Μπαταρια Laptop

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Hardware. Για επεξεργαστές, μνήμες, κάρτες & κουλεράκια εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Μπαταρια Laptop

Post by Doublecore »

Επειδη τον τελευταιο καιρο εχω παρατηρησει μια μειωση στην αυτονομια του laptop μου(απο 2 ωρες στις 1,5 ωρες) θελω να πωτησω καποιον γνωστη του θεματος αν ειναι λογικο αυτο να συμβαινει μετα απο 6 μηνες λειτουργιας καθημερινης σχεδον λειτουργιας.

Επισης ποιες ειναι οι σωστες ρυθμισεις για να μεγιστοποιησω την διαρκεια ζωης της μπαταριας μου αλλα και την αυτονομια του laptop μου;
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Μπαταρια Laptop

Post by Λakedaimonas »

Η διάρκεια ζωής της μπαταρίας ενός laptop από όσο ξέρω έχει να κάνει με τον τρόπο χρήσης της.

Δηλαδή αν εσύ όταν κάνεις δουλειά σπίτι με το laptop και το έχεις στην πρίζα τότε η μπαταρία με το που χάσει 1% (το ποσοστό μπορεί να είναι πολύ μικρότερο έως και αμελητέο) φορτίζεται. Έτσι είναι εύκολα κατανοητό ότι αυτή η διαδικασία γίνετε πολλές φορές(ανάλογα πόσο χρόνο δουλεύεις το laptop έχοντας το ταυτόχρονα στην πρίζα). Αυτό με τον καιρό έχει ως αποτέλεσμα η μπαταρία να χάνει χρόνο ζωής, νομίζω πως έχει να κάνει με τα χημικά της μπαταρίας που κατά κάποιο τρόπο εξαντλούνται.

Με άλλα λόγια η μείωση του χρόνου ζωής είναι αναπόφευκτη ειδικότερα αν χρησιμοποιείς το laptop με τον τρόπο που προανέφερα. Απ' ότι έχω ακούσει είναι καλό μια στο τόσο να στραγγίζεται την μπαταρία και αυτή να φορτίζει από την αρχή και νομίζω πως είναι προτιμότερο από το να είναι μόνιμα συνδεδεμένη στο ρεύμα με αποτέλεσμα να επαναφορτίζεται άπειρες φορές.

Αυτά στο περίπου, ο BiG έχει σίγουρα μια καλύτερη θεώρηση των πραγμάτων για το εν λόγω θέμα.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: Μπαταρια Laptop

Post by BiG »

Doublecore wrote:Επισης ποιες ειναι οι σωστες ρυθμισεις για να μεγιστοποιησω την διαρκεια ζωης της μπαταριας μου αλλα και την αυτονομια του laptop μου;

Η ΙΒΜ (πριν γίνει Lenovo και κινεζικέψει) είχε δικό της Utility που έκανε ακριβώς αυτό. Είχε profile σε φάση αν θες να μεγιστοποιήσεις τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας σου (οπότε την φόρτιζε μόνο όταν έπεφτε κάτω από 60% και ας ήταν και στο ρεύμα) αλλά και profile για ετοιμότητα οπότε τη φόρτιζε από το 90% και κάτω.

Μάλιστα κάποια laptops έχουν και μετρητή πόσες αποφορτίσεις και φορτίσεις έχουν γίνει.

Για να μεγιστοποιήσετε τη ζωή της μπαταρίας σας, πρέπει μία φορά τη βδομάδα, άντε 10ήμερο να κάνετε πλήρη αποφόρτιση και φόρτιση στο laptop.
(κάτι που πάλι κάνει από μόνο του του το Utility στα IBM laptops.. με notification. Μάλιστα μετράει και χρόνους αποφόρτισης και καλιμπράρεται)

Τώρα αν το δουλεύετε σαν Desktop διαρκώς στην πρίζα, βγάλτε τη ρημάδα την μπαταρία από πάνω και μία στο δεκαήμερο κάντε της ένα κύκλο φόρτιση αποφόρτιση.
Μόνο μην με βρίζετε αν γίνει καμία στραβή και πέσει το ρεύμα ενώ δουλεύετε σε κάτι σημαντικό, και δεν το έχετε σώσει.. καθώς η μπαταρία αν δεν το είχατε σκεφτεί λειτουργεί και σαν UPS!
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: Μπαταρια Laptop

Post by Doublecore »

ευχαριστω και τους δυο σας!
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
User avatar
giotis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 422
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:44 pm
Gender: Male

Re: Μπαταρια Laptop

Post by giotis »

αν κ λίγο αργά αλλά τώρα το είδα το θέμα

http://laptopblog.gr/laptop-stories/%CF ... E%B1%CF%82
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Μπαταρια Laptop

Post by Spyrοs »

giotis wrote:αν κ λίγο αργά αλλά τώρα το είδα το θέμα

http://laptopblog.gr/laptop-stories/%CF ... E%B1%CF%82
Τέλεια ... δεν έχω κάνει ΠΟΤΕ calibration! :| :ugeek:

Διαβάζω πάντως αντιφατικές απόψεις για το αν πρέπει να αφήνεις το laptop στην πρίζα :?
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Μπαταρια Laptop

Post by TiGinetai »

Spyros wrote:
giotis wrote:αν κ λίγο αργά αλλά τώρα το είδα το θέμα

http://laptopblog.gr/laptop-stories/%CF ... E%B1%CF%82
Τέλεια ... δεν έχω κάνει ΠΟΤΕ calibration! :| :ugeek:

Διαβάζω πάντως αντιφατικές απόψεις για το αν πρέπει να αφήνεις το laptop στην πρίζα :?
Σε γενικές γραμμές δεν πρέπει γιατί φορτίζει σε μόνιμη βάση. Την απάντηση την έχει δώσει ήδη ο BiG.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Μπαταρια Laptop

Post by Spyrοs »

TiGinetai wrote:
Spyros wrote:
giotis wrote:αν κ λίγο αργά αλλά τώρα το είδα το θέμα

http://laptopblog.gr/laptop-stories/%CF ... E%B1%CF%82
Τέλεια ... δεν έχω κάνει ΠΟΤΕ calibration! :| :ugeek:

Διαβάζω πάντως αντιφατικές απόψεις για το αν πρέπει να αφήνεις το laptop στην πρίζα :?
Σε γενικές γραμμές δεν πρέπει γιατί φορτίζει σε μόνιμη βάση. Την απάντηση την έχει δώσει ήδη ο BiG.
Ναι αλλά δε διάβασες τι λέει στο link του gioti:
Όταν χρησιμοποιείτε τον φορητό σας σε χώρο που υπάρχει διαθέσιμη παροχή ηλεκτρικού, όλοι οι κατασκευαστές προτείνουν να τον έχετε μόνιμα συνδεδεμένο στο ρεύμα. Η μπαταρία σας μόλις γεμίσει - δηλαδή μόλις φτάσει στο 100% του φορτίου της - σταματάει να φορτίζει και άρα δεν κάνει άσκοπους κύκλους φόρτισης / εκφόρτισης. Με αυτό τον τρόπο αυξάνετε τον χρόνο ζωής της.
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Μπαταρια Laptop

Post by TiGinetai »

Έχεις δίκιο ότι δεν διάβασα..

Μάλλον αυτό έχει σχέση και με την κάθε εταιρία. Αλλά θεωρητικά στέκει αυτό. Δηλαδή να χρησιμοποιεί το ρεύμα και όχι την μπαταρία. Βέβαια αυτό δεν καταλαβαίνω πως μεγιστοποιεί το χρόνο ζωής αφού στην ουσία είναι σχεδόν το ίδιο.
Αν πάντως πράγματι ισχύει τότε συμφέρει μόνιμα μέσα και για λόγους ups.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
giotis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 422
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:44 pm
Gender: Male

Re: Μπαταρια Laptop

Post by giotis »

κ από κάτω γράφει
Κάτι τελευταίο που θα πρέπει να γνωρίζετε είναι πως οι μπαταρίες - ιόντων λιθίου - "απεχθάνονται" τα θερμά περιβάλλοντα. Έτσι είναι σίγουρο ότι όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία του περιβάλλοντος θα παρατηρήσετε μειωμένη απόδοση, ενώ όσο χαμηλώνει θα παρατηρήσετε αυξημένη απόδοση. Συνήθως οι μετρήσεις για την αυτονομία των φορητών υπολογιστών να έχετε υπόψη σας ότι πραγματοποιούνται σε θερμοκρασίες από 22 μέχρι 25 βαθμών Κελσίου.

γενικά αυτό που έχω καταλάβει κ κάνω είναι να αφήνω την μπαταρία να σκονίζετε κ 2 φορές τον μήνα να κάνω calibration.
στην αρχή άφηνα απλώς να ξεφορτίζεται τελείως όπως μου είχαν πει -όπως λέει κ ο big αλλά όταν διάβασα αυτό το άρθρο άρχισα να κάνω calibration.

δν την αφήνω πάνω γτ τουλάχιστον όσο είχα πάνω τα windows - κ όποτε μπαίνω- το φουρνάκι που έχω στην κουζίνα είναι περιττό. τώρα λίγο που έχω βάλει τα kubuntu η θερμοκρασία κινητέ σε κανονικά επίπεδα αλλά κ πάλι έξω την έχω
Post Reply

Return to “Hardware”