Αγορά Αυτοκινήτου - Τεκμήριο

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
geomarg8
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 182
Joined: Wed Jan 11, 2012 6:56 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Αγορά Αυτοκινήτου - Τεκμήριο

Post by geomarg8 »

Το θέμα είναι λίγο άσχετο, και θα το έθετα έτσι και αλλιώς στο φόρουμ των 4 τροχών, αλλά είπα πρώτα να ρωτήσω εδώ, μήπως κάποιος το έχει ψάξει πριν από μένα. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν είναι δυνατόν να πάρει ένας φοιτητής αυτοκίνητο στο όνομά του, χωρίς όμως να έχει δουλέψει ποτέ στα χαρτιά. Το να το πάρει άλλος και να το κάνει μεταβίβαση γίνεται, αλλά και πάλι, ποιόν επιβαρύνει το τεκμήριο? Θέλω δηλαδή να πάρω ένα μεταχειρισμένο στο όνομά μου με δικά μου λεφτά, χωρίς να φορτωθεί κανένας δικός μου το τεκμήριο, αλλά ούτε και εγώ, αφού φαινομενικά δεν έχω εισόδημα. Ελπίζω σε κάποια τρύπα στο νόμο, ή μπας και οι φοιτητές έχουν κανένα προνόμιο τέτοιου είδους.
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αγορά Αυτοκινήτου - Τεκμήριο

Post by Adamaklas »

Εμενα μεταβιβαστηκε αμαξι του 2010 με γονικη παροχη ( κοστος του αμαξιου 13k ευρο), με υψηλη κυριοτητα και απαγορευση μεταβιβασης σε τριτο, σε μενα ,περσυ .

Τωρα που θα κανω ε9 και φορ. δηλωση η μανα μου ειπε οτι δν θα πληρωσουμε τεκμηριο διοτι δν εχω εσοδα. ( ομως εχω γραμμένα στο ονομα μου και αλλα πραγματα.)

Αυτο ελπιζω να βοηθησα :)
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
geomarg8
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 182
Joined: Wed Jan 11, 2012 6:56 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αγορά Αυτοκινήτου - Τεκμήριο

Post by geomarg8 »

Παίζει ρόλο ο κυβισμός του αυτοκινήτου?
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Αγορά Αυτοκινήτου - Τεκμήριο

Post by ShadowMech »

Εγω κανω δηλωση, επειδη το αυτοκινητο μετραει σε τεκμηριο εισοδηματος (περα απο το να δηλωσεις το ιδιο δηλαδη). Το ποσο του τεκμηριου φανταζομαι ειναι σχετιζομενο με κυβισμο κλπ. Περυσι δεν ειχα πληρωσει επειδη το αφορολογητο ηταν παραπανω απο το τεκμηριο, αλλα χρειαστηκε να μαζεψω αποδειξεις για το ποσο του τεκμηριου. Τωρα με το μειωμενο αφορολογητο οριο πιθανοτατα να πληρωσω.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”