Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by Kuchiki_Byakuya »

jobo wrote:φλατλαντ(η επιπεδοχωρα)->εκλαικευμενη επιστημη εχει να κανει με την αντιληψη μας στο θεμα των διαστασεων
+googolplex
jobo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 220
Joined: Tue Nov 09, 2010 8:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by jobo »

δεν καταλαβα αδερφε...τι εννοας με το +googoplex?
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by Adramelch »

Το googolplex είναι ο αριθμός 10^(10^100) οπότε υποθέτω απλά συμφωνεί απόλυτα με την συγκεκριμένη επιλογή σου.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by Kuchiki_Byakuya »

jobo wrote:δεν καταλαβα αδερφε...τι εννοας με το +googplex?
αντί να πω +1. Το googolplex είναι πολύ μεγαλύτερο. Αν και του λείπουν δύο γράμματα.


Πάντως το flatland είναι από τα καλύτερα και για να αρχίσεις να διαβάζεις βιβλία τέτοιου είδους. Δεν το χάνει σε κανένα σημείο, που πολλά βιβλία εκλαϊκευμένης επιστήμης σε μερικά σημεία το χάνουν.
jobo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 220
Joined: Tue Nov 09, 2010 8:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by jobo »

αν εννοεις οτι ειναι πολυπλοκο το βιβλιο σε διαβεβαιωνω πως ειναι πολυ απλο...σκεψου οτι ηρωας ειναι ενα σκαληνο τριγωνο (χαμηλης κοινωνικης ταξης (σε σχεση με ενα ισοσκελες π.χ.) στον διδιαστατο χωρο και καποια φαση του παρουσιαζεται μια σφαιρα(3D) που προσπαθει να του εξηγησει πως ειναι η αντιληψη στις 3 διαστασεις...απλως γαμαει..
jobo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 220
Joined: Tue Nov 09, 2010 8:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by jobo »

[quote="Kuchiki_Byakuya"
Πάντως το flatland είναι από τα καλύτερα και για να αρχίσεις να διαβάζεις βιβλία τέτοιου είδους. Δεν το χάνει σε κανένα σημείο, που πολλά βιβλία εκλαϊκευμένης επιστήμης σε μερικά σημεία το χάνουν.[/quote]


ισχυει...εχουν βγει αλλα ως συνεχεια αυτης της λογικης(π.χ. φλαττερλαντ) που το χανεις για πλακα και ειναι και κουραστικα...
jobo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 220
Joined: Tue Nov 09, 2010 8:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by jobo »

για πες κανενα ρε κουτσικι σε φαση εκλαικευμενης επειδη εχω καιρο να διαβασω τετοια φαση και μου ελειψαν
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by Kuchiki_Byakuya »

jobo wrote:αν εννοεις οτι ειναι πολυπλοκο το βιβλιο
το αντίθετο εννοώ.

jobo wrote:σκεψου οτι ηρωας ειναι ενα σκαληνο τριγωνο (χαμηλης κοινωνικης ταξης (σε σχεση με ενα ισοσκελες π.χ.) στον διδιαστατο χωρο και καποια φαση του παρουσιαζεται μια σφαιρα(3D) που προσπαθει να του εξηγησει πως ειναι η αντιληψη στις 3 διαστασεις...απλως γαμαει..
ποπο, πού το θυμήθηκες ρε;

jobo wrote:για πες κανενα ρε κουτσικι σε φαση εκλαικευμενης επειδη εχω καιρο να διαβασω τετοια φαση και μου ελειψαν
θα δω μερικά και θα σου, πάντως αν ψάξεις και στο τόπικ από την αρχή θα βρεις σίγουρα, ξέρω τι σου λέω.
jobo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 220
Joined: Tue Nov 09, 2010 8:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by jobo »

το θυμαμαι αν και εχουν περασει 4 χρονακια γιατι απλως ΤΑ ΕΣΠΑΓΕ...το εψαξα αλλα δεν βρηκα πολλα...ο/η cornerstone εγγραφε για καποια που ισως να μου αρεσαν αλλα ακομα δεν εχω αποφασισει την επομενη κινηση μου!!!!χαχαχαχ
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by castiel »

jobo wrote:εξαρταται απο το ειδος θα σου απαντησω εγω...απο τα πολυ καλαμου ειναι(ανεξαρτητου ειδους και σειρα προτιμησης):
φλατλαντ(η επιπεδοχωρα)->εκλαικευμενη επιστημη εχει να κανει με την αντιληψη μας στο θεμα των διαστασεων
το αρωμα(εξαιρετικο,πολυ καλη αφηγηση,μυθιστορημα)
ακου ανθρωπακο(δοκιμιο -μικρο σε εκταση οπου ο συγγραφεας κραζει τον ανθρωπακο της κοινωνιας μας)
ο λυκος της στεπας(τοπ επιλογη,μυθιστορηματος,απλως το λατρεψα)
θαυμαστος νεος κοσμος(brave new world)-aldus haxley
1984 (οργουελ)
ττ α δυο τελευταια δεν μπορω να τα σχολιασω γιατι θα γραφω πολλα και μπορει να την χαλασω σε κανεναν που δεν τα εχει διαβασει...αυτα απο μενα
+εχω ακουσει οτι και το σινταρτα ειναι πολυ καλο..εχουμε πληροφοριες?
thx! δεν με νοιάζει το είδος, θέλω απλά να διαβάσω κάτι ;)
βασικά έκατσε μια δωροεπιταγή 25€ από ενα βιβλιοπωλείο, οπότε λέω να την εκμεταλλευτώ σε βιβλία..
το 1984 το εχω αγοράσει και είναι το επόμενο που θα διαβασω, μετά την εξεταστική λογικά.

μάλλον κλείνω προς το θαυμαστό νέο κόσμο και το άρωμα...
(το ακου ανθρωπακο το βρηκα σε ηλεκτρονικη μορφη και λεω να το αρχισω ετσι καποια στιγμή και αν μου αρέσει το παίρνω ;) )
Post Reply

Return to “Λογοτεχνία”