Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by Trist4n »

loco wrote:Ρε φιλε δεν ζητησα βιβλιο που να μου δειχνει ολοκληρα σολο βασισμενα σε backing track που να τα μαθω και να λεω μετα τραλαλα εμαθα improvisation...Βιβλια με θεωρια μουσικης,σκαλες,συγχορδιες,τι νοτες πανε με καθε συγχορδια,οι σκαλες που πανε με καθε συγχορδια,θεωρητικα δηλαδη.Τελοσπαντων,thanks για τη βοηθεια.
Δε φταιω εγω αν ζητας λαθος αυτο που θες...

Προφανως και δε θες βιβλιο με ετοιμα σολο για να τα μαθεις, αυτο δε θα ηταν αυτοσχεδιασμος.
Αλλα αν θες
Βιβλια με θεωρια μουσικης,σκαλες,συγχορδιες,τι νοτες πανε με καθε συγχορδια,οι σκαλες που πανε με καθε συγχορδια,θεωρητικα δηλαδη
, γιατι λες "ψαχνω βιβλιο για αυτοσχεδιασμο"?

Μπες στο forum.kithara.gr και θα τα βρεις ολα εκει, εδω δεν ειναι τοπος γι αυτο...
I am going according to plan.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by Διάτανος »

Image

καλό βιβλίο είναι αυτό.όταν πριν 1,5 χρόνο ξεκίνησα να παίζω αυτό μ είχε προτείνει ο τότε δάσκαλος.στο μεταξύ παράτησα την κιθάρα βέβαια γιατί δεν είχα την υπομονή και την ηρεμία
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by Trist4n »

Πες καλυτερα οτι ησουνα ντιπ αταλαντος κι ασε τα παραμυθια...
I am going according to plan.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by Διάτανος »

πες το και έτσι :D :D :D όχι ρε φίλε αλλά είναι πολύ μαλακία να πρέπει να κάνω εξάσκηση 1+ ώρες την ημέρα με νότες.δεν παλευόταν πραγματικά
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by blackjohnny »

Διάτανος wrote:πες το και έτσι :D :D :D όχι ρε φίλε αλλά είναι πολύ μαλακία να πρέπει να κάνω εξάσκηση 1+ ώρες την ημέρα με νότες.δεν παλευόταν πραγματικά
:D +1 άμα δεν τη γουστάρεις πραγματικά την κιθάρα δεν βγαίνει..όχι ότι είναι κάτι δύσκολο..απλά θέλει υπομονή και μεράκι..ο αδερφός μου χωρίς δάσκαλο και βιβλίο ξεκίνησε από γυμνάσιο προσπαθώντας να βγάλει τραγούδια μέσω tabs από το internet..μην έχοντας κ πολλές υποχρεώσεις τότε εν ολίγοις έλιωνε νυχθημερόν με αποτέλεσμα εντυπωσιακό.Αυτό που θέλω να πω είναι ότι άμα σου αρέσει πολύ πραγματικά δεν κολλάς σε νότες, απλά μαθαίνεις τραγούδια..τώρα το να μάθεις μουσική είναι άλλη ιστορία και θέλει πολλά χρόνια νότες κλπ(πράγμα που κ εγώ βαριέμαι απίστευτα και φυσικά δεν έχω την ίδια υπομονή ούτε με τον αδερφό μου ούτε με όσους από εδώ ασχολείστε κανονικά με κιθάρα)
relax..it's over...you belong to me....
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by Trist4n »

5γραμμο δεν ξερω ουτε εγω να διαβαζω.
Παντως, αν περασει μερα κι εχω παιξει μονο 1+ ωρα, νιωθω τεμπελης. Θελει πολυ περισσοτερη δουλεια... :(

Δε μιλαμε για ακορντακια με την παρεα στην παραλια ομως, μιλαμε για σοβαρο lead παιξιμο...

Αν πανε ολα καλα και οπως τα υπολογιζω, θα ριξω πολυ χρονο φετος το χειμωνα...
I am going according to plan.
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by somekindofgrinder »

Παντως αν θελεις να βγαλεις καλο metal ηχο (γιατι συνηθως οι περισσοτεροι αυτο ψαχνουν) με λιγα σχετικα χρηματα,μπορεις να επενδυσεις πανω σε EMG μαγνητες (ως ενεργοι μαγνητες παραγουν κυριως το δικο τους σταθερο ηχο και μπορουν να "μασκαρεψουν" το κακο ξυλο ) και μια καλη πεταλιερα,τυπου Boss.

Η καλη πεταλιερα μπορει να μπει στο PC και απο κει να εχεις εναν πολυ καλο ηχο,αν δε σε ενδιαφερει να παιξεις εκτος σπιτιου.

Ο ενισχυτης βεβαια ειναι επισης πολυ καλη επενδυση.


Η πρωτη κιθαρα και ο πρωτος ενισχυτης παντοτε ακουγονται στην αρχη μυθικοι..οταν ακουσεις 5-10 διαφορετικους συνδυασμους απο πιο ποιοτικα οργανα θα αντιληφθεις τη διαφορα.

Οσο δεν εισαι σε αυτο το σταδιο,πιασε βιβλια με μεθοδους κιθαρας (στην αρχη απλη ροκ) και προπαθησε να μαθεις την δακτυλοθεσια των συγχορδιων-η ταχυτητα ειναι δευτερευουσα.
Στοχος ειναι να παιζεις ΚΑΘΑΡΑ.

ΑΝ ΔΕ ΒΑΡΕΘΕΙΣ,τοτε μπορεις να την ψαξεις και για πιο ανεβασμενα πραγματα.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by Adramelch »

Αυτό το site οφείλω να πω ότι με έχει βοηθήσει αρκετά αν και είναι λίγο εξεζητημένο:

http://www.myguitarsolo.com/
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
loco
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 8
Joined: Sun Sep 05, 2010 7:20 pm

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by loco »

Μπες στο forum.kithara.gr και θα τα βρεις ολα εκει, εδω δεν ειναι τοπος γι αυτο...[/quote]

Ισχυει αυτο που λες.Το topic βασικα το ανοιξα γιατι τωρα γραφτηκα και νομιζα οτι επρεπε να ανοιξω topic για να δω τα θεματα της σχολης. :roll:
Adramelch wrote:Αυτό το site οφείλω να πω ότι με έχει βοηθήσει αρκετά αν και είναι λίγο εξεζητημένο:

http://www.myguitarsolo.com/
Ευχαριστω φιλε.Θα το δω το site.
loco
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 8
Joined: Sun Sep 05, 2010 7:20 pm

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by loco »

Διάτανος wrote:Image

καλό βιβλίο είναι αυτό.όταν πριν 1,5 χρόνο ξεκίνησα να παίζω αυτό μ είχε προτείνει ο τότε δάσκαλος.στο μεταξύ παράτησα την κιθάρα βέβαια γιατί δεν είχα την υπομονή και την ηρεμία
To κατεβασα το βιβλιο.Καλο μου φενεται.thanks :)
Post Reply

Return to “Μουσική”