Εκλογές 2012 "part 2"

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Τι λέτε να ψηφίσετε στον δεύτερο γύρο εκλογών?

Νέα Δημοκρατία
15
9%
ΣΥΡΙΖΑ
59
35%
ΠΑΣΟΚ
3
2%
Ανεξάρτητοι Έλληνες
11
7%
ΚΚΕ
7
4%
Χρυσή Αυγή
11
7%
Δημοκρατική Αριστερά
9
5%
Οικολόγοι Πράσινοι
1
1%
ΛΑΟΣ
1
1%
Άλλο
51
30%
 
Total votes: 168

User avatar
lakers4life24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1874
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Εκλογές 2012 "part 2"

Post by lakers4life24 »

εγω πηγα παντως, αλλα να σου πω το χαρηκα που θα χουμε κυβερνηση με μια μιξη των δυο μεγαλων γτ ειναι το καλυτερο (η λιγοτερο κακο) σεναριο αν το δεις ορθολογιστικα, απλως θα χουν αξιωματικη αντιπολιτευση τον τσιπρα και τη δουρου να τους σκωτιζει τ αρχιδια
when the body says stop the spirit cries NEVER!!!!
User avatar
lakers4life24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1874
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Εκλογές 2012 "part 2"

Post by lakers4life24 »

castiel wrote: ενω με νδ,πασοκ κλπ ο κοσμος χαιρεται...
με το να μην πας να ψηφισεις απλα δηλωνεις οτι εισαι στα αρχιδια σου..
45 % ειναι στα αρχιδια τους τοτε. αμα δε σας αρεσει η μιξη νδ-πασοκ να προτεινετε εσεις ενα πλανο, οχι μονο να τους κατακρινετε. πειτε εσεις λοιπον τι θα πρεπε να γινει η εστω τι θα σας αρεσε?
when the body says stop the spirit cries NEVER!!!!
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Εκλογές 2012 "part 2"

Post by soti »

Είναι αργά για κλάματα συμπατριώτες.
Με την βοήθεια του Θεού θα τα καταφέρουμε. Βηθ γκόντς χελπ...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?fv=ICiJH01bvos[/youtube]
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Εκλογές 2012 "part 2"

Post by crouch »

lakers4life24 wrote:εγω πηγα παντως, αλλα να σου πω το χαρηκα που θα χουμε κυβερνηση με μια μιξη των δυο μεγαλων γτ ειναι το καλυτερο (η λιγοτερο κακο) σεναριο αν το δεις ορθολογιστικα, απλως θα χουν αξιωματικη αντιπολιτευση τον τσιπρα και τη δουρου να τους σκωτιζει τ αρχιδια
Ορθο-accounting δηλαδή; Ειδικά ορθο-λογιστικά αν το δεις, κυβέρνηση των δυο μεγάλων (ενός μεγάλου και ενός πρώην μεγάλου, για την ακρίβεια) σημαίνει συνέχεια στον εκτροχιασμό των οικονομικών του κράτους και των πολιτών του, νέες φορο-επιδρομές, μεγαλύτερη ανεργία, μεγαλύτερο κύμα μετανάστευσης ελλήνων στο εξωτερικό με αντίθετο κύμα ξένων προς το εσωτερικό.

Αν τώρα προσπαθήσει κάποιος να το δει ορθο-λογικά, από πού κι ως πού είναι το λιγότερο κακό αυτό; Μόνο μια χοντρή αλλαγή (π.χ. αριστερά πρώτο κόμμα) θα άλλαζε σε αυτήν τη φάση την κατάσταση στο εσωτερικό και εξωτερικό προς το καλύτερο, και μόνο με την παρουσία της. Δημιουργώντας ελπίδα στο εσωτερικό και φόβο στο εξωτερικό. Τον καλύτερο συνδυασμό δηλαδή για ένα κράτος και την κυβέρνησή του.
User avatar
lakers4life24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1874
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Εκλογές 2012 "part 2"

Post by lakers4life24 »

ναι ενω με τον τσιπρακο σου θα φερουν και τις οικογενειες τους οι μπαγκλαντεσιανοι κι οι πακιστανοι.
μαγκα αυτος νομιζει οτι η μερκελ μπλοφαρει. και να γινοταν αυτο που λες θα εκανε κωλοτουμπα ο τσιπρας και παλι φοροεπιδρομες θα χαμε η αν δεν εκανε κωλοτουμπα θα βυθιζομασταν στο χαος αφου θα βγαιναμε εκτος ευρωπης αμεσα. Μην τα λες αυτα παλικαρι μου, εκτιθεσαι και φαινεται οτι εισαι στο 50% του γκαλοπ της σχολης που ψηφισαν τσυριζα ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟ ΛΟΓΟ.
when the body says stop the spirit cries NEVER!!!!
User avatar
katsanetrino
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 350
Joined: Wed Oct 20, 2010 8:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Inside Satrapy

Re: Εκλογές 2012 "part 2"

Post by katsanetrino »

crouch wrote: Μόνο μια χοντρή αλλαγή (π.χ. αριστερά πρώτο κόμμα) θα άλλαζε σε αυτήν τη φάση την κατάσταση στο εσωτερικό και εξωτερικό προς το καλύτερο, και μόνο με την παρουσία της. Δημιουργώντας ελπίδα στο εσωτερικό και φόβο στο εξωτερικό. Τον καλύτερο συνδυασμό δηλαδή για ένα κράτος και την κυβέρνησή του.
Ναι απλά επειδή η πολιτική δεν είναι κυρίως τομέας εντυπώσεων, πρέπει να μην εξετάζουμε τα πράγματα κοντόφθαλμα. Ναι ίσως να ήταν καλύτερη μια κυβέρνηση αριστεράς για να δημιουργήσει τις συνθήκες που λες, αλλά για πόσο; 2 μέρες, 3, 1 εβδομάδα; Μετά τι θα γινόταν, τη στιγμή που ακόμη και χθες άλλαζες 2 κανάλια και στο καθένα άκουγες και μια διαφορετική αντίληψη πραγμάτων από μέλη του ΣΥΡΙΖΑ; Είχαν γραφτεί μερικά ωραία πράγματα εδώ στο forum, νομίζω στο thread των προηγούμενων εκλογών, για την έννοια της συνοχής σε ένα κράτος, και μην μου πεις ότι οι συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ έχουν οποιαδήποτε σχέση με αυτή...
DeterministiC OR StochastiC
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Εκλογές 2012 "part 2"

Post by Adamaklas »

“Insanity is doing the same thing, over and over again, but expecting different results.”



Βάλτε το καλά στο μυαλό σας.
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Εκλογές 2012 "part 2"

Post by crouch »

lakers4life24 wrote:ναι ενω με τον τσιπρακο σου θα φερουν και τις οικογενειες τους οι μπαγκλαντεσιανοι κι οι πακιστανοι.
μαγκα αυτος νομιζει οτι η μερκελ μπλοφαρει. και να γινοταν αυτο που λες θα εκανε κωλοτουμπα ο τσιπρας και παλι φοροεπιδρομες θα χαμε η αν δεν εκανε κωλοτουμπα θα βυθιζομασταν στο χαος αφου θα βγαιναμε εκτος ευρωπης αμεσα. Μην τα λες αυτα παλικαρι μου, εκτιθεσαι και φαινεται οτι εισαι στο 50% του γκαλοπ της σχολης που ψηφισαν τσυριζα ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟ ΛΟΓΟ.
Πρώτον στο γκάλοπ της σχολής ο ΣΥΡΙΖΑ πήρε 50 ψήφους, ήτοι 33%. Δεύτερον δεν ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ, είπα ότι θα ήθελα να κερδίσει ο ΣΥΡΙΖΑ αντί της ΝΔ.
katsanetrino wrote:Ναι απλά επειδή η πολιτική δεν είναι κυρίως τομέας εντυπώσεων, πρέπει να μην εξετάζουμε τα πράγματα κοντόφθαλμα. Ναι ίσως να ήταν καλύτερη μια κυβέρνηση αριστεράς για να δημιουργήσει τις συνθήκες που λες, αλλά για πόσο; 2 μέρες, 3, 1 εβδομάδα; Μετά τι θα γινόταν, τη στιγμή που ακόμη και χθες άλλαζες 2 κανάλια και στο καθένα άκουγες και μια διαφορετική αντίληψη πραγμάτων από μέλη του ΣΥΡΙΖΑ; Είχαν γραφτεί μερικά ωραία πράγματα εδώ στο forum, νομίζω στο thread των προηγούμενων εκλογών, για την έννοια της συνοχής σε ένα κράτος, και μην μου πεις ότι οι συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ έχουν οποιαδήποτε σχέση με αυτή...
Πιστεύω ότι στις αρχές του 21ου αιώνα η πολιτική στον δυτικό κόσμο έχει γίνει σε μεγάλο βαθμό τομέας εντυπώσεων. Και μπορώ να το υποστηρίξω με επίκληση των προσώπων που πολιτεύονται και αναλαμβάνουν πόστα στο νομοθετικό όργανο του κράτους: δημοσιογράφοι, αθλητές, ηθοποιοί, γόνοι πρώην βουλευτών. Σε κάθε κυβέρνηση τη γνώση του προσανατολισμού, των αποφάσεων, του παρασκηνίου, του "γιατί κάνουμε αυτό και όχι το άλλο" την κατέχουν ελάχιστοι μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού. Συνήθως ο πρωθυπουργός, 2 με 3 πρωτοκλασάτοι υπουργοί, και λίγοι άνθρωποι στο παρασκήνιο. Όλα τα υπόλοιπα στελέχη λειτουργούν καθαρά κομματικά, μέσα σε άγνοια, και οδηγούνται στη δράση τους με καθαρά επικοινωνιακά και κομματικά παιχνίδια. Οπότε δε δέχομαι ότι η πολιτική δεν είναι κυρίως τομέας εντυπώσεων.

Από εκεί και μετά, ο ΣΥΡΙΖΑ θα άντεχε ως κυβέρνηση λίγο λιγότερο από την κυβέρνηση που θα σχηματιστεί τώρα. Δε λέω ότι θα ήταν μια καλή κυβέρνηση, απλά πιστεύω ότι θα ήταν προτιμότερη (αν όχι σε ουσιαστικό επίπεδο, τουλάχιστον στο πολύ σημαντικό πια επίπεδο του συμβολισμού).
User avatar
lakers4life24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1874
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Εκλογές 2012 "part 2"

Post by lakers4life24 »

καρατζαφερη ΔΕΝ ΨΗΦΙΣΑ ξεκαθαρο αυτο. Βεβαιως και δεν ειμαι περηφανος για την ψηφο μου. Σε τι ελπιζω? Μα φυσικα στις δυναμεις μου και στη δυνατοτητα μου να ελισσομαι. Εχω τεραστιο background
when the body says stop the spirit cries NEVER!!!!
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Εκλογές 2012 "part 2"

Post by Enositis »

Εκλεινος νομίζει ότι η οικονομια ειναι σαν τα μπράτσα του. ΠΟυ επειδή γαμιοταν στα βαρη φούσκωσε
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”