Επιλογή Πολυμηχανήματος

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
enplo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 49
Joined: Mon Oct 25, 2010 12:27 am

Επιλογή Πολυμηχανήματος

Post by enplo »

Για πειτε προτασεις για πολημηχανηματα (αντιγραφη, εκτυπωση, σκαναρισμα), οχι πανω απο 100ευρα. Ποια εταιρια θεωρειται πιο αξιοπιστη.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ

Post by eΝy »

Από Epson εγώ δεν έχω κανένα παράπονο.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ

Post by sid »

το κακό της έψον είναι ότι πάντα πρέπει να έχεις απόθεμα από όλα τα μελάνια , αν π.χ. το πολυμηχάνημα έχει ένα μαύρο και ένα πολύχρωμο μελάνι , και σου τελειώσει το πολύχρωμο , πρέπει να το αντικαταστήσεις ακόμα και για ασπρόμαυρες εκτυπώσεις

σε άλλες εταιρείες υπάρχει μελανική αυτονομία , αλλά δεν την φτάνουν σε σχέση ποιότητας-τιμής

περισσότερα εδώ
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
cgkr
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 427
Joined: Wed Jun 09, 2010 11:53 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Επιλογή Πολυμηχανήματος

Post by cgkr »

Θέλω και εγώ να πάρω πολυμηχάνημα και είμαι ανάμεσα σε ασπρόμαυρο laser (έχω έναν wifi εγχρωμό inkjet μέσα) και σε inkjet αντίστοιχων λεφτών. Πάντα είχα στο μυαλό μου οτι οι laser έχουν μικρότερο κόστος εκτύπωσης ανά σελίδα αλλά βλέπω οτι πχ το inkjet της epson δίνει cost pp 3.3c ενώ ένας laser της hp ας πουμε έχει cost pp 4c. Στέκει αυτό;
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Επιλογή Πολυμηχανήματος

Post by dpunis »

Πλέον οι inkjet έχουν πέσει πάρα πολύ σε κόστος ανά σελίδα. Από κει και πέρα σε πολυμηχάνημα θα πρότεινα κάποιο της Canon. Έχουμε 3 και δεν έχουμε κανένα παράπονο (εκτός από το ότι το ένα ψόφησε από κεραυνό :P ), ενώ το κόστος ανά σελίδα είναι πραγματικά χαμηλό.
Σε αντίθεση, ένα HP που πήραμε και θεωρητικά θα ήταν πιο οικονομικό, έχει αποδειχθεί ακριβότερο, αφού το μελάνι έχει διπλάσια τιμή από το Canon κι εξαφανίζεται μπαμ μπαμ.
Τέλος για epson δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά μαζί με Canon θεωρούνται εδώ και χρόνια τα πιο οικονομικά.

Βέβαια πάντα κοιτάς με ανεξάρτητα μελάνια. Συμφέρουν άπειρα!
Post Reply

Return to “Γενικά”