Laptop 1000 (και κατι) ευρω

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Hardware. Για επεξεργαστές, μνήμες, κάρτες & κουλεράκια εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Laptop 1000 (και κατι) ευρω

Post by Adramelch »

Διάτανος wrote:μισό να στρώσω το κρεβάτι πρώτα
Who cares, ας είναι το forum τακτοποιημένο κι ας είναι το σπίτι άνω κάτω. Σωστές προτεραιότητες πάνω απ'όλα. :P
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Laptop 1000 (και κατι) ευρω

Post by mama mafia »

Αν κάνει αυτά που το προτείνω δεν έχει ανάγκη τα παγάκια σου Διάτανε
Leave the gun. Take the cannoli
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Laptop 1000 (και κατι) ευρω

Post by Trist4n »

Με βαση οσα εχω δει εγω προσωπικα, μπορει τα Lenovo να μην ειναι ΙΒΜ, αλλα παραμενουν μακραν οι καλυτερες προτασεις.

Για να ειμαι ειλικρινης προσανατολιζομαι προς Lenovo η Dell (τα τελευταια εχουν μετριοτατη αξιοπιστια, αλλα τοσο καλο σερβις που δε με πειραζει, απλα θα χρειαστει να το στειλω μια φορα και ολα θα γινουν λαμπικο...)

Τα toshiba δεν ειναι ακριβα μονο λογω brand name. Ειναι τα καλυτερα συναρμολογημενα και ψυχομενα λαπτοπ της αγορας. Απλα, γιοα δεδομενα περιφερειακα και επεξεργαστη, ειναι σταθερα +200 ευρω απο τον ανταγωνισμο. Αλλα δεν εχω δει ποτε toshiba να χαλαει, και εχουμε μπολικα λαπτοπ στη φαμιλια...

Αυτο κερδιζει για την ωρα:

http://www.skroutz.gr/s/325351/Lenovo-Y ... 720QM.html
I am going according to plan.
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Laptop 1000 (και κατι) ευρω

Post by mama mafia »

HarisSukhoi wrote: Κοίτα το παλιό ThinkPad μου δουλεύει ακόμα (2003)!
το είπες και μόνος σου. το παλιό thinkpad του 2003. Τότε ήταν ibm και ήταν όντως πολύ γαμηστερά.
Trist4n wrote:Με βαση οσα εχω δει εγω προσωπικα, μπορει τα Lenovo να μην ειναι ΙΒΜ, αλλα παραμενουν μακραν οι καλυτερες προτασεις.

Για να ειμαι ειλικρινης προσανατολιζομαι προς Lenovo η Dell (τα τελευταια εχουν μετριοτατη αξιοπιστια, αλλα τοσο καλο σερβις που δε με πειραζει, απλα θα χρειαστει να το στειλω μια φορα και ολα θα γινουν λαμπικο...)

Τα toshiba δεν ειναι ακριβα μονο λογω brand name. Ειναι τα καλυτερα συναρμολογημενα και ψυχομενα λαπτοπ της αγορας. Απλα, γιοα δεδομενα περιφερειακα και επεξεργαστη, ειναι σταθερα +200 ευρω απο τον ανταγωνισμο. Αλλα δεν εχω δει ποτε toshiba να χαλαει, και εχουμε μπολικα λαπτοπ στη φαμιλια...

Αυτο κερδιζει για την ωρα:

http://www.skroutz.gr/s/325351/Lenovo-Y ... 720QM.html
κι εγώ φίλε ανάμεσα σε αυτό που λές εσύ και στο dell ήμουνα. Απλώς νομίζω πως η dell είναι πολύ πιο αξιόπιστη σαν μάρκα.
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
kobe24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 80
Joined: Sat May 15, 2010 1:47 pm
Gender: Male

Re: Laptop 1000 (και κατι) ευρω

Post by kobe24 »

Οταν εψαχνα να παρω και εγω ενα laptop περυσι ημουν αναμεσα σε ενα toshiba και σε ενα sony. Τελικα αγορασα το δευτερο, το εχω τωρα ενα χρονο δεν εχει υπαρξει κανενα προβλημα. Το μοντελο που πηρα ειναι αυτο

http://www.expertreviews.co.uk/laptops/ ... ifications

Στοιχιζε στο πλαισιο 1400 € αλλα νομιζω οτι μπορεισ να το βρεις τωρα πλεον αρκετα πιο φθηνα. Εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος καθως σε αυτό εκανα και τη διπλωματικη μου χρησιμοποιωντας openfoam και πολυωρα συνεχομενα τρεξίματα. Δουλευε συνεχομενα 20 με 22 ωρες στο φουλ , χωρις να εχω αγορασει αυτην την ειδικη βάση, χωρισ κανενα απολυτως προβλημα. Ελπιζω να σε βοηθησα.
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Laptop 1000 (και κατι) ευρω

Post by mama mafia »

Καλή περίπτωση δε λέω, η τιμή δεν έχει κατέβει ιδιαίτερα βέβαια, απλώς με 200-300 ευρώ λιγότερα μπορείς να βρείς laptop από άλλη εταιρεία με τα ίδια χαρακτηριστικά + ότι δε θα πρέπει να το στέλνεις στο Βέλγιο για οτιδήποτε παρουσιαστεί.

επίσης.. είναι sony vaio.
Leave the gun. Take the cannoli
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Laptop 1000 (και κατι) ευρω

Post by Διάτανος »

τα hp είναι τόσο του πεταματού ρε παιδιά? εγώ hp έχω και είμαι κομπλετ
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Laptop 1000 (και κατι) ευρω

Post by mama mafia »

To hp δεν είναι στις τοπ προτιμήσεις μου κυρίως λόγω service και drivers. Βέβαια ναι αρκετοί έχουν μείνει ευχαριστημένοι.

ίσως μια καλή περίπτωση το HP Pavilion dv6-3150ev για αυτά που θέλει το παλικάρι.
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Laptop 1000 (και κατι) ευρω

Post by Spyrοs »

Αν σκοπεύεις να του κουμπώσεις Linux πρόσεξε γιατί νομίζω οι Radeon κάρτες γραφικών δεν υποστηρίζονται σωστά :!:
Αμέσως-αμέσως αποκλείεις κάμποσες επιλογές έτσι.
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
kobe24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 80
Joined: Sat May 15, 2010 1:47 pm
Gender: Male

Re: Laptop 1000 (και κατι) ευρω

Post by kobe24 »

Ναι το service είναι λιγο χαλια, καθώς αν παθει κατι παει βελγιο. Βεβαια ερχονται σπιτι σου και το παιρνουν οπως επισης και στο φερνουν αλλα κανει κανα μηνα, αν εισαι τυχερος, η ολη διαδικασία. Παντως θα ηθελα να μου εξηγησεις τι εννοεις με το οτι είναι sony-vaio?? Σε ρωταω για να ξερω τι με περιμενει...

Οσο για τα linux υπαρχουν προβλήματα και με τον ηχο σε μερικά laptop καθώς ακουγονται κανονικα με ακουστικά αλλα δεν ακους τιποτα απο τα ηχεια.....
Post Reply

Return to “Hardware”