Μεγαλη ελλειψη ενδιαφεροντος για τη σχολη...

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
iggy_rock
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 31
Joined: Mon Jan 21, 2013 8:45 pm
Σχολή: Ηλεκτρολόγος
Gender: Male

Μεγαλη ελλειψη ενδιαφεροντος για τη σχολη...

Post by iggy_rock »

εχω περασει 5 στα 60 μαθηματα απο το ημμυ , και εχω να περασω μαθημα απο την επαναληπτικη α ετους , το σεπτεμβρη του 2012...εχω βαλει πλωρη για πανελληνιες μαη...απλα σκεφτομαι μηπως με καψιμο στο ημμυ μπορει να φυγει μπουγιο καμια 15 αρια μαθηματα τωρα και το σεπτεμβρη..και παλι ομως θα μενουν αλλα 40 , και θα ναι πιο δυσκολα απο αλλη σχολη..χεεεελπ
Last edited by iggy_rock on Fri Mar 14, 2014 12:31 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Dantε
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 591
Joined: Sat May 07, 2011 7:32 pm
Gender: Male

Re: ΗΜΜΥ ΕΜΠ bad thing

Post by Dantε »

Με το διαβασμα για πανελληνιες πιστευω εβγαζες 25 οχι 15 μαθηματα...
Αλλα ειναι αλλιως εκει που εχεις συγκεκριμενα πραγματα να διαβασεις.
Γενικα μην απογοητευεσαι,δεν εισαι μονος σου :D
User avatar
iggy_rock
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 31
Joined: Mon Jan 21, 2013 8:45 pm
Σχολή: Ηλεκτρολόγος
Gender: Male

Re: ΗΜΜΥ ΕΜΠ bad thing

Post by iggy_rock »

απλα ειμαι ειδικη κατηγορια πολυτεκνων και μπαινω με αρκετα χαμηλοτερη βαση γι αυτο και το διλημμα.. :D εχω και να περασω μαθημα 1.5 χρονο οποτε να περασω τοσα μπουγιο χλωμο...
User avatar
Dantε
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 591
Joined: Sat May 07, 2011 7:32 pm
Gender: Male

Re: ΗΜΜΥ ΕΜΠ bad thing

Post by Dantε »

Και εγω πολυτεκνος περασα.
Και εγω στα πρωτα 2 χρονια 7-8 μαθηματα περασα.
Οχι οτι τωρα εχω περασει πολλα αλλα κατι κανω.
Ξεκινα λιγο να πηγαινεις,να δεις και λιγο κοσμο και θα ερθουν τα υπολοιπα...
kdk_m3
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 32
Joined: Fri Jun 18, 2010 9:21 pm

Re: ΗΜΜΥ ΕΜΠ bad thing

Post by kdk_m3 »

Με 6 στα 65 μπήκα 5ο έτος. Τώρα είμαι 8ο έτος και έχω 7 μαθήματα. Σε 2 εξεταστικές περνάς 20-30 σαβούρες (ανάλογα τη σχολή) και θες άλλα 2 χρόνια για τα υπόλοιπα. Οπότε μην απογοητεύεσαι, ελπίδα υπάρχει.
User avatar
iggy_rock
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 31
Joined: Mon Jan 21, 2013 8:45 pm
Σχολή: Ηλεκτρολόγος
Gender: Male

Re: ΗΜΜΥ ΕΜΠ bad thing

Post by iggy_rock »

ωραιος , ολικη επαναφορα.. :D
εχω ακουσει/διαβασει και για μεγαλα comeback δικων μας , απο 7 ετεις-8 ετεις αλλα , προβληματιζομαι γιατι αυτοι ειχαν περασει καμια 20 αρια μαθηματα 4 ετος , μετα εκατσαν και μετα παλι πηραν μπρος..εχω φαει και ενα σωρο κοψιματα π με αποθαρρυνουν , γιατι μαθηματα οπως μαθηματικα και φυσικη δεν μου βγαινει να τα διαβαζω μεσα στο ετος γιατι ειναι δυσκολα και τα βαριεμαι , και μονο υπο πιεση πριν δωσω μπορω να τα διαβασω , με αποτελεσμα να τα διαβαζω ελλιπως και να κοβομαι με 2,3,4...το ιδιο και με τα κυκλωματικα και φοβαμαι και τα πληροφορικα ετσι θα μ φανουν :D
fontas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Thu Jun 17, 2010 10:40 am

Re: ΗΜΜΥ ΕΜΠ bad thing

Post by fontas »

Καταρχάς πρέπει να πάρεις απόφαση ότι θέλεις να τελειώσεις τη σχολή και να βρεις ένα κίνητρο για να είναι προτεραιότητα για σένα (ακούγεται απλό, αλλά δεν είναι).

Από ότι καταλαβαίνω έχεις χάσει τελείως επαφή με τη σχολή κάτι που δυσχεραίνει πολύ το να περάσεις μαθήματα, γιατί είναι πολύ σημαντικό, εκτός από το να διαβάζεις, να διαβάζεις αποδοτικά. Δηλαδή δεν παίρνεις το βιβλίο (είτε είναι του μαθήματος είτε κάποιος γκαρούτσος) και αρχίζεις. Στις περισσότερες περιπτώσεις αυτό είναι χρονοβόρο και παρόλο που βοηθά στην κατανόηση δεν ενδείκνυται όταν θες να ξεφορτωθείς μαθήματα. Δες τι θέματα βάζει ο καθηγητής ρώτα παιδιά/γνωστούς να σου πουν την άποψη τους βρες θέματα και αφού καταλάβεις τι χρειάζεσαι για να το περάσεις πχ βάζει συνήθως ένα θέμα από το Χ κεφάλαιο και ένα από το Υ άρα αυτά πρέπει να γράψω για να περάσω, άρχισε να διαβάζεις στοχευμένα. Όπου στοχευμένα σημαίνει συγκεκριμένα κεφάλαια/παραγράφους συγκεκριμένες μεθοδολογίες ασκήσεων.
Στις πανελλαδικές ήξερες τι πρέπει να διαβάσεις. Στο πανεπιστήμιο τα μαθήματα χωρίς κατάλληλη καθοδήγηση μπορεί να είναι χαοτικά.

Επίσης, αν σε αυτό το κενό διάστημα που αναφέρεις (από την τελευταία φορά που έδωσες μάθημα) δεν έκανες κάτι που να χρειάζεται πειθαρχία (πχ δουλειά) να περιμένεις ότι θα δυσκολευτείς να μείνεις συγκεντρωμένος και να αρχίζεις να διαβάζεις 8-10 ώρες τη μέρα. Και φυσικά χρειάζεται πολύ δουλειά και ψυχικά αποθέματα από μέρους σου.

Αντιμετώπισε το σαν δουλειά (δηλαδή βρέξει χιονίσει 8 ώρες τη μέρα θα διαβάζω) έχει στο μυαλό σου το στόχο σου (να περάσεις μαθήματα) και αφού αρχίζεις να παίρνεις κάποια καλά αποτελέσματα και βλέπεις ότι ο κόπος σου αποδίδει θα είσαι μια χαρά.
Υ.Γ. Όλοι ασχολούνται/ξέρουν για comebacks σε εξεταστικές αλλά κανείς δεν σου λέει την ιστορία πίσω από αυτά. Μην περιμένεις θαύματα, όλα έρχονται μέσα από πολύ δουλειά, καλό προγραμματισμό και όρεξη για αυτό που κάνεις.

Ελπίζω να μην σε τρόμαξα.
Καλή τύχη!
User avatar
iggy_rock
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 31
Joined: Mon Jan 21, 2013 8:45 pm
Σχολή: Ηλεκτρολόγος
Gender: Male

Re: ΗΜΜΥ ΕΜΠ bad thing

Post by iggy_rock »

θενκς παιδια για τα λογια σας..θα δω τι θα κανω..το πολυ πολυ θα μπω σε καμια παραταξη :D
giorgos1234
Private
Private
Posts: 2
Joined: Tue Sep 02, 2014 9:11 pm
Σχολή: Τοπογράφος
Gender: Male

Re: ΗΜΜΥ ΕΜΠ bad thing

Post by giorgos1234 »

:lol:
iggy_rock wrote:θενκς παιδια για τα λογια σας..θα δω τι θα κανω..το πολυ πολυ θα μπω σε καμια παραταξη :D
User avatar
Vladimir
Praetorian
Praetorian
Posts: 383
Joined: Mon Oct 11, 2010 8:17 pm
Gender: Male

Re: ΗΜΜΥ ΕΜΠ bad thing

Post by Vladimir »

.
Last edited by Vladimir on Wed Jan 18, 2023 1:14 am, edited 1 time in total.
mysterious wrote:Από ένα πορνόγερο ως και του λόγου σας, περίμενα να αποφεύγατε αυτή την στενωπό! Όμως, αν και ραμολί, επιδίδεστε, λίαν επιτυχώς, στο κασκαντεριλίκιον!!! Γι'αυτό σας αρμόζει ένα ΕΥΓΕ για το κοινωνικόν έργον που επιτελείτε! RESPECT, βοήθειά μας!!!!
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”