ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by Kyria_patatokeftou »

BinLaden wrote:@soti: Καταρχάς, εμείς φταίμε που με το κούρεμα μας βγάλαμε off δύο τράπεζές τους. Τώρα, εντάξει, εάν μου πείς ότι έπρεπε να ψηφίσουν επιστροφή στη λιρίτσα, συμφωνούμε, αλλά εμείς ανάψαμε το φυτίλι.
σε έναν τόσο αλληλεξαρτώμενο κόσμο δεν μπορούμε να λέμε φταίω-φταίει τόσο αβίαστα. όλα αυτά μέσα στο παιχνίδι είναι. το θέμα είναι να υπάρχουν οι περιορισμοί για το συμφέρον του κόσμου. βέβαια αυτό είναι κ ιδεολογικό θέμα οπότε μπαίνουν άλλα ζητήματα, παρέμβαση σε αγορά κλπ κλπ. σε κάθε περίπτωση είμαι υπέρ του να ζητείται η γνώμη του κόσμου για όλα αυτά, και τα δημοψηφίσματα είναι ο καλύτερος τρόπος νομίζω.
* Η δημοκρατία στο απόγειό της. Στα μουλωχτά, εν μέσω τριήμερης αργίας, παγώνοντας τους λογαριασμούς πριν καν βγεί κάποιος νόμος. Έτσι για τα προσχήματα ρε παιδί μου.. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.
πάντα έτσι γίνονται αυτά. και ο γιωργάκης για να ρίξει την ιδέα του δημοψηφίσματος περίμενε να κλείσουν οι αγορές. το άλλο ωραίο που ακούστηκε σχετικά με μία πρόταση πέρισυ το μάιο από το συριζα για κατακράτηση μέρους των καταθέσεων είναι ότι "άλλο να μας παίρνουν τα λεφτά οι τροικανοί και άλλο δημοκρατικά να αποφασίσουμε να σώσουμε τη χώρα" χαχα ακόμα γελάω..

το θέμα είναι ότι περνάμε παγκοσμίως πρωτόγνωρες καταστάσεις και οι πολιτικοί της ευρώπης είναι κατώτεροι των περιστάσεων, πόσω μάλλον της ελλάδας.
Last edited by Kyria_patatokeftou on Sat Mar 16, 2013 6:54 pm, edited 1 time in total.
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by soti »

Φίλε της σκιάς, δεν σου πέφτει λόγος για το πως διαθέτω τον χρόνο μου. Τις εξυπνάδες σου καλύτερα να τις πουλάς σε ενδιαφερόμενους, εγώ δεν ανήκω σ'αυτή την κατηγορία.

Η ΕΤΕ θα κρατικοποιηθεί σε λίγο καιρό και από εκεί μέσω ΤΑΙΠΕΔ θα καταλήξει σε γερμανικά συμφέροντα, τουλάχιστον το καλό μέρος της. Το κακό μέρος της (δάνεια, στεγαστικά) ίσως μείνει προίκα στο "ελληνικό" δημόσιο. Πρόσεξε τώρα μία λεπτομέρεια. Σε λίγο οι οφειλέτες της ΕΤΕ και της Eurobank θα χρωστάνε στο κράτος και συνεπώς στην εφορία. Τα περί κατασχέσεων και φυλακών, όταν χρωστάς στην εφορία, θα τα έχεις σίγουρα ακούσει πρόσφατα. Τα υπόλοιπα σκέψου τα μόνος σου.

Λοιπόν, μην περιμένετε να μάθετε τις εξελίξεις στις ειδήσεις των οκτώ. Θα ανακοινωθούν ξαφνικά και να φοβάστε τα τριήμερα ;) Και για να μη λες ότι αερολογώ, ρίξε μια ματιά και εδώ.

http://www.bankingnews.gr/bank-insider/ ... 9%CF%82-10

Στις ειδήσεις θα βλέπετε μόνο ευχάριστα, όπως αυτό.



υ.γ. Με την ανακεφαλαίωση και το επόμενο reverse split, δεν είναι για να τοποθετηθείς στην ΕΤΕ. Άσε που με την κρατικοποίηση μπορεί να απαξιωθούν εντελώς οι μετοχές. Ψάξε αλλού για κορόϊδα φίλε μου.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by ShadowMech »

Φίλε της σκιάς, δεν σου πέφτει λόγος για το πως διαθέτω τον χρόνο μου. Τις εξυπνάδες σου καλύτερα να τις πουλάς σε ενδιαφερόμενους, εγώ δεν ανήκω σ'αυτή την κατηγορία.
Εγω μαι αφελη ερωτηση εκανα ο ανθρωπος...
Η ΕΤΕ θα κρατικοποιηθεί σε λίγο καιρό και από εκεί μέσω ΤΑΙΠΕΔ θα καταλήξει σε γερμανικά συμφέροντα, τουλάχιστον το καλό μέρος της. Το κακό μέρος της (δάνεια, στεγαστικά) ίσως μείνει προίκα στο "ελληνικό" δημόσιο. Πρόσεξε τώρα μία λεπτομέρεια. Σε λίγο οι οφειλέτες της ΕΤΕ και της Eurobank θα χρωστάνε στο κράτος και συνεπώς στην εφορία. Τα περί κατασχέσεων και φυλακών, όταν χρωστάς στην εφορία, θα τα έχεις σίγουρα ακούσει πρόσφατα. Τα υπόλοιπα σκέψου τα μόνος σου.
Να σχολιασω την νομικη υποσταση του σεναριου ή να το αφησω καλυτερα? Ας το αφησω...

και πριν κλεισω:
Ο καπιταλισμός στηρίζεται στην εμπιστοσύνη.
Seriously???
Ψάξε αλλού για κορόϊδα φίλε μου.
Απο αυτα βρισκω σε αφθονια. Ανθρωπους με λογικη ψαχνω αλλα δυσκολευομαι τελευταια.
Last edited by ShadowMech on Sat Mar 16, 2013 7:00 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by Kyria_patatokeftou »

ShadowMech wrote:
Ο καπιταλισμός στηρίζεται στην εμπιστοσύνη.
Seriously???
Absolutely! ;)
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by soti »

ShadowMech wrote:
Η ΕΤΕ θα κρατικοποιηθεί σε λίγο καιρό και από εκεί μέσω ΤΑΙΠΕΔ θα καταλήξει σε γερμανικά συμφέροντα, τουλάχιστον το καλό μέρος της. Το κακό μέρος της (δάνεια, στεγαστικά) ίσως μείνει προίκα στο "ελληνικό" δημόσιο. Πρόσεξε τώρα μία λεπτομέρεια. Σε λίγο οι οφειλέτες της ΕΤΕ και της Eurobank θα χρωστάνε στο κράτος και συνεπώς στην εφορία. Τα περί κατασχέσεων και φυλακών, όταν χρωστάς στην εφορία, θα τα έχεις σίγουρα ακούσει πρόσφατα. Τα υπόλοιπα σκέψου τα μόνος σου.
Να σχολιασω την νομικη υποσταση του σεναριου ή να το αφησω καλυτερα? Ας το αφησω...
Ξεκίνα με την νομική υπόσταση των μνημονίων. Καλό είναι να βλέπουμε το δελτίο καιρού, αλλά να κοιτάμε και τον ουρανό. Είναι πιο ασφαλές. Η νομική υπόσταση δημιουργείται μέσα σε μία μέρα και αν γουστάρεις, και με αναδρομική ισχύ. Εκτός και αν δεν αντιλαμβάνεσαι τι γίνεται εδώ και τρία χρόνια τριγύρω σου.
BinLaden wrote:@soti: Καταρχάς, εμείς φταίμε που με το κούρεμα μας βγάλαμε off δύο τράπεζές τους. Τώρα, εντάξει, εάν μου πείς ότι έπρεπε να ψηφίσουν επιστροφή στη λιρίτσα, συμφωνούμε, αλλά εμείς ανάψαμε το φυτίλι.
Λιάκο, έχεις δίκαιο σ'αυτό που λες, αλλά δεν είναι τυχαίο ότι για να πραγματοποιηθεί μια πράξη χρειάζεται και πρόθυμους. Ε, αυτούς ψήφισαν τα αδέρφια οι Κύπριοι και δεν παραδειγματίστηκαν από εμάς τους Ελλαδίτες και τα παθήματα μας. Η αφέλεια δυστυχώς είναι γνώρισμα του σύγχρονου Έλληνα και επίσης η μνήμη χρυσόψαρου που διαθέτει.

Έχω ξαναγράψει, το πρόβλημα δεν είναι οικονομικό, είναι ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΟ. Ξαναμοιράζεται η Ανατολική Μεσόγειος τώρα και είμαστε εμπόδιο στα σχέδια τους, γιατί βρισκόμαστε ακριβώς στην μέση. Θέλουν τον τόπο μας και τον πλούτο του, αλλά οχι εμάς. Τα οικονομικά είναι απλώς ένα όπλο, που αν δεν αποδώσει, τότε πάμε στα κανονικά και ίσως αυτό να μην αργήσει για πολύ ακόμα.

edit: Συγνώμη, εννοώ Οσάμα και όχι Λιάκο. Μπερδεύτηκα εκείνη την στιγμή.
BinLaden
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 69
Joined: Sat Oct 08, 2011 5:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by BinLaden »

@Kyria_patatokeftou: Δυστυχώς, εν προκειμένω, φταίμε. Αυτό πιστεύω. Από εκεί και πέρα, συμφωνώ με την άποψη της άμεσης συμμετοχής, έχοντας όμως έναν ενδοιασμό. Είναι έτοιμος ο (Ελληνικός) λαός για κάτι τέτοιο; Υπάρχουν προαπαιτούμενα (ενεργός πολίτης, στοιχειώδες μορφωτικό επίπεδο και πολιτική παιδεία) τα οποία δεν έχουμε ακόμα αποκτήσει πλήρως. Αν κρίνω από το πώς ψηφίζουμε, ίσως να μπλέξουμε σε πολλές περιπέτειες. Φυσικά, και για εμένα είναι η καλύτερη λύση, αρκεί να αλλάξουμε κάπως νοοτροπία σα λαός για αρχή.

@soti: Μην είσαι τόσο σίγουρος για ΕΤΕ-ΕΥΡΩΒ. Η πιθανότητα να μείνει στα χέρια ιδιωτών μετά την ΑΜΚ είναι αρκετά καλή. Σίγουρα πάντως δεν είναι για να πάρεις... χαρτάκια η όλη κατάσταση. Όχι γιατί (πιθανόν) θα χάσεις, αλλά γιατί άλλες μετοχές θα δώσουν καλύτερες υπεραποδόσεις στο άμεσο μέλλον. Εγώ αν μπαούλιαζα κάτι από τράπεζες, θα 'ταν ΠΕΙΡ πάντως. Το άρθρο πάντως δε με πολύ-πείθει.

Καλά, άλλο το τί ψήφισαν. Τον ήξεραν και από.. χθές (βλέπε σχέδιο Αναν). Αυτό για το μοίρασμα πάντως ισχύει.. Οι Γερμανοί δεν έχω καταλάβει ακόμα τί ρόλο παίζουν. Πιθανολογώ κανέναν, απλά κοιτάνε το δικό τους συμφέρον και αφήνουν την αρκούδα και τα αετόπουλα στην ησυχία τους προς το παρόν. Είδωμεν, είναι αρκετά νωρίς ακόμα..

@ShadowMech: Seriouseriously.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by Kuchiki_Byakuya »

Μπορεί το κούρεμα να έγινε με τον πιο ανέντιμο τρόπο αλλά ελπίζω να είδαν τις σκηνές αυτοί που έλεγαν για δραχμή (ένα νόμισμα που θα υποτιμόταν γύρω στο 70% γιατί δεν θέλουμε καπιταλιστικές επιχειρήσεις και ο επιχειρηματίας διώκεται σαν εγκληματίας) ή για έξοδο από ΕΕ και άλλα τέτοια. Επίσης εμείς έχουμε πληρώσει περισσότερα σε φόρους τα τελευταία χρόνια και τα άτοκα δάνεια στις καταθέσεις πάνω από 20 χιλιάρικα που ονειρεύονταν μερικοί ελπίζω να τα ξανασκεφτούν.

Επίσης, τα λεφτά από τις τράπεζες δεδομένα έλειπαν άρα κάποιος έπρεπε να τα βάλει. Ο σκληρός πυρήνας της Ευρώπης (βλακωδώς) δεν ήθελε λύσεις από το παράθυρο της ΕΚΤ, και αφού τα λεφτά των μεγάλων δεν έφταναν για να καλύψουν τη χασούρα(να τα βλέπουν αυτά κάποιες πολιτικές δυνάμεις), και δεν μπορούσαν να δικαιολογήσουν στους φορολογουμένους τους ένα ακόμα πακέτο διάσωσης (γιατί τα λεφτά δεν είναι τζάμπα) την πλήρωσαν δυστυχώς όλοι.

Μόνη λύση για να λυθεί μια και καλή το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου (ίσως και την θέληση μου) είναι ευρωπαϊκές εκλογές την άνοιξη του 2015 και πολιτική ένωση της ευρώπης. Και μέχρι τότε σαφέστατες κινήσεις προς αυτή την κατέυθυνση. Αλλά αυτό αργεί και ο χρόνος τελειώνει. Ας ελπίσουμε οι κινέζοι να σταματήσουν να παίρνουν γερμανικά μηχανήματα το συντομότερο για να σφίξουν και πιο βόρεια οι κώλοι.

Οι κοινωνίες κοιτούν αποσβολωμένες και τα άκρα μεγαλώνουν. Brace yourselves.
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by soti »

@ Osama

Είσαι ωραίος. Διαφωνώ όμως με τις προοπτικές του ελληνικού χρηματιστηρίου. Έχει διαλυθεί εδώ και καιρό και δεν είναι για να επενδύεις πλέον, ειδικά για μακροχρόνιες τοποθετήσεις. Οι τράπεζες είναι όλες τελειωμένες και όντως ο Σάλας με τις παλιές πλάτες του "πασοκ" και την διαπλοκή προσπαθεί να πάρει την στροφή, θα δείξει όμως. Την πιο σταθερή τράπεζα και υγιή, το ΤΤ, την διέλυσαν και οι μετοχές είναι πλέον για να σκουπιζόμαστε. Εδώ όμως οι λόγοι είναι πιο σκοτεινοί. Μακριά από όλες τις τράπεζες είναι η άποψη μου και από το ΧΑΑ γενικώς μέχρι να γίνει το μπαμ, μετά αλλάζουν τα δεδομένα. Εξ'άλλου ο Λάτσης που παράτησε το "παιδί" του δεν είναι μαλάκας. Η αναγκαία ανακεφαλοποίηση είναι τεράστια και δεν πρόκειται/μπορεί να καλυφθεί από τον ιδιωτικό τομέα. Θα πληρώσει το δημόσιο (ΤΧΣ) και μετά η τρόικα θα σου πει ότι αφού πληρώνει για αυτές, θα γίνουν και δικές τους. Όλα εντάσσονται σ'ένα ευρύτερο σχέδιο ελέγχου της Ελλάδος. Ελέγχεις τις τράπεζες και την φορολογία, ελέγχεις όλη την οικονομία μιας χώρας. Και θα επεκταθεί σ'όλη την Ευρώπη σταδιακά.

Ο Γερμανοί είναι οι προκρούστες της ΝΤΠ στην Ευρώπη, αλλά τελευταία τους άνοιξε η όρεξη και πάνε να κάνουν και αυτοί παιχνίδι. Επειδή όμως θα έπρεπε τώρα να ανοιχτώ πολύ, το αφήνω καλύτερα για το θέμα της Συρίας, όπου ταιριάζει καλύτερα και όπου τρέχουν πλέον οι εξελίξεις. Μια άλλη στιγμή. Να αναφέρω μόνο ότι η Άνγκελα πριν λίγο καιρό μίλησε για την συμμετοχή του ιδιωτικού τομέα στην ζημιά των ομολόγων σε ευρωπαϊκή κλίμακα. Δεν γίνεται τα κράτη να ανακεφαλαιώνουν τις τράπεζες που έχουν ζημιές από τα ομόλογα μόνο και αυτές να μην επωμίζονται κάτι. Ε, και τι έχουν οι τράπεζες από ενεργητικό διαθέσιμοοοοο;;;; Ακριβώς. ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ. Το περιβόητο bail in. Μιλάμε για καθηγητές της απάτης όλοι τους. Θα εφαρμοστεί σε όλη την Ευρώπη σταδιακά. Απλά ο κόσμος είναι τόσο βλάκας και υπεκφεύγει της πραγματικότητας. Όπως όταν καίγεται το σπίτι του γείτονα, αρκεί να μην είναι το δικό μας. Την στιγμή που η φωτιά θα φτάσει και στην πόρτα του σπιτιού μας θα είναι πλεον αργά για αντίδραση.

Το PSI+ έγινε για να διαλύσουν κυρίως τα ασφαλιστικά ταμεία (αποθεματικά του δημοσίου) και μετά τις τράπεζες. Η ζημιά στις κυπριακές τράπεζες ήταν μια θεμιτή συνέργεια, όχι όμως ο κύριος σκοπός τους. Μην ξεχνάς ότι Παπακωνσταντίνου, Παπαδήμος και Στουρνάρας ανήκουν στην αμαρτωλή συμμορία Σημίτη επί Χρηματιστηρίου. Δεν είναι καθόλου τυχαίο. Η αντίστροφη μέτρηση στην Κύπρο ξεκίνησε με την δολιοφθορά στο Μαρί και την καταστροφή του ΑΗΣ εκεί. Με το μέτρο αυτό τώρα αποκόβουν την Κύπρο από εξωτερικά κεφάλαια (ρώσικα) πετυχαίνοντας δύο πράγματα:
1. Πάνε να διώξουν τους Ρώσους από την Κύπρο και όχι μόνο σε οικονομικό επίπεδο.
2. Καταφέρνουν να φέρουν την Κύπρο σε απόλυτη εξάρτηση από την ΕΕ, δηλ. την Γερμανία, άρα θα την ελέγξουν κάποια στιγμή μέσω μνημονίου απόλυτα, όπως και εμάς.
Τώρα αν αποδειχθούν μάγκες οι Κύπριοι και τους στείλουν στο διάολο και σωθούν... Μακάρι και το εύχομαι. Ο προσκυνημένος Αναστσιάδης και ο βρωμόπουστας ο ΥΠΟΙΚ τους ο Σαρρής αποκλείεται.

υ.γ. Δεν είναι νωρίς ακόμα, αλλά το παιχνίδι είναι σε πλήρη εξέλιξη και όπως λένε και οι γιάνκηδες, the winner takes it all. Μην εκπλαγείς αν το έργο ξεκινήσει τελικά από την Κύπρο, όχι από την Ιταλία.
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by soti »

Kuchiki_Byakuya wrote:Οι κοινωνίες κοιτούν αποσβολωμένες και τα άκρα μεγαλώνουν. Brace yourselves.
Το πιο σωστό έγραψες. Φοβάμαι ότι σύντομα το έργο θα ξεκινήσει και θα είναι πολύ βίαιο.
BinLaden
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 69
Joined: Sat Oct 08, 2011 5:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by BinLaden »

Το ΧΑΑ πληρώνει ήδη και θα πληρώσει καλά. Απλά βγάλε από το ΓΔ τις τράπεζες και δες τα διαγράμματα. Τώρα, οικονομία δίχως τράπεζες γίνεται; Όσες υγιείς επιχειρήσεις έχουν κεφαλαική επάρκεια, θα προχωρήσουν. Αυτά τα περί μπαμ, 2000 μονάδες κτλ δε θα τα δούμε, αλλά θα πάει καλά. Αρκεί να μην έχουμε... ατυχήματα. Εσωτερικά και εξωτερικά. Ειδικά τώρα που οι Γερμανοί φανέρωσαν ότι δεν.. μπλοφάρουν απλά (σα κάτι δικούς μας, βλέπε χοντρός), αλλά παίζουν Ρώσσικη ρουλέττα. Όσο και αν φαίνεται παράδοξο, πιστεύω ότι υπάρχουν αγοραστές για τις τραπεζικές μετοχές. Στα μέσα Απριλίου θα ξεκαθαρίσει πλήρως το τοπίο πάντως.

Εγώ το βλέπω ως εξείς. Αφήνοντας στην άκρη τα δύο μεγαθήρια που κοντράρονται γύρω μας, οι Γερμανοί νοιάζονται για την πάρτη τους. Δεν τους νοιάζει το ευρώ, για κάποιο λόγο (μάλλον πιστεύουν ότι και χωρίς αυτό θα συνεχιστεί το εξαγωγικό τους θαύμα). Προσπαθούν να αποδεκατίσουν, και αν καταφέρουν και κρατήσουν το ευρώ, ακόμα καλύτερα. Στην Κύπρο το bail-in δεν ήταν για να μην.. πληρώσουν αυτοί (τί ψυχή έχουν 5 δίς πρώτον, δεύτερον ξέρουν πολύ καλά ότι τώρα θα <έπρεπε αν έιχαν σκοπό να την κρατήσουν στο ευρώ> ρίχνουν λευτά σε μαύρη τρύπα, τρίτον ρισκάρουν να τινάξουν στον αέρα 3-4 ακόμα μεγάλες οικονομίες). Απλά, η Κύπρος, μέχρι και οι πέτρες το ξέρουν, ήταν πλυντήριο. Τους έκαναν παρατηρήσεις, αλλά καλά έκαναν και τους έγραφαν εκεί που ξέρουν. Τώρα, απλά βρήκαν ευκαιρία. Θα μπορούσαν απλά να θεσπίσουν αυστηρά κριτήρια για τις καταθέσεις και τέλος. Όχι, επέλεξαν να τους.. εκδικηθούν επειδή τους αγοούσαν πριν. Ακόμα και αν ρισκάρουν όλη την ευρωζώνη. Και αυτό δείχνει το ποιόν των Γερμανών.

Το PSI+ όλοι καταλάβαμε τί στόχο είχε. Όπως τα λές. Σημασία έχει τώρα.. Οι Ρώσσοι θα το δεχτούν αυτό; Μήπως έχουν ήδη μοιράσει την πίτα; Γιατί, να στρίμωξαν τον Πούτιν δε παίζει. Λέω ότι είναι νωρίς ακόμα γιατί δεν έχουνε πάρει τα πράματα το δρόμο τους. Είμαστε ακόμα στην τοποθέτησε στρατευμάτων. Θέλω να δώ τί θα συμβεί απόψε (ή μάλλον από αύριο) στην Κύπρο και διεθνώς. Ομολογώ πάντως ότι περίμενα τα πρώτα πυρά από Ιταλία. Καθίστε αναπαυτικά και δεθείτε καλά.
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”