Emulators

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
Vladimir
Praetorian
Praetorian
Posts: 383
Joined: Mon Oct 11, 2010 8:17 pm
Gender: Male

Emulators

Post by Vladimir »

.
Last edited by Vladimir on Wed Jan 18, 2023 1:28 am, edited 1 time in total.
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Emulators

Post by Adamaklas »

ΠΑΙΖΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΣΤΟ VISUAL BOY ADVANCE !!!! ΓΑΜΑ ΤΟ ACE COMBAT παιξε ποκεμον!
XaVass
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 78
Joined: Fri Jun 11, 2010 6:32 pm

Re: Emulators

Post by XaVass »

Adamaklas wrote:ΠΑΙΖΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΣΤΟ VISUAL BOY ADVANCE !!!! ΓΑΜΑ ΤΟ ACE COMBAT παιξε ποκεμον!

+1
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Emulators

Post by Διάτανος »

Adamaklas wrote:ΠΑΙΖΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΣΤΟ VISUAL BOY ADVANCE !!!! ΓΑΜΑ ΤΟ ACE COMBAT παιξε ποκεμον!
+ άπειρο

Dragonball z: supersonic heroes & dragonball: advanced adventure δύο από τα καλύτερα παιχνίδια πιστά στη σειρά του Akira Toriyama σε advance.

Απο κει και πέρα στο αρχικό ερώτημα παίζω psx παιχνίδια με το epsxe 1.8.0 το οποίο έχει plug inns για memory cards, joysticks κλπ όλα έτοιμα και είναι φέρυ και συμφέρει. Προσαρμόζεις το joystick του pc σου μέσω του μενού του epsxe και είσαι πένα. Το μόνο που μου χε σπάσει λίγο τα απαυτά είναι το configuration των σωστών plugins ( για ATI κάρτα γραφικών κλπ κλπ) και μία ρύθμιση για τη συχνότητα εναλλαγής , που έκανε τα παιχνίδια σε fast forward.
Compiler
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Wed Oct 10, 2012 6:02 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Emulators

Post by Compiler »

Vladimir wrote:Υπάρχει κανείς σας, συνάδελφοι, που να παίζει games από ps και xbox με emulators στο pc του?

Πείτε μου για την εμπειρία σας - δουλεύουν καλά, πρέπει να ξέρω κάτι έξτρα? Με περιφερειακά τι παίζει? Θα θέλω χειριστήριο ps ή τα πληκτρολόγια/joystick δουλεύουν?

Ειδικότερα ρωτάω γιατί ήθελα να παίξω τα παλιά ace combat.


Υπαρχουν emulators για σχεδον ολες τις κονσολες ,ειδικα τις παλιες : Dolphin για gamecube και Wii (με motion-controller μαλιστα :D ),απιστευτος emulator με developers που εχουν ασχοληθει σαν χομπυ με αυτον αλλα τον εχουν κανει σουπερ ,επισης υπαρχουν δεκαδες γι γκειμμποι και τετοια ,επισης υπαρχει γι ps(ePSXe) οπως ειπωθηκε και ναι μπορεις ν παιξεις με χειρηστηριο...η logitech μαλιστα εχει βγαλει χειριστηριο ιδιο με αυτο του ps ,αν και μπορεις να συνδεσεις το χειριστηριο του ps3 στ pc...Υπαρχει και γι xbox(CxBx) και μπορεις να συνδεσεις το χειριστηριο του xbox (γι το 360 γνωριζω) στ pc και να παιξεις ανετα .Γι βελτιωμενες εκδοσεις 360 και ps 3 νμζω δεν εχουν βγει ...Παντως ειναι πιο ευκολο να γραφτει κωδικας emulator στο xbox γιατι ειναι πιο ευκολη η προσομοιωση των διαφορων hardware (RAM ,eDRAM ,ΚΜΕ κτλ κτλ) ,επομενως γι το μελλον οι περισσοτεροι περιμενουν γι 360...Το αν δουλευουν καλα εξαρταται απο το δικο σου PC και μονο ,αν εχει εναν καλο επεξεργαστη και μια καλη καρτα γραφικων δεν θα εχεις θεμα ,αλλιως θα σου σπασει λιγο τα νευρα γιατι θα κολλαει .Εγω προσωπικα εχω ασχοληθει με τον dolphin και πραγματικα κολλας ,ειδικα αν εχεις εμπειριες με παιχνιδια του παλιου nintendo .Γνωστοι μου λενε ,πως επισης ειναι καλος ο emulator του PS1&2 με πολυ καλη αποδοση .
User avatar
Vladimir
Praetorian
Praetorian
Posts: 383
Joined: Mon Oct 11, 2010 8:17 pm
Gender: Male

Re: Emulators

Post by Vladimir »

.
Last edited by Vladimir on Wed Jan 18, 2023 1:28 am, edited 1 time in total.
User avatar
kara
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 199
Joined: Fri Nov 26, 2010 9:52 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Emulators

Post by kara »

Εδώ είναι ένα ενδιαφέρον άρθρο για emulators , είναι λίγο μεγάλο αλλά θα σου λύσει πολλές απορίες
http://www.pcmaster.gr/content/show/9362/1
Η δική μου εμπειρία ήταν με τον pcsx2 v0.9.8 πριν από κάποια χρόνια και ήταν λίγο απογοητευτική , ενώ όλα δούλευαν μια χαρά το παιχνίδι που είχα δοκιμάσει σερνότανε λες και το είχα βάλει σε slow motion . Απ΄ότι είχα δει στο site του emulator ήταν γενικότερο πρόβλημα να είναι αργός . Πάντως ο ePSXe για PS1 που είχα δει στον κολλητό μου έτρεχε το Final Fantasy 9 χωρίς κανένα πρόβλημα.
Post Reply

Return to “Games”