Formula 1

Αθλητικές συζητήσεις
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Formula 1

Post by Doublecore »

Σε 2 βδομαδες αρχιζει η νεα σεζον της F1 μετα την αναβολη που πηρε ο πρωτος αγωνας στο Μπαχρεϊν λογω των εξεγερσεων.Ο πρωτος αγωνας θα γινει την Μελβουρνη το τριημερο 25-27 Μαρτιου.

Οι ομαδες ειναι οι ιδιες που ηταν και περυσι με καποιες αλλαγες στα ονοματα μερικων και με νεους οδηγους με πολλα λεφτα να παιρνουν θεση στο grid.Απο τις δοκιμες εξελιξης οι ομαδες που εχουν ξεχωρισει καθαρα ειναι οι Red Bull και Ferrari και την Mercedes να τους εχει απο κοντα.Φετος νομιζω οτι ειναι και η τελευταια χρονια του Μιχαλακη στην F1 οποτε θα εχουμε αλλο ενα συναρπαστικο πρωταθλημα!!


Και φυσικα στηριζουμε FERRARI!!!!

Image
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: Formula 1 2011

Post by Doublecore »

Vettel pole και Vettel νικη...

Κατα τα αλλα ενδιαφερον αγωνας μιας και ειδαμε ολα τα νεα συστηματα για την "βελτιωση του θεαματος" οπως την κινουμενη πισω αεροτομη και το KERS που μαλλον βοηθουν τα προσπερασματα.
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
User avatar
Mimo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 447
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Lostallo Track@Switzerland

Re: Formula 1 2011

Post by Mimo »

Μια από τα ίδια με πέρυσι πάλι, μέτριο ξεκίνημα για την αγαπημένη μας ομάδα... :cry: Μου έκανε εντύπωση η διαφορά Ferrari με McLaren καμία σχέση λες και ο Massa έτρεχε με Virgin αλλά θα μου πείτε φταίνε τα νέα μέτρα για θεαματικότερο αγώνα. :P Ο Vettel απλά βρισκόταν αλλού και έκανε τον αγώνα του μόνος του. Ακόμα ψάχνουνε να βρούνε την χρυσή τομή με τα λάστιχα απ' ότι είδαμε είχαμε πολλές εναλλαγές ταχύτερου γύρου. Μου φάνηκε ότι διέρκησε λιγο ο αγώνας ρε παιδιά!
tsadreas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 108
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:28 pm
Gender: Male

Re: Formula 1 2011

Post by tsadreas »

Ακυρώθηκαν οι Sauber http://www.msfree.gr/ms.php?id=19940
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Formula 1 2011

Post by Don Molina »

Όποιος παρακολούθησε γυρολόγιο είδε ότι η Ferrari/RB/McLaren είναι όλο το πρωτάθλημα αυτήν την στιγμή.

Ο Alonso με φρέσκο και στα μισά λάστιχο είναι ανταγωνιστικότατος, απλά έφαγε χωνί στην πρώτη στροφή κι έχασε εκεί όλο το παιχνίδι. Επίσης στα τελευταία pit stop χάσανε πολύ χρόνο - τον Petrov θα τον πάλευε...


Απλά μου φαίνεται ότι πρωτάθλημα θα πάρει τσούκου-τσούκου όποιος κρατάει λάστιχα και γλιτώνει 30άρια sec από Pit stops. Μακάρι να διαψευστώ
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
Angvl
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 404
Joined: Wed Feb 24, 2010 7:12 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Formula 1 2011

Post by Angvl »

Don Molina wrote: Ο Alonso με φρέσκο και στα μισά λάστιχο είναι ανταγωνιστικότατος
Είχε καλή περπατσά? Βεντούζαρε το αυτοκίνητο?
Prom Racing

"People wonder why we are obsessed and we wonder why they’re not. Someone asks us why we spend 70 hours a week building a racecar and we just look at them like a dog looks at a mime. Why? What do you mean, Why? Because racecar. That’s why."
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Formula 1 2011

Post by Don Molina »

Είχε βήμα μακρύ και το πήγαινε μαλακωσά για να μην του σκίσει το κωλλί :lol: :lol: :lol: :lol:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
boutsi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 354
Joined: Mon Mar 22, 2010 7:40 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Formula 1 2011

Post by boutsi »

Don Molina wrote:Είχε βήμα μακρύ και το πήγαινε μαλακωσά για να μην του σκίσει το κωλλί :lol: :lol: :lol: :lol:
χαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ
4948705740_fce4f1e1f3.jpg
nothing less, nothing more expected.
Wir müssen wissen, wir werden wissen!
User avatar
dreamwisperer
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 515
Joined: Thu Jul 01, 2010 2:02 pm

Re: Formula 1 2011

Post by dreamwisperer »

Εγώ πάντως στηρίζω Hamilton!

Και μου αρέσει γενικά και η ομάδα της Force India!!!

Καλή επιτυχία σε όλους τους οδηγούς ,βέβαια!
User avatar
Angvl
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 404
Joined: Wed Feb 24, 2010 7:12 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Formula 1 2011

Post by Angvl »

Don Molina wrote:Είχε βήμα μακρύ και το πήγαινε μαλακωσά για να μην του σκίσει το κωλλί :lol: :lol: :lol: :lol:

Άμα στη Μαλαισία δεν τον παίρνει καμιανή, θα σε δω να λες στο Μαρανέλλο ακόμα μαλάκες είστε? :lol:

Όσο ο Costa συνεχίζει να χαρακτηρίζει μονοθέσια σαν την F150 "επιθετικά σχεδιασμένα" αντί να προσπαθήσει να λυγίσει καμία πτέρυγα, τόσο θα συνεχίζουν να είναι δεύτερα-τρίτα σε ταχύτητα αλλά άσπαστα και να προσεύχονται να παθουν τίποτα οι μπροστινοί, όπως κάνει η Ferrari από πέρυσι...

Πάντως σίγουρα το μονοθέσιο είναι πιο γρήγορο σε κανονικές πίστες από ότι φάνηκε στη δημοσά της Μελβούρνης, σύμφωνα με τις δοκιμές εξέλιξης πάντα...Αλλά για ακόμη μία χρονιά δεν κατάφεραν σίγουρα να φτιάξουν το killer μονοθέσιο τουλάχιστον σε qualy και ξαναδιάλεξαν το safe way... Δεν ξέρω πόσο φιλοσοφία Ferrari είναι αυτό...

Πάντως δεν πρέπει να φανεί περίεργο αν ακούσουμε τον Φεττελάκο να λέει στον Ελ:

"Κουκλα εχω το KERS μου σε πλήρη φόρτιση ,εισαι για ενα qualyfying lap με free DRS και option tyre?
Και αμα γουστάρεις στην συνέχεια ξεκιναμε με prime και κάνουμε ενα simulation σε race mod με 3 πιτστοπ σε οτι Track Positioning τραβάει η ορεξή σου :lol: :lol: :lol:"
Prom Racing

"People wonder why we are obsessed and we wonder why they’re not. Someone asks us why we spend 70 hours a week building a racecar and we just look at them like a dog looks at a mime. Why? What do you mean, Why? Because racecar. That’s why."
Post Reply

Return to “Αθλητικά”