Laptop 1000 (και κατι) ευρω

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Hardware. Για επεξεργαστές, μνήμες, κάρτες & κουλεράκια εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Laptop 1000 (και κατι) ευρω

Post by Trist4n »

Ο,τι λεει ο ο τιτλος.

Τα must ειναι η οθονη led 15-16, μνημη στα 4+ (θα ηθελα 6), και κατα προτιμηση i7, εκτος κι αν θεωρειτε οτι θα μου βγει ξινο λογω θερμοκρασιων. Μεγεθος δισκου δε με ενδιαφερει ιδιαιτερα (δεν παιζει να γεμισει) αλλα θα ηθελα κατι στις 7200 στρ. ΚΑΛΟ τσιπ γραφικων.

Οπωσδηποτε ομως, θελω αξιοπιστια. Στα λεφτα αυτα νομιζω ειναι λογικο να διεκδικω κατι καλο περαν περιφερειακων. Μην ακουσω δηλαδη για Sony η για Fujitsu Siemens.

Θα ηθελα να ακουσω ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ αποψεις για εταιριες, οχι τοσο για μοντελα. Οχι "ειχα ενα ΧΧΧ και στα 3 χρονια μου καηκε".

Τhx :P
I am going according to plan.
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Laptop 1000 (και κατι) ευρω

Post by dpunis »

Για να σου πω συγκεκριμένα για μοντέλα, δε μπορώ, καθώς έχω καιρό να το ψάξω. Αλλά από εγγυήσεις θεωρούνται πολύ καλά τα Dell και τα Toshiba. Toshiba είχε κι η αδερφή μου ένα τερατάκι, κι ήταν αρκετά καλό για τη τιμή του, μόνο που είχε πολλές μαλακιούλες περασμένες από τη μαμά του (antivirus, ebay, σουξου μουξου μανταλακια) Κατα τ άλλα είχε πολύ καλά μελετημένο σύστημα ψύξης, καθώς με τον ίδιο επεξεργαστή που φοράει το δικό μου( HP) και ψήνεις αυγό, αυτό ούτε καν ζεσταινόταν.
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Laptop 1000 (και κατι) ευρω

Post by mama mafia »

ΟΧΙ Asus, Packard Bell, Sony, HP, Πλαίσιο

* Multirama (Clevo)
τίμιοι, φτηνοί και εργατικοί
* LG
ποιοτικοί, εξαιρετικό service, αξιόπιστοι
* Dell
ποιοτικοί, εξαιρετικό service, αξιόπιστοι
* Fujitsu
ποιοτικοί, παροχή drivers και για τα πιο παλιά μοντέλα
* Acer
φτηνοί, πλούσιος εξοπλισμός, δε γνωρίζω με service τι παίζει, δε δίνουν drivers για παλαιότερα λειτουργικά βλέπε XP για τα πολυπλήκτρα αηδίες που διαθέτουν
* Toshiba
ακριβούτσικοι, πληρώνεις brand name

το καλύτερο που μπορώ να προτείνω, το οποίο πήρα κι εγώ πρόσφατα μετά από αρκετό ψάξιμο και ζητούσα τα ίδια χαρακτηριστικά με σένα

http://www.multirama.gr/products/produc ... tid=010200

νομίζω σε καλύπτει. δεν έχει i7 βέβαια, έχει i5 αλλά μη νομίζεις ότι έχει τόση σημασία.
Last edited by mama mafia on Tue Mar 29, 2011 11:33 pm, edited 1 time in total.
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Laptop 1000 (και κατι) ευρω

Post by mama mafia »

Να προσθέσω επίσης ότι καλό είναι να ψάξεις τι drivers δίνει ο κατασκευαστής για το laptop που σε ενδιαφέρει ώστε να αποκλείσεις laptop με συσκευές που είναι δημιούργημα του κατασκευαστή. Άλλο Intel Advanced Wireless BGN και άλλο HP integrated intel wireless + Bluetooth. Σε εγκατάσταση λειτουργικού για το οποίο δε θα παρέχονται drivers (Linux, Windows XP & 8...) καλύτερα να έχουμε τις original συσκευές ώστε να ανατρέχουμε στο site της Intel επί παραδείγματι και να παίρνουμε τον καθαρό driver χωρίς τα ενοχλητικά tools.
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Laptop 1000 (και κατι) ευρω

Post by mama mafia »

Και κάτι ακόμα μιας και το ανέφερες Trist4n , δύσκολα θα βρεις και θα αναγράφεται η ταχύτητα του σκληρού στα εμπορικά laptop αν και όντως πρέπει να απαιτείς 7200rpm.

θα πρότεινα επίσης ΟΧΙ Intel γραφικά. dedicated γραφικά από AMD ή nVIDIA
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Laptop 1000 (και κατι) ευρω

Post by mama mafia »

HarisSukhoi wrote:+1 στη μαφιόζα, αλλά κάτι που με παραξενεύει είναι η απουσία των IBM (Κυρίως ThinkPad) από τις προτάσεις.

Έχει πέσει τόσο αυτή η εταιρία? :?
ίσως για αυτό που ζητά ο trist4n να κάνουν τα εξής μοντέλα

Lenovo Thinkpad T410 (14.1"), Lenovo Thinkpad T510 (15.6")
(βέβαια δεν τα έχω βρεί στην Ελλάδα δεν ξέρω αν ο Trist4n θέλει να ψωνίσει από internet)

πάντως από τότε που η ibm έδωσε τα Thinkpad στη lenovo θεωρώ ότι έχουν πέσει.
Leave the gun. Take the cannoli
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Laptop 1000 (και κατι) ευρω

Post by Διάτανος »

πάντως ο,τι laptop και να πάρεις αγόρασε μία ειδική διάταξη για το ''δροσίζει'' και δε θα έχεις κανένα θέμα με τις θερμοκρασίες.δηλαδή μην το αφήνεις στο γραφείο -κρεβάτι κλπ να κάθεται, ειδικά με την μπαταρία απάνω
microsoft_laptopcoolingbase_2.jpg
εγώ πάντως χρησιμοποιώ το βιβλίο μεταφοράς θερμότητας για να το ακουμπάω και δε μου χει υπερθερμανθεί ποτέ
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Laptop 1000 (και κατι) ευρω

Post by Adramelch »

Καλά, στρώσε τώρα τη φωτογραφία που έβαλες γιατί το thread πλέον δεν διαβάζεται.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Laptop 1000 (και κατι) ευρω

Post by Διάτανος »

μισό να στρώσω το κρεβάτι πρώτα
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: Laptop 1000 (και κατι) ευρω

Post by Doublecore »

Adramelch wrote:Καλά, στρώσε τώρα τη φωτογραφία που έβαλες γιατί το thread πλέον δεν διαβάζεται.

done!
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
Post Reply

Return to “Hardware”