Συνεχή Restart

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Hardware. Για επεξεργαστές, μνήμες, κάρτες & κουλεράκια εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Συνεχή Restart

Post by Enositis »

ΕΕΕΕ παιδια το υπολογιστάκι μου φλομπάρει...με το που το ζορίσω λίγο(π.χ. ένα βίντεο στο youtube) μου κάνει επανεκίνηση και καμιά φορά κλείνει κιόλα...τι τρέχει ξέρει κανεις;;
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: Συνεχή Restart

Post by blackjohnny »

κάτι με ραμ ή κάρτα γραφικών μυρίζομαι χωρίς να ξέρω καλά
relax..it's over...you belong to me....
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Συνεχή Restart

Post by eΝy »

Enositis21 wrote:ΕΕΕΕ παιδια το υπολογιστάκι μου φλομπάρει...με το που το ζορίσω λίγο(π.χ. ένα βίντεο στο youtube) μου κάνει επανεκίνηση και καμιά φορά κλείνει κιόλα...τι τρέχει ξέρει κανεις;;
Άστο ανοιχτό και κοίτα από το BIOS τη θερμοκρασία του CPU ή κατέβασε κανά προγραμματάκι που να την γράφει σε περιβάλλον win.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Συνεχή Restart

Post by Enositis »

eΝy wrote:
Enositis21 wrote:ΕΕΕΕ παιδια το υπολογιστάκι μου φλομπάρει...με το που το ζορίσω λίγο(π.χ. ένα βίντεο στο youtube) μου κάνει επανεκίνηση και καμιά φορά κλείνει κιόλα...τι τρέχει ξέρει κανεις;;
Άστο ανοιχτό και κοίτα από το BIOS τη θερμοκρασία του CPU ή κατέβασε κανά προγραμματάκι που να την γράφει σε περιβάλλον win.
η θερμοκρασια αυξάνεται παρα πολυ γρήγορα...και σχεδόν χωρις λογο...
θα του πατησω ενα ξεσκονισμα αυριο
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Συνεχή Restart

Post by Enositis »

στο BIOS έχει θερμοκρασια 47 C.μαααααααααααααλλον έχει κατακατσει πολυ σκονη...
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνεχή Restart

Post by Adamaklas »

Enositis21 wrote:στο BIOS έχει θερμοκρασια 47 C.μαααααααααααααλλον έχει κατακατσει πολυ σκονη...
Δεν ειναι πολυ 47 C για επεξεργαστη. μαλλον ιδανικο ειναι , κατεβασε το SpeedFan ( ή το RivaTUnner)
http://www.almico.com/sfdownload.php

ανοιξε καμια 3Δ εφαρμογη και δες την θερμικη συμπεριφορα της Καρτας γραφικων καθως θα το τρεχει, γτ και εγω κατι τετοιο πιστευω οτι ειναι, ααα, δν σου πεταει καποιο αλλο μνμ πριν σου κανει reboot εε?


P.S Στο AUX θα σου λεει οτι εχει υψηλη θερμοκρασια, αγνωησε το.
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Συνεχή Restart

Post by Adramelch »

Έχω κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα. Πιο συγκεκριμένα όποτε φορτώνω κάτι ζόρικο (Dragon Age 1 & 2, The Witcher, FM 2011+Windows Media Player) τρώω μια ωραιότατη μπλε οθόνη. Μετά από αρκετό ψάξιμο και ένα φορμάτ (για να αποκλείσω την επιλογή του να φταίει κάτι άλλο) έχω καταλήξει ή σε overheating ή σε πρόβλημα κάποιας RAM.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συνεχή Restart

Post by dpunis »

Οι επανεκκινήσεις μπορεί να οφείλονται και σε κακής ποιότητας τροφοδοτικό, αν μιλάμε για Desktop.
Αν μπορείς τσέκαρε εταιρία κατασκευής και Watt. Κάτι κινέζικα στα 350 Watt συνήθως τινάζουν τα πέταλα μετά από μερικά χρόνια κι αρχίζει να παρουσιάζει αστάθεια το pc.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Συνεχή Restart

Post by castiel »

μια δε λειτουργούν οι drivers, μία σου κάνει restart... μήπως ήρθε η ώρα να πάρεις καινούριο??? :p

Εμένα πάντως παλιά όταν μου έκανε συνεχώς κάτι επανεκκινήσεις ήταν πρόβλημα της μητρικής(το οποίο στο απεύχομαι, αν δεν έχεις εγγύηση)...
Η λύση δόθηκε από το service του πλαισίου, που τους το πήγαινα και μου το έδιναν πίσω χαλασμένο(ευτυχώς είχα εγγύηση)... εε, σε κάποια στιγμή έφαγαν ένα γερό βρισίδι και αναγκάστηκαν να μου αλλάξουν την μητρική και κατά συνέπεια και το υπόλοιπο hardware γιατί υπήρχαν ασυμβατότητες...

Άρχισε να σώζεις ότι μπορείς και σου χρειάζεται πάντως, καλού κακού...
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Συνεχή Restart

Post by Adramelch »

Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει στο δικό μου, είναι ένας θόρυβος που κάνει όταν ξεκινάει (όχι μετά από επανεκκίνηση, μόνο όταν είναι κλειστός και τον ανοίγω) που θα μπορούσε να είναι το τροφοδοτικό. Το παράξενο είναι ότι σταματάει πάντα στο ίδιο σημείο: όταν ανοίγουν τα Svista.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
Post Reply

Return to “Hardware”