e-Readers

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Hardware. Για επεξεργαστές, μνήμες, κάρτες & κουλεράκια εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
lne
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 50
Joined: Sat May 29, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

e-Readers

Post by lne »

Γεια!

Σκέφτομαι να αγορασω εναν e-reader και απο τα όσα έχω ψάξει και βρει εως τώρα μάλλον κλίνω προς το kindle 3 της amazon... Οι βασικές μου απορίες σχετικά με τα βιβλία που θα περιέχει είναι οι παρακάτω:

α) κάποια απο αυτά θα είναι εξ' αρχής "φορτομένα";

β) θα πρέπει οποσδήποτε να είναι αγορασμένα από την εταιρία του?

γ) μπορώ να του φορτώσω ενα τυχαίο βιβλίο PDF μορφής που ήδη έχω στον H/Y ;

Ευχαριστώ για τα φώτα σας! Όποια άλλη πληροφορία δεκτή! :)
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: e-Readers

Post by castiel »

δεν ξέρω πολλά πράγματα, οπότε θα σου πρότεινα να μπεις εδώ
http://elektronikosanagnostis.blogspot.com/
και αν έχεις απορίες να μιλήσεις με το blog με σχόλια, fb ή g+

από αυτά που έχω διαβάσει το kindle θεωρείται κορυφαίο στην κατηγορία του...
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: e-Readers

Post by eΝy »

lne wrote:Γεια!

Σκέφτομαι να αγορασω εναν e-reader και απο τα όσα έχω ψάξει και βρει εως τώρα μάλλον κλίνω προς το kindle 3 της amazon... Οι βασικές μου απορίες σχετικά με τα βιβλία που θα περιέχει είναι οι παρακάτω:

α) κάποια απο αυτά θα είναι εξ' αρχής "φορτομένα";

β) θα πρέπει οποσδήποτε να είναι αγορασμένα από την εταιρία του?

γ) μπορώ να του φορτώσω ενα τυχαίο βιβλίο PDF μορφής που ήδη έχω στον H/Y ;

Ευχαριστώ για τα φώτα σας! Όποια άλλη πληροφορία δεκτή! :)
Το kindle προφανώς και έχει θύρα USB και μπορείς έτσι να φορτώσεις pdf από τον υπολογιστή σου (προφανώς και 'πειρατικά' βιβλία). Δεν είναι Apple εδώ πέρα...

Απ την άλλη το Kindle είναι μία συσκευή που κάνει ΜΟΝΟ για διάβασμα. Αν θέλεις να χαζεύεις και καμιά ιστοσελίδα, να μπαίνεις κανά YouTube, να διαβάζεις κανά email κτλ, καλύτερα πάρε tablet.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: e-Readers

Post by castiel »

eΝy wrote: Το kindle προφανώς και έχει θύρα USB και μπορείς έτσι να φορτώσεις pdf από τον υπολογιστή σου (προφανώς και 'πειρατικά' βιβλία). Δεν είναι Apple εδώ πέρα...

Απ την άλλη το Kindle είναι μία συσκευή που κάνει ΜΟΝΟ για διάβασμα. Αν θέλεις να χαζεύεις και καμιά ιστοσελίδα, να μπαίνεις κανά YouTube, να διαβάζεις κανά email κτλ, καλύτερα πάρε tablet.
επίσης γίνεται και συγχρονισμός μέσω internet σε κάποιες εκδόσεις νομίζω...
σχετικά με το tablet:
πράγματι το kindle κάνει μόνο για διάβασμα, αλλά (με βάση αυτά που έχω διαβάσει, δεν έχω προσωπική εμπειρία, ούτε με tablet ούτε με kindle) είναι ξεκούραστο στην ανάγνωση λόγω της οθόνης του(νομίζω η τεχνολογία ονομάζεται e-ink). τα tablets εκπέμπουν φως, και άρα κουράζουν τα μάτια, αρα αν το θες κυρίως για ανάγνωση προτίμησε κάποιον e-reader και όχι tablet, νομίζω θα σου έρθει και πιο φτηνά..
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
lne
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 50
Joined: Sat May 29, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: e-Readers

Post by lne »

eΝy wrote:Το kindle προφανώς και έχει θύρα USB και μπορείς έτσι να φορτώσεις pdf από τον υπολογιστή σου (προφανώς και 'πειρατικά' βιβλία). Δεν είναι Apple εδώ πέρα...

Αυτό ήθελα να ακούσω!!
castiel wrote: είναι ξεκούραστο στην ανάγνωση λόγω της οθόνης του(νομίζω η τεχνολογία ονομάζεται e-ink). τα tablets εκπέμπουν φως, και άρα κουράζουν τα μάτια, αρα αν το θες κυρίως για ανάγνωση προτίμησε κάποιον e-reader και όχι tablet, νομίζω θα σου έρθει και πιο φτηνά..
Ναι νομιζω για τη χρήση που το θελω το kindle θα με εξυπηρητήσει καλύτερα!!
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: e-Readers

Post by castiel »

διάβασε και αυτό, παρουσιάζει μερικά πλεονεκτήματα του kindle
http://vrypan.net/weblog/2011/08/20/6385/
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
Post Reply

Return to “Hardware”