ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by Kyria_patatokeftou »

Συμφωνία στο Eurogroup
Σάββατο, 16 Μαρτίου 2013
Σε πολιτική συμφωνία για το πρόγραμμα στήριξης της κυπριακής οικονομίας κατέληξαν τα ξημερώματα, ύστερα από μαραθώνιες συζητήσεις στις Βρυξέλλες, οι υπουργοί Οικονομικών της Ευρωζώνης και η τρόικα, που περιλαμβάνει την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα (ΕΚΤ) και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ).
Η συμφωνία προβλέπει κλιμακωτή εφάπαξ εισφορά επί των καταθέσεων στις κυπριακές τράπεζες και, συγκεκριμένα, εισφορά 9,9% για τις καταθέσεις άνω των 100.000 ευρώ σε κυπριακές τράπεζες και 6,7% για τις καταθέσεις που είναι κάτω από τις 100.000 ευρώ. Θα ισχύει δε για τα ποσά που ανήκουν τόσο σε κύπριους όσο και σε ξένους καταθέτες. Το μέτρο εκτιμάται ότι θα αποφέρει 5,8 δισ. ευρώ.
συνέχεια εδώ http://www.naftemporiki.gr/finance/story/627849
BinLaden
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 69
Joined: Sat Oct 08, 2011 5:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by BinLaden »

Είτε πρόκειτε περί ανίκανων, είτε περί πανέξυπνων. Εγώ πάντως πριν κανά μήνα κατάργησα την prepaid μου από Κύπρου. Φαντάζομαι τώρα τι θα γίνει..

(Αλήθεια, πώς καταφέραμε μέσα σε 40 χρόνια να "κρεμάσουμε" την Κύπρο δύο φορές.. Ελληνάρες.. Κρίμα.)

*Συμβουλή: Εάν έχετε λεφτά, σε κάθε eurogroup.. σεντουκάκι! Όχι, θα μας τα χάριζαν οι Γερμανοί μετά τις εκλογές..
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by eΝy »

Μαλτα, here we come!
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by soti »

eΝy wrote:Μαλτα, here we come!
Γιατί, δεν είναι και αυτή στην ΕΕ και την Ευρωζώνη;;;

Ερώτηση κρίσεως: Πόσο πιθανό είναι το ενδεχόμενο να "φάνε" τις καταθέσεις και στην Ελλάδα, όσες απέμειναν τέλος πάντων, με το λεγόμενο bail in; Οι ελληνικές τράπεζες θ'αντέξουν ένα bankrun; Θα χρειαστεί τελικά η Blackwater;
BinLaden wrote:Αλήθεια, πώς καταφέραμε μέσα σε 40 χρόνια να "κρεμάσουμε" την Κύπρο δύο φορές.. Ελληνάρες.. Κρίμα.
Οχι φίλε μου, αυτή την φορά έχουν μόνοι τους ευθύνη. Ας πρόσεχαν τι ψήφιζαν, τους κολλητούς του ΓΑΠ και του τεράστιο ΝΑΙ στο σχέδιο Αυνάν. Δεν έβλεπαν τόσο καιρό τι γίνεται στην Ελλάδα;
Last edited by soti on Sat Mar 16, 2013 1:50 pm, edited 1 time in total.
User avatar
cgkr
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 427
Joined: Wed Jun 09, 2010 11:53 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by cgkr »

soti wrote:
eΝy wrote:Μαλτα, here we come!
Γιατί, δεν είναι και αυτή στην ΕΕ και την Ευρωζώνη;;;
Σαν κράτος δεν έχει έκθεση στην Ελλάδα όμως ;)
Η ΕΤΕ έχει αγοράσει την Finansbank της Μάλτας αλλά αυτό δεν επηρεάζει κάτι.
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by soti »

@cgkr

Μην τρως τις φόλες τις επίσημες. Άλλα πράγματα εξελίσσονται αυτή την στιγμή και άλλα σχέδια εφαρμόζονται. Η ΕΤΕ σ'ένα χρόνο θα είναι υποκατάστημα γερμανικής τράπεζας, δηλ. δεν θα υπάρχει. Κατάλαβες ;)
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by Kyria_patatokeftou »

BinLaden wrote:Είτε πρόκειτε περί ανίκανων, είτε περί πανέξυπνων. Εγώ πάντως πριν κανά μήνα κατάργησα την prepaid μου από Κύπρου. Φαντάζομαι τώρα τι θα γίνει..
(Αλήθεια, πώς καταφέραμε μέσα σε 40 χρόνια να "κρεμάσουμε" την Κύπρο δύο φορές.. Ελληνάρες.. Κρίμα.)
*Συμβουλή: Εάν έχετε λεφτά, σε κάθε eurogroup.. σεντουκάκι! Όχι, θα μας τα χάριζαν οι Γερμανοί μετά τις εκλογές..
όλοι μιλάνε για πανικό του νότου και μεταφορά κεφαλαίων προς χώρες του βορρά. και ξέρουμε πώς πάνε αυτά, σαν αυτοεκλπηρούμενες προφητείες, αρκεί να τα πιστέψουν ένας, δύο, μπουμ μετά. δεν καταλαβαίνω, μπορεί το ύψος του ποσού να μην είναι τόσο τεράστιο σε σχέση με αυτά που έχουμε δώσει εδώ σαν έκτακτους φόρους, αλλά γιατί σε ένα βράδυ, γιατί με τέτοιο τρόπο; ολική κατάρρευση εμπιστοσύνης προς την ευρώπη πια, μπαίνουμε σε άλλα μονοπάτια και δεν ξέρω γιατί..
eΝy wrote:Μαλτα, here we come!
ήδη παίζονται παιχνίδια και εκεί. πχ αναγκαίο φέσωμα για μεταφορά από κύπρο προς μάλτα. οι ρώσοι είναι το θέμα πού θα πάνε τα λεφτά τους τώρα. ακούγεται προς λεττονία..
Η ΕΤΕ έχει αγοράσει την Finansbank της Μάλτας αλλά αυτό δεν επηρεάζει κάτι.
αυτή είναι τουρκική νομίζω
User avatar
cgkr
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 427
Joined: Wed Jun 09, 2010 11:53 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by cgkr »

soti wrote:@cgkr
Μην τρως τις φόλες τις επίσημες. Άλλα πράγματα εξελίσσονται αυτή την στιγμή και άλλα σχέδια εφαρμόζονται. Η ΕΤΕ σ'ένα χρόνο θα είναι υποκατάστημα γερμανικής τράπεζας, δηλ. δεν θα υπάρχει. Κατάλαβες ;)
Δεν το αναφέρω σαν κάτι καλό, αναφέρω την μοναδική "επίσημη" σχέση Μάλτας - Ελλάδας στον τραπεζικό τομέα. Αυτό που ουσιαστικά θέλω να πω οτι είναι δύσκολο να πιάσει την Μάλτα το ελληνικό ντόμινο (αν δεν αρχίσουν να πέφτουν τα πάντα τριγύρω).
Kyria_patatokeftou wrote:αυτή είναι τουρκική νομίζω
Η finansbank είναι τούρκικη και η ΕΤΕ έχει το πλειοψηφικό πακέτο της. Η Finansbank στη Μάλτα έχει γίνει πια NBG bank Malta. Δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία όλο αυτό βέβαια.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by ShadowMech »

soti wrote:@cgkr

Μην τρως τις φόλες τις επίσημες. Άλλα πράγματα εξελίσσονται αυτή την στιγμή και άλλα σχέδια εφαρμόζονται. Η ΕΤΕ σ'ένα χρόνο θα είναι υποκατάστημα γερμανικής τράπεζας, δηλ. δεν θα υπάρχει. Κατάλαβες ;)
Αμα εχεις τοσο καλες πηγες γιατι δε τις εκμεταλευεσαι χρηματιστηριακα να πλουτισεις και καθεσαι και τρως τον χρονο σου σε ενα φορουμ?
BinLaden
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 69
Joined: Sat Oct 08, 2011 5:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by BinLaden »

@soti: Καταρχάς, εμείς φταίμε που με το κούρεμα μας βγάλαμε off δύο τράπεζές τους. Τώρα, εντάξει, εάν μου πείς ότι έπρεπε να ψηφίσουν επιστροφή στη λιρίτσα, συμφωνούμε, αλλά εμείς ανάψαμε το φυτίλι.

@Kyria_patatokeftou: http://cdnimg.visualizeus.com/thumbs/99 ... be45_h.jpg
Προφανώς δεν τίθεται θέμα ύψους. Ίσα ίσα, μακάρι να γινόταν και εδώ έτσι παρά όλοι οι φόροι (ξεχνόντας τα περί ηθικής, διαφοράς τύπου κρίσης, κτλ κτλ κτλ), να μας ζήταγαν εφάπαξ 10 χιλιάρικα από όλους μας και μετά όλα να ταν ρόδινα. Ο καπιταλισμός στηρίζεται στην εμπιστοσύνη. Πλέον δεν υπάρχει καμία. Ή οι Γερμανοί το παίζουν κορώνα γράμματα, ή έβαλαν στο μάτι τις καταθέσεις του νότου. Είναι δώρον άδωρον να "τρώς" 5 δίς, αν την επόμενη θέλεις άλλα 15, επείδη τα έφαγες. Anyway, θα δείξει και η ιστορία θα κρίνει..

* Η δημοκρατία στο απόγειό της. Στα μουλωχτά, εν μέσω τριήμερης αργίας, παγώνοντας τους λογαριασμούς πριν καν βγεί κάποιος νόμος. Έτσι για τα προσχήματα ρε παιδί μου.. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.

** Σχετικά με μια μαζική απόσυρση χρημάτων από τα Ελληνικά χρηματοπιστωτικά ιδρύματα.. Όλα θα ξεκαθαρίσουν από βδομάδα. Άποψη μου, άμεσα όχι.. Εγώ περισσότερο φοβάμαι για τίποτα Ιταλίες κτλ. παρά για εμάς. Σε περίπτωση όμως που γίνει, κλάφτα χαράλαμπε. Η φορολόγηση καταθέσεων (δήμευση) όμως, δεν φαντάζει απίθανο σενάριο, προς το τέλος του έτους, τώρα που έσπασε το ταμπού.
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”