Πρόβλημα με ηχεία 5.1

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Hardware. Για επεξεργαστές, μνήμες, κάρτες & κουλεράκια εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
pyramidas

Πρόβλημα με ηχεία 5.1

Post by pyramidas »

Γειά σας παίδες.

Λοιπόν...μου έδωσε ένας φίλος κάτι ηχεία 5.1 τα έχω συνδέσει όλα κανονικά αλλά παίζουν μόνο τα 2.

Έχω λάπτοπ με την κλασική κάρτα ήχου.Λοιπόν από το γούφερ βγαίνουν τρία καλώδια για ήχο.1 πράσσινο 1 κοκκινο 1 μαυρο

Πρέπει να πάρω κάρτα ήχου usb 5.1? ή έναν αντάπτορα που να παίρνει τα 3 και τα βγάζει σε 1 για να μπαίνει στο λάπτοπ κανονικά...

Please help :?: :?: :?:
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πρόβλημα με ηχεία 5.1

Post by Adamaklas »

Πες μια τι λαπτοπ εχεις και τι λειτουργικο.

Τσεκαρε επισης λιγο στον πινακα ελεγχου , Στον ηχο > Για προχωρημένους > είδος ηχείων > Ηχεια περιβάλλοντος ηχου 5.1 !
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
pyramidas

Re: Πρόβλημα με ηχεία 5.1

Post by pyramidas »

Adamaklas wrote:Πες μια τι λαπτοπ εχεις και τι λειτουργικο.

Τσεκαρε επισης λιγο στον πινακα ελεγχου , Στον ηχο > Για προχωρημένους > είδος ηχείων > Ηχεια περιβάλλοντος ηχου 5.1 !

Ενα sony vaio VPCF1 με windows 7.Στον ήχο δεν έχει κάτι για προχωρημένους.

Απλά σύμφωνα με την λογική όσα βγαίνουν δεν θα πρέπει και να καρφωθούν στο λάπτοπ?Εμένα βγαίνουν τρία μπορεί να μπει μόνο ένα
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Πρόβλημα με ηχεία 5.1

Post by castiel »

στην γραμμη εναρξης, κανε δεξι κλικ στο ηχειο, και πατα συσκευες αναπαργωγης και δες εκει μηπως εχει τπτ..
\
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
pyramidas

Re: Πρόβλημα με ηχεία 5.1

Post by pyramidas »

castiel wrote:στην γραμμη εναρξης, κανε δεξι κλικ στο ηχειο, και πατα συσκευες αναπαργωγης και δες εκει μηπως εχει τπτ..
\
Νομίζει ότι είναι ακουστικά.Βρίσκει μόνο 2 κανάλια.Μηπως απλά δεν γίνεται να έχω 5.1 με το λαπτοπ χωρίς να έχω πιο πριν κάτι που να κάνει τα τρία καλώδια 1?
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πρόβλημα με ηχεία 5.1

Post by Adamaklas »

http://www.tigerdirect.com/applications ... CatId=4938

( αυτο ειναι το λαπτοπ εεε? )

Δεν καταλαβα τι ειπες ακριβως με αυτο το τελευταιο :Ρ


Τωρα ομως , πρεπει να εχεις 3 βυσματα να συνδεσεις σωστα? Αλλα εχεις μονο μια υποδοχη εεε?

Νομιζω πως πρεπει να αγορασεις εξωτερικη καρτα ηχου Mini PCMCIA για να εχεις αυτες τις 3 υποδοχες.

Δν νομιζω να υπαρχει Ανταπτορας Υ 3-1 που ζητας :)

Αυτο πιστευω, αν ξερει καποιος αλλος ας πει!
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
cgkr
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 427
Joined: Wed Jun 09, 2010 11:53 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Πρόβλημα με ηχεία 5.1

Post by cgkr »

Για να παίξουν και τα 6 ηχεία θα πρέπει ο ήχος που φτάνει σε αυτά να έχει 6 κανάλια, το οποίο χρησιμοποιώντας αναλογικό σήμα μεταφράζεται σε 3 καλώδια. Ακόμα και με 3 καλώδια θα πρέπει η κάρτα ήχου σου να κάνει upmix το 2.1 σήμα μουσικής πχ που έχεις σε 5.1. Απ' ότι περιγράφεις, 3 έξοδοι δεν υπάρχουν οπότε υπάρχουν 2 εναλλακτικές. Η πρώτη είναι να έχουν τα ίδια τα ηχεία λειτουργία upmix, πχ τα δικά μου (creative) έχουν στο control τους κουμπάκι upmix με το οποίο παίρνουν τον ήχο από ένα καλώδιο και τον κάνουν μόνα τους να παίζει και στα 6 κανάλια. Η δεύτερη εναλλακτική είναι να κάνεις ένα αυτοσχέδιο hardware upmix μόνος σου: παίρνεις 2 καρφάκια από αυτά που είναι 1 αρσενικό - 2 θηλυκά και έτσι με ένα input θα πάρεις 3 outputs. Αν πιάνουν τα χέρια σου, είναι καλύτερο να κολήσεις καλώδια μόνος σου για να έχεις λιγότερες απώλειες. Και με τους 2 τρόπους θα χάσεις σε ένταση (και ίσως ελάχιστα στα ποιότητα) αλλά θα παίζουν όλα τα ηχεία. Η λύση με τα έτοιμα καρφάκια δεν θα σου πάει πάνω απο 4€ οπότε δοκίμασέ την, δεν έχεις κάτι να χάσεις.

PS: έχουμε το ίδιο vaio, απλά το δικό μου έχει BRwriter και 8gb ram αντί για 4.
pyramidas

Re: Πρόβλημα με ηχεία 5.1

Post by pyramidas »

cgkr wrote:Για να παίξουν και τα 6 ηχεία θα πρέπει ο ήχος που φτάνει σε αυτά να έχει 6 κανάλια, το οποίο χρησιμοποιώντας αναλογικό σήμα μεταφράζεται σε 3 καλώδια. Ακόμα και με 3 καλώδια θα πρέπει η κάρτα ήχου σου να κάνει upmix το 2.1 σήμα μουσικής πχ που έχεις σε 5.1. Απ' ότι περιγράφεις, 3 έξοδοι δεν υπάρχουν οπότε υπάρχουν 2 εναλλακτικές. Η πρώτη είναι να έχουν τα ίδια τα ηχεία λειτουργία upmix, πχ τα δικά μου (creative) έχουν στο control τους κουμπάκι upmix με το οποίο παίρνουν τον ήχο από ένα καλώδιο και τον κάνουν μόνα τους να παίζει και στα 6 κανάλια. Η δεύτερη εναλλακτική είναι να κάνεις ένα αυτοσχέδιο hardware upmix μόνος σου: παίρνεις 2 καρφάκια από αυτά που είναι 1 αρσενικό - 2 θηλυκά και έτσι με ένα input θα πάρεις 3 outputs. Αν πιάνουν τα χέρια σου, είναι καλύτερο να κολήσεις καλώδια μόνος σου για να έχεις λιγότερες απώλειες. Και με τους 2 τρόπους θα χάσεις σε ένταση (και ίσως ελάχιστα στα ποιότητα) αλλά θα παίζουν όλα τα ηχεία. Η λύση με τα έτοιμα καρφάκια δεν θα σου πάει πάνω απο 4€ οπότε δοκίμασέ την, δεν έχεις κάτι να χάσεις.

PS: έχουμε το ίδιο vaio, απλά το δικό μου έχει BRwriter και 8gb ram αντί για 4.
Πες ότι το κάνω μόνος μου.Παίζει να καέι κάτι?
User avatar
cgkr
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 427
Joined: Wed Jun 09, 2010 11:53 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Πρόβλημα με ηχεία 5.1

Post by cgkr »

Δεν πιστεύω.
pyramidas

Re: Πρόβλημα με ηχεία 5.1

Post by pyramidas »

εσκισα το καλωδιάκι και είναι χάλια.Δεν έχει 2 ξεχωριστά καλωδιάκια αλλά το ένα είναι τυλιγμένο πάνω στο άλλο οπότε άκυρη η πατέντα γιατι θα γίνει το λάθος!
Post Reply

Return to “Hardware”