Ασύρματα δίκτυα WiFi και Υγεία

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Έχετε μόνιμα ανοιχτό το WiFi σπίτι σας?

Το έχω μόνιμα ανοικτό.
24
69%
Το έχω μόνιμα κλειστό.
1
3%
Το ανοίγω για λίγο άμα μου χρειαστεί.
10
29%
 
Total votes: 35

User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Ασύρματα δίκτυα WiFi και Υγεία

Post by Λakedaimonas »

Ρε μάγκες ποια η άποψη σας για τα WiFi σε ότι έχει να κάνει με την επικινδυνότητα τους?

Από περιέργεια άμα το ψάξεις λίγο δεν βγάζεις άκρη, συγκεχυμένες έρευνες, άλλες υπέρ και άλλες κατά. Από την άλλη υπάρχουν και οι κλασσικοί τρομολάγνοι της τεχνολογίας που την καταδικάζουν με την μια.

Τι να πω! Τελικά το WiFi στο σπίτι σας το έχετε ανοιχτό μόνιμα, πότε πότε, η κλειστό?
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ασύρματα δίκτυα WiFi και Υγεία

Post by TiGinetai »

Εγώ το έχω μόνιμα ανοιχτό αφού μπαίνουμε πολλά άτομα με την ίδια σύνδεση..(αλλιώς τι νόημα να έχεις wifi?!)

Για την υγεία δεν ξέρω. Δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα αλλά όποτε στο άκυρο έχω πετύχει τέτοιες συζητήσεις κυριαρχεί αυτό που είπες και εσύ. Λογικά έχουν γίνει έρευνες και σε αυτό το θέμα. Επίσης η λογική λέει ότι ίσως σε καθημερινή και μόνιμη βάση να μην είναι ότι καλύτερο να είναι κάποιος εκτεθειμένος αλλά και πάλι ρε παιδιά πλέον στη ζωή μας είμαστε περικυκλωμένοι τέτοιες ακτινοβολίες. Είτε από κινητά, είτε από κεραίες, είτε από wifi κτλ..Σίγουρα θα δείξει η πορεία!Αν σε 20 χρόνια έχουμε βγάλει κανά χέρι/κεφάλι παραπάνω θα ξέρουμε τι φταίει!!! :P
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Ασύρματα δίκτυα WiFi και Υγεία

Post by Don Molina »

Είναι πολύ χαμηλής ισχύος (αν και υψηλής συχνότητας - άρα κι ενεργείας κύματος) λόγω μικρών εμβελειών που απαιτούνται και δεν παίζει κάτι από παρενέργειες.


Εγώ σπίτι έχω Bluetooth πληκτρολόγιο/ποντίκι, ασύρματα ηχεία (RF), ασύρματο modem και ασύρματο τηλέφωνο. Κι ο Bro έχει 2x W960 για κινητά (CU + εταιρικό), το οποίο κινητό πιάνει καμπάνα παντού (SAR που τηγανίζει αυγά).


Οπότε αν είναι να πάθει κάποιος κάτι, θα το πάθω εγώ και θα το μάθετε :mrgreen:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
arkara

Re: Ασύρματα δίκτυα WiFi και Υγεία

Post by arkara »

Επίσης ως μηχανολόγοι θα έπρεπε να ξέρετε ότι η ένταση της ακτινοβολίας
είναι αντιστρόφως ανάλογη του ^2 της απόστασης. Δηλαδή διπλασιάζοντας την
απόσταση υποτετραπλασιάζεται η ακτινοβολία.

Δίδαγμα: Το βάζεις κάπου ώστε να πιάνεις, αλλά να μην και τόσο κοντά σου και
είσαι άρχοντας.
User avatar
katsimitros
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 135
Joined: Thu Jan 21, 2010 6:48 pm

Re: Ασύρματα δίκτυα WiFi και Υγεία

Post by katsimitros »

Εγώ είμαι τεχνοφοβικός και το έχω κλειστό.
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: Ασύρματα δίκτυα WiFi και Υγεία

Post by BiG »

Πάντα ανοικτό, και στην ταράτσα πολλές κεραίες ανοικτές,
να ψήνει και τους γείτονες!!!

Τι να κάθεσαι να το κλείνεις...
αφού αν κάνεις ένα scan βλέπεις ότι υπάρχουν τόσο άλλα ανοικτά,

οπότε και να κλείνεις το δικό σου, σε ψήνει ο γείτονας!!!
(που έχει το WiFi-router του κολλητά στον τοίχο του, που από την άλλη μεριά κοιμάσαι...)

Ε, και όπως είπατε, να μην σχολιάσω και Ασύρματα Dect τηλέφωνα, Κινητά, Καλώδια Υψηλής τάσης της ΔΕΗ, εκπομπές τηλεόρασης, ραδιοφώνου, κτλ κτλ..

Μην το πολυσκέφτεσαι γιατί θα πάτε σε κανένα υπόγειο, να το ντύσετε με πλάκες μολύβδου, και να το παίξετε κάτοικος σε πυρηνικό καταφύγιο!! (aka Fallout 3 )

Ε, και όσοι μπορούν να φύγουν από την Αθήνα, τραβάτε σε κανένα Μοναστήρι πολύ πολύ ψήλά στο Βουνό! Ερημίτες και Εμιπίτες!! :)
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ασύρματα δίκτυα WiFi και Υγεία

Post by TiGinetai »

BiG wrote:Μην το πολυσκέφτεσαι γιατί θα πάτε σε κανένα υπόγειο, να το ντύσετε με πλάκες μολύβδου, και να το παίξετε κάτοικος σε πυρηνικό καταφύγιο!! (aka Fallout 3 )
Ναι αλλά στο fallout ο ήρωας μας φεύγει(κλοτσηδόν!) από το καταφύγιο!!! :mrgreen:
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
berge
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 221
Joined: Sun Feb 21, 2010 4:33 pm

Re: Ασύρματα δίκτυα WiFi και Υγεία

Post by berge »

Εχω ακουσει οτι το μηκος κυματος της ακτινοβολιας δεν ειναι βλαβερο για την υγεια. Σε πολλα forums και blogs γραφουν οτι εκπεμπει την ιδια ακτινοβολια με το φουρνο μικροκυματων. Δεν πρεπει να ισχυει κατι τετοιο! Μέχρι και η τηλεοραση μας ή ακομα χειροτερα τωρα που το σκεφτομαι μεχρι και η οθονη του pc μας εκπεμπει ακτινοβολια, αλλα οχι βλαβερα επιπεδα για το οργανισμο μας. Αποψη μου, απλα ΜΗΝ καθεστε ακριβώς διπλα τους!
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Ασύρματα δίκτυα WiFi και Υγεία

Post by Don Molina »

Επιβλαβείς είναι οι ακτινοβολίες με μήκη κύματος άμεσα συγκρίσιμα με το μέγεθος του DNA.

Τέτοιες ακτινοβολίες είναι πολύ υψηλών συχνοτήτων (γάμμα και Χ) και καμία σχέση δεν έχουνε με τις ευρέως χρησιμοποιούμενες στις οικιακές συσκευές.
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
Chriss78
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 71
Joined: Wed Mar 10, 2010 6:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: P I R E A S

Re: Ασύρματα δίκτυα WiFi και Υγεία

Post by Chriss78 »

Μαγκες δεν ειναι λιγα τα 2.4 GHz που εκπεμπουν τα wireless . . . Εγω ενεργοποιω το wi-fi του router μου μονο για να κανω software and system update στο Sony PSP και το Microsoft XBOX 360. Αρκετη ακτινοβολια δεχομαι απο το περιβαλλον γυρω μου καθως και απο το κινητο μου τηλεφωνο (και ας μιλαω κατα μεσο ορο 15 λεπτα/ημερα)
Post Reply

Return to “Γενικά”