Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου (poll)

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Συμφωνείτε με την παραμονή της Ελλάδας στην ΕΕ; (γιατί έτσι θα ερμηνευτεί το δημοψήφισμα)

Ναι στην Ευρώπη
55
50%
Όχι στην Ευρώπη
56
50%
 
Total votes: 111

User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου (poll)

Post by soti »

Και αν, αντί για εμάς, αναγκαστούν τελικά να εγκαταλείψουν το Ευρώ οι Γερμανοί και επιστρέψουν στο πάλαι ποτέ Deutsche Mark;
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου (poll)

Post by Onoffon »

@patatokeftou

Ποιος είναι ο Ανδρουλάκης και παραθέτεις τα λόγια του με bold και κεφαλαία σαν να ειναι θέσφατα;
Το ίδιο κάνεις γενικά με τις ''πηγές'' σου. Παραθέτεις λινκς απο δω και κει και προσπαθεις να τις προβάλλεις ως αλάνθαστες. 'H δεν μπορείς να αξιολογείς τα όσα διαβάζεις ή o ρόλος σου πολύ περίεργος.

PS. Η κριτική που σου ασκώ έχει να κάνει με όσα γράφεις εδώ και όχι με το άτομο σου προσωπικά.
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
Compiler
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Wed Oct 10, 2012 6:02 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου (poll)

Post by Compiler »

Σούμα μέχρι τώρα και τι πιστεύω για το θέμα χωρίς ευρώ αλλά μέσα στην ΕΕ:

Τα δεδομένα ήταν ξεκάθαρα και γνωστά σε όλους:
- Το πρόγραμμα στήριξης έληγε στις 30/6
- Χωρίς πρόγραμμα στήριξης δεν υπάρχουν τράπεζες
Η ελληνική κυβέρνηση μπορούσε να απευθυνθεί όλο αυτό το διάστημα στο λαό, αφού δεν της "έβγαιναν" οι διαπραγματεύσεις όπως περίμενε. Επέλεξε να το κάνει στις 5 Ιουλίου, εκβιάζοντας έτσι μια ολιγοήμερη παράταση του προγράμματος και ανακοινώνοντας το το βράδυ της Παρασκευής 26 Ιουλίου.
Όπως ήταν απολύτως αναμενόμενο η ΕΕ δεν υπέκυψε στον εκβιασμό και οι τράπεζες έκλεισαν.
Τώρα η ελληνική κυβέρνηση κατηγορεί την ΕΕ για αναλγησία.
Αυτό αγαπητοί μου φίλοι είναι το "blame game".
Μόνο που παίζεται στην πλάτη του ελληνικού λαού. Η οικονομία καταστράφηκε σχεδόν ολοσχερώς, η τουριστική σεζόν που ταίζει τόσες οικογένειες όλο το χρόνο και φέρνει τα περισσότερα έσοδα στο κράτος πάει επίσης κατά διαόλου, οι τράπεζες διαλύθηκαν και φαίνεται σχεδόν βέβαιο το κούρεμα καταθέσεων.

Προσωπικά θεωρώ ότι το δημοψήφισμα ήταν μπλόφα. Απλά δεν έχω κατασταλάξει ακόμα στο σκοπό που είχε η μπλόφα. Οι πληροφορίες λένε πως και μέσα στον ίδιο το ΣΥΡΙΖΑ δεν συμφωνούν όλοι με τα δύο σενάρια και είναι και εκεί διαιρεμένοι.
Δύο είναι τα σενάρια. Είτε μπλόφα για να περαστεί μνημόνιο από την ΚΟ ΣΥΡΙΖΑ, όπως με θράσος ομολόγησε ο Τσακαλώτος στο CNN,
είτε μπλόφα για να διολισθήσουμε στη δραχμή και την απαγκίστρωση από το ευρωπαϊκό πλαίσιο και ενώ όλοι θα "έχουν καλύψει τον κώλο τους".

Αν υπάρχει το πρώτο σενάριο, τότε το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος είναι αδιάφορο, αφού είτε με ΝΑΙ ή με ΟΧΙ η επανεκκίνηση των διαπραγματεύσεων θα γίνει από πολύ χειρότερο σημείο.
Ουσιαστικά μιλάμε για μία εθνική προδοσία που έγινε με σκοπό να διατηρηθεί η εξουσία σε αυτά τα πρόσωπα, για εξαπάτηση πρωτίστως των ίδιων των ψηφοφόρων του ΟΧΙ και μάλιστα στις πλάτες όλων μας και της χώρας. Τα μέτρα θα είναι πολύ χειρότερα, διότι η οικονομία μας είναι σε πολύ χειρότερο σημείο από ό,τι ήταν τον Ιανουάριο και από ό,τι ήταν πριν ανακοινωθεί το δημοψήφισμα, και διότι οι συμμαχίες μας απλά δεν υπάρχουν με εξαίρεση κανα 2-3 χώρες, όπως Κύπρος, Γαλλία, Ιταλία. Θα πρέπει να ξαναστηθεί όλο το πλαίσιο με τους μηχανισμούς που στήθηκε με τον Παπανδρέου, θα περισωθούν οι καταθέσεις των πολιτών και η εκτεταμένη ανθρωπιστική κρίση που θα προέκυπτε από την απομόνωση, με ελλείψεις σε βασικά αγαθά, σταμάτημα κάθε οικονομικής δραστηριότητας, κλπ
Μιλάμε για τραγωδία και μάλιστα με ευθύνη αυτής της κυβέρνησης.

Αν υπάρχει το δεύτερο σενάριο, το οποίο θεωρώ πως είχαν στο μυαλό τους οι εμπνευστές του δημοψηφίσματος, τότε ίσως δούμε λίγο ακόμα θέατρο διαπραγμάτευσης και ένα είδος ηρωικής εξόδου του στιλ "εμείς θέλαμε, οι κακοί ξένοι δεν μας άφησαν, μας έδιωξαν κλπ" που το βλέπουμε ήδη δηλαδή. H EKT θα κόψει και το υπάρχον ELA που τελειώνει σήμερα-αύριο, θα ζητήσει τις εγγυήσεις πίσω,
(βασίζομαι σε αυτό http://uk.reuters.com/article/2015/07/0 ... 0A20150703
, αυτό http://www.euro2day.gr/specials/opinion ... izoyn.html
και αυτό http://www.euro2day.gr/specials/dr_mone ... eseis.html
λέγοντας αυτά τα πράγματα για τις τράπεζες),
οι καταθέσεις παίρνουν δρόμο, η εξέγερση είναι καθοδόν και μετά οι καλύτεροι εταίροι του ΟΧΙ, μπορούν να αναλάβουν την τήρηση της τάξης στη χώρα:
Δείγμα 1 https://www.youtube.com/watch?feature=y ... pp=desktop (με τι καμάρι ο πρώτος αριστερός ηγέτης ακούει το σύντροφό του να λέει ότι ο στρατός εγγυάται τη σταθερότητα της χώρας στο *εσωτερικό*...)
Δείγμα 2 http://www.protothema.gr/greece/article ... asidiaris/
Δείγμα 3 https://twitter.com/katergaris/status/6 ... 51360?s=04


Τι πιστεύω τώρα με το θέμα έξω από το ευρώ αλλά μέσα στην ΕΕ.

Η θέση που εξέφρασα και πιο πάνω κάπου, είναι ότι αν θέλαμε να φύγουμε από το ευρώ, και αν συνεχίζαμε να συμφωνούμε με το ευρωπαϊκό πλαίσιο, οι εταίροι θα έκαναν τα στραβά μάτια σε κάτι συνθήκες Λισαβώνας και κάτι προϋποθέσεις ελεύθερης διακίνησης κεφαλαίων που θα παραβιάζαμε σίγουρα, και θα μας κρατούσαν στην ΕΕ.

Ακόμη, άκουσα τις προάλλες έναν καθηγητή της ΑΣΟΕΕ δεν θυμάμαι όνομα, να λέει πως δεν είναι δυνατόν να πάμε στη δραχμή διότι ούτε τεχνική υποδομή υπάρχει να κοπεί και να τυπωθεί χρήμα, ούτε σχέδιο, ούτε χρήματα για αυτό ούτε τίποτα.

Ακούγοντας την εκπομπή με τον Ανδρουλάκη, και σκεπτόμενη τη δήλωση Σόιμπλε ότι "και με ΌΧΙ η Ελλάδα θα παραμείνει στο ευρώ", συνειδητοποιεί κανείς τα εξής:

Ο Σόιμπλε δεν εννοούσε ότι και με ΟΧΙ στο δημοψήφισμα θα έχουμε ευρώ, αλλά ότι ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΔΡΑΧΜΗ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΥΡΩ.

Διότι, όπως είπε και ο Ανδρουλάκης, "ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΛΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗ ΔΡΑΧΜΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΑΦΗΝΟΥΝ",διότι θα πρέπει να πεταχτούμε και εκτός ΕΕ !!

Και τότε αγαπητοί μου συμπολίτες θα δούμε τα αληθινά νυχάκια του Σόιμπλε και θα καταλάβουμε. Αλλά τότε οι καλοπροαίρετοι αγανακτισμένοι του προηγούμενου Σαββάτου, που ακόμα και σήμερα επιμένουν ότι το ΟΧΙ είναι ΟΧΙ στη λιτότητα και όχι έξοδο από την ΕΕ, θα είναι οι πρώτοι αρνητές, οι πρώτοι που θα φύγουν, οι πρώτοι που θα ρίξουν τις πέτρες στους ΣΥΡΙΖΑίους.

Ξεχάστε τα όλα, για δημοκρατία, για ανατροπές για το οτιδήποτε. Η χώρα είναι σε οριακό πραξικόπημα με τις καλύτερες των προθέσεων.
Είναι φανερό πως είτε δεν σκέφτεσαι καθόλου σφαιρικά για τους δικούς σου πολιτικούς λόγους και πολιτικές πεποιθήσεις είτε φοβάσαι υπερβολικά τις άμεσες συνέπειες ενός ΟΧΙ κυρίως επηρεασμένη από τα ΜΜΕ που σκοπός τους είναι να μας πείσουν το πόσο καλή και ωφέλιμη(γκούχου-γκούχου) είναι η ζώνη του ευρώ .Προφανώς σου αρέσει να πηγαίνεις στα σίγουρα ακόμη και αν αυτή η επιλογή σου είναι η χειρότερη ...
Μου αρέσει επίσης που κατηγορείς την τωρινή κυβέρνηση περισσότερο και δεν κάνεις καν λόγο για τον mr Jeffrey που τότε στον βωμό της θέσης αρχηγού της διεθνούς σοσσιαλιστικής ,θύσιασε τις τύχες του κράτους μας και τις έβαλε σε υποθήκη για να σωθεί ένα άθλιο τραπεζικό σύστημα -που με κάθε ανακεφαλαιοποίηση ξανακάνει δάνεια σε κόμματα και κερδοσκόπους με σκοπό την ενίσχυση του μακροπρόθεσμα .Για τουλάχιστον μια 6ετία είμαστε διαχειριστές της ζωής μας και όχι κυρίαρχοι ...Αν δεν ξέρεις τι σημαίνει διαχείριση ,άνοιξε Μπαμπινώτη...Αν είχαμε δώσει ένα ΟΧΙ τότε τώρα θα είμασταν στην ανάκαμψη ,αλλά τόσο μας κόβει...Δεν εκτιμάς επίσης πως αυτή η κυβέρνηση -την οποία παρεπιπτώντως δεν ψήφισα και τον μετανιώνω τώρα ,γιατί όφειλα να το κάνω- είναι η πιο ειλικρινής -τουλάχιστον στα "φανερά"- σε αυτά που υποσχέθηκε και πράττει τα τελευταία 59-60 χρόνια !!!Δεν ξέρω τι σκοπούς έχουν ,όλοι μπορούμε να μπούμε σε θεωρίες συνωμοσίας ,άλλα έστω σε ότι αναφορά τα δημοσιοοικονομικά έπραξαν αυτό που σου υποσχέθηκαν -δεν σου έφεραν μνημόνιο και μέτρα -και μετά από προσπάθειες διαπραγμάτευσης δεν κατάφεραν να σου παρουσιάσουν κάτι καλύτερο από μια αδιάλακτη και σκληρή Ευρώπη .Τώρα είναι δική σου ,δική μου και ολονών επιλογή το πως θα πορευτούμε .
Σου υπενθυμίζω πως αν δεν διάβασες την πρόταση των δανειστών -αυτή που απέσυραν κακείν κακώς- να της ρίξεις μια ματιά ,όχι τόσο για τα συγκεκριμένα μέτρα μιας και η πρόταση αποσύρθηκε για επικοινωνιακά κόλπα ,αλλά για την λογική της .Μια λογική που θέτει το κράτος και την ζωή μας σε ένα stand-by mode μέχρι 2040-2050 .Σκοπός της πρότασης και των μελλοντικών -εάν υπάρξουν- προτάσεων ,δεν είναι προφανώς το χτίσιμο της Ελλάδας ,αλλά ένα διαρκές ξεζούμισμα της ζωής μας με μισθούς πείνας και ξεπούλημα των υπαρχόντων μας .Θέλουν να μας κάνουν το "εξοχικό" των κεντρο-Ευρωπαίων .Και εσύ κοιμάσαι ύπνο βαθύ ,χρησιμοποιώντας πηγές που είναι υποστηρικές των δανειστών μας και της πολιτικής τους .Όλοι είναι θύματα και εμείς οι φταίχτες !! Υποστηρίζεις μια Ευρώπη που ξεχνά τις έννοιες της ελευθερίας και της αλληλεγγυής στις οποίες δημιουργήθηκε και τους δανειστές μας ,οι οποίοι παρεπιπτώντως μας το παίζουν εκ των υστέρων "καλοί" άνθρωποι με όλες τις "καλές" προθέσεις -κερδοσκοπικές προφανώς και όχι φιλανθρωπικές- και είναι θιγμένοι ,γιατί τους εκβιάσαμε και ότι η κυβέρνηση μας είναι παράλογη επειδή δεν πληρώνει ένα μη βιώσιμο χρέος .Με 30% ανεργία ,με μια ζωή ανύπαρκτη για 4 εκατομμύρια συνανθρώπους μας ,όπου σε κάθε 2 στενά βλέπεις ανθρώπους να ψάχνουν στα σκουπίδια -εκτός αν εσύ μένεις στα πολύ βόρεια ή στα πολύ νότια του νομού Αττικής-με αριθμούς αυτοκτονιών που θυμίζουν άλλες χώρες και άλλες εποχές ,με εγκληματικότητα στα ύψη ,με παιδιά που λιποθυμάνε στα σχολεία ,με ένα ανύπαρκτο κοινωνικό κράτος ,με συνεχείς απειλές πως αν δεν συμφωνήσεις σε αυτό και στο άλλο ,μισθοί και συντάξεις δεν θα υπάρχουν ,με ,με ...Αν εσύ θες να πεις ΝΑΙ σε μια τέτοια ζωή επειδή είσαι από τους βολεμένους του ΝΑΙ στην Ευρώπη τίμη σου και καμάρι σου ,αλλά μην μας το παίζεις και κριτής...
Μια απόφαση στο ΟΧΙ που μπορεί να σημαίνει και ΟΧΙ στην Ευρώπη -που αυτό ελπίζω να υπονοείται γιατί αυτό πιστεύω είναι το καλύτερο- θα έχει άμεσες δυσμενείς συνέπεις για την ζωή μας .Με έναν πληθωρισμό στα ύψη και πολύ πιθανό καιρούς πείνας που έχουμε να βιώσουμε από την κατοχή που χειροκροτούσαμε Άγγλους και Αμερικάνους που μας τάιζαν .Με κούρεμα καταθέσεων ,με μια κοινωνική και οικονομική αδράνεια για τον πρώτο καιρό .Προσπάθησα να γίνω όσο πιο τραγικός μπορούσα στις υποθέσεις μου για να είμαι όσο το δυνατόν πιο σφαιρικός .
ΑΛΛΑ !!! Με ένα ΟΧΙ στην Ευρώπη και στην ευρωπαική οικονομική ζώνη μακροπρόθεσμα έχουμε την δυνατότητα του να αναπτυχθούμε και να έχουμε ένα καλύτερο μέλλον ,μια δυνατότητα που με την τωρινή λογική των δανειστών ,κυρίως των Ευρωπαίων ,απλά δεν υπάρχει .Με ένα ΟΧΙ θα είμαστε σε θέση να εξετάσουμε τα συνεργασίες και συμφωνίες με χώρες που ο mr Jeffrey αρνήθηκε να συνεργαστεί .Με το ΟΧΙ στην Ευρώπη ,και αφού ο Σόιμπλε είναι τόσο σίγουρος πως η Ελλάδα είναι "μοναδική περίπτωση" και μας κάνει χάρη που μας βοηθάει όπως είπε(γελάω απλά),ελπίζω να διασπαστεί η Ε.Ε. ,αφού Ιταλία (το δημόσιο χρέος της Ιταλίας είναι 132,6% του ΑΕΠ),Ισπανία(960.4 δισεκατομμύρια ευρώ ,2013) και Πορτογαλία(το δημόσιο χρέος της Πορτογαλίας είναι 129,0% του ΑΕΠ) είναι πολύ πιθανό να είναι επόμενες χώρες που θα υποχωρήσουν .Εγώ προτιμώ να πεινάσω -γιατί η πείνα είναι συνέπεια και των δύο επιλογών- χωρίς να χρεάζεται να γλείφω τους κώλους των κεντρο-Ευρωπαίων όπως κάνει ο αγαπημένος σου Σαμαράς και η λοιπή του συμμαχία ,και να είναι η επιλογή μου ,γιατί ζω στην δική μου χώρα και στην δική μου κοινωνία και δεν επιτρέπω σε κανέναν να μου λέει τι να κάνω ,όταν σκοπός του προφανώς δεν είναι να μου λύσει τα προβλήματα ,αλλά να με ταπεινώσει και άλλο .Θέλω να σταματήσω να είμαι διαχειριστής της χώρας μου και της ζωής μου ,αλλά απόλυτος ελεγκτής και κυρίαρχος τους .Με ένα ΟΧΙ ,αθροιστικά οι συνέπειες μακροπρόθεσμα ,θα είναι πολύ καλύτερες από ένα ΝΑΙ...Αυτό που όλους τους φοβίζει είναι η αβεβαιότητα ενός ΟΧΙ και γι 'αυτό καταπίνεται αμάσητα τα λεγόμενα των ΜΜΕ ,που σκοπός τους είναι να σε πείσουν για κάτι που καλύπτει τα προσωπικα και πολιτικά τους συμφέροντα...Καλή ψήφο !!
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου (poll)

Post by Kuchiki_Byakuya »

Compiler wrote:Μου αρέσει επίσης που κατηγορείς την τωρινή κυβέρνηση περισσότερο και δεν κάνεις καν λόγο για τον mr Jeffrey που τότε στον βωμό της θέσης αρχηγού της διεθνούς σοσσιαλιστικής ,θύσιασε τις τύχες του κράτους μας
error 404.

Compiler wrote: τις έβαλε σε υποθήκη για να σωθεί ένα άθλιο τραπεζικό σύστημα -που με κάθε ανακεφαλαιοποίηση ξανακάνει δάνεια σε κόμματα και κερδοσκόπους με σκοπό την ενίσχυση του μακροπρόθεσμα
συγγνώμη που χαλάω το παραμύθι αλλά οι τράπεζες ήταν υγιείς, όσο υγιής μπορεί να είναι μια τράπεζα. το κράτος χρεοκόπησε τις τράπεζες, όχι το ανάποδο. το 2010 το κράτος ζητούσε λεφτά για να μην ζήσουμε αυτό που ζούμε σήμερα. η, μία, ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών το 2012-13 έγινε γιατί πρώτον έφυγαν πολλά λεφτά έξω από καταθέτες λόγω έλλειψης εμπιστοσύνης που δημιούργησε η κρατική χρεοκοπία (70 δις), και δεύτερον και κυριότερο το κράτος φέσωσε τις τράπεζες γιατί όταν χρεοκόπησε δεν πλήρωσε τα ομόλογα του, δηλαδή κούρεψε τις υποχρεώσεις του προς τις τράπεζες. το μόνο ελέγξιμο είναι γιατί και με ποιους τρόπους τα προηγούμενα χρόνια, πριν το 2010 το κράτος ''ανάγκαζε'' τις τράπεζες να το δανείζουν ενώ βάδιζε ολοταχώς προς την χρεοκοπία με 15% ελείμματα. μην θυμηθούμε τι έλεγε η αριστερά για το πόσο λίγα ομόλογα αγοράζουν οι τράπεζες....

επίσης η ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών έγινε και με κρατικά χρήματα και με ιδιωτικά. για τα ιδιωτικά δεν μας πέφτει λόγος αλλά τα 49 δις του τχσ, που εγγράφηκαν στο δημόσιο χρέος αλλά αργεί πολύ ακόμα η αποπληρωμή τους υπήρχε η απόφαση του eurogroup του νοεμβρίου του 12 ότι με την ολοκλήρωση του προγράμματος πιθανότατα θα έφευγαν από το δημόσιο χρέος, το πήρε η γαλλία, η ιταλία, η ισπανία με ενωτικό κρίκο τον μόντι (να μια συμμαχία του νότου αλέξη) και θα το έπαιρνε και η ελλάδα αλλά δεν είναι αυτό το θέμα τώρα γιατί θα τα αποπληρώναμε μετά το 2020. επίσης τα κράτος έβαλε λεφτά σε κάποια τιμή και πήρε μετοχές για να πουλήσει σε μια ψηλότερη. ο σύριζας κάνει ό,τι είναι ανθρωπίνως δυνατό για να πέσει αυτή η τιμή, προφανώς δεν τους ενδιαφέρει η περιουσία του ελληνικού λαού που δεν μπορούν να μοιράσουν στους πελάτες τους, και να μην πάρει ποτέ το κράτος κάποια από τα λεφτά του πίσω, η ισπανία τα πήρε όλα πίσω και με κέρδος. και τολμάει ο ριγωτός που έδωσε το υπόλοιπο των χρημάτων του τχσ πίσω στο λουξεμβούργο να κάνει διαλέξεις στον ντε γκίνδος.....

Compiler wrote:Δεν εκτιμάς επίσης πως αυτή η κυβέρνηση -την οποία παρεπιπτώντως δεν ψήφισα και τον μετανιώνω τώρα ,γιατί όφειλα να το κάνω- είναι η πιο ειλικρινής -τουλάχιστον στα "φανερά"- σε αυτά που υποσχέθηκε και πράττει τα τελευταία 59-60 χρόνια !!!Δεν ξέρω τι σκοπούς έχουν ,όλοι μπορούμε να μπούμε σε θεωρίες συνωμοσίας ,άλλα έστω σε ότι αναφορά τα δημοσιοοικονομικά έπραξαν αυτό που σου υποσχέθηκαν -δεν σου έφεραν μνημόνιο και μέτρα
να ένα πλήρως κοστολογημένο και εφαρμόσιμο πρόγραμμα θεσσαλονίκης που δεν θα ρωτήσουμε την μέρκελ και τον σόιμπλε αν θα το εφαρμόσουμε γιατί είμαστε ανεξάρτητη χώρα με σκληρή κυβέρνηση. τώρα όπου να 'ναι μπαίνει 12000 αφορολόγητο και καταργείται ο ενφια. ότι άλλα εκκαθαριστικά θα πάρουμε στα χέρια μας είναι προπαγάνδα των κακών καναλιών.

Compiler wrote: δεν κατάφεραν να σου παρουσιάσουν κάτι καλύτερο από μια αδιάλακτη και σκληρή Ευρώπη
ούτε μία στο εκατομμύριο να μην δεχτεί η μέρκελ το σχέδιο του αλέξη και θα είναι μέρα μεσημέρι. αλλά τώρα είναι νύχτα.

Compiler wrote:Σου υπενθυμίζω πως αν δεν διάβασες την πρόταση των δανειστών -αυτή που απέσυραν κακείν κακώς- να της ρίξεις μια ματιά ,όχι τόσο για τα συγκεκριμένα μέτρα μιας και η πρόταση αποσύρθηκε για επικοινωνιακά κόλπα ,αλλά για την λογική της .Μια λογική που θέτει το κράτος και την ζωή μας σε ένα stand-by mode μέχρι 2040-2050 .Σκοπός της πρότασης και των μελλοντικών -εάν υπάρξουν- προτάσεων ,δεν είναι προφανώς το χτίσιμο της Ελλάδας ,αλλά ένα διαρκές ξεζούμισμα της ζωής μας με μισθούς πείνας και ξεπούλημα των υπαρχόντων μας .Θέλουν να μας κάνουν το "εξοχικό" των κεντρο-Ευρωπαίων .Και εσύ κοιμάσαι ύπνο βαθύ ,χρησιμοποιώντας πηγές που είναι υποστηρικές των δανειστών μας και της πολιτικής τους
ενώ οι 47 + 6 + τα παραρτήματα σελίδες που έστειλε η ελληνική κυβέρνηση είναι μια πρόταση που μας φτιάχνει τη ζωή, μία είναι η ζωή, για τα επόμενα εκατό χρόνια. πρέπει να ήταν τα 8 δις μέτρα και τα 5.5 δις φόροι που με μπέρδεψαν. σόρρυ.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου (poll)

Post by sid »

Kuchiki_Byakuya wrote:συγγνώμη που χαλάω το παραμύθι αλλά οι τράπεζες ήταν υγιείς, όσο υγιής μπορεί να είναι μια τράπεζα


ζωή σε λόγου μας σαν να λέμε
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
Kokontina-_-
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Oct 26, 2010 3:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Pagkrati
Contact:

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου (poll)

Post by Kokontina-_- »

Compiler wrote:
Τα δεδομένα ήταν ξεκάθαρα και γνωστά σε όλους
Προσωπικά θεωρώ ότι το δημοψήφισμα ήταν μπλόφα. Απλά δεν έχω κατασταλάξει ακόμα στο σκοπό που είχε η μπλόφα. Οι πληροφορίες λένε πως και μέσα στον ίδιο το ΣΥΡΙΖΑ δεν συμφωνούν όλοι με τα δύο σενάρια και είναι και εκεί διαιρεμένοι.
Δύο είναι τα σενάρια. Είτε μπλόφα για να περαστεί μνημόνιο από την ΚΟ ΣΥΡΙΖΑ, όπως με θράσος ομολόγησε ο Τσακαλώτος στο CNN,
είτε μπλόφα για να διολισθήσουμε στη δραχμή και την απαγκίστρωση από το ευρωπαϊκό πλαίσιο και ενώ όλοι θα "έχουν καλύψει τον κώλο τους".
Είναι φανερό πως είτε δεν σκέφτεσαι καθόλου σφαιρικά για τους δικούς σου πολιτικούς λόγους και πολιτικές πεποιθήσεις είτε φοβάσαι υπερβολικά τις άμεσες συνέπειες ενός ΟΧΙ κυρίως επηρεασμένη από τα ΜΜΕ που σκοπός τους είναι να μας πείσουν το πόσο καλή και ωφέλιμη(γκούχου-γκούχου) είναι η ζώνη του ευρώ .Προφανώς σου αρέσει να πηγαίνεις στα σίγουρα ακόμη και αν αυτή η επιλογή σου είναι η χειρότερη ...
Μου αρέσει επίσης που κατηγορείς την τωρινή κυβέρνηση περισσότερο

Δεν εκτιμάς επίσης πως αυτή η κυβέρνηση -την οποία παρεπιπτώντως δεν ψήφισα και τον μετανιώνω τώρα ,γιατί όφειλα να το κάνω- είναι η πιο ειλικρινής -τουλάχιστον στα "φανερά"- σε αυτά που υποσχέθηκε και πράττει τα τελευταία 59-60 χρόνια !!!Δεν ξέρω τι σκοπούς έχουν ,όλοι μπορούμε να μπούμε σε θεωρίες συνωμοσίας ,άλλα έστω σε ότι αναφορά τα δημοσιοοικονομικά έπραξαν αυτό που σου υποσχέθηκαν
Παντως θα πρεπει να τρεμει το χερι σας οταν θα ριχνετε την ψηφο σας. Γιατι μπορει μια τοις χιλιοις να ειστε λαθος. Πως μπορειτε να ειστε απολυτως ηρεμοι και σιγουροι? Μια τοις χιλιοις μπορει με τη λαθος αποφαση να υποθηκευσετε το μελλον ολων μας, των παιδιων σας και των εγγονιων σας.
(προσπαθω να σπειρω περισσοτερη διχονοια φιλοι onoffon και compiler :P )

Για να χαλαρωσουμε λιγο, τη Δευτερα ακομα φραπε θα πινετε, δε θα αλλαξει κατι τρομερα, αφηστε τις κινδυνολογιες. Οι Ελληνες δε θα αλλαξουν ποτε. Και θα παιζουμε ταβλι, το χρεος θα διαγραφει, οι Ευρωπαιοι θα μας προσκυνησουν η θα μας πεταξουν εξω, ο Τσιπρας θα γινει νεος Τσαβες, ο Σαμαρας θα γινει χαλιφης στη θεση του Χαλιφη, η Ντορα θα παρει την προεδρια που της εταξε ο μπαμπας χρονια τωρα, ο Βενιζελος θα χασει 800 κιλα, η Κωνσταντοπουλου θα γινει Χιτλερ στη θεση του Χιτλερ, ενας μονοκερος θα ερθει να μου κουτσουλισει την αυλη και εγω θα παραπονιεμαι που δε θα χω λεφτα να παρω καθαριστικα. Or something like that.

Περα απο την πλακα, νιωθω δεος. Μεγαλες αποφασεις θα παρθουν για τη χωρα. Και δεν εχω ιδεα τι μελει γενεσθαι. Δε βγαινει κανεις επισημα να πει πλανο ενος ετους στην περιπτωση του ναι η του οχι. Να ξερουμε τις συνεπειες. Βαρεθηκα τις εικασιες και να λεει ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του.
Να πει εστω τι σημαινει το ναι και το οχι, τι επιπτωσεις θα χει στην καθημερινοτητα, στο χρεος (μειωση? διαγραφη? αυξηση ως αντιποινα? χρεωκοπια? εχω ακουσει και διαβασει αποψεις για ολες αυτες τις περιπτωσεις, η αυξηση και η διαγραφη ηταν αποψη κατοχων νομπελ...), στην παραμονη η οχι στην ευρωπη, στο ανοιγμα η οχι των τραπεζων αμεσα, στις διαπραγματευσεις κλπ κλπ.
Γιατι ολοι εικαζουμε, αλλα κανεις δεν ξερει σιγουρα. Οτι θελει πιστευει κανεις... Ουτε η Νικολουλη δεν μπορει να ριξει φως σε αυτο το τουνελ!!!

Και φιλε compiler, επειδη λες για ειλικρινια της Κυβερνησης, να αναφερω οτι είχαν εγγυηθεί οτι μετά τις εκλογές:
1. Η Μέρκελ θα δεχθεί τις προτάσεις τους
2. Οι τράπεζες δεν θα κλείσουν
3. Δε θα γίνει δημοψήφισμα
https://www.facebook.com/TRELOVIDEO/vid ... 972376267/

Σήμερα εγγυούνται οτι μετά το ΟΧΙ:
1. Η Μερκελ θα δεχθεί τις προτάσεις τους
2. Οι καταθέσεις δεν θα κοπούν
3. Η χώρα θα μείνει στο ευρώ.

Κατσε τωρα εσυ να αποφασισεις ποιον να πιστεψεις και τι να ψηφισεις :P :P :P

ΥΓ: Τελικα αποφασισα να παω να φαω παγωτο. Ειναι η καλυτερη επιλογη νομιζω :D
Inventing a job is better than finding a job. ;)

٩(•_•)۶ ٩(-_-)۶ ٩(●.•)۶ ٩(๏̯͡๏)۶
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου (poll)

Post by sid »

Kokontina-_- wrote:ενας μονοκερος θα ερθει να μου κουτσουλισει την αυλη και εγω θα παραπονιεμαι που δε θα χω λεφτα να παρω καθαριστικα

άμα ρίξεις λίγο σαπούνι πιάτων την προηγούμενη, διαλύονται πολύ εύκολα οι κουτσουλιές


βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει με μονόκερο αλλά με δράκους, περιστέρια και αποδημητικά μνημονιακά πτηνά πιάνει
Last edited by sid on Sat Jul 04, 2015 4:11 pm, edited 1 time in total.
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
Kokontina-_-
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Oct 26, 2010 3:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Pagkrati
Contact:

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου (poll)

Post by Kokontina-_- »

sid wrote:
Kokontina-_- wrote:ενας μονοκερος θα ερθει να μου κουτσουλισει την αυλη και εγω θα παραπονιεμαι που δε θα χω λεφτα να παρω καθαριστικα

άμα ρίξεις λίγο σαπούνι πιάτων την προηγούμενη, διαλύονται πολύ εύκολα οι κουτσουλιές


βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει με μονόκερο αλλά με περιστέρια και αποδημητικά μνημονιακά πτηνά πιάνει
Ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη, κερναω μνημονιακο παγωτο σε κυπελακι με δωρο εκπληξη! Τωρα που προλαβαινεις, γιατι απο δευτερα θα εξαντληθουν τα αποθεματα :P
Inventing a job is better than finding a job. ;)

٩(•_•)۶ ٩(-_-)۶ ٩(●.•)۶ ٩(๏̯͡๏)۶
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου (poll)

Post by sid »

αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, γιατί η όλη ιστορία έφτασε έως εδώ μπας και εξαντλήσουμε τα δώρα-έκπληξη και κάνουμε κάτι οργανωμένο και δομημένο σαν χώρα

(2 γράμματα να αλλάξω αρχαίε)

Image

αυτή η ουρά η τρομακτική δεν είναι από ΑΤΜ αλλά από ιταλικό (=εκ λάρισας) παγωτατζίδικο στο Ναύπλιο το τριήμερο της αγωνιστικής (=για να παρκάρεις) Πρωτομαγιάς


ελπίζω να με κεράσεις εκεί, και θα πάρω σιρόπι βύσσινο παρακαλώ 8-)
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
Kokontina-_-
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Oct 26, 2010 3:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Pagkrati
Contact:

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου (poll)

Post by Kokontina-_- »

sid wrote:αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, γιατί η όλη ιστορία έφτασε έως εδώ μπας και εξαντλήσουμε τα δώρα-έκπληξη και κάνουμε κάτι οργανωμένο και δομημένο σαν χώρα

αυτή η ουρά η τρομακτική δεν είναι από ΑΤΜ αλλά από ιταλικό (=λαρισαίο) παγωτατζίδικο στο Ναύπλιο το τριήμερο της αγωνιστικής (=για να παρκάρεις) Πρωτομαγιάς
Δυο πραγματα θα σχολιασω:

πρωτον: αμα σου πω οτι συμφωνω μαζι σου θα συγκλονιστεις πολυ? :P καιρος ειναι να κανουμε κατι οργανωμένο και δομημένο σαν χώρα, το χω αχτι απο οταν ημουν μικρη Ελληνοπουλα...

δευτερον: η φραση ιταλικο λαρισαιο παγωτατζιδικο στο Ναυπλιο ηταν πιο μπερδευτικη (μπαμπινιωτης ειμαι η ατιμη) και απο το τι σημαινει η ερωτηση του δημοψηφισματος τελικα (το οποιο νομιζα οτι ηταν το μεγαλυτερο γνωστο μυστηριο στα νεοτερα χρονια της ανθρωποτητας) :P


ΥΓ: (2 γράμματα να αλλάξω αρχαίε) Ιιιιιιι πιπερι!!!!
ΥΓ2: μα εκει δε θα χει δωρακι εκπληξη :(
Inventing a job is better than finding a job. ;)

٩(•_•)۶ ٩(-_-)۶ ٩(●.•)۶ ٩(๏̯͡๏)۶
Locked

Return to “Πολιτική-Οικονομία”