Γρίφοι

Ανέκδοτα, αστεία videos και εικόνες
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Γρίφοι

Post by Spyrοs »

dpunis wrote:
Γρίφος: Είσαι μπροστά σε δύο πύλες. Η κάθε μία φυλάσσεται από ένα στρατιώτη. Η μία οδηγεί στη ζωή και η άλλη στο θάνατο. Ο ένας στρατιώτης απαντάει πάντα αλήθεια ενώ ο άλλος πάντα ψέματα. Τι ερώτηση πρέπει να κάνεις στο στρατιώτη, για να βγεις από τη σωστή πύλη?
Πάω σε μια πύλη και ρωτάω τον αντίστοιχο φρουρό: "Αν ρώταγα τον άλλον πού οδηγεί η πύλη, τι θα μου απαντούσε?"
Αν η απάντησή του είναι "στο θάνατο" θα μπω σε αυτήν, αν είναι "στη ζωή" θα μπω στην άλλη πύλη :idea:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γρίφοι

Post by dpunis »

Spyrοs wrote:
dpunis wrote:Γεμίζουμε το μπουκάλι μέχρι ένα σημέείο που θεωρούμε πως είναι περίπου στη μέση. Γυρνάμε το μπουκάλι. Αν η στάθμη του νερού είναι πάνω από το προηγούμενο σημείο αφαιρούμε λίγο νερό, αν είναι κάτω προσθέτουμε. Αυτό το επαναλαμβάνουμε μέχρι οι στάθμες να ταυτίζονται.


Δεν ψάχνουμε τη μέση του. Ψάχνουμε μια τυχαία στάθμη, όπου ο όγκος πάνω και κάτω από αυτήν είναι ίσος. Ουσιαστικά τεχνικά είναι σωστός ο τρόπος, απλά δεν είναι τελείως ακριβής.
Μήπως εννοείς οτί, αφού το γυρίσουμε ανάποδα, μετράμε τη στάθμη του "αέρα"? Δηλαδή από την επιφάνεια του νερού μέχρι τον πάτο (που τώρα βρίσκεται πάνω) :?:

Έτσι όντως λύνεται νομίζω ;)
------/ \ ----------- ______ Θέλουμε το νερό να φτάνει στο ίδιο σημείο, είτε το έχουμε
-----/__\ ----->----\____/ κανονικά, είτε ανάποδα.
-----/***\ ----------\**/ Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω :P
---- **** -----------\*/
Νομίζω κάπου το είχα ακούσει το καλοκαίρι.. Γεμίζουμε όλο το μπουκάλι και στην συνέχεια καλύπτουμε την το στόμιο με το χέρι (whatever τέλος πάντων) το γυρίζουμε στο πλάι και αφήνουμε μόνο την μισή τρύπα ανοιχτή.. κάτι τέτοιο νομίζω..
Αυτό ακόμα και σε κανονικό μπουκάλι αν το κάνουμε, εξαρτάται από τη κλίση του μπουκαλιού[του άξονα συμμετρίας] ως προς τον ορίζοντα. Πόσο μάλλον αν το κάνουμε σε ένα μη συμμετρικό δοχείο.
dpunis wrote:

Γρίφος: Είσαι μπροστά σε δύο πύλες. Η κάθε μία φυλάσσεται από ένα στρατιώτη. Η μία οδηγεί στη ζωή και η άλλη στο θάνατο. Ο ένας στρατιώτης απαντάει πάντα αλήθεια ενώ ο άλλος πάντα ψέματα. Τι ερώτηση πρέπει να κάνεις στο στρατιώτη, για να βγεις από τη σωστή πύλη?

ξέρουμε ποιος φυλάει ποια?
Όχι δεν το γνωρίζουμε. :mrgreen:
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γρίφοι

Post by dpunis »

Spyrοs wrote:
dpunis wrote:
Γρίφος: Είσαι μπροστά σε δύο πύλες. Η κάθε μία φυλάσσεται από ένα στρατιώτη. Η μία οδηγεί στη ζωή και η άλλη στο θάνατο. Ο ένας στρατιώτης απαντάει πάντα αλήθεια ενώ ο άλλος πάντα ψέματα. Τι ερώτηση πρέπει να κάνεις στο στρατιώτη, για να βγεις από τη σωστή πύλη?
Πάω σε μια πύλη και ρωτάω τον αντίστοιχο φρουρό: "Αν ρώταγα τον άλλον πού οδηγεί η πύλη, τι θα μου απαντούσε?"
Αν η απάντησή του είναι "στο θάνατο" θα μπω σε αυτήν, αν είναι "στη ζωή" θα μπω στην άλλη πύλη :idea:
Σωστός! Congrats! [Πως φαίνεται ο των λογικών κυκλωμάτων... :D ]
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Γρίφοι

Post by Spyrοs »

dpunis wrote:Σωστός! Congrats!
Ποστάρω εγώ I guess 8-)
Cross_the_river.xls
(631 KiB) Downloaded 981 times
Όποιος το λύσει ποστάρει screenshot :lol:
Λυμένο-Spyros.jpg
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Γρίφοι

Post by Enositis »

Αυτο το εβαζαν καποτε στην Ιαπωνια σε υποψηφιους εργαζομενους.Και περιμεναν 15 λεπτα!Το χα λυσει...αλλα με hangover things get harder
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Γρίφοι

Post by Enositis »

το λυσα...The extension bmp is not allowed. μου λεει αυτο και δε μπορω να το ανεβασω
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γρίφοι

Post by Kitharistas »

ευκολάκι ;) :P
Attachments
riddle.png
Rock on buddies...
spirosway
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 88
Joined: Tue Aug 24, 2010 6:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γρίφοι

Post by spirosway »

Γρίφος: Είσαι μπροστά σε δύο πύλες. Η κάθε μία φυλάσσεται από ένα στρατιώτη. Η μία οδηγεί στη ζωή και η άλλη στο θάνατο. Ο ένας στρατιώτης απαντάει πάντα αλήθεια ενώ ο άλλος πάντα ψέματα. Τι ερώτηση πρέπει να κάνεις στο στρατιώτη, για να βγεις από τη σωστή πύλη?
Απλά θα ρωτήσουμε κάποιον στρατιώτη "αν ρωτήσουμε τον άλλο στρατιώτη ποια πύλη οδηγεί στη ζωή τι θα μας έλεγε"?
Προφανώς με αυτή την ερώτηση θας μας πούνε και οι δύο την πύλη του θανάτου και εμείς θα επιλέξουμε την αντίθετη !


|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Στις 10 θέσεις του παραπάνω σχήματος γράψτε έναν δεκαψήφιο αριθμό, ώστε το ψηφίο στην πρώτη θέση να δείχνει τον συνολικό αριθμό των μηδενικών του αριθμού, το ψηφίο στη θέση με την ένδειξη 1 να δείχνει τον συνολικό αριθμό των 1 και ούτω καθεξής, μέχρι την τελευταία θέση, το ψηφίο της οποίας πρέπει να δείχνει τον συνολικό αριθμό των 9 στον αριθμό. Η απάντηση είναι μοναδική.

υ.γ όπως βλέπω κάποιος απάντησε τον προηγούμενο γρίφο με παρόμοιο τρόπο :P
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γρίφοι

Post by Kitharistas »

Enositis21 wrote:το λυσα...The extension bmp is not allowed. μου λεει αυτο και δε μπορω να το ανεβασω
εγώ το έκανα *.png.. αλλά υπάρχουν και τόσες άλλες :P
Rock on buddies...
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γρίφοι

Post by dpunis »

Είστε γρήγοροι ρε σεις! Κι εγώ το έλυσα, αλλά μάλλον δε θα με προσλάμβαναν :P

Image
Bonus, μια και δεν έχω άλλο γρίφο :)
Attachments
river.jpg
Post Reply

Return to “The Funny Section”