Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
loco
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 8
Joined: Sun Sep 05, 2010 7:20 pm

Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by loco »

Παιδια πειτε οτι σας ερθει για κιθαρα... :) Επισης αν ξερει κανεις ας πει κανα βιβλιο για θεωρια και κανα βιβλιο για improvisation για ηλεκτρικη γιατι ψαχνω τοσο καιρο(που λεει ο λογος),και δεν βρισκω τιποτα.Και καμια ηλεκτρικη κιθαρα μεχρι 1600-1800 ευρω αν εχετε να προτεινετε...:p..Αυτα τα λιγα.... :)
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by Trist4n »

Με 1600-1800 ευρω δεν παιρνεις ουτε ξυλα για το τζακι. Ανεβα κανα 2000 ακομα...
I am going according to plan.
User avatar
vAs
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 565
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:58 pm

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by vAs »

http://forum.kithara.gr/

Αν θες να ξεκινήσεις απλά να χαζολογάς, μην ακούς τον tristan. Πάρε μια φτηνή να κάνεις δουλεία σου και να μάθεις και όταν στα σκάσει να πάρεις άλλη, πήγαινε στον tristan να σου κόψει ένα check.
PERFECTION is my DIRECTION


╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
loco
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 8
Joined: Sun Sep 05, 2010 7:20 pm

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by loco »

vAs wrote:http://forum.kithara.gr/

Αν θες να ξεκινήσεις απλά να χαζολογάς, μην ακούς τον tristan. Πάρε μια φτηνή να κάνεις δουλεία σου και να μάθεις και όταν στα σκάσει να πάρεις άλλη, πήγαινε στον tristan να σου κόψει ένα check.
Εχω φτηνη φιλε μου μια epiphone....παιζω ουτε ενα χρονο τωρα και το καλοκαιρι θα αλλαξω.εχω δει μωρε μερικες αλλα και καμια επιλογη παραπνω δεν μας χαλαει... :)
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by Trist4n »

Εννοειται οτι κανω πλακα παραπανω. Αν ασχολεισαι σοβαρα ενα χρονο, τοτε η Επιφον ειναι καιρος να αλλαχτει, αλλα εσυ ξερεις ποσο καιρο ασχολεισαι σοβαρα.
Τα λεφτα που λες, εκτος κι αν τα εχεις για πεταμα, ειναι παρα πολλα και για το δευτερο σου οργανο. Επισης, το πρωτο βημα οταν ξεκολλησεις απο πρωταρης ειναι να παρεις εναν καλο ενισχυτη.

Ποια κιθαρα εχεις ακριβως και τι ενισχυτη?

Αν σωνει και καλα θες να ξοδεψεις πανω απο εναμισι χιλιαρικο, θα ελεγα λιγο κατω απο τα 1000 για κιθαρα, τα υπολοιπα για ενισχυτη. Αλλα μετα απο ενα χρονο ενασχολησης, χωρις παρεξηγηση, δεν "αξιζεις" τετοιο gear.
Δωστου λιγο καιρο ακομα και μετα αναβαθμισου, με λιγοτερα χρηματα.
I am going according to plan.
loco
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 8
Joined: Sun Sep 05, 2010 7:20 pm

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by loco »

Trist4n wrote:Εννοειται οτι κανω πλακα παραπανω. Αν ασχολεισαι σοβαρα ενα χρονο, τοτε η Επιφον ειναι καιρος να αλλαχτει, αλλα εσυ ξερεις ποσο καιρο ασχολεισαι σοβαρα.
Τα λεφτα που λες, εκτος κι αν τα εχεις για πεταμα, ειναι παρα πολλα και για το δευτερο σου οργανο. Επισης, το πρωτο βημα οταν ξεκολλησεις απο πρωταρης ειναι να παρεις εναν καλο ενισχυτη.

Ποια κιθαρα εχεις ακριβως και τι ενισχυτη?

Αν σωνει και καλα θες να ξοδεψεις πανω απο εναμισι χιλιαρικο, θα ελεγα λιγο κατω απο τα 1000 για κιθαρα, τα υπολοιπα για ενισχυτη. Αλλα μετα απο ενα χρονο ενασχολησης, χωρις παρεξηγηση, δεν "αξιζεις" τετοιο gear.
Δωστου λιγο καιρο ακομα και μετα αναβαθμισου, με λιγοτερα χρηματα.
Ενισχυτη θα παω να παρω τωρα.Εχω εναν σαπιο τελιως τωρα ενα marshall mg15.Εχω βρει εναν καλο λαμπατο marshall class 5 στα 350 και θα παω να τον παρω μεσα στο μηνα.Οσο για την epiphone θελω να την αλλαξω αλλα λεω απο το να παρω τωρα μια με 600 - 800 και μετα απο καιρο να παρω μια με περισσοτερα να παρω αμεσως την ακριβη.Ουτως η αλλως καιγομαι και δεν μου φενεται να την παρατησω ετσι.. ;)Και η κιθαρα ειναι μια epiphone lp standard deluxe.Καπου στα 320 την ειχα παρει.
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by Trist4n »

Χαχα, αγορι μου, ξεκινησες με την ιδια σχεδον κιθαρα και τον ιδιο ενισχυτη με εμενα. Η κιθαρα σου δεν ειναι πολυ κακη, ισως πρεπει να κοιταξεις μια αλλαγη μαγνητων πρωτα, ο δε ενισχυτης, ναι ειναι σαπιος, εγω τον αλλαξα στους πρωτους 2,5 μηνες. Σου τρυπαει τα αυτια...
I am going according to plan.
loco
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 8
Joined: Sun Sep 05, 2010 7:20 pm

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by loco »

Ειχα σκεφτει να αλλαξω μαγνητες αλλα αφου θα παρω το καλοκαιρι κιθαρα λεω να μην το κανω.Τελοςπαντων, κανα βιβλιαρκαι για improvisation αγγλικο η ελληνικο μηπως ξερετε η μπαααα...?
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by Trist4n »

Πως να υπαρχει βιβλιο που να διδασκει το improvisation ρε μαστορα...? Δουλεψε μεχρι να εχεις φτιαξει ενα καλο φρασεολογιο, μετα πιασε μια κλιμακα με την οποια εχεις δουλεψει και παιξε ο,τι σου κατεβει. Ο αυτοσχεδιασμος δε διδασκεται...
I am going according to plan.
loco
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 8
Joined: Sun Sep 05, 2010 7:20 pm

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by loco »

Ρε φιλε δεν ζητησα βιβλιο που να μου δειχνει ολοκληρα σολο βασισμενα σε backing track που να τα μαθω και να λεω μετα τραλαλα εμαθα improvisation...Βιβλια με θεωρια μουσικης,σκαλες,συγχορδιες,τι νοτες πανε με καθε συγχορδια,οι σκαλες που πανε με καθε συγχορδια,θεωρητικα δηλαδη.Τελοσπαντων,thanks για τη βοηθεια.
Post Reply

Return to “Μουσική”