Απορια σχετικα με καρτες γραφικων

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Hardware. Για επεξεργαστές, μνήμες, κάρτες & κουλεράκια εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
Mimo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 447
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Lostallo Track@Switzerland

Απορια σχετικα με καρτες γραφικων

Post by Mimo »

Λοιπον επειδη τελευταια εχω φαγωθει να κανω upgrade την καρτα γραφικων αλλα δεν ειμαι σιγουρος ρε γαμωτο ακομα, εχω την συγκεκριμενη καρτουλα

http://www.jayceooi.com/2008/11/22/sapp ... e-preview/

Θελω η να την πουλησω και να παρω την 5850 αλλα ειναι πολυ ακριβη για να την παρω τωρα :P , η να παρω αλλη μια ιδια και να την κανω crossfire και να γουσταρω κιολας. Το θεμα ειναι οτι η συγκεκριμενη Sapphire δεν υπαρχει πλεον παρα μονο ebay που εκει για εναν παραξενο λογο τις εχουν πανακριβα και αν ειμαι τυχερος απο ιδιωτη καινουργια. (Αυτη τη στιγμη που γραφω βρηκα εναν που την πουλαει 125 ευρω σφραγισμενη). Τι να κανω ρε? :roll:


edit: ελεος το forum που εχει την αγγελια θελει προσκληση για να κανω εγγραφη :evil:
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απορια σχετικα με καρτες γραφικων

Post by TiGinetai »

Πάντως η 5850 έχει πέσει αρκετά η τιμή της σε σχέση με το καλοκαίρι. Ακολούθησε μια πορεία από 220ε -->300++(Βασιλικότεροι του βασιλέως μας βγήκαν..) --> 230-240
Όχι πως είναι λίγα αλλά λέμε τώρα.

http://www.skroutz.gr/s/92695/Gigabyte- ... 0-1GB.html

Μήπως να περίμενες 2-3 μήνες(θεωρητικά λέει κάπου το νοέμβρη αν δεν κάνω λάθος) να βγάλει η ati την σειρά 6χχχ ;
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
Mimo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 447
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Lostallo Track@Switzerland

Re: Απορια σχετικα με καρτες γραφικων

Post by Mimo »

Χμμμ, δεν ειναι οντως τοσο ακριβη καλη φαση. Χμμμ Χμμμ Χμμμ και ξανα Χμμμ
Μαλλον παω για 5850. Να τονισω γινεται crossfire με την 4870? Οσο για την σειρα 6000 lol.. Σαν χθες θυμαμαι που βγηκε η σειρα 5000 ποτε ετοιμασαν κιολας την καινουργια ελεος και εκτος αυτου κατω απο 500 ευρω δεν νομιζω να εχει οταν παει στα ραφια των καταστηματων.. :roll:
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απορια σχετικα με καρτες γραφικων

Post by TiGinetai »

Θα έχει κάτω από 500ε. Ανάλογα το μοντέλο. π.χ το 6850(το "αντίστοιχο" της 5850) λογικά γύρω στα 300ε θα κυμαίνεται και θα ρίξει τις τιμές της στην σειρά 5χχχ(αλλιώς δεν θα πουλήσει!).
Πράγματι η Ati-Amd(σε λίγο θα τη λέμε μόνο AMD!) πάει καλά αυτό τον καιρό και προς το παρόν είναι πιο μπροστά από την Nvidia που χαροπαλεύει να βελτιώσει την αρχιτεκτονική του νέου της chip πριν της πάρει τα σώβρακα η αντίπαλος της. Τέλος πάντων δική απόφαση είναι. Κάνε κανά γκουγκλάρισμα να δεις και για τις καινούργιες πότε αναμένονται και σε τι τιμές(αν υπάρχει κάποια ανακοίνωση για τιμές!) και αποφασίζεις.
Το σίγουρο είναι πως είναι καλή κάρτα η 5850.
Crossfire με την "παλιά"(για μένα δεν είναι παλιά..απόψεις είναι αυτές!) σου? Αυτό δεν το ξέρω αν γίνεται. Μάλλον και σε αυτό θα σε παραπέμψω στο google ή σε κανά φόρουμ τύπου insomnia που λογικά κάποιοι θα ξέρουν.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: Απορια σχετικα με καρτες γραφικων

Post by BiG »

-Υπάρχει κάποιο παιχνίδι που δεν μπορείς να παίξεις σε full detail γραφικά κτλ και θες να αναβαθμίσεις την κάρτα σου??
Αν έχεις φαγωθεί να πετάξεις λεφτά, σε καταλαβαίνω, την έχω περάσει και εγώ την k@bla.

Νομίζω ότι Crossfire γίνεται μεταξύ καρτών ίδιας γενιάς, δηλαδή πας για 48xx κάτι.. χωρίς να είμαι και σίγουρος.
Προϋποθέτοντας πάντα ότι έχεις μητρική με Intel Chipset που να υποστηρίζει Crossfire.
Ωστόσο το Crossfire δεν αξίζει τα λεφτά του, μόνο σε μεγάλες αναλύσεις 1920x1200 κτλ θα πάρεις ένα max 30% plus σε επιδόσεις.
Σε συμφέρει να την πουλήσεις και να πάρεις μια καινούργια.

Πέραν τούτου, μπορεί η AMD να έχει περάσει μπροστά, αλλά προσωπικά δεν μπορώ να παίξω παιχνίδι και πριν ξεκινήσει να μου σκάει..
-"NVIDIA, the way it's ment to be played" .. ε και εγώ να έχω μέσα ΑΤΙ! Ε, απλά δεν παίζει!! Μου'σπαγε τα νεύρα!
Δηλαδή αυτό και μόνο αποτέλεσε το λόγο που είχα δώσει την φρεσκο-αγορασμένη 2900XT μου!
Δηλαδή όταν άρχισε η ATI λόγω κακών Driver τότε να χάνει και πολύγωνα στο Crysis, (bug).. εε, αυτό ήταν χαριστική βολή!

Ναι, είμαι Nvidiάκιας, τι να κάνουμε??
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
Post Reply

Return to “Hardware”