Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου (poll)

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked

Συμφωνείτε με την παραμονή της Ελλάδας στην ΕΕ; (γιατί έτσι θα ερμηνευτεί το δημοψήφισμα)

Ναι στην Ευρώπη
55
50%
Όχι στην Ευρώπη
56
50%
 
Total votes: 111

User avatar
Heretic
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 47
Joined: Sun Nov 30, 2014 8:56 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου

Post by Heretic »

Βαζω στοιχημα οτι δεν διαβασες το μηνυμα μου διοτι μονο το πρωτο σκελος ηταν ερωτημα. Και ειδες κατι παραξενα πραγματα που ρωταμε, τι θα γινει ας πουμε στην καθε περιπτωση. Ανωμαλιες που εχει ο κοσμος. Μπουνια στο μαχαιρι και ο,τι γινει.

Σχετικα με το οτι αναφερες πως κινδυνολογω επειδη βλεπω διχασμενη την κοινωνια, υπαρχουν δυο ενδεχομενα 1) Ζουμε σε διαφορετικη χωρα 2) Εγκρινεις το κλιμα που σταθερα καλλιεργειται το τελευταιο διαστημα.

Εδω θα ειμαστε και μετα τα αποτελεσματα του δημοψηφισματος.
godfather
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 72
Joined: Mon Jun 21, 2010 9:19 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου

Post by godfather »

Kyria_patatokeftou wrote:
godfather wrote:Αυτοί που πήραν μίζες τα προηγούμενα χρόνια να τις φέρουν πίσω στη χώρα και μετά να κατηγορήσουν το ΣΥΡΙΖΑ που δεν νομίζω ότι έχει προλάβει να φάει τίποτα ακόμα.
Για να γίνει αυτό χρειάζονται πολιτικές πρωτοβουλίες και διοικητικές μεταρρυθμίσεις. Ο κάθε ΣΥΡΙΖΑ κρίνεται από τις πράξεις του. όχι μόνο το αν βγαίνουν στη φόρα σκάνδαλα με μίζες αλλά και από το ποιες σχετικές πρωτοβουλίες αναλαμβάνει στην πράξη για την πάταξη της διαφθοράς. Νομίζω πως πέρα από πλείστους ρουσφετολογικούς διορισμούς (κατά την χρόνια παράδοση εφόδου στον κρατικό μηχανισμό με κάθε αλλαγή κυβέρνησης) δεν έχουμε δει ούτε κάποιο μεγάλο σκάνδαλο μιζών ακόμα ούτε κάποια σχετική πρωτοβουλία, διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Αλλά φοβούνται μην ψηφίσουμε ΟΧΙ, αυτό είναι σίγουρο, αλλιώς γιατί τόση τρομολαγνεία από τα ΜΜΕ? Αφού λοιπόν δεν είμαι από αυτούς που τα φάγανε και αυτοί που τα φάγανε φοβούνται, αυτό σημαίνει ότι έχω ένα καλό λόγο να πιστεύω ότι το αντίθετο από αυτό που θέλουν είναι το καλό μου.
Αυτό είναι πολύ σχετικό και αφηρημένο και άρα επικίνδυνο για να καθορίζει τις αποφάσεις μας. Δεν είναι όλα μαύρο/άσπρο. Απόδειξη ότι μερικές χώρες μας στηρίζουν περισσότερο από άλλες http://www.tanea.gr/news/politics/artic ... -sto-eyrw/

Όσο για την τρομολαγνεία των ΜΜΕ που τη ζήσαμε στο πετσί μας πέρισυ στις ευρωεκλογές, αποφεύγεται πάντα με ενημέρωση από αξιόπιστες πηγές που έχουν να παρουσιάσουν τεκμήρια/αποδείξεις και όχι απόψεις.
Επίσης καλή είναι κ η γνωση των συμφερόντων αυτού που εκφέρει μία άποψη. Για παράδειγμα ένας ειδησεογραφικός οίκος με πολλά χρέη όπως είναι οι 3-4 μεγάλοι έχουν κάθε συμφέρον να καλοπιάνουν όποιον πρωθυπουργό τους εξασφαλίζει ευνοϊκά δάνεια, με το αζημίωτο φυσικά στην προπαγάνδα.
Επίσης, και επειδή η κουβέντα πλέον πάει στο νόμισμα, κάποιος μεγαλοοφειλέτης στο δημόσιο, θα είχε συμφέρον η χώρα ξαφνικά να αποκτήσει ένα πολυ πιο υποτιμημένο νόμισμα όπως η δραχμή έτσι ώστε να υποτιμηθούν τα χρέη του.
Αλλά σκέψου τι θα συνέβαινε αν ο Τσίπρας έλεγε μόνος του όχι στις προτάσεις των δανειστών. Θα του έλεγαν από δω παν κι οι άλλοι και εκλογές για τις οποίες καραδοκεί στη γωνία ο Σαμαράς ο οποίος έχει ήδη συνεννοηθεί με τους φίλους δανειστές.

Με τις δημοσκοπήσεις εκεί που είναι νομίζω ότι δεν είχε να φοβηθεί από το Σαμαρά ο Τσίπρας.
Με το δημοψήφισμα όμως έχει μία ακόμα ευκαιρία να πιέσει αφού θα έχει μιλήσει άμεσα ο λαός, άρα δεν θα αναγκαστεί να πάει σε εκλογές με έναν τρομοκρατημένο λαό.
Επιχειρηματολόγησα πιο πάνω γιατί το δημοψήφισμα δεν μας βοηθά να εκφραστούμε ξεκάθαρα ως πολίτες και γιατί οι συνθήκες που διάλεξε η κυβέρνηση να γίνει ουσιαστικά μας πιέζουν στα όρια της τρομοκρατίας (βλ τράπεζες, χρεωκοπία δντ κλπ)


Οι χώρες που μας στηρίζουν περισσότερο από άλλες δεν το κάνουν για την ψυχή της μάνας τους. Μήπως φοβούνται και αυτές για τον εαυτό τους?Μήπως φοβούνται ότι αν βγούμε εμείς από το ευρώ θα πάρουν εκείνες την "προνομιούχα" θέση που έχουμε εμείς τώρα στην Ευρώπη?Δεν ξέρω,μπορεί ο καθένας να το ψάξει.

Επίσης ο μεγαλοοφειλέτης με ΝΔ-ΠΑΣΟΚ ξέρει ότι δεν θα πληρώσει δεκάρα τσακιστή στο κράτος ή τουλάχιστον θα πληρώσει ελάχιστα απ΄ όσα του αναλογούν. Με ΣΥΡΙΖΑ όμως ίσως φοβάται ότι θα πληρώσει έστω και σε δραχμές/φράγκα/δηνάρια (ό,τι θα είναι τέλος πάντων) περισσότερα απ' ότι θα ήταν σε ευρώ.
Tempus fugit
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Post by Onoffon »

@heretic
Μα για το πρωτο σκελος σε παρεπεμψα στα δελτια ειδησεων. Αυτα αρέσκονται να απαντουν σε τετοιου ειδους "ανησυχιες". Δεν καταλαβαινω προς τι το στοιχημα σου...
Οσο για την μπουνια που αναφερεις... το αυτο αποτελεσμα θα προκυψει ειτε με ναι ειτε με οχι, η ελλαδα δεν μπορει να διαχειριστει το χρεος της και αυτο θα φανει ακομη και αν απο σεπτεμβρη ας πουμε εχουμε κυβερνηση σαμαρα-ποταμακη.
Τις ανωμαλιες που εχει ο κοσμος τις εχουμε νιωσει στο πετσι μας τοσα χρονια. Ωρα αυτος ο κοσμος να σκεφτει και το τι εχει κανει και να αναλαβει τις ευθυνες του.
Οσο για το διχασμο που λες, μαλλον δεν ξερεις τι ειναι διχασμος. Το οτι υπαρχουν ατομα που θέλουν το ναι κ αλλοι που θελουν οχι αυτο ειναι Δημοκρατια κ οχι διχασμος.
Το κλιμα που λες οτι εγκρινω καλλιέργειται απο δυο συγκεκριμένα κομματα στα οποια ο λαος μαζικα και ενωτικα θα απαντησει την κυριακη.

Ps. Δεν με νοιαζει τι πιστευεις για το τι εγκρινω και τι οχι.


Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
PD08
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 205
Joined: Fri Feb 21, 2014 4:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου

Post by PD08 »

.
Last edited by PD08 on Sun Jun 28, 2015 3:40 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου

Post by Kyria_patatokeftou »

O Bαρουφ ανακοινώνει τα καπ κοντρολς στο BBC κ όχι σε καμιά ΕΡΤ ξέρω γω..τεσπα

Σούμα μέχρι τώρα από διάγγελμα Τσίπρα για δημοψήφισμα:
θα υπάρχει έγκυρη συμφωνία των δανειστών στο τραπέζι, πάνω στην οποία θα γίνει το δημοψήφισμα - άκυρο
θα επεκταθεί η συμφωνία για το δημοψήφισμα μία εβδομάδα - άκυρο
θα είναι ανοιχτές οι τράπεζες - άκυρο

Πριν από λίγο ανέβηκαν οι δηλώσεις του στις φωτό κάτω.

"Είμαστε έτοιμοι για περαιτέρω διαπραγματεύσεις" είπε ο Βαρουφ πριν λίγο.

Όχι δεν μας δουλεύουν καθόλου...

Για όποιον ενδιαφέρεται σε λίγο έχει συνέντευξη εδώ:http://www.bbc.co.uk/radio/player/bbc_radio_fourfm
Attachments
vr.PNG
vr2.PNG
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Post by Onoffon »

Η ΕΚΤ ανακοινωσε οτι η χρηματοδότηση των ελληνικων τραπεζων μεσω του ELA θα συνεχιστει κανονικα και ο βαρουφακης διεψευσε τα περι capital control και κλεισιμο τραπεζων μεσω του λογαριασμου του στο Twitter.
Οι μερες αυτες ειναι περιεργες ως προς τις εξελιξεις και τις ειδησεις οποτε προτου σπειρουμε τον πανικο καλυτερα να πρυτανευει η λογικη

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
PD08
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 205
Joined: Fri Feb 21, 2014 4:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου

Post by PD08 »

Πάντως το διαθέσιμο ρευστό στις τράπεζες για την εξυπηρέτηση του κόσμου είναι γύρω στο 1 δις.
Το Σάββατο έφυγε 1 δις...
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου

Post by rest_in_pieces »

PD08 wrote:Πάντως το διαθέσιμο ρευστό στις τράπεζες για την εξυπηρέτηση του κόσμου είναι γύρω στο 1 δις.
Το Σάββατο έφυγε 1 δις...
Εκτός και αν είσαι ιδιοκτήτης τράπεζας, από που προς τα που έφυγε το ένα δις;
try katsaro pirouni
PD08
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 205
Joined: Fri Feb 21, 2014 4:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου

Post by PD08 »

rest_in_pieces wrote:
PD08 wrote:Πάντως το διαθέσιμο ρευστό στις τράπεζες για την εξυπηρέτηση του κόσμου είναι γύρω στο 1 δις.
Το Σάββατο έφυγε 1 δις...
Εκτός και αν είσαι ιδιοκτήτης τράπεζας, από που προς τα που έφυγε το ένα δις;
http://www.imerisia.gr/article.asp?cati ... =113568772
godfather
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 72
Joined: Mon Jun 21, 2010 9:19 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου

Post by godfather »

Από τα ΑΤΜ προς τα σπίτια, απ ότι άκουσα στο ραδιόφωνο.
Tempus fugit
Locked

Return to “Πολιτική-Οικονομία”