Rain Man

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Rain Man

Post by castiel »

Ο Τσάρλι Μπάμπιτ (Γιάννης Στάνκογλου), ένας νεαρός έμπορος αυτοκινήτων, ανακαλύπτει, όταν επιστρέφει στο πατρικό του για την κηδεία του πατέρα του, ότι έχει έναν μεγαλύτερο αδερφό (Χρήστος Χατζηπαναγιώτης) που είναι αυτιστικός και έγκλειστος σε ίδρυμα και στον οποίο ο πατέρας τους αφήνει όλη του την περιουσία. Τυφλωμένος από τον εγωισμό του, ο Τσάρλι απάγει τον αδερφό του και ξεκινούν διασχίζοντας την Αμερική, ένα περιπετειώδες ταξίδι που θα αλλάξει οριστικά τη ζωή και των δύο.

Ιστορία του έργου: Το έργο RAIN MAN του οποίου η θεατρική διασκευή βασίστηκε στο κινηματογραφικό σενάριο των Barry Morrow και Ronald Bass, με πρωταγωνιστές στην ταινία (παραγωγής 1988), τους Ντάστιν Χόφμαν και Τομ Κρουζ, τιμήθηκε με 4 όσκαρ (ερμηνείας στον Ντάστιν Χόφμαν, σκηνοθεσίας, σεναρίου, καλύτερης ταινίας), την Χρυσή Άρκτο στο Φεστιβάλ Βερολίνου και δεκάδες άλλα βραβεία και διακρίσεις.

Το θεατρικό έργο παρουσιάστηκε το 2008 στο West End με μεγάλη επιτυχία. Έχει ανεβεί επίσης στην Αυστραλία, την Τσεχία, την Γερμανία, το Βέλγιο, την Ολλανδία κ.α.

http://www.elculture.gr/theater/o-anthr ... oxi-396519
είδα χθες την εν λόγω παράσταση και ήταν πάρα πολύ καλή!!
το μόνο κακό, τα εισιτήρια από 15 euro (φοιτητικό), αλλά τα άξιζε!
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Rain Man

Post by Kuchiki_Byakuya »

πραγματικά ο χατζηπαναγιώτης είναι τρελή ηθοποιάρα. δεν τον έχω δει ποτέ να μην δίνει ρέστα.


castiel wrote:το μόνο κακό, τα εισιτήρια από 15 euro (φοιτητικό), αλλά τα άξιζε!
είχα ψηθεί να το δω αλλά θα το ξανασκεφτώ τώρα. πολλά είναι αφού στο θέατρο πράγματι έχουν μειωθεί οι τιμές.
User avatar
Heihachi
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 143
Joined: Thu Apr 19, 2012 4:39 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Rain Man

Post by Heihachi »

εγώ έχω δει την ταινία, υπέροχη!
για το θέατρο ισχύει, πολλά τα λεφτα! οι περισσότεροι έχουν γύρω στα 10 το φοιτητικό..
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Rain Man

Post by Kuchiki_Byakuya »

Heihachi wrote:εγώ έχω δει την ταινία, υπέροχη!
προφανώς, αλλά βασίζεται σε βιβλίο ή είναι πρωτότυπο; δεν ξέρω καθόλου.

Heihachi wrote:για το θέατρο ισχύει, πολλά τα λεφτα! οι περισσότεροι έχουν γύρω στα 10 το φοιτητικό..
κάπου εκεί, και λίγο πιο φτηνά. αλλά το κοίταξα και το θέατρο είναι στο κέντρο κέντρο και σχετικά μεγάλο οπότε χαρατσώνει.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Rain Man

Post by castiel »

Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Rain Man

Post by Διάτανος »

H ταινία με άριστα το 10 παίρνει 11. Από τις καλύτερες, πιο ανθρώπινες και συγκινητικές ταινίες που έχω δει. Ο Hoffman δίνει ρέστα
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Rain Man

Post by Kuchiki_Byakuya »

Διάτανος wrote:H ταινία με άριστα το 10 παίρνει 11. Από τις καλύτερες, πιο ανθρώπινες και συγκινητικές ταινίες που έχω δει. Ο Hoffman δίνει ρέστα

γενικά στο hollywood τέτοιοι ρόλοι δείχνουν τι μπορεί να κάνει ο ηθοποιός, όταν παίζει κάτι πολύ έξω από αυτά που ξέρει και έχει συνηθίσει, όταν δεν παίζει by the book και περιμένει τα πλάνα του σκηνοθέτη ή δυο αβανταδόρικες σκηνές να φανεί αλλά γίνεται αυτός που υποδύεται και σε κάθε σκηνή σε πείθει λίγο περισσότερο από την προηγούμενη.
Post Reply

Return to “Θέατρο”