Εκλογές 2012 "part 2"

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Τι λέτε να ψηφίσετε στον δεύτερο γύρο εκλογών?

Νέα Δημοκρατία
15
9%
ΣΥΡΙΖΑ
59
35%
ΠΑΣΟΚ
3
2%
Ανεξάρτητοι Έλληνες
11
7%
ΚΚΕ
7
4%
Χρυσή Αυγή
11
7%
Δημοκρατική Αριστερά
9
5%
Οικολόγοι Πράσινοι
1
1%
ΛΑΟΣ
1
1%
Άλλο
51
30%
 
Total votes: 168

User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Εκλογές 2012 "part 2"

Post by ShadowMech »

Σωστα. Ας την κλεισουμε την γαμημενη να ησυχασουμε αμα δε βγαινει. Θα μεινουν οι εργαζομενοι χωρις δουλεια και οι εργοδοτες χωρις εταιρια. Fair enough.
Spoiler: show

Απλα δε καταλαβαινω πως μια καταληψη (ε... συγνωμη απεργια) 230 ημερων προκειται να οδηγησει σε οποιαδηποτε λυση οταν η χ-ψ εταιρια εχει χασει ενα τρελο ποσοστο τζιρου λογω κρισης.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Εκλογές 2012 "part 2"

Post by Adramelch »

Αυτό μπορεί να ειπωθεί ακόμα και για την πιο μικρή παραχώρηση που έχει γίνει σε κέρδος των εργαζομένων. Για να μην σχολιάσω ότι η συγκεκριμένη επιχείρηση μια χαρά κερδοφόρα παραμένει.

Τέλος πάντων, έχω πει στο παρελθόν ότι δεν μου αρέσει να κάνω τέτοιου είδους συζητήσεις/αντιπαράθεση μέσω forum γιατί το βρίσκω κάπως άσκοπο και "λειψό", οπότε το σταματάω εδώ.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Εκλογές 2012 "part 2"

Post by Enositis »

Αυτό νομίζω υπάρχει καιρό τώρα...
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Εκλογές 2012 "part 2"

Post by Enositis »

HarisSukhoi wrote:Όχι, τουλάχιστον από την πλευρά των φιλελευθέρων τόσο.
Με αναγκάζεις να επαναφέρω το χιλιοειπωμενο θέμα περι ευθύνης της αριστεράς...
User avatar
Nameless49532
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Posts: 210
Joined: Sun May 30, 2010 3:57 pm

Re: Εκλογές 2012 "part 2"

Post by Nameless49532 »

ShadowMech wrote:Κοιτα. Δεν υπαρχει κεφαλαιο χωρις εργασια και εργασια χωρις κεφαλαιο. Απλα πραγματα. Αντικρουομενα συμφεροντα υπαρχουν παντου, και αναμεσα στις επιχειρησεις, και αναμεσα στους εργαζομενους, και φυσικα αναμεσα στους δυο. Το θεμα ειναι να υπαρχει η διορατικοτητα να επιδιωκεται ενας συμβιβασμος συμφεροντων που να ειναι κατα το δυνατον και αναλογα με τις συνθηκες επικερδης και για τς δυο μεριες.

Οταν η ολη κουλτουρα του συνδικαλισμου ειναι φουλ συγκρουση και μηδεν (ουσιωδης) διαπραγματευση τοτε μακροπροθεσμα χαμενοι θα βγουν και οι δυο.

Και ειδικοτερα στην περιπτωση της χαλυβουργιας, οταν ο κατασκευαστικος τομεας εχει καταρρευσει, μια απεργια 230 ημερων προσωπικα μου θυμιζει παλαιστινιο βομβιστη αυτοκτονιας. Ειναι κινηση ηρωικη απο τη μια αλλα καταστροφικη και για τις δυο μεριες, χωρις να οδηγει σε καμια λυση.

Εσυ προτιμας διπλωματες ή καμικαζι?
Ομολογώ ότι η συμπάθειά μου είναι με τους καμικάζι της αναλογίας. Αλλά άσχετα από αυτό που προτιμώ εγώ, το θέμα είναι ότι η σύγκρουση αυτή τείνει να πάρει όλο και πιο μεγάλες διαστάσεις όσο περνάει ο καιρός. Οι δύο αυτές πλευρές θα γίνεται όλο δυσκολότερο να συμβιβαστούν.
who's gonna teach you how to dance?
who's gonna show you how to fly?
who's gonna call you on the lame, dope-smoking slacking little sucker you are?
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Εκλογές 2012 "part 2"

Post by sid »

Adamaklas wrote:Ξαδερφος απο εταιρια δημοσκοπισεων μ ειπε πρωτη η ΝΔ με +5%.



6:22
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”