα και να φτιάξω τον αλγόριθμό της δεν με ενδιαφέρει τόσο, είναι κάτι με το οποίο έχω ασχοληθεί στο σχολείο(στις Αρχές Προγραμματισμού) και στη σχολή, τόσο σε fortran και matlab, όσο και σε C (λίγο λιγότερο)

α) Με ποια από τις δύο να ξεκινήσω?
και ο κυριότερος λόγος που ανοίγω το τοπικ,
β) Πώς να ξεκινήσω?? Όποιος ξέρει θα ήθελα να μου προτείνει βιβλία ή links με tutorials με τα οποία να ξεκινήσω να μαθαίνω σιγά σιγά την γλώσσα.
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by ShadowMech »

Και ειναι και κατι που θα ασχοληθεις αναγκαστικα ξανα μεχρι να τελειωσεις τη σχολη.
Αυτο που σε ενδιαφερει λοιπον ειναι ουσιαστικα εφαρμογες με γραφικο περιβαλλον, παραθυρακια κλπ, ισως καποιο απλο παιχνιδι. Γι αυτη την χρηση νομιζω η java ειναι πιο ευχρηστη και πιο σχετικη με αυτα. Απο την αλλη με λιγη παραπανω δουλιτσα μπορεις σιγουρα να κανεις τα ιδια και σε C++, και στο τελος θα σου εχει "μεινει" μια πιο χρησιμη γλωσσα για εφαρμογες μηχανικου.
Με απλα λογια, χαζες εφαρμογες κανεις παντου. Αμα θες να μαθεις κατι χρησιμο προς εμας παραλληλα με το παιχνιδι πηγαινε προς C++.
Οσο για το πως να ξεκινησεις, για τα βασικα google is your friend θα βρεις απειρα tutorials. Θα σου ελεγα να εξικοιωθεις πρωτα με την συνταξη της γλωσσας σε εφαρμογες επιπεδου λυκειου, και μετα να δεις καποια video tutorials ή αντιστοιχα γραπτα tutorials. Αυτα συνηθως δε σου δινουν τις βασικες εντολες αλλα τις θεωρουν δεδομενες, εστιαζουν σε δομικα χαρακτηριστικα-ιδιαιτεροτητες της καθε γλωσσας, δε μπορω να βρω παραδειγμα, αλλα θα το δεις και μονος σου.

Σκεψου παντως οτι πχ η matlab κανει αυτοματη μεταφραση του κωδικα της σε C (C++??), οχι σε java ;)
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by who »

http://www.cplusplus.com/doc/tutorial/

Για C++ αυτό είναι πολύ καλό. ;)
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by Kitharistas »

Επίσης για C++ τσέκαρε το βιβλίο "Teach yourself C++ in 21 days". Είναι αρκετά καλό και μπορείς να το βρεις σε pdf αρκετά εύκολα, αν όχι στο στέλνω εγώ. Το κόνσεπτ είναι να κάνεις ένα κεφάλαιο κάθε μέρα (21 μέρες) και θεωρητικά θα έχεις φτάσει σε ένα μέσο επίπεδο. Βέβαια για να το καταφέρεις αυτό πρέπει να ασχοληθείς και να κάνεις τις ασκήσεις που έχει, όχι απλά να το διαβάζεις παραμυθάκι :P
Rock on buddies...
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by who »

Πάντως, αν είσαι σε ένα καλό επίπεδο σε C, η C++ είναι το επόμενο βήμα, και δε θα σε δυσκολέψει ιδιαίτερα!
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by Kuchiki_Byakuya »

Και αν δεν τα πάτε καλά με το προσωπικό διάβασμα για να μάθετε κάτι εντελώς καινούριο, πάντα μπορείτε να μπείτε σε ένα αμφιθέατρο άλλης Σχολής και να παρακολουθήσετε λίγα μαθήματα. Και επίσης μην ξεχνάτε ότι εκεί μαθαίνεις και πράγματα που δεν τα λένε τα βιβλία. Δίπλα μας είναι οι ηλεκτρολόγοι (λέω εγώ).
Spoiler: show
Μην βαράτε, μια ιδέα είπα.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by ShadowMech »

Βαρατε τον! :P
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by castiel »

c++ it is λοιπόν!
who wrote:Πάντως, αν είσαι σε ένα καλό επίπεδο σε C, η C++ είναι το επόμενο βήμα, και δε θα σε δυσκολέψει ιδιαίτερα!
από c ξέρω τα πολύ βασικά, το συντακτικο, τη δομη κλπ
thx και για το λινκ με το βιβλιο, κατέβηκε ήδη ;)
Kitharistas wrote:Επίσης για C++ τσέκαρε το βιβλίο "Teach yourself C++ in 21 days". Είναι αρκετά καλό και μπορείς να το βρεις σε pdf αρκετά εύκολα, αν όχι στο στέλνω εγώ. Το κόνσεπτ είναι να κάνεις ένα κεφάλαιο κάθε μέρα (21 μέρες) και θεωρητικά θα έχεις φτάσει σε ένα μέσο επίπεδο. Βέβαια για να το καταφέρεις αυτό πρέπει να ασχοληθείς και να κάνεις τις ασκήσεις που έχει, όχι απλά να το διαβάζεις παραμυθάκι :P
αυτό είναι?
http://newdata.box.sk/bx/c/

επίσης στη βιβλιοθήκη του ΕΜΠ έχει αυτό:
Teach yourself Visual C++ 2 in 21 days / Namir Clement Shammas

και αυτό:
Sams teach yourself C++ in 21 days / Jesse Liberty

είναι κάποιο από τα δυο?
ShadowMech wrote: Οσο για το πως να ξεκινησεις, για τα βασικα google is your friend θα βρεις απειρα tutorials. Θα σου ελεγα να εξικοιωθεις πρωτα με την συνταξη της γλωσσας σε εφαρμογες επιπεδου λυκειου, και μετα να δεις καποια video tutorials ή αντιστοιχα γραπτα tutorials. Αυτα συνηθως δε σου δινουν τις βασικες εντολες αλλα τις θεωρουν δεδομενες, εστιαζουν σε δομικα χαρακτηριστικα-ιδιαιτεροτητες της καθε γλωσσας, δε μπορω να βρω παραδειγμα, αλλα θα το δεις και μονος σου.
αυτό ακριβώς θέλω να κάνω, νομίζω είναι ο μόνος τρόπος να μάθω..
απλά έλεγα μήπως ξέρει κάποιος κάτι που να είναι σίγουρα καλό, να μην φάω ώρες μόνος μου στο ψάξιμο για κάτι που δεν είναι καλό/χρηστικό.
νομίζω ότι με αυτά που μου έδωσαν τα παιδιά θα μπορέσω να μάθω 5-10 πράγματα αν ασχοληθω!

Kuchiki_Byakuya wrote:Και αν δεν τα πάτε καλά με το προσωπικό διάβασμα για να μάθετε κάτι εντελώς καινούριο, πάντα μπορείτε να μπείτε σε ένα αμφιθέατρο άλλης Σχολής και να παρακολουθήσετε λίγα μαθήματα. Και επίσης μην ξεχνάτε ότι εκεί μαθαίνεις και πράγματα που δεν τα λένε τα βιβλία. Δίπλα μας είναι οι ηλεκτρολόγοι (λέω εγώ).
νομίζω ότι για να μάθεις (πιο ευκολα) να προγραμματίζεις, δεν πρέπει να είσαι σε αμφιθέατρο, αλλά μπροστά σε υπολογιστή, έτσι ώστε να κάνεις άμεσα αυτά που μαθαίνεις, να βλέπεις τα λάθη σου και γενικά να το ψάχνεις περισσότερο.
και φαντάζομαι στα μαθήματα που πηγαίνουν οι ηλεκτρολόγοι σε υπολογιστές, δε θα περισσεύουν θέσεις, είναι κρίμα να τρώω εγώ μια θέση, που το κάνω για την πλάκα μου, από κάποιον που είναι εκεί για το μάθημα.
+νομίζω προτιμώ να έχω τους δικούς μου ρυθμούς και πρόγραμμα... αλλά είναι καλή ιδέα, θα το κοιτάξω από το νέο εξάμηνο αν υπάρχει κάτι ενδιαφέρον, έστω και σε αμφιθέατρο :P
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
SlasherG
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2526
Joined: Sat Nov 13, 2010 12:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Somewhere I Belong

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by SlasherG »

Κι εγώ σκέφτηκα τον προγραμματισμό ως ένα από τα πράγματα με τα οποία θα ασχοληθώ στο επόμενο εξάμηνο..

Μάλιστα, είχα διαβάσει πέρσι πώς να προγραμματίζω σε python32 (τελείως άσχετο ναι, απλά έπεσα πάνω του μια μέρα κι είπα να το διαβάσω), κι είχα φτάσει αρκετά μακριά (προγραμματισμός ναυμαχίας νομίζω/το παιχνίδι)..

Όμως, κι εδώ θέλω να καταλήξω, δεν είχα λύσει άσκηση για άσκηση, με αποτέλεσμα τώρα να μη θυμάμαι τίποτα..

Οπότε, castiel, αν είναι να ασχοληθείς, πάρ'το στα σοβαρά, και λύσε και μόνος σου πολλά, γτ όπως είπε κι ο κιθ, αν είναι να το διαβάσεις σαν παραμυθάκι, κλτερα ασ'το..

_____

Και μια δικιά μου απορία: εγώ είχα σκεφτεί να ασχοληθώ με html περισσότερο, και για την ιστοσελίδα της ομάδας μας formula student.. Τι έχετε να πείτε για αυτό (το html)?
Come ride with me
Through the veils of history
I'll show you how god
falls asleep on a job.


______________________________________________

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by who »

Καλό κουράγιο SlasherG! Απ' ό,τι έχω ακούσει είναι απ' τους πιο βαρβάτους προγραμματισμούς η html! :P


Εγώ πάντως θέλω ακόμα να μάθω Java, CUDA C και python. Όταν βρω χρόνο.
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”