Ρωμανός: «Προφανώς» δεν κάνω απεργία πείνας για το δικαίωμα

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Heretic
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 47
Joined: Sun Nov 30, 2014 8:56 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Ρωμανός: «Προφανώς» δεν κάνω απεργία πείνας για το δικαίωμα

Post by Heretic »

Nameless49532 wrote: ΥΓ
αν ο κασιδιάρης έκανε απεργία πείνας -που εννοείται δεν έχει τα αρχίδια να κάνει, ή μπορεί και να έκανε αν είχε αρκετή κόκα να ξεγελάσει την πείνα του- θα στήριζα με όλες μου τις δυνάμεις την υποχρεωτική σίτιση. με μολύβι

ΥΓ 2
heretic: μπλιαχ
Να χαρώ εγώ δημοκρατία. Ζώα οι ΧΑυγητες αλλά γιατί τέτοιο μισος; Στην προσπάθεια σας να το παίξετε αντί-φασίστες καταντατε χειρότεροι

Και όσο και να αηδιαζεις δεν με νοιάζει. Η άρρωστη αριστερή νοοτροπία που έχουμε στην Ελλάδα πρέπει να πάρει πόδι και ίσως μια κυβέρνηση Συριζα βοηθήσει σε αυτό (να δει ο κόσμος πόσο φίδια είναι αυτά που υπόσχεται η Αριστερά). Ο εγκληματίας είναι εγκληματίας είτε είναι αριστερός, δεξιός, κεντρωος, αναρχικος,ακροδεξιος ειτε οτιδήποτε άλλο.

Αν είχε κάνει το ΙΔΙΟ έγκλημα ένας ακροδεξιος και έκανε εκβιαστικη απεργία πείνας για να παίρνει άδειες, θα βλέπαμε όλο αυτό τον ξεσηκωμο; Θα σερνοταν όλη η χώρα πίσω από το αν θα φάει η όχι; Αλλά ο ακροδεξιος δεν θα είχε ούτε μεγαλοδικηγορους, ούτε την αξιωματικη αντιπολιτευση να τον γλυφει για λίγες ψήφους ούτε τους αποφοιτους της Σχολής Μωραιτη να βγάζουν ανακοίνωση υπέρ του. Θα τον είχανε γραμμένο όλοι, και καλά θα κάνανε. Τώρα όμως που ήταν αναρχικος όλη η χώρα συγκινηθηκε για το που θα φτάσει ο αγώνας του για να εκμεταλλευτει το δικαίωμα του στην εκπαίδευση (ή και στην έξοδο από τη φυλακή για καφέ και πλιατσικο, το ίδιο ειναι). Ε λοιπόν εμένα αυτά μου προκαλούν εμετό κι όχι η σύγκριση Κασιδιαρη Ρωμανου

Κάτι τελευταίο. Όταν (γιατί είναι βεβαιο) ο Ρωμανος σπάσει το βραχιολακι και αποδράσει, τι πιστεύεις ότι πρέπει να γίνει όταν με το καλό ξανασυλληφθει;
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Ρωμανός: «Προφανώς» δεν κάνω απεργία πείνας για το δικαί

Post by Kuchiki_Byakuya »

Nameless49532 wrote:δεν το αποκλείω, αλλά να, μας τα χεις πρήξει τόσα ποστ με μια λεπτομέρεια που και καλά δείχνει το ποιντ σου και τελικά απ'ότι φαίνεται είναι μια ανακριβής τραβηγμένη βλακεία.. Το βλέπεις και συνωμοσιολογικά βρε παιδί μου, ενώ δε χρειάζεται. Είπαμε, έχει αντιφάσεις ο άνθρωπος, κανείς δεν είναι αγνός.
ok, πάντως αν θες προσπάθησε να βρεις μία τελεία που δεν ταιριάζει. και εσύ πιστεύεις ότι ο άνθρωπος που έχει υπερασπιστεί όλη την ακροαριστερά δεν έχει ανθρώπους από πίσω του;; είναι λίγο κάπως.

δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι θα βρεις εύκολα δημοσιεύματα για το γεγονός ότι όλα τα ακροαριστερά και ακροδεξιά κόμματα της ευρώπης χρηματοδοτούνται από την ρωσία;; θα βρεις εύκολα ότι το βίντεο του κασιδιάρη με τον μπαλτάκο ανέβηκε στο σάιτ της γκαζπρομ;; θα βρεις εύκολα ότι στα κοινοβούλια της ευρώπης τα μόνα κόμματα που ψηφίζουν κατά των δανειακών συμβάσεων είναι τα αριστερά και τα ακροδεξιά;;

Nameless49532 wrote:Στα των γιατρών, εννοείται ότι υπερέβαλλα, και θα μπορούσα να υπερβάλλω και περισσότερο, γιατί πάτησα πάνω στις βλακείες που είπες. Είπες με το ύφος του ειδικού
άσε το ύφος... την ουσία κοίτα. υπάρχει κάτι από αυτά τα δύο, και για τον νόμο και για τον ιατρικό όρκο που δεν στέκει;; κοίταξε το είπα και πριν. και εγώ διαφωνώ με τον νόμο, και δεν μου αρέσει να είναι το κράτος υπεύθυνο για τους κρατουμένους, καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του. αλλά έτσι είναι ο νόμος και με βάση αυτόν μιλάω. ο νόμος είναι η πραγματικότητα, με βάση αυτήν μιλάμε και όχι με το τι θέλει ο καθένας (αυτό το κάνουμε σε φιλοσοφικό επίπεδο). οι νόμοι πρέπει να τηρούνται, αλλιώς δίνουμε άλλοθι στον κάθε διαταραγμένο χρυσαυγήτη να κυνηγάει μετανάστες και αριστερούς και να πιστεύει ότι θα μείνει ατιμώρητος. δεν ξέρω πώς να κάνω την σκέψη μου πιο καθαρή, πραγματικά.

Nameless49532 wrote:Εμ, βασικά αυτό έχει γίνει μια χαρά. Το ότι την τελευταία διετία ο φασισμός έγινε πολύ μοδάτος και προβλήθηκε πολύ είναι αδιαμφισβήτητο.
εντάξει όποιος δημοσιογράφος έχει πει έστω και κάτι ουδέτερο για την χρυσή αυγή έχει λοιδωρηθεί από όλο τον δημοσιογραφικό κόσμο (τράγκας, θέμος, μπάμπης) και δεν μπορούσε να βγει στο γυαλί χωρίς κράξιμο. εδώ έχουμε μια καθαρή παραχάραξη της ιστορίας από ηγέτη κόμματος της βουλής και δεν κουνιέται φύλλο, και ούτε πρόκειται να κουνηθεί. όχι ότι ο φασισμός δεν έχει γίνει μοδάτος αλλά υπάρχουν και κάποια όρια (από ότι φαίνεται δεν υπάρχουν).
Nameless49532 wrote:Βαριέμαι να σου γράψω γιατί η άκρα αριστερά δεν ταυτίζεται με την άκρα δεξιά.........
Δε ξέρω ποιο δημοσιογράφο νόμιζες ότι εννοουσα, εγώ έλεγα το Θέμο. Μια χαρά παράγοντας είναι.
εντάξει δεν πρόκειται να σε πείσω τώρα ότι αυτά τα κόμματα έχουν περισσότερες ομοιότητες παρά διαφορές, δεν είπα ότι ταυτίζονται. ο λαικισμός είναι η μέθοδος, και την χρησιμοποιούν όλοι. αυτό για τα εαακ άσε με να το ξέρω καλύτερα από εσένα. και δεν υπονοώ ότι όσοι ψήφιζαν αριστερά σε συγκεκριμένες εκλογικές περιφέρειες τώρα ψηφίζουν χρυσή αυγή, το λέω ξεκάθαρα και βγαίνει και από τα νούμερα (αλλά ούτε αυτό ακούστηκε, γιατί άραγες;; ποιον δεν συμφέρει;;). ποιος σου είπε ότι αυτοί οι νταβατζήδες δεν είναι μέσα στην σοβιετία, ότι δεν κλείνουν την οικονομία με νόμους και διατάξεις;;;;

Heretic wrote:Αλλά ο ακροδεξιος δεν θα είχε ούτε μεγαλοδικηγορους,
μόνο σε αυτό δεν θα έπαιρνα όρκο.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Ρωμανός: «Προφανώς» δεν κάνω απεργία πείνας για το δικαί

Post by sid »

Αν και βισσικός , η εξέλιξη της συζήτησης μου θύμισε ένα παλιό χιτάκι
Nameless49532 wrote:ο όρος που περιγράφει καλύτερα τη θέση και στάση σου είναι αυτός: νεοφιλελές νοικοκυραίος. μπορεί να σε ενοχλεί και να σε προσβάλλει ακριβώς επειδή ισχύει.
Kuchiki_Byakuya wrote:από αυτήν την άποψη καλύτερα οτιδήποτε άλλο παρά αριστερός (ή ακροδεξιός, το ίδιο κάνει).
Kuchiki_Byakuya wrote:τελικά την προπαγάνδα μάλλον άλλος την τρώει αμάσητη και όχι εγώ.
Nameless49532 wrote:θα απαντήσω σοβαρά μόνο σε 2 πράγματα, τα άλλα είναι οφφ τόπικ και χαβαλές,

ρε κουτσίκι, θα μας τρελλάνεις τελείως μιλαμε;;
Επίσης δε θεωρώ τον εαυτό μου "αριστερό", ούτε εσένα ξερά "δεξιό", γι αυτό άλλωστε σου γράφω αυτά τα σεντόνια αντί να σε βρίζω.

αυτά :x 8-) :roll:
Kuchiki_Byakuya wrote:δεν αισθάνθηκα προσβολή ούτε από μία λέξη από αυτά που έγραψες.
Είσαι τρελός αν νιώθεις πως σ’ έχω ερωτευθεί. Δεν έχεις με το περιβάλλον σου καμιά επαφή
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Ρωμανός: «Προφανώς» δεν κάνω απεργία πείνας για το δικαί

Post by Kuchiki_Byakuya »

δηλαδή μωρή κουκουλοφλόμπα πρέπει να προσβληθώ επειδή με είπε νεοφιλελεύθερο;;

οι ιάπωνες με τα καλώδια τι λένε;;
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Ρωμανός: «Προφανώς» δεν κάνω απεργία πείνας για το δικαί

Post by sid »

Kuchiki_Byakuya wrote:δηλαδή μωρή κουκουλοφλόμπα πρέπει να προσβληθώ επειδή με είπε νεοφιλελεύθερο;;

οι ιάπωνες με τα καλώδια τι λένε;;

Αν αγαπάς μα δε σ’αγαπάει μη χολοσκάς με τον καιρό περνάει Κι αν προσπαθείς μα δε σου πετυχαίνει μη τρελαθείς σε όλους μας συμβαίνει
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
Nameless49532
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Posts: 210
Joined: Sun May 30, 2010 3:57 pm

Re: Ρωμανός: «Προφανώς» δεν κάνω απεργία πείνας για το δικαί

Post by Nameless49532 »

Heretic wrote: Να χαρώ εγώ δημοκρατία. Ζώα οι ΧΑυγητες αλλά γιατί τέτοιο μισος; Στην προσπάθεια σας να το παίξετε αντί-φασίστες καταντατε χειρότεροι
το μίσος προκύπτει γιατί έχουμε έναν ψυχοπαθή μπράβο μαχαιροβγάλτη, που έχει συμμετάσχει σε βίαιες επιθέσεις εναντίων μεταναστών,αριστερών και όποιου άλλου δε γουστάρει. Επίσης απ ότι φανηκε ο ανθρώπινος αυτός πάτος εκπαίδευε και πολλούς άλλους για να συνεχίσουν αυτό το θεάρεστο έργο. Οι όποιες ιστορικές του αναφορές δε (δεν περιμένω βέβαια και καμια σαφή ιδεολογία, ένα θολό πράγμα θα έχει στο κεφάλι του) είναι βουτηγμένες στην παράνοια και άρρηκτα δεμένες με φρικτά εγκληματα σε βάρος της ανθρωπότητας.
Γι αυτό λοιπόν τέτοιο μίσος, και αηδία με τη σύγκριση. Όχι έτσι γενικά και αόριστα για "τις ιδέες του".

Αυτός ο πληθυντικός που και εσύ και ο κουτσίκι χρησιμοποιείτε ("στην προσπάθεια σας να το παίξετε" κλπ ) είναι άδικος. Μιλάτε με μένα, και εγώ δεν εκπροσωπώ κάτι σε αυτή τη συζήτηση πέρα απ τον εαυτό μου.
Αν είχε κάνει το ΙΔΙΟ έγκλημα ένας ακροδεξιος και έκανε εκβιαστικη απεργία πείνας για να παίρνει άδειες ...
Εξήγησέ μου, πώς θα είχε κάνει το ίδιο έγκλημα ένας ακροδεξιός; Πώς θα μπορούσε να έχει ίδιο κίνητρο και να βρεθεί στην ίδια κατάσταση πχ; Αν δεις τα "ακροδεξιά" και τα "ακροαριστερά" εγκλήματα θα βρεις οπωσδήποτε ποιοτικές διαφορές -εννοείται οτι δεν ισχυρίζομαι ότι τα μεν ειναι κακά και τα δε καλά, ούτε όμως και ότι όλα είναι "κακά". Αυτός είναι και ο λόγος που ένας αντίστοιχος (??) ακροδεξιός ληστής απεργός πείνας δεν θα κέρδιζε τη συμπάθεια μου κατά 99%.

Εγώ θα έλεγα ότι το πολύ η μισή χώρα να συγκινήθηκε, η άλλη μιση ξίνισε τα μούτρα της και μουρμούρισε κάτι εμπαθή σχόλια ότι πρόκειται για ένα κωλόπαιδο που θάπρεπε να σαπίσει στη φυλακή. Τέτοιοι διαχωρισμοί είναι ότι πρέπει για τα πιασάρικα ρεπορτάζ των καναλιών, που σε άλλες περιπτώσεις δεν εχουν διστάσει να κατασυκοφαντήσουν και να δικάσουν τους αναρχικούς από το στουντιο τους. (πχ σε ΟΛΕΣ τις πορείες, ή στην περίπτωση του Τ. Θεοφίλου.) Έπισης ο ακροδεξιός "χώρος" δε φημίζεται για την αλληλεγγύη του. Να μερικοί λόγοι γιατί είναι λίγο άκυρη η αναλογία και αγανάκτησή σου.

Heretic wrote: Όταν (γιατί είναι βεβαιο) ο Ρωμανος σπάσει το βραχιολακι και αποδράσει, τι πιστεύεις ότι πρέπει να γίνει όταν με το καλό ξανασυλληφθει;
Κατ'αρχάς το σχόλιο σου είναι εντελώς εκ του ασφαλούς. Προδικάζεις κάτι, και αν δε συμβεί δεν τρέχει τίποτα. Αν συμβεί, πρώτος θα λες "σας τάλεγα εγω". Κατά τα άλλα, τόσο η ενδεχόμενη απόδραση, όσο και η ενδεχόμενη επανασύλληψή του είναι μια χαρά επικοινωνιακά διαχειρίσιμες, κανέναν ισχυρό δεν θα χαλάσουν.
Ξαναλέω ότι εκφράζω μόνο τον εαυτό μου, και λέω ότι ο Ν.Ρ. έχει τη συμπάθειά μου. Δεν έχω άποψη ως προς το "τί πρέπει να γίνει", μου φαίνεται άτοπο το ερώτημα.
Στο φανταστικό σου σενάριο λοιπόν, και αν κάτι δεν έχει αλλάξει, υποθέτω θα συνεχίσει να την έχει.

Kuchiki:
και δεν υπονοώ ότι όσοι ψήφιζαν αριστερά σε συγκεκριμένες εκλογικές περιφέρειες τώρα ψηφίζουν χρυσή αυγή, το λέω ξεκάθαρα και βγαίνει και από τα νούμερα
προφανώς θα υπάρχουν και τέτοιοι που λες, το ζήτημα είναι αν είναι υπολογίσιμοι, αν δηλαδή αποτελούν την εξαίρεση ή τον κανόνα. Γι αυτό, το βάρος της απόδειξης πέφτει σε σένα. Εγώ έχω πολλά δεδομένα στο μυαλό μου που δείχνουν ότι η ΧΑ ξεκάθαρα στηρίχτηκε από ψηφοφόρους του ΛΑΟΣ, της ΝΔ, του ΠΑΣΟΚ και λοιπών κομμάτων , με αυτή τη σειρά.
υπάρχει κάτι από αυτά τα δύο, και για τον νόμο και για τον ιατρικό όρκο που δεν στέκει;
Δεν παίζει να σε πείσω αλλά ξεκάθαρα υπάρχει!
who's gonna teach you how to dance?
who's gonna show you how to fly?
who's gonna call you on the lame, dope-smoking slacking little sucker you are?
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Ρωμανός: «Προφανώς» δεν κάνω απεργία πείνας για το δικαί

Post by Kuchiki_Byakuya »

Nameless49532 wrote:το μίσος προκύπτει γιατί έχουμε έναν ψυχοπαθή μπράβο μαχαιροβγάλτη, που έχει συμμετάσχει σε βίαιες επιθέσεις εναντίων μεταναστών,αριστερών και όποιου άλλου δε γουστάρει. Επίσης απ ότι φανηκε ο ανθρώπινος αυτός πάτος εκπαίδευε και πολλούς άλλους για να συνεχίσουν αυτό το θεάρεστο έργο. Οι όποιες ιστορικές του αναφορές δε (δεν περιμένω βέβαια και καμια σαφή ιδεολογία, ένα θολό πράγμα θα έχει στο κεφάλι του) είναι βουτηγμένες στην παράνοια και άρρηκτα δεμένες με φρικτά εγκληματα σε βάρος της ανθρωπότητας.
Γι αυτό λοιπόν τέτοιο μίσος, και αηδία με τη σύγκριση. Όχι έτσι γενικά και αόριστα για "τις ιδέες του".
ο οποίος ήταν για πάρα πολλά χρόνια στο κκε, κάτι που ξεχνάς να πεις. πολλά περισσότερα χρόνια από όσο ήταν στην χρυσή αυγή.

Nameless49532 wrote:προφανώς θα υπάρχουν και τέτοιοι που λες, το ζήτημα είναι αν είναι υπολογίσιμοι, αν δηλαδή αποτελούν την εξαίρεση ή τον κανόνα. Γι αυτό, το βάρος της απόδειξης πέφτει σε σένα. Εγώ έχω πολλά δεδομένα στο μυαλό μου που δείχνουν ότι η ΧΑ ξεκάθαρα στηρίχτηκε από ψηφοφόρους του ΛΑΟΣ, της ΝΔ, του ΠΑΣΟΚ και λοιπών κομμάτων , με αυτή τη σειρά.
στην αρχή ναι, οι περισσότεροι ψηφοφόροι της χρυσής αυγής ήταν από την ευρύτερη δεξιά, και μερικοί δολοφόνοι από την άκρα αριστερά. αλλά από τις εκλογές του 12 μέχρι του 14 έχουν περάσει δύο χρόνια που σε συγκεκριμένες εκλογικές περιφέρειες (εγώ για αυτές μίλησα) που η χα κάνει πάρτι και όλως τυχαίως αυτές οι περιφέρειες είναι τα παραδοσιακά κάστρα της αριστεράς. το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα είναι η β' πειραιώς (μαζί με β αθηνών και αττικής), το πιο κλασσικό κάστρο της αριστεράς, είτε της κομμουνιστικής είτε της ριζοσπαστικής, που η χρυσή αυγή είχε τα υψηλότερα ποσοστά της και έχει τις πιο ισχυρές οργανώσεις της, τυχαίο έτσι;; και η αριστερά έχασε και σε ένα άλλο προνομιακό πεδίο για αυτήν, τον ακτιβισμό του δρόμου, που το είχε και καμάρι.

Nameless49532 wrote:Δεν παίζει να σε πείσω αλλά ξεκάθαρα υπάρχει!
ίσως αν μπεις στον κόπο να το εξηγήσεις μπορεί και να το καταλάβω, δεν είμαι και τόσο χαζός. γιατί μέχρι τώρα στο συγκεκριμένο θέμα απλά αναφέρεις την άποψη σου, δεν την εξηγείς. εγώ σου εξήγησα τι ισχύει (και γιατί δηλαδή γιατί ο χαρακτηρισμός βασανιστήριο είναι απλά μια συναισθηματική ατάκα που στήθηκε να πει κάποιος μπροστά στις κάμερες χωρίς νομική υπόσταση), δηλαδή γιατί δεν ισχύει η άποψη σου (μάλλον εντύπωση είναι και όχι άποψη) και μετά σου είπα και την δική μου άποψη για το τι θα έπρεπε να ισχύει, που δεν διαφέρει και τόσο πολύ από την δική σου.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Ρωμανός: «Προφανώς» δεν κάνω απεργία πείνας για το δικαί

Post by sid »

Image


koutsikie/neimles kam bak to oyr xome

ο καφενές είναι άδειος χωρίς εσάς, τον ξηρό και τον χατζηνικολάου
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”