εχω παρατησει τη σχολη

Ανοιχτό στους επισκέπτες! Οδηγίες Χρήσης & Βασικές Πληροφορίες. Ξεκινήστε από εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
skar
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 3
Joined: Sun Dec 27, 2015 5:24 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

εχω παρατησει τη σχολη

Post by skar »

καλησπερα παιδια εδω και 3 χρονια οι σχεσεισ μου με τη σχολη δεν ειναι και οι καλυτερες, εχω περασει 9 μαθηματα και θα πρεπε να μπω 4ο ετοσ παρολο που θα μπω 3ο...μαζευοντε τα μαθηματα και αν μπορειτε καθοδηγηστε με λιγο στον τροπο που θα πρεπει να διαβαζω-παρακολουθω γτ το βλεπω βουνο
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: εχω παρατησει τη σχολη

Post by a_nikos »

Προφανως και μαζευονται, αρκει να θελεις. Αμα βλεπεις οτι εχεις 55 μαθηματα για πτυχιο και σε πιανει απελπισια και τα παρατας, ε δεν γινεται δουλεια. Στοχευε σε τουλαχιστον 4-5 μαθηματα καθε εξεταστικη, μη δινεις 15αδες ραμπο γιατι ουτε 2-3 δεν θα περνας. Παρε και καμια Ενεργεια να μην εχεις παρα πολυ φορτο εργασιας μεσα στο εξαμηνο ωστε να διαβαζεις και παλιοτερα μαθηματα.
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
User avatar
Zoubulbasaur
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 615
Joined: Fri Oct 08, 2010 1:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Pallet Town

Re: εχω παρατησει τη σχολη

Post by Zoubulbasaur »

1. Ψάξε βρες ποιά μαθήματα έχουν υποχρεωτικές εργασίες και εργαστήρια και κάτσε να τα κάνεις, πάντα έχε στο μυαλό σου για πόσο καιρό μετράνε ώστε να μην χρειαστεί να τα κάνεις ξανά και ξανά. Εϊναι πολύ άσχημο να μην μπορείς να δώσεις μάθημα επειδή χρωστάς μια εργασία (η οποία μπορεί να μετράει και ελάχιστα στο βαθμό, απλώς να είναι υποχρεωτική) και να σε τραβάει ένα εξάμηνο πίσω.

2. Βρες υλικό. Όλα τα μαθήματα περνιούνται κι ας μην έχεις πατήσει μια φορά στο αμφιθέατρο, αν μπορέσεις να βρεις καλές σημειώσεις, ασκήσεις λυμμένες και πιάσεις το σφυγμό του καθηγητή. Στείλε παντού, δικτυώσου με άλλα παιδιά που παλεύουν όπως εσύ, μη ντρέπεσαι να ζητήσεις βοήθεια, αλλά μην εκμεταλλεύεσαι αυτούς που σε βοηθούν και τα θες όλα έτοιμα.

3. Κοίτα να εστιάσεις στα μαθήματα που θα σου δώσουν βάσεις για τα υπόλοιπα. Μαθήματα όπως Μαθηματικά, Μηχανικές, Θερμοδυναμική και Ρευστά είναι σα γλώσσα πάνω στην οποία είναι γραμμένα τα υπόλοιπα.

4. Αποδέξου την πραγματικότητα. Ή θα λιώσεις άγρια για να καλύψεις τα κενά σου γρήγορα και όταν λέμε να λιώσεις το εννοούμε δε θα έχεις ζωή για τα επόμενα 3 χρόνια, ή θα αποφοιτήσεις 8ο-9ο έτος, αργά μεν, αλλά πιο ήρεμα, πιο ώριμος και συνειδητοποιημένος ίσως......
Scientists dream about doing great things. Engineers do them
EmmaSt
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 3
Joined: Fri Dec 31, 2021 2:46 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: εχω παρατησει τη σχολη

Post by EmmaSt »

δεν ξερω τι να προτηνω :evil: :?:
ch21512
Private
Private
Posts: 1
Joined: Fri Jan 20, 2023 11:51 am
Σχολή: Χημικός
Gender: Male

Re: εχω παρατησει τη σχολη

Post by ch21512 »

ok
Post Reply

Return to “ΞΕΚΙΝΗΜΑ στο Polytexneio.gr!”