Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Ανακοινώσεις και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ψάχνουν κατευθύνσεις για Μεταπτυχιακές Σπουδές.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Kitharistas »

Angvl wrote:
Το πτυχίο πιστοποιεί ΤΙ? :lol: :lol: :lol:
Οτι για το μονο που εισαι σχετικα ικανος, ειναι να διδασκεις τις ιδιες θεωρητικουρες μεσα στα αμφιθεατρα στο μελλον...
Γιατι για αυτο ειναι στημενο το προγραμμα σπουδων μας. Κανει μονο για μετεπειτα καθηγητηλικι, για οποιαδηποτε δουλεια σου ειναι απλα κατι σαν βασικο θεωρητικο υποβαθρο, κατι που δεν φτανει δηλαδη...
Προσωπικά πάντως δεν διάλεξα πολυτεχνείο για να διδάσκω ή για να περιμένω ένα χαρτί να πιστοποιήσει τι ξέρω, οι πράξεις του καθενός δείχνουν τι ξέρει... Πάντως ότι τα "χαρτιά" που μαζεύει καθένας μετράνε, μετράνε, μέχρι έναν βαθμό όμως... Τι να το κάνει ο άλλος αν έχεις πτυχίο ΕΜΠ και δεν μπορείς να βιδώσεις μια βίδα?
Rock on buddies...
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Don Molina »

Το χαρτομάνι πιστεύω ότι αξίζει μόνο για να θυμηθεί ο άλλος το CV σου από το σωρό που έχει μπροστά του.

Και δεν είναι τόσο το χαρτομάνι, όσο Projects, προϋπηρεσία και άλλα τέτοια που τραβάνε προσοχή.

Το θέμα είναι να σε φωνάζξουν για συνέντευξη. Αν είσαι αρχιδάτος (που λέει κι ο Enositis) και μπορείς να πουλήσεις τον εαυτό σου σωστά, καλή σταδιοδρομία.

Αλλιώς ΑΣΕΠ :lol:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
skipper
Corporal
Corporal
Posts: 16
Joined: Thu Sep 23, 2010 12:11 am

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by skipper »

Το πτυχίο πιστοποιεί ότι σου βάλανε 64 προβλήματα-μαθήματα και εσύ κατάφερες να τα βγάλεις εις πέρας. Ο εργοδότης σου θα ξέρει λοιπόν οτι αν σου βάλει ενα 65ο πρόβλημα, το οποίο μπορεί να μην έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τα προηγούμενα, εσυ θα μπορείς να ανταποκριθείς!!! Αυτο και μόνο!!! Τώρα αν θες ακαδημαϊκή καριέρα αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο..
κάτω τα κόμματα, ζήτω τα χρώματα!!!
nel
Private
Private
Posts: 1
Joined: Wed Sep 15, 2010 2:52 pm

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by nel »

Για υποτροφίες ξέρει κανείς τι παίζει περίπου?
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Enositis »

panosfcb
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 170
Joined: Wed Sep 22, 2010 5:16 pm

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by panosfcb »

Παλιό το topic....αλλά....

Ψάχνοντας σε σελίδες ευρωπαϊκών πανεπιστημίων για "Master's requirements" , είδα ότι στα περισσότερα ,αν όχι σε όλα, ζητάνε TOEFL/IELTS κλπ και μάλιστα με υψηλή βαθμολογία.Μήπως ξέρει κανείς που έχει ήδη ασχοληθεί πώς να "κυνηγήσουμε" το θέμα; Ποιο να επιλέξουμε; Τι βιβλία να διαβάσουμε; Αν ενδείκνυται η παρακολούθηση μαθημάτων σε φροντιστήριο κλπ κλπ...
mnm
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 126
Joined: Tue Sep 14, 2010 4:18 pm

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by mnm »

Καλημερα φιλε.

Καταρχας οποιο και να δωσεις εξαρταται απο σενα, σε τι κατασταση βρισκεσαι με τα αγγλικα σου.
Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος το toefl ειναι αμερικανικο στυλ ενω το ielts πιο british.
Συγκεκριμενα μπορω να σου πω για TOEFL (iBT- internet based), που εχω δωσει.
4 μέρη - reading, listening, speaking, writing
Κατα τη γνωμη μου και lower να εχεις αν έχεις ήδη μια επαφή με internet και αγγλοφωνα sites, είσαι σε καλό δρόμο.
Βάλε bbc στην tv ή δες ενα videaki στο youtube (θα βρεις συγκεκριμενα για toefl αν ψαξεις). Αν καταλαβαίνεις realtime εισαι κομπλε και απο listening.
Στο προφορικό προσωπικά δυσκολεύτηκα. πάλι απο σένα εξαρτάται. έχει ροή η ομιλία σου όταν μιλάς αγγλικά;
Ή σταματάς και σκέφτεσαι; πολυ σημαντικό αυτό γτ το speaking στο toefl, είναι τσίτα.
Ανάλογα το part έχεις 15 sec προετοιμασία και 60 sec max (αν θυμάμαι καλά) να δώσεις απάντηση.
Για το writing αν έχεις normal λεξιλογιο και εδω είσαι οκ. Αν χρειαστεί μαθαίνεις καμια 100αρα-200αρα ακόμα, μέχρι να δώσεις (υπάρχουν βιβλία συγκεκριμένα για TOEFl λέξεις).
Το μόνο που πρέπει να γνωρίζεις ειναι η δομή. πρόλογος-2 παραγραφοι κυρίως θέμα-επίλογος.
Ένα tip που μαρεσε οταν διάβαζα ήταν το "tell them what you are gonna tell them - tell it - tell them what you told them".
Για το φροντιστήριο υπολόγιζε ένα 20euro την ώρα για ιδιαίτερα εκτός και αν βρεις κάπου φτηνότερα. δε ξέρω ίσως έχουν πέσει οι τιμές.
Και ο λόγος που χρειάζεται το φροντιστήριο είναι τουλάχιστον για να σου διορθώνει κάποιος τις εκθέσεις και να κανεις εξάσκηση στα προφορικά.
Ίσως μπορείς να βρεις κάποιον γωστό, συγγενή αγγ. φιλόλογο να διορθώνει τις εκθέσεις σου.
Γενικά το toefl έχει σχετικά περιορισμένο χρόνο σε όλα τα parts. Αυτο που θα σου πρότεινα είναι να βρεις στο internet sample tests.
Nομιζω υπάρχουν και στο official site http://www.ets.org/. Κανε κανα δυο και δες. Πρωτα απο όλα όμως γίνε "οικείος" με τη διαδικασία.
Πάλι απο το official site θα βρεις οδηγό που εξηγεί τι να περιμένεις σε κάθε part, χρόνους κτλπ.
Εν ολίγοις βρες tests, βιβλια, software (περισσότερα γι αυτό στείλε pm) και λύνε με ένα ρολογάκι δίπλα να εξασκηθείς και να σαι μεσα στα όρια.
Μη ξεκινάς πχ το reading, πας για φαγητο, ξαναγυρνας, μετα πας για τσιγαρακι κτλπ.
Επίσης σημαντικό είναι το εξεταστικό κέντρο. Εγώ είχα δώσει μασσαλιας στην ελληνοαμερικάνικη ενωση.
Το εξεταστικό κέντρο, η αιθουσα για την ακρίβεια που έδωσα ήταν 30-40m2. 12-14 ατομα εξεταζόμενα και 3-4 επιτηρητές.
Από τη φύση του το toefl ειναι λίγο περιέργο. δε ξεκινάνε όλοι μαζί με αποτέλεσμα όταν κάνεις πχ εσύ το listening,
ο άλλος να κάνει το speaking και να μην μπορείς να συγκεντρωθείς σε αυτά που ακούς.
Ή να κανει και ο διπλανος ταυτόχρονα speαking με σενα και συ να σαι σε αλλη ερωτηση εκείνος σε άλλη και να γινεται σαν το πύργο της βαβελ.
Άλλοι μπορεί να βγουν διάλειμμα νωρίτερα και να κανουν μια σχετική φασαρία λόγω μετακίνησεων.
Τα ακουστικά έχουν noise cancelling αλλά νταξει δε κάνει και την καλυτερη δουλεια.
Ήταν ένας αφασίας μέσα και στην έκθεση πληκτρολογούσε λες και είχε γραφομηχανή.
Δε ξέρω τι γίνεται σε άλλα εξεταστικά κεντρα μπορεί να ναι καλυτερα μπορει και χειροτερα.
Τα εξεταστικά κέντρα, διαθέσιμες ημερομηνίες κτλπ θα τα δεις αναλυτικά όταν θα φτιαξεις account στο ets.
Η βαθμολογία μη σε φοβίζει. Τα πανεπιστημια τουλ αυτά που είχα δει εγω θελαν 90 και πάνω ή 100 και πανω (στα 120 που είναι το max για το iBT).
Ένα 90αρι το πιάνεις θεωρητικά εύκολα. Να ξερεις ισχύει για 2 χρονια μονο.
Για αρχή, με τις λεπτομέρεις ρίξε και μια ματιά εδώ https://www.notefull.com/content.php?pgID=250 .
H συμμετοχή είναι 180-190? euros, κάπου εκει. Θα το βρεις και αυτό αναλυτικά στo official site του ets.
Αυτά.

και μερικά bookmarks που είχα κρατήσει. Καποια μπορεί να ναι και ψιλοάσχετα δες και κρατα οτι θες.
Attachments
toefl_bookmarks.txt
(3.18 KiB) Downloaded 1044 times
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by crouch »

panosfcb wrote:Παλιό το topic....αλλά....

Ψάχνοντας σε σελίδες ευρωπαϊκών πανεπιστημίων για "Master's requirements" , είδα ότι στα περισσότερα ,αν όχι σε όλα, ζητάνε TOEFL/IELTS κλπ και μάλιστα με υψηλή βαθμολογία.Μήπως ξέρει κανείς που έχει ήδη ασχοληθεί πώς να "κυνηγήσουμε" το θέμα; Ποιο να επιλέξουμε; Τι βιβλία να διαβάσουμε; Αν ενδείκνυται η παρακολούθηση μαθημάτων σε φροντιστήριο κλπ κλπ...
Όταν λες με υψηλή βαθμολογία; Από την εμπειρία μου, σε IELTS όλοι ζητάνε 6-6,5 και κάποιοι έως το 7. Για κάποιον που πάει να σπουδάσει στο εξωτερικό αυτός ο βαθμός είναι πολύ λογικός, και αν είσαι επιπέδου proficiency θα πρέπει χωρίς καθόλου διάβασμα να είναι πολύ εύκολο.
panosfcb
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 170
Joined: Wed Sep 22, 2010 5:16 pm

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by panosfcb »

crouch wrote:
panosfcb wrote:Παλιό το topic....αλλά....

Ψάχνοντας σε σελίδες ευρωπαϊκών πανεπιστημίων για "Master's requirements" , είδα ότι στα περισσότερα ,αν όχι σε όλα, ζητάνε TOEFL/IELTS κλπ και μάλιστα με υψηλή βαθμολογία.Μήπως ξέρει κανείς που έχει ήδη ασχοληθεί πώς να "κυνηγήσουμε" το θέμα; Ποιο να επιλέξουμε; Τι βιβλία να διαβάσουμε; Αν ενδείκνυται η παρακολούθηση μαθημάτων σε φροντιστήριο κλπ κλπ...
Όταν λες με υψηλή βαθμολογία; Από την εμπειρία μου, σε IELTS όλοι ζητάνε 6-6,5 και κάποιοι έως το 7. Για κάποιον που πάει να σπουδάσει στο εξωτερικό αυτός ο βαθμός είναι πολύ λογικός, και αν είσαι επιπέδου proficiency θα πρέπει χωρίς καθόλου διάβασμα να είναι πολύ εύκολο.
Βασικά εγώ είδα κάτι TOEFL 90+, 100+...
Αν είσαι από αυτούς που έδινες για Proficiency πριν τις πανελλήνιες (ευτυχώς ή δυστυχώς)...θες δεν θες μετά από 5-6 χρόνια δεν μπορείς να έχεις το ίδιο επίπεδο...ούτε πολυ-πλησιάζεις...


φίλε mnm να σαι καλά που απάντησες μπαμ μπαμ..δεν ήξερα πώς να κάνω διπλό quote για να ευχαριστήσω..
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by crouch »

panosfcb wrote:Βασικά εγώ είδα κάτι TOEFL 90+, 100+...
Αν είσαι από αυτούς που έδινες για Proficiency πριν τις πανελλήνιες (ευτυχώς ή δυστυχώς)...θες δεν θες μετά από 5-6 χρόνια δεν μπορείς να έχεις το ίδιο επίπεδο...ούτε πολυ-πλησιάζεις...
Για TOEFL δεν ξέρω καθόλου τί παίζει. Αλλά αν ζητάνε είτε αυτό είτε IELTS, απλά δώσε το δεύτερο. Για να καταλάβεις, πάνω σε αυτό που λες, το Proficiency (Cambridge) το πήρα πριν 9 χρόνια (3η γυμνασίου) και χωρίς προετοιμασία πήρα φέτος 8,5 IELTS. Αν απλά έχεις επαφή με τα αγγλικά μέσα από ταινίες, μουσική, και internet, δε θα δυσκολευτείς καθόλου. Το 6,5 δηλαδή που συνήθως ζητάνε είναι πολύ πολύ εύκολο. Μόνο έχεις μείνει σε επίπεδο lower, τότε καλό θα ήταν να κάνεις προετοιμασία.
Post Reply

Return to “Οδηγός Μεταπτυχιακών Σπουδών & Οδηγός Επαγγέλματος”