Από που βγαίνει το nickname σας?

Ανοιχτό στους επισκέπτες! Οδηγίες Χρήσης & Βασικές Πληροφορίες. Ξεκινήστε από εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
kage21
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 28, 2010 12:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Hidden village in the New World

Re: Από που βγαίνει το nickname σας?

Post by kage21 »

liakoskotsi wrote:
Spoiler: show
βασικα ειναι το ονομα και το το μισο επιθετο μου :P αλλα προτιμω αυτο που βρηκες
Spoiler: show
Ηλιας Κοτσιδακιας???

Λοιπον Mpourditsa δωσε βαση...

Kage:Japanese for "shadow" written in rōmaji
Η εμπνευση ηρθε απο το Kage:A rank of ninjas in the manga and anime Naruto

Το 21 ειναι επειδη οικογενειακως ειμαστε ΑΕΚ αν και δεν με απασχολει ιδιαιτερα καθως δεν ασχολουμαι...ευκολος ομως αριθμος να τον θυμασαι
(προπαιδεια του 7...η αγαπημενη μου) και πιο καλο στο ματι απο το να κολλησω ενα 1992
Νουμερο αναγκαζομαι να βαλω γιατι οσο περιεργο και αν σου φαινεται...το kage ειναι συνηθως πιασμενο...οπως και το Shirokage εναλλακτικο profile name που πλεον χρησιμοποιω περισσοτερο (παλι με το 21)
Μιας και τα λεμε ολα...shiro:the Japanese term for the color white

Τωρα αν θες να εξηγησω και το Λευκη Σκια θα φαω αλλο τοσο...αλλα ενταξει αφου ξερω οτι θα επιμεινεις...
Η ιδεα προεκυψε απο μια αλλη σειρα manga και anime που παρακολουθω,το Fairy tail...
Fairy tail ειναι το ονομα μιας guild μαγων που παιρνει το ονομα της απο την ερωτηση:Do fairies have tails??It's an unanswered question...but it's the quest to find out that matters...
Ετσι λοιπον και μια Λευκη Σκια ειναι μια διαρκης αναζητηση...απαντηση για την υπαρξη της ή την ανυπαρξια της μπορει να δοθει μονο αν εχεις γυρισει ολο τον κοσμο...δες το σαν φιλοδοξια...
Απο οτι καταλαβατε ειμαι (οπως με χαρακτηρισε και ο Don) τρελος ανιμεδακιας

Spoiler: show
Περιμενω επιθεση troll
Tomorrow will take us away
Far from home
No one will ever know our names
But the bards' songs will remain...
User avatar
kopanosAE
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 362
Joined: Fri Jan 22, 2010 1:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Από που βγαίνει το nickname σας?

Post by kopanosAE »

Ετυμολογία
κόπανος: αρχαία ελληνική κόπανον
Ουσιαστικό
κόπανος:
1. χοντρό και βαρύ αντικείμενο με το οποίο κοπανάμε τα ρούχα όταν τα πλένουμε στη νεροτριβή ή στη θάλασσα
2. (μειωτικά) χαρακτηρισμός για πρόσωπο γενικά ανεπιθύμητο λόγω της εγωκεντρικής στάσης του ή της χαμηλής νοημοσύνης του
Εκφράσεις
το μυαλό σου και μια λίρα και του μπογιατζή ο κόπανος
..βγαίνει ο κόσμος τις Τρίτες;
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Από που βγαίνει το nickname σας?

Post by Adamaklas »

αχαχαχχααχχααχχαχαχαχαχχαχααχχααχχααχαχαχχααχαχχα

Μια ιστορια που θα την ελεγα μονο απο κοντα και σε εκλεκτους :)
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Από που βγαίνει το nickname σας?

Post by Don Molina »

Image

Image

Δεν έχω διαβάσει πολλά comic, αλλά το Raptors των Dufaux, Marini με καύλωσε άπειρα στο λύκειο.
Όχι μόνο για την les-παρτούζα στο τέλος ( :roll: ), αλλά γενικότερα για την αισθητική του και την ιστορία του.

Ο Don Molina είναι προφανώς Don της Ισπανίας και πατριάρχης του οίκου των Molina. Τα από πάνω παιδιά (Drago/Camila) είναι παιδιά του και οι κεντρικοί χαρακτήρες του comic. Είναι όλοι βαμπίρια.
Ο Don κάνει μικρή εμφάνιση όταν οι βρυκόλακες κάνουν ΔΣ (:P) και η στάση που κρατάει ήταν τόσο "εγώ" που δεν μπορούσα να μην του καβαντζώσω το ονοματάκι.

Πλέον και μετά τα fora όταν ο eny λέει στην γκομενά του ότι θα βρεθούμε πχ με αναφέρει ως "Don".
Το ίδιο και οι μισοί καμένοι BMWδάκηδες του λεκανοπεδίου. Κάποιος με σύστησε σε πωλητή στον Σπανό ως "Don". :lol: :lol: :lol:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Από που βγαίνει το nickname σας?

Post by Enositis »

Enositis
ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΙΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ... Ένας σύλλογος, μια κίνηση μιας παρέας προσφύγων της Πόλης, μόλις δύο χρόνια μετά τον Μεγάλο Διωγμό του 1922. Η ανάγκη για τη δημιουργία ενός πυρήνα πολιτισμού, ενός φορέα που θα απαλύνει τις πίκρες, θα ενώσει τα όνειρά τους και θα τους δώσει πίσω τη χαμένη τους περηφάνια, προέβαλλε αφάνταστα μεγαλύτερη από την ανάγκη της καθημερινής επιβίωσης.

Έτσι λοιπόν, το 1924, δύο χρόνια μετά την Μικρασιατική καταστροφή, μια παρέα Κωνσταντινουπολιτών αποφάσισε να ιδρύσει ένα σωματείο με την ονομασία ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΙΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ. Η ΑΕΚ ήταν πια πραγματικότητα…

Τα χρόνια πέρασαν και ο σύλλογος αυτός άρχισε να μεγαλώνει, πέρα ίσως και από τις προσδοκίες των ιδρυτών του. Οι μεγάλες ομάδες που ανέδειξε η κιτρινόμαυρη Βασίλισσά μας και οι συνεχείς διακρίσεις σε Ελλάδα και Ευρώπη, σε συνδυασμό με το βάρος της Ιδέας που εκπροσωπούσε, άρχισαν να φέρνουν πλήθος κόσμου στις τάξεις της. Ένας σύλλογος που αρχικά αφορούσε μόνο τους Κωνσταντινουπολίτες, έγινε με το πέρασμα των χρόνων ένας από τους βασικότερους αθλητικούς φορείς για όλους τους πρόσφυγες σε πανελλαδικό επίπεδο. Παράλληλα, η δυναμική του υπήρξε το ίδιο εντυπωσιακή και στην ευρύτερη ελληνική κοινωνία και η ΑΕΚ δεν άργησε να αποτελέσει μια από τις κορυφαίες ομάδες της Ελλάδας.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Από που βγαίνει το nickname σας?

Post by Διάτανος »

Don Molina wrote:Image

Image

Δεν έχω διαβάσει πολλά comic, αλλά το Raptors των Dufaux, Marini με καύλωσε άπειρα στο λύκειο.
Όχι μόνο για την les-παρτούζα στο τέλος ( :roll: ), αλλά γενικότερα για την αισθητική του και την ιστορία του.

Ο Don Molina είναι προφανώς Don της Ισπανίας και πατριάρχης του οίκου των Molina. Τα από πάνω παιδιά (Drago/Camila) είναι παιδιά του και οι κεντρικοί χαρακτήρες του comic. Είναι όλοι βαμπίρια.
Ο Don κάνει μικρή εμφάνιση όταν οι βρυκόλακες κάνουν ΔΣ (:P) και η στάση που κρατάει ήταν τόσο "εγώ" που δεν μπορούσα να μην του καβαντζώσω το ονοματάκι.

Πλέον και μετά τα fora όταν ο eny λέει στην γκομενά του ότι θα βρεθούμε πχ με αναφέρει ως "Don".
Το ίδιο και οι μισοί καμένοι BMWδάκηδες του λεκανοπεδίου. Κάποιος με σύστησε σε πωλητή στον Σπανό ως "Don". :lol: :lol: :lol:

looooool από κει το χεις πάρει το νικ σου? ΚΑΙ ΓΑΜΏ ΤΑ ΚΟΜΙΚ! Και αν θυμάμαι καλά είχε λεσβιακό μέσα με την κοκινομάλλα
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
Mpourditsas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 288
Joined: Wed Mar 09, 2011 11:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Από που βγαίνει το nickname σας?

Post by Mpourditsas »

χρειαζεται να πω και εγω?
We never really grow up, we only learn how to act in public
rolandofshire
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 20
Joined: Wed Sep 22, 2010 8:51 pm

Re: Από που βγαίνει το nickname σας?

Post by rolandofshire »

Roland είναι ο ήρωας μιας φανταστικής ιστορίας του stephen king που ονομάζεται Μαύρος Πύργος. Είναι μια ιστορία που αποτελείται από 7 βιβλία και έχει μέσα κομμάτια από επιστημονική φαντασία, θρίλερ, περιπέτεια και τα συναφή. Καθώς είμαι από εκείνους τους βιβλιοφάγους που προτιμούν 10-15 σελίδες κάθε βράδυ πριν κοιμηθούν αντί του στυλ "δε διαβάζω τίποτα μέσα στη χρονιά και το καλοκαίρι διαβάζω 4 βιβλία από 600 σελίδες το καθένα μέσα σε 1,5 μέρα" αυτά τα 7(!) βιβλία της ιστορίας μου πήραν κοντά 2-2,5 χρόνια να τα τελειώσω. Μου έφαγε δηλαδή περίπου όλο το λύκειο.
Το ofshire είναι προσδιορισμός από το Lord of the Rings, τη δεύτερη μεγάλη αγάπη. Εκεί βέβαια ήταν Bilbo Baggins of Shire και τα συναφή. Κάναμε δηλαδή έναν συνδυασμό και φτιάξαμε το nickname, για 2 βιβλία(ή μάλλον ιστορίες) που έχουν σημαδέψει την εφηβική μου ηλικία.
User avatar
Fermat
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Posts: 249
Joined: Wed Aug 31, 2011 9:11 pm
Σχολή: ΣΕΜΦΕ
Gender: Female

Re: Από που βγαίνει το nickname σας?

Post by Fermat »

Kuchiki_Byakuya wrote: Φταις εσύ που πίστεψες μια γυναίκα ότι θα κάνει μια δουλειά. Έπρεπε με το που είπε ότι θα ανοίξει το τόπικ να το έκανες εσύ. Δηλάδη πόσων χρονών πρέπει να πας για να μάθεις τα βασικά.
γκουχγκουχγκουυ μχμχμχμ_____

Καστιελ 8α το έκανα απλα δεν προλάβαινα (βασικα προλάβαινα αλλα δεν είχα διά8εση___)
Χαρη με απογοητεύεις___


Λοιπον____
Μιας και ήταν δική μου ιδέα το τόπικ πρέπει να πω & εγω για το ονοματάκι μου_ Και αρχίζω:

Μια φορα & έναν καιρό πήγαινα 3 Λυκείου. 3 Μήνες πριν δώσουμε πανελλήνιες συνειδητοποίησα (για πρώτη φορα στη ζωή μου) τι ή8ελα να κάνω στ' αλή8εια (& για πιο λόγο διαβάζα τόσο στην τελική), ή8ελα να γίνω μα8ηματικός (μεγάλο όνειρο!) Βασικα με είχαν συνεπάρει τα μα8ηματικά & το 8εώρημα του Φερμα (μαζι με του Roll) ήταν τα αγαπημένα μου_

Και να 'μαστε πρώτο 6μηνο ΕΜΠ___ πολλοι μα8ηματικοι πέρασαν απο μπροστά μου (δεν με συγκίνησαν ιδιαίτερα)
Αύγουστος 2011, οι τελευταίες μέρες του καλοκαιριού__ σπιτι, κάνει κρύο, βαριέμαι ελεεινά, δεν 8έλω να ξαναβγω για καφέ!!___ χαζευω μπροστ'α απο τον υπολογιστη σε χαζο-φορουμ μα8ηματικών, youtube & σε όποια άλλη βλακεία 8έλετε Και τότε 'εγινε το κακο!! Ξαναβρέ8ηκα με το Φερμα!!

Δεν χρειάζεται να σας πω για τη βιογραφία του γιατι το πιο πι8ανό είναι να βαρε8είται αλλά 8α σας πω μόνο ότι ο Φερμα ήταν δικηγόρος στο επάγγελμα (& ερασιτέχνης μα8ηματικός) δεν 8εωρεί8ηκαι ποτε όμως ερασιτέχνης απο τους μεταγενέστερους του___ Ηταν διάνοια αλλα αρκετα τεμπελα διάνοια___ (δεν έγραφε ποτε τις αποδείξεις των 8εωρηματων του παρα μόνο κάποιες υποδείξεις)__
Ταλάνισε τους μα8ηματικούς πολλά χρόνια (και κατά κάποιο τρόπο ψιλογελειωποίησε & μερικούς)

Το πιο διάσιμο 8εώρημα του ήταν το Τελευταίο το οποίο απέδειξε ο Αντριου Ουάλις (για πρώτη φορα το 1993_ μετα βρήκε λά8ος & το ξαναδημοσίευσε κπ χρόνια αργότερα) :P
Η ποίηση είναι η τέχνη του να δίνεις στο ίδιο πράγμα διαφορετικά ονόματα, ενώ τα μαθηματικά είναι η τέχνη του να δίνεις σε διαφορετικά πράγματα το ίδιο όνομα---Ανρί Πουανκαρέ
User avatar
SlasherG
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2526
Joined: Sat Nov 13, 2010 12:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Somewhere I Belong

Re: Από που βγαίνει το nickname σας?

Post by SlasherG »

rolandofshire wrote:Roland είναι ο ήρωας μιας φανταστικής ιστορίας του stephen king που ονομάζεται Μαύρος Πύργος. Το ofshire είναι προσδιορισμός από το Lord of the Rings, τη δεύτερη μεγάλη αγάπη. Εκεί βέβαια ήταν Bilbo Baggins of Shire και τα συναφή. Κάναμε δηλαδή έναν συνδυασμό και φτιάξαμε το nickname, για 2 βιβλία (ή μάλλον ιστορίες) που έχουν σημαδέψει την εφηβική μου ηλικία.
Actually quite nice! :D

Fermat wrote:...λοιπόν.. 8α πω & εγω για το ονοματάκι μου...ξαναβρέ8ηκα με το Φερμά...ερασιτέχνης μα8ηματικός...το πιο διάσημο 8εώρημα του ήταν το Τελευταίο το οποίο απέδειξε ο Αντριου Ουάλις...
Image

Oh my God!! Really?...
Last edited by SlasherG on Wed Oct 26, 2011 4:12 pm, edited 1 time in total.
Come ride with me
Through the veils of history
I'll show you how god
falls asleep on a job.


______________________________________________

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win
Post Reply

Return to “ΞΕΚΙΝΗΜΑ στο Polytexneio.gr!”