Οργανοπαιχτες ΕΜΠ

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Stallion
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 156
Joined: Sat Mar 27, 2010 12:44 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Οργανοπαιχτες ΕΜΠ

Post by Stallion »

mariamech wrote:
Stallion wrote:κάνα 2 φορές έπαιξα και με σιτάρ
Πωω αυτά είναι. Λατρεύω τον ήχο του, και το είχα ακούσει και σε ένα μεταλ (!) κομμάτι κ το λάτρεψα ακόμα περισσότερο (ταίριαζε πολύ)
Πιθανότατα εδώ το άκουσες ... και όντως έχει πολύ ωραίο ήχο
User avatar
mixalishp2
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 94
Joined: Tue Nov 09, 2010 7:19 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Οργανοπαιχτες ΕΜΠ

Post by mixalishp2 »

Εγω επαιζα 2 χρονια κλασσικη κιθαρα,3 χρονια ηλεκτρικη και τωρα τα εχω ψιλοπαρατησει...ξερετε τι ακριβως παιζει με το τμημα μουσικης??
User avatar
mariamech
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 200
Joined: Mon Nov 08, 2010 8:00 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female
Location: Muddi kommt vom Land

Re: Οργανοπαιχτες ΕΜΠ

Post by mariamech »

Stallion wrote:
Πιθανότατα εδώ το άκουσες ... και όντως έχει πολύ ωραίο ήχο

Όχι, σε ένα άλλο :P
btw αυτή είναι ωραία διασκευή σε μια τεράστια κομματάρα (αγαπάμε Rainbow, RIP Dio)
"Hey, Johnny, what are you rebelling against?"
- "What've you got?"


Μάαααλιστα.
User avatar
LabrakisJ
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 185
Joined: Wed Jun 16, 2010 12:49 pm

Re: Οργανοπαιχτες ΕΜΠ

Post by LabrakisJ »

Από ότι ξέρω ο υπεύθυνος για το studio δεν έχει δώσει σαφή απαντηση για το αν και πότε θα ξανανοίξει.
Μάλλον στα πλαίσια περικοπών έκριναν τη λειτουργια του studio ως δαπανηρό και ασύμφορο εγχείρημα....
lllllllllllllllike a glove
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Οργανοπαιχτες ΕΜΠ

Post by Adamaklas »

Παιζω περι τα 4 χρονια 10τρυπη διατονικη φυσαρμονικα ( την κλασικη φυσαρμονικα π ακουτε )

Και γνωριζω απο 42τρυπη τρεμολο :)

επαιζα στις γιορτες του σχολειου και εκανα και σολο εισαγωγες, και παντα οταν τελειωνε η γιορτη εγω και ενας φιλος μου με την ακουστικη του κιθαρα χωναμε κανα ριφφακι !! :P

Εχω παιξει μαζι με εξεχουσες προσωπικοτητες, οπως τον τυπα με την κιθαρα στο σκαμνακι στο ψυρρι 4 το πρωι, με τον κυριο χαραλαμπο και τον τζουρα του στον πλαταμωνα , με τον μαρινο απο την σχολη ( ??? )
με τον αλλο τον τυπο με την λατερνα στο κεντρο της λαρισας...

Και εχω δωσει Live εξω απο το γυραδικο του Μαραγκου για να φαω! αυτα!
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
Irishman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 660
Joined: Tue May 04, 2010 5:31 pm
Gender: Male
Location: Athenry

Re: Οργανοπαιχτες ΕΜΠ

Post by Irishman »

για πες ρε τρελέ καμιά λεπτομέρεια για φυσαρμόνικα.πόσο καιρό σου παίρνει να μάθεις, τι φυσαρμόνικα παίρνεις αν θες για γενική χρήση (γιατί νομίζω υπάρχουν σε διάφορες κλίμακες), πόσο κάνει μια τέτοια, και καμιά άλλη πληροφορία αν θες.

υγ:εγώ πήγα ωδείο μερικά χρόνια, κλασσική κιθάρα, σταμάτησα και τη γρατζουνάω όποτε το χρειάζομαι. έχω κι ένα γιουκαλίλι εδώ κι ένα χρόνο το οποίο είναι μακράν πιο βολικό σε κατάσταση παρέας.
By a lonely prison wall
I heard a young girl calling
Micheal they are taking you away
For you stole Trevelyn's corn
So the young might see the morn.
Now a prison ship lies waiting in the bay.
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Οργανοπαιχτες ΕΜΠ

Post by Adamaklas »

winterwood wrote:για πες ρε τρελέ καμιά λεπτομέρεια για φυσαρμόνικα.πόσο καιρό σου παίρνει να μάθεις, τι φυσαρμόνικα παίρνεις αν θες για γενική χρήση (γιατί νομίζω υπάρχουν σε διάφορες κλίμακες), πόσο κάνει μια τέτοια, και καμιά άλλη πληροφορία αν θες.

υγ:εγώ πήγα ωδείο μερικά χρόνια, κλασσική κιθάρα, σταμάτησα και τη γρατζουνάω όποτε το χρειάζομαι. έχω κι ένα γιουκαλίλι εδώ κι ένα χρόνο το οποίο είναι μακράν πιο βολικό σε κατάσταση παρέας.
Ναι οι φυσαρμονικες χωριζονται σε κλιμακες, ειναι πανω κατω 12, και οι πιο σημαντικες ειναι οι C, G , A και για ελληνικα E min. Οι καλυτερες φυσαρμονικες Hohner Pro harp ας πουμε κανουν ~30 ευρα!Μπορεις να βρεις καλες και με 18 ευρα . Υπαρχουν και οι Oscar Lee αλλα δν χρησιμοποιω.

Αν θες να ξεκινησεις, Μια C major Ντο δλδης ειναι οτι πρεπει!! Υπαρχει και πολυ ωραιο harp Community στο
http://www.musicheaven.gr/html/modules. ... &start=440

Θα δυσκολευτεις αρκετα στην αρχη ειδικα με τις ανασες σου , και το να φυσας μονο σε μια τρυπα ,αλλα μν κολωνεις :) ! αν θες βοηθεια εγω ειμαι εδω!
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
hydra
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 39
Joined: Mon Apr 12, 2010 10:53 pm

Re: Οργανοπαιχτες ΕΜΠ

Post by hydra »

mariamech wrote:Drums, πιάνο (οι μεγαλύτερες μου αγάπες)
μετά κιθάρα κ λίγο μπάσο.
Κάτι άσχετο αλλά πού πέφτει το τμήμα μουσικής; Όλο λέω να το βρω, έχω εκτυπώσει και τις αιτήσεις, αλλά πάντα κάτι γίνεται και δεν πάω :P
Εμένα drums, bass οι μεγαλύτερες αγάπες, bass έχω παίξει αρκετά live τα τελευταία 4 χρόνια
μετά πιάνο (έτσι άρχισα) και μετά κιθάρα που ξέρω μόνο τα βασικά.

Αλήθεια αυτό το studio, που θυμάμαι παίζαμε στο πρώτο έτος με κάτι παιδιά, ακόμα δεν τα έχει καταφέρει να ανοίξει ξανά??
User avatar
LabrakisJ
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 185
Joined: Wed Jun 16, 2010 12:49 pm

Re: Οργανοπαιχτες ΕΜΠ

Post by LabrakisJ »

Το κλεισαν το studio δήθεν προσωρινά άλλα δεν το κόβω να επαναλειτουργεί.
lllllllllllllllike a glove
User avatar
mariamech
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 200
Joined: Mon Nov 08, 2010 8:00 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female
Location: Muddi kommt vom Land

Re: Οργανοπαιχτες ΕΜΠ

Post by mariamech »

LabrakisJ wrote:Το κλεισαν το studio δήθεν προσωρινά άλλα δεν το κόβω να επαναλειτουργεί.

τον κακό τους τον καιρό! (Πολύ ήθελα να το γράψω με κεφαλαία αυτό αλλά δε βαριέσαι...)
Φέρτε κόσμε μουσικά όργανα να παίζουμε στο προαύλιο σαν ένδειξη διαμαρτυρίας -.-
"Hey, Johnny, what are you rebelling against?"
- "What've you got?"


Μάαααλιστα.
Post Reply

Return to “Μουσική”