Μαμημένο Κρασάρισμα...

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Spiderpan
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 151
Joined: Sun Jul 04, 2010 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Spider Island

Μαμημένο Κρασάρισμα...

Post by Spiderpan »

Παίδες καλησπέρα! Λοιπόν να ξεκινήσω με το μέγαλο πρόβλημα! Ο υπολογιστής μου πρώτα απ'ολα έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

Windows 7 Home Premium SP1 (64b)
Turbo X

AMD Phenom™ II x6 1090T 3,20GHz
M/B ECS MCP61M-M3 (AM3/DDR3)
2x RAM DDR3 Corsair 4GB Dimm 1333(σημ: στην αρχή είχε μία μόνο)
VGA PCI-X Twintech GTS 450 1GB DDR5

Λοιπόν, μετά από ένα εξάμηνο, πριν 1,5 μήνα περίπου, ο υπολογιστής έπαιρνε μπρος, αλλά μόνο αυτό έκανε. Απλά ήταν στο ρεύμα, ούτε καν την πρώτη (μαύρη) εικόνα, και με τα πολλά το πήγα στο Πλαίσιο, και μου παν ότι εφταιγε η RAM, ότι ήταν ελαττωματική, εγώ λέω κινέζικη. Τελοσπάντων, μου έβαλαν την ίδια, και πρόσθεσα και γω μια δεύτερη. Λοιπόν μετά αρχισε να κρασαρει και να βγάζει τη γνωστή μπλε οθόνη, κάτι που δεν το χε ξανακάνει. Ε, τον ξαναπήγα στο πλαίσιο και μου παν οτι έπρεπε να ενημερώσω το ΒΙΟS ότι τώρα τρέχει στα 8g RAM και όχι 4. Moυ το καναν και το βαλαν να κανει διαγνωστικά και δε βρήκε τίποτα. Το γελοίο; Με το πυ ανοίγω τον υπολογιστή, κρασάρει.

Γενικά έχω παρατηρήσει οτι μου γράφει κάτι για τη προσωρινή μνήμη cache, και τώρα τελευταία παρατήρησα το "page fault in nonpaged area." Σκέφτομαι και μήπως παίζει ασυμβατότητα με καμια μνήμη ή τίποτα άλλο, τον ιό δεν τον αποκλείω (αν και προσέχω γενικά, αλλά πότε ήταν αρκετό αυτό) αλλά πέρα απ'αυτο δεν μου κολάει σε καμια διεργασία. Μου το κάνει 1,5 μήνα περίπου και πέρα από την μπλε οθόνη δεν έχει εμφανίσει κάτι άλλο. Τι μπορεί να φταίει;


Τώρα, το 2ο πρόβλημα, δεν μπορώ να διαγράψω/αποκόψω/μετονομάσω μεγάλα mkv αρχεία. Παραδόξως όχι σε όλα, μερικά μου τα σβήνει. Τα υπόλοιπα όμως όλο ανοιχτά στην εξερεύνηση μου τα βγ'αζει και μπλα μπλα. Στο παλιό pc , που χα ΧΡ, με το unlocker έκανα μια χαρά τη δουλειά μου. Στα windows 7 όμως δεν έχω βρει αντίστοιχο. Καμιά ιδέα;
User avatar
SlasherG
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2526
Joined: Sat Nov 13, 2010 12:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Somewhere I Belong

Re: Μαμημένο Κρασάρισμα...

Post by SlasherG »

Μία ερώτηση: Πώς έγραψες αυτό το ποστ?



jk
Come ride with me
Through the veils of history
I'll show you how god
falls asleep on a job.


______________________________________________

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Μαμημένο Κρασάρισμα...

Post by castiel »

Λοιπόν για το πρώτο πρόβλημα, εγώ πιστεύω είναι θέμα hardware, μιας και την είχα πατήσει και εγώ έτσι με το πλαίσιο.. τους το είχα πάει 3-4 φορές, μου το έδιναν χαλασμένο ή με καινούρια προβλήματα και τους το πήγαινα πίσω... μέχρι που μου άλλαξαν τα πάντα από τότε δεν έχει χαλάσει...

για να καταλάβεις αν είναι πρόβλημα hardare ή software κάνε το πολύ απλό... τρέξε ένα live cd linux ( κατέβασε πχ ubuntu από τη σχολή, δεν θα κάνει πάνω από 10λεπτο και καψτο σε cd ή δες οδηγίες για να το βάλεις σε στικάκι...) μετά τρέξε το livcd που δεν αλλάζει τίποτα στα windows... αν δεν κρασάρει είναι θέμα windows και με φορματ λογικα θα βρεις την ακρη.. αν κρασαρει ειναι θεμα hardwarre και πήγαινε πλαισιο να τους κραξεις, ειδικα αν εχεις εγγυηση!!
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
Spiderpan
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 151
Joined: Sun Jul 04, 2010 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Spider Island

Re: Μαμημένο Κρασάρισμα...

Post by Spiderpan »

SlasherG wrote:Μία ερώτηση: Πώς έγραψες αυτό το ποστ?



jk
με υπομονή.
castiel wrote:Λοιπόν για το πρώτο πρόβλημα, εγώ πιστεύω είναι θέμα hardware, μιας και την είχα πατήσει και εγώ έτσι με το πλαίσιο.. τους το είχα πάει 3-4 φορές, μου το έδιναν χαλασμένο ή με καινούρια προβλήματα και τους το πήγαινα πίσω... μέχρι που μου άλλαξαν τα πάντα από τότε δεν έχει χαλάσει...

για να καταλάβεις αν είναι πρόβλημα hardare ή software κάνε το πολύ απλό... τρέξε ένα live cd linux ( κατέβασε πχ ubuntu από τη σχολή, δεν θα κάνει πάνω από 10λεπτο και καψτο σε cd ή δες οδηγίες για να το βάλεις σε στικάκι...) μετά τρέξε το livcd που δεν αλλάζει τίποτα στα windows... αν δεν κρασάρει είναι θέμα windows και με φορματ λογικα θα βρεις την ακρη.. αν κρασαρει ειναι θεμα hardwarre και πήγαινε πλαισιο να τους κραξεις, ειδικα αν εχεις εγγυηση!!
εγγυήση έχω γι'αυτο και το χω πάει ήδη 2 φορές. θα δοκιμάσω αυτό που μου είπες, αν και πριν με hardware είχε να κάνει. α να προσθέσω ότι το βαλα να κάνει "εκτεταμένη" δοκιμή διαγνωστικών και κόλησε στο 21%. :x

Edit: Παίζει να έφταιγε το Alkohol με τις εικονικές συσκευές. Ισχύει ότι το Magiciso κάνει την ίδια δουλειά, αλλά δεν προκαλεί πρόβλημα; Γιατί βρήκα ότι τα Alkohol & Daemon Tools χρησιμοποιούν εναν driver kati.sys, το οποίο μου το βγαζε στην μπλε οθόνη προβληματικό.
User avatar
Charis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 71
Joined: Thu Jan 28, 2010 3:17 pm

Re: Μαμημένο Κρασάρισμα...

Post by Charis »

Δοκίμασε το magic disk. Το προτιμώ από το Daemon Tools μα να το στέλνεις στο πλαίσιο μέχρι να τα αλλάξουν όλα αφού είναι σε εγγυήση.
http://www.magiciso.com/tutorials/miso- ... erview.htm
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Μαμημένο Κρασάρισμα...

Post by eΝy »

Αν καταλήξεις ότι είναι θέμα hardware (που είναι 100% γιατί τρως κολλήματα πριν τα windows), η πιο εμπειρική μέθοδος είναι να βρεις spare parts (από το pc κανενός φίλου πχ) και να αλλάζεις ένα ένα όλα τα κομμάτια μέχρι να δουλέψει. Το τελευταίο κομμάτι θα είναι το χαλασμένο. Αν και σε βλέπω για γαμημένη μητρική όπως είσαι, πράγμα ζόρικο.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Μαμημένο Κρασάρισμα...

Post by castiel »

γιατί να παιδεύεται μόνος του? ας πάει στο πλαίσιο εφόσον έχει εγγύηση και να τους φωνάξει!!
να απειλείσει με προϊσταμένους, ινστιτούτο καταναλωτών, καταγγελίες στο ίντερνετ κλπ και σε 3 μέρες θα του το έχουν έτοιμο!
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Μαμημένο Κρασάρισμα...

Post by eΝy »

castiel wrote:γιατί να παιδεύεται μόνος του? ας πάει στο πλαίσιο εφόσον έχει εγγύηση και να τους φωνάξει!!
να απειλείσει με προϊσταμένους, ινστιτούτο καταναλωτών, καταγγελίες στο ίντερνετ κλπ και σε 3 μέρες θα του το έχουν έτοιμο!
Σώθηκες.... Το pc σου αν δεν ξέρεις να το φτιάχνεις μόνος σου, κλάψτα χαράλαμπε..
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Spiderpan
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 151
Joined: Sun Jul 04, 2010 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Spider Island

Re: Μαμημένο Κρασάρισμα...

Post by Spiderpan »

Απο χτες που εκλεισα το alkohol δεν έχει κρασάρει ούτε μια φορά. Κοίτα να δεις που έφταιγε τελικά αυτό! Άλλη μια μέρα για να είμαστε σίγουροι.
benediktos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 89
Joined: Thu May 27, 2010 8:34 pm
Gender: Male

Re: Μαμημένο Κρασάρισμα...

Post by benediktos »

Συνέβη το ίδιο και στον η/υ του αδερφού μου...
Ολοκαίνουργος με windows vista, του εγκαθιστώ πρώτο-πρώτο πρόγραμμα το alcohol και από τότε έβλεπα μόνο μπλε οθόνη...
Έκανα επανεγκατάσταση εγώ τότε στα windows...
Post Reply

Return to “Γενικά”