Περί Μηχανικού

Οδηγίες και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ετοιμάζονται για την στρατιωτική τους θητεία
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
jimis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 131
Joined: Tue Jan 26, 2010 10:41 pm

Re: Περί Μηχανικού

Post by jimis »

Και αυτη η διαδικασια πως γινεται ; Στην τυχη ας πουμε με κληρο;
the_corpsegrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 52
Joined: Fri Jan 22, 2010 11:57 pm

Re: Περί Μηχανικού

Post by the_corpsegrinder »

Όσο πλησιάζει ο καιρός να παρουσιαστείς θα πρέπει να αρχίσεις να ασχολείσαι με μία πολύτιμη λέξη που λέγεται ΒΥΣΜΑ. Μπορεί να είσαι κατά γενικά,αλλά πιστεψέ με θα το μετανιώσεις πολύ αν δεν βάλεις βύσμα. Πάντως,να μείνεις ΣΕΜιτζής δεν θέλει κ τπτ τρομερό,δεν χρειάζεται να πάρει και υπουργός.
User avatar
jimis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 131
Joined: Tue Jan 26, 2010 10:41 pm

Re: Περί Μηχανικού

Post by jimis »

Καταλαβα. Απλως ηξερα οτι το βυσμα χρειαζεται πιο μετα για τη μεταθεση
the_corpsegrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 52
Joined: Fri Jan 22, 2010 11:57 pm

Re: Περί Μηχανικού

Post by the_corpsegrinder »

Έ κοίτα αν φροντίσει το βύσμα για μετάθεση,προφανώς θα φροντίσει και να μην σου κάνουν μετάταξη,μαζί πάνε αυτά.
Και μία συμβουλή, στη μονάδα πρόσεξε λίγο μην κάνεις κατάχρηση του βύσματος,γιατί θα σε βάλουν όλοι στο μάτι,και κυρίως οι στρατιώτες και δεν το θες αυτό ποτέ....
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί Μηχανικού

Post by Λakedaimonas »

Προς συμπλήρωση των παραπάνω να πω και γω το εξής:

ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ ΤΟ ΒΥΣΜΑ ΣΑΣ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟ ΒΥΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΣΕ ΜΕΡΟΣ ΟΠΟΥ ΘΑ ΑΡΑΖΕΤΕ ΘΕΤΕ ΔΕΝ ΘΕΤΕ!

Ήταν κάτι τύποι στον στρατό που έβαζαν το βύσμα τους να πάρει τον διοικητή για να μην κάνουν υπηρεσία την χ μέρα ή ακόμα και να μην κάνουν υπηρεσία μια συγκεκριμένη ώρα! Ε την πάτησαν οικτρά, οι άλλοι φαντάροι τους είχαν βάλει στο μάτι και το βύσμα σταμάτησε να ασχολείται από ένα σημείο και μετά.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Περί Μηχανικού

Post by misfit »

Λakedaimonas wrote:Μετάθεση στην Μονάδα-Παραμεθόριο

Για τη αποφυγή παρανοήσεων ότι αναφέρω πιο κάτω αφορά μόνο μονάδες Μηχανικού. Με άλλα λόγια όταν αναφέρομαι πχ στην Σάμο αναφέρομαι στην μονάδα μηχανικού στην Σάμο που απλά τυχαίνει να μην γνωρίζω την κανονική ονομασία της.

Μετά την εκπαίδευση που θα λάβετε ανάλογα την ειδικότητα σας, πάτε στην μονάδα παραμεθορίου και όταν λέμε παραμεθόριο εννοούμε κυρίως Έβρο και νησιά ανατολικού Αιγαίου. Φυσικά αυτό δεν είναι πάντα στάνταρ διότι αν έχετε καλό βύσμα μπορεί και να σας στείλουν απευθείας κοντά στην περιοχή που διαμένετε.

Anyway σχετικά με τις μεταθέσεις παραμεθορίου του Μηχανικού γνωρίζω τα εξής, από γνωστούς μου που ήταν ίδια σειρά με μένα και μιλούσαμε στο κινητό τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα οπότε οι πληροφορίες είναι σχετικά αξιόπιστες.

Ρόδος 95 ΤΜΧΕΘ --> Μακριά! Μαύρη μονάδα full προβλεπόμενοι και θα σας πρήξουν. Απ' όσο ξέρουν εκεί έχουν και ένα επιλοχία ειδικοδυναμήτη στρατόκαυλο που ενίοτε μπορεί να σας κάνει την ζωή δύσκολη. Οι ΕΠΟΠ στην πλειονότητα τους είναι γτπ και καλά θα κάνετε να μην τους δίνετε και πολύ σημασία στις μαλακίες που μπορεί να σας πουν. Στην εν λόγω μονάδα το φαινόμενο του παλαιοφανταρισμού ψιλοισχύει, δηλαδή όσο πιο παλιός είστε στην μονάδα τόσο σας αφήνουν στην ησυχία σας. Από εξόδους τα πράγματα είναι λίγο άσχημα, δεν γνωρίζω ακριβώς πως τους πάει αλλά σίγουρα όχι 1/1.

Κως --> Πολύ χαλαρή μονάδα με διοικητή που από ότι μου έχουν πει τα πάει καλά με τους φαντάρους. Μόνο καλά λόγια έχω ακούσει για την Κω. Παιδιά με τα οποία ήμασταν στον Λόχο Διοικήσεως στο Ναύπλιο μου έλεγαν ότι είχαν περάσει πολύ καλά και είχαν πάρει αρκετές άδειες, κάποιοι έλεγαν ακόμα ότι θα προτιμούσαν να είχαν βγάλει όλη την θητεία στην Κω! Από εξόδους από όσο γνωρίζω είναι 1/1 μέσο όρο, πράγμα πολύ καλό για στρατό ξηράς.

Σάμος --> Δεν έχω ακούσει κάτι πολύ άσχημο για την Σάμο, αλλά από την άλλη δεν έχω ακούσει και να είναι βυσματική μονάδα. Από εξόδους μου είχαν πει ότι δεν τους πήγαινε και πολύ καλά αλλά τουλάχιστον δεν τους ζάλιζαν μονιμάδες και λοιπό στρατιωτικό προσωπικό, οπότε η κατάσταση πρέπει να είναι υποφερτή.

Χίος 96 ΤΜΧΕΘ --> Αν σας έρθει μετάθεση για την μονάδα μηχανικού στην Χίο, μπορείτε να αρχίσετε να ετοιμάζεστε ψυχολογικά για πλήρη ψυχολογική παράνοια. Ο διοικητής δεν πιάνετε από πουθενά και θα την γλυτώσετε μόνο αν είστε γερό βύσμα(ο τύπος είχε ακυρώσει ακόμα και αποσπάσεις!!! μόνο στα χοντρά βύσματα κάνει πίσω). Όλα είναι full προβλεπόμενα και οι μονιμάδες με τους οποίους μπορείτε να συνεννοηθείτε σαν άνθρωποι είναι πραγματικά λίγοι και μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού. Άμα σας κάτσει τέτοια μετάθεση τότε απλά υπομονή!

Με το τι γίνεται στις μονάδες του Έβρου δεν γνωρίζω και πολλά οπότε δεν γράφω και κάτι. Πάντως η όλη νοοτροπία στην παραμεθόριο είναι αρκετά διαφορετική από αυτής του κέντρου νεοσυλλέκτων και θα το καταλάβετε την δεύτερη ή τρίτη βδομάδα που θα είστε εκεί.
Έχουν περάσει 2 χρόνια από το ποστ αυτό..αλλά μιας και υπηρετώ στο Μηχανικό στη Ρόδο (95 ΤΜΧΕΘ) είπα να γράψω λίγα πράγματα για το πώς έχει η κατάσταση τώρα.
Εμπλοκή πλέον δεν παίζει γιατί η σειρά που ήρθε τελευταία (323) μας έφερε πολύ κόσμο..μιλάμε για 2-1 στην πολύ χειρότερη!Από στελέχη δεν υπάρχει πρόβλημα..οι περισσότεροι δεν ασχολούνται και πολύ με τους φαντάρους.Αν είσαι σωστός και τυπικός στις υπηρεσίες και στην εμφάνιση είσαι κομπλέ.Αν συμπεριφέρεσαι συνεχώς παρταλοειδώς,παίζει και να καμπανιαστείς βέβαια,"λογικό" για στρατό.
Ο επιλοχίας που αναφέρει ο "Λακεδαίμονας" παραπάνω είναι απίστευτος τύπος.Δεν ξέρω τι έχεις ακούσει γι'αυτόν κι από ποιον,αλλά ο συγκεκριμένος μόνο δύσκολη δεν κάνει τη ζωή μας,ίσα-ίσα.Είναι εξαιρετικά συζητήσιμος και πρόθυμος να βοηθήσει.Έχει κι ένα σπάνιο χαρακτηριστικό,ενδιαφέρεται για τους φαντάρους!Κουβαλάει μπόλικη τρέλα μεν,με την καλή έννοια δε ;)
Επίσης,η μονάδα είναι 10 λεπτά από την πόλη και η Ρόδος γαμάει χειμώνα-καλοκαίρι,οπότε η έξοδος είναι έξοδος!Πολύ ωραία πόλη και πανέμορφο νησί γενικότερα.Έχει τα πάντα..
Επειδή πέρασα και ΛΥΒ (μαύρη η ώρα),οπότε είχα την ευκαιρία να βρεθώ και με παιδιά από μονάδες Μηχανικού και άλλων νησιών (Κως-Σάμος κτλ),μπορώ με βεβαιότητα να σας πω ότι στη Ρόδο είμαστε καλύτερα από οπουδήποτε (για Μηχανικό μιλάμε πάντα).

Καλή συνέχεια σε όσους υπηρετούμε και καλή θητεία σε όσους ετοιμάζονται ή το σκέφτονται ;)
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Περί Μηχανικού

Post by Enositis »

με ΛΥΒ τι παιζει;εσυ το δηλώνεις ή σε τσιμπάνε;
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Περί Μηχανικού

Post by misfit »

Enositis wrote:με ΛΥΒ τι παιζει;εσυ το δηλώνεις ή σε τσιμπάνε;
Σε τσιμπάνε,αν έχεις την "ένδειξη" δεν έχεις επιλογή.Για το Μηχανικό όσοι έχουν ειδικότητα "Σκαπανέας-Γραφέας" πηγαίνουν ΛΥΒ απ'όσο ξέρω.Αλλά νομίζω πως μπορούν να πάνε κι άτομα χωρίς την ένδειξη,αν δηλώσουν ότι το επιθυμούν,χωρίς να είμαι σίγουρος όμως.Είναι και λίγο σχετικά αυτά τα πράγματα.
Επί του θέματος,παλιότερα τα ΛΥΒ είχαν κάποια αξία σαν εκπαίδευση κτλ.Διαρκούσαν 1 μήνα και μάθαινες όντως πράγματα.Γι'αυτό κι έφτανες μέχρι και λοχίας αν δεν κάνω λάθος.Πλέον διαρκούν 2 βδομάδες και πιστεύω ότι γίνεται απλώς για να λένε ότι "επαναφέραμε τα ΛΥΒ".Εμάς μας έστειλαν σε μαύρη μονάδα (282 ΜΚ/ΤΕ ΚΩΣ) με εμπλοκή στο λόχο που με τοποθετήσαμε και λιώσαμε στις υπηρεσίες.Μία έξοδο είχα στις 2 βδομάδες που έκατσα..κι αυτή σε ένα χωριό εκεί κοντά,ίσα για να φάω ένα σουβλάκι και να βγάλω από πάνω μου τις παραλλαγές.
Κι από εκπαίδευση........άστο.Κατά κύριο λόγο θεωρητικά μαθήματα περί στρατού-οργάνωσης κτλ και από πρακτικά 1 σύνταξη ομάδας,2 πυρ και κίνηση και 2 βολές: 1 από τα 300 μέτρα και μία νυκτερινή (που γάμαγε 8-) ).
Με το πέρας των ΛΥΒ ορκίζεσαι Έφεδρος Δεκανέας και παίρνεις μία σαρδέλα,χωρίς το μαχητόσημο.Είσαι δηλαδή ένα μηδαμινό κλικ πάνω από το τίποτα (στρατιώτης).Στη μονάδα δε διαφέρεις σε τίποτα από τους υπόλοιπους στρατιώτες,εκτός από το ότι απαιτούν από σένα παραπάνω πράγματα και σου αναθέτουν έξτρα αρμοδιότητες.Πχ όργανο υπηρεσίας,δεκανέας αλλαγής κτλ...

ΑΛΛΑ!!Τονίζω ότι αυτά έτυχαν σε μένα..στην επόμενη ΕΣΣΟ μπορεί να είναι διαφορετικά.Είναι όλα λαχείο τελείως :P
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Περί Μηχανικού

Post by Enositis »

Tι εννοείς ένδειξη;
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Περί Μηχανικού

Post by misfit »

Η ένδειξη είναι τελείως τυχαίο απ'ό,τι έχω καταλάβει.Υπάρχει η λίστα με τα ονόματα των φαντάρων και με κάποιο τρόπο κάποιοι σημειώνονται-αποκτούν ένδειξη για ΛΥΒ.Το ίδιο γίνεται και την ΕΛΔΥΚ στα κέντρα κατάταξης..
Post Reply

Return to “Οδηγός Στράτευσης για Μηχανικούς”