Εκμάθηση Κιθάρας/Μπουζουκιού

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Εκμάθηση Κιθάρας/Μπουζουκιού

Post by Enositis »

Η αλήθεια είναι ότι το μεγαλύτερο παράπονο απο τον εαυτό μου είναι ότι ποτέ δεν αξιώθηκα να μάθω ένα μουσικό όργανο. Όπως το είδατε και απο τν τίτλο αυτό θέλω ναείναι ή μπουζούκι ή κιθάρα. Θα ήθελα να με βοηθήσετε πως μπορώ να κάνω έτσι κάποια βήματα και να μάθω μόνος....


Btw έχω τρελό ψώνιο να παίξω κάποτε αυτο :)
Spoiler: show
Μην αρχίσετε να τρολλάρετε και να γαμάτε το τόπικ...
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Εκμάθηση Κιθάρας/Μπουζουκιού

Post by Kyria_patatokeftou »

αν έχεις κάποιον γνωστό που ξέρει τότε με λίγες βασικές οδηγίες θα μάθεις. αν δεν έχεις, τότε βρες :P θα σου κάνει τη ζωή πιο εύκολη. μετά ιντερνετ βίντεο, παρτιτουρες (όχι με νότες απαραίτητα, υπάρχει και πιο απλός τρόπος γραφής) και προχωράς. προσωπικά πήγα ωδείο κιθάρα τέσσερα χρόνια αλλά τα περισσότερα μόνη μου τα έμαθα. όσο για το μπουζούκι είναι κάπως διαφορετική η τεχνική από την κιθάρα. Στη μουσική, η βελτίωση με την εξάσκηση φαίνεται αμέσως. πάρε ένα όχι πολύ ακριβό όργανο για αρχή και ξεκίνα

πολύ ωραίο τραγούδι. να, και ένα αγαπημένο του ίδιου ύφους



αλλά αυτά μετά από την ευδοκία ε ? :D
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Εκμάθηση Κιθάρας/Μπουζουκιού

Post by Enositis »

Εγω δεν μπορώ να πάω ωδειο. Ούτε χρόνο έχω. Γι αυτο άνοιξα το θέμα για να μου υποδειξει κάποιος έναν απλούστερο τρόπο!
Τέτοιες απλουστερες παρτιτούρες που θα βρω;
Και τι απλούστερος τρόπος ειναι αυτος δηλαδης;
MrHim
Chemical Seeder
Chemical Seeder
Posts: 51
Joined: Wed Oct 05, 2011 9:28 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male

Re: Εκμάθηση Κιθάρας/Μπουζουκιού

Post by MrHim »

H μουσική κυρίως διαβάζεται με νότες (ντο ρε μι φα σολ λα σι κτλ) και περιέχει μπόλικη θεωρια.
Όμως υπάρχουν και τα λεγόμενα tabs , τα οποία ουσιαστικά είναι μια εικόνα της ταστιέρας του οργάνου , και σου λένε τι να πατάς στο κάθε σημείο , χωρίς να προσδιορίζουν χρόνους-διάρκειες και παύσεις. Βασίζεσαι έτσι στο αυτί σου για αυτά και στην tab για να ξέρεις ποιά νότα να παίξεις.

Έχουν την μορφή :

E------------
B------------
G---0-3-5---
D---0-3-5---
A------------
E------------

Το παραπάνω tab είναι για την κιθάρα. Η πρώτη χορδή είναι και η πιο ψηλή ηχητικά στην κιθάρα, δηλαδή η κάτω-κάτω. Η επόμενη στο tab είναι κι η επόμενη στη κιθάρα. Οι αριθμοί 0,3,5 σου δείχνουν σε πιο τάστο βρίσκεται η νότα, με το μηδέν να σημαίνει ότι παίζεις την χορδή ανοιχτή. Τα γραμματα EBGDAE είναι το όνομα της κάθε χορδής , με τα γράμματα ΑΒCDEFG να αντιστοιχούν στις νότες ΛΑ ΣΙ ΝΤΟ ΡΕ ΜΙ ΦΑ ΣΟΛ. (Σου λένε και αν πρέπει να έχεις κουρδίσει διαφορετικά το όργανο)

Γενικότερα αν θέλεις να μάθεις σωστά το όργανο , καλύτερα να το μάθεις σε βάθος. Βέβαια αυτό θέλει αρκετό χρόνο, είναι πολύ βαρετό στην αρχή (αν το κάνεις μόνος σου είναι βάσανο). Αν θες να μάθεις με tabs και αυτί , τότε θα μπορείς να βγάζεις κάποια τραγούδια μόνος σου για να κάνεις τον χαβαλέ σου, και με τον καιρό θα μάθεις (βασισμένος στα ακούσματα κυρίως) να αυτοσχεδιάζεις.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Εκμάθηση Κιθάρας/Μπουζουκιού

Post by castiel »

βρες μια φτηνή κιθάρα (ή δανείσου από κάποιον γνωστό) και ψάξε στο youtube για κανένα chanel φάση guitar for beginers.. στο ερασιτεχνικό επίπεδο που θες να μάθεις θα βοηθηθείς αρκετά. ένας φίλος μου άρχισε να μαθαίνει έτσι, θα του πω να μου δώσει λινκ αν εχε κρατήσει, αν και νομίζω αυτός μάθαινε ηλεκτρική (δεν ξέρω τι διαφορές μπορεί να έχουν)
Spoiler: show
σόρυ, αλλά μιλάμε για κιθάρα. δεν μπορώ να μην βάλω αυτό το τραγούδι :p
Η βλακεία είναι ότι μάλλον έκλεισε το kithara που είχε τεράστια συλλογή από τραγούδια που θα μπορούσες να παίζεις για να εξασκείσαι :/
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Εκμάθηση Κιθάρας/Μπουζουκιού

Post by Kitharistas »

Επίσης πρέπει να έχω εγώ κάπου κάποια βιβλία για αρχάριους, αν θες στα δίνω. Θα σε βοηθήσουν να μάθεις να διαβάζεις μουσική, νότες, διάρκειες κλπ Δεν έχουν tabs κλπ

Ένας άλλος εμπειρικός τρόπος που γράφουν τα τραγούδια για κιθάρα είναι με συγχορδίες (ή αλλιώς ακόρντα) δηλαδή γράφουν τους στίχους και πάνω από κάθε στίχο σημειώνεται η συγχορδία που αντιστοιχεί στο σημείο αυτό. Συγχορδίες είναι συγκεκριμένες θέσεις που έχουν τα δάκτυλά σου πάνω στην ταστιέρα, αλλά δεν σου λέει τίποτα για το ρυθμό της κάθε συγχορδίας, άρα πάλι βασίζεσαι σε εξάσκηση και στο αυτί σου.
Rock on buddies...
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Εκμάθηση Κιθάρας/Μπουζουκιού

Post by Enositis »

Kitharistas wrote:Επίσης πρέπει να έχω εγώ κάπου κάποια βιβλία για αρχάριους, αν θες στα δίνω. Θα σε βοηθήσουν να μάθεις να διαβάζεις μουσική, νότες, διάρκειες κλπ Δεν έχουν tabs κλπ

Ένας άλλος εμπειρικός τρόπος που γράφουν τα τραγούδια για κιθάρα είναι με συγχορδίες (ή αλλιώς ακόρντα) δηλαδή γράφουν τους στίχους και πάνω από κάθε στίχο σημειώνεται η συγχορδία που αντιστοιχεί στο σημείο αυτό. Συγχορδίες είναι συγκεκριμένες θέσεις που έχουν τα δάκτυλά σου πάνω στην ταστιέρα, αλλά δεν σου λέει τίποτα για το ρυθμό της κάθε συγχορδίας, άρα πάλι βασίζεσαι σε εξάσκηση και στο αυτί σου.
ναι ρε συ θα ενδιαφερόμουν για κάτι τέτοιο...
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Εκμάθηση Κιθάρας/Μπουζουκιού

Post by castiel »

ο φίλος μου έδωσε αυτα:
http://www.youtube.com/watch?v=9llQuK0NjJA
http://www.ultimate-guitar.com/

ελπίζω να σε βοηθήσουν!
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
MrHim
Chemical Seeder
Chemical Seeder
Posts: 51
Joined: Wed Oct 05, 2011 9:28 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male

Re: Εκμάθηση Κιθάρας/Μπουζουκιού

Post by MrHim »

Τσεκ κι εδώ, πολλά δωρεάν μαθήματα για άπειρα θέματα γύρω από το όργανο, από τα πανεύκολα στα πολύ advanced.

http://www.justinguitar.com/
Ρεμπέτης
Private
Private
Posts: 2
Joined: Tue Mar 04, 2014 6:32 pm
Σχολή: ΣΕΜΦΕ
Gender: Male

Re: Εκμάθηση Κιθάρας/Μπουζουκιού

Post by Ρεμπέτης »

Αν και φαν του μπουζουκιού, πολύ ωραίο το λινκ Mrhim για την εκμάθηση κιθάρας
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”