Περι torrentz

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Mimo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 447
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Lostallo Track@Switzerland

Περι torrentz

Post by Mimo »

Ρε παιδια γινεται να κατεβαζω ενα torrent με την κανονικη ταχυτητα κατεβασματος? Π.χ εμενα μου πιανει 1mb/s ταχυτητα αλλα μονο οταν ειναι απο rapid τα links και με cryptload παντα. Αμα κατεβασω με mozilla ισα που πιανει 150kb/s. Και λεω εγω τωρα, ενα torrent δε γινεται να το κατεβασω με 1mb/s ? Σιγουρα θα θελει ρυθμισεις το προγραμμα και σιγουρα θα θελει και πολλους seeders. Οποτε? :roll:
User avatar
vAs
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 565
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:58 pm

Re: Περι torrentz

Post by vAs »

Κοίτα αυτό για να συμβεί πρέπει το Torrent που 'χεις κατεβάσει να έχει πολλούς έως άπειρους seeders :lol: :lol: Πράγμα το οποίο είναι πολύ δύσκολο να συμβεί. Σου προτείνω, ό,τι μπορείς να κατεβάσεις από rapid-share, κατέβασέ το από κει! Υποτίθεται ότι έχω 24αρα σύνδεση, στην πραγματικότητα πιάνω γύρω στα 10-11 mbps και όταν κατεβάζω torrents δεν έχω πιάσει ποτέ πάνω απο 1mb/s! Μέχρι 950kb/s έχει φτάσει!
PERFECTION is my DIRECTION


╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
User avatar
Mimo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 447
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Lostallo Track@Switzerland

Re: Περι torrentz

Post by Mimo »

OMG ρε κι εγω την ιδια συνδεση εχω και μακαρι να πιανει τοσο download speed το torrent μου ειναι υπεραρκετο!!!! Πως το κανετεεεε? :P
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Περι torrentz

Post by Don Molina »

Private trackers κι άγιος ο θεός._

Αλλά από την στιγμή που το Rapidshare και το hotfile ειναι φτηνά, γιατί να τρέχεις σε torrents?

Εγώ μένω 2 τετράγωνα από το τοπικό DSLAM του ΟΤΕ και πιάνω 2.3-2.4 MB/sec σταθερότατα με RS :ugeek:

Σε torrents ακόμα και σε πολύ ενεργά κι από καλούς trackers πάω βία στα 1.8-1.9...
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
Mimo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 447
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Lostallo Track@Switzerland

Re: Περι torrentz

Post by Mimo »

Ελεος ειμαι πισω ρε, κι εγω που νομιζα οτι τωρα που πιανω 1mb speed με rapid ειμαι ο γαμ@ω χαχα. Απλα επειδη καποια torrents βγαινουν πρωτα και μετα τα rapid links :P

υ.σ Στο rapid ειμαι 2 χρονια συνδρομητης btw
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Περι torrentz

Post by eΝy »

Τι λέτε ωρέ.. Εγώ κατεβάζω με 100..! Γαμώ το κωλο-βούνι που μένω!!
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
katsimitros
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 135
Joined: Thu Jan 21, 2010 6:48 pm

Re: Περι torrentz

Post by katsimitros »

Rapid είχα premium όταν έδινε 10 την ημέρα...από τη στιγμή που το ρίξανε μου κακοφάνηκε και δεν ανανέωσα...
Όσον αφορά στα torrents,η ταχύτητα που θα επιτύχεις εξαρτάται χοντρικά από:

-αναλογία seeders/leechers
-το quality του tracker...υπάρχουνε μέλη που διαθέτουν μηχανάκια 100/10, και εκεί η γραμμή σου θα φουλάρει θέλει δε θέλει.

Γενικά,για τη σύνδεση σου στο νετ,παίζει γενικά ρόλο αυτό που σου είπε ο Don Molina, η απόστασή σου από το DSLAM...όσο πιο κοντά τόσο πιο καλά καθώς το σήμα διανύει μικρότερη απόσταση.
ΠΡΟΣΟΧΗ:Είμαι κοντά στο DSLAM δε σημαίνει ότι η γραμμή πετάει...πρέπει να ελέγξεις το θόρυβο που ίσως έχεις,ελέγχοντας τον κατανεμητή σου.

Καλή τύχη!
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περι torrentz

Post by TiGinetai »

Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο..
Το ότι έχετε 24mbs προφανώς δεν σημαίνει ότι τόσα έχετε..ξέρω πολλούς που έχουν τα μισά! Οπότε κάντε ένα check.
Για τα τορρεντ με λίγο ψάξιμο μπορείτε να βρείτε τορρεντ με ικανοποιητικές έως πολύ καλές ταχύτητες.
Rapidshare εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ!
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Περι torrentz

Post by Don Molina »

Ανάλογα το forum απ΄όπου θα βρεις τα link.
Το Movieshare.org πχ τα βγάζει αμέσως.

Επίσης έχει 25GB/day bandwith το RS. Εμένα τουλάχιστον τόσο είναι...


Α, και συγχροίζω στα 21+ MBps με αρκετά χαμηλό θόρυβο κι όντως σε καλούς trackers με δυνατούς uploaders μπορείς να δεις τρελές ταχύτητες. Στο ΕΜΠ έχω δει 10+ MB/sec το οποίο είναι 2-3 φορές γρηγορότερη ταχύτητα απ' αυτήν που διαβάζει/γράφει το φλασάκι μου :lol:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
tsadreas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 108
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:28 pm
Gender: Male

Re: Περι torrentz

Post by tsadreas »

Εγώ κατεβάζω μόνο από private trackers με μέγιστο 1,4Mb/s. Από το rapidshare πολύ σπάνια αφού δεν βλέπω το λόγο να πληρώσω για κάτι που υπάρχει τσάμπα σε torrent.
Post Reply

Return to “Γενικά”