Αναβάθμιση laptop.

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Hardware. Για επεξεργαστές, μνήμες, κάρτες & κουλεράκια εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Zoubulbasaur
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 615
Joined: Fri Oct 08, 2010 1:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Pallet Town

Αναβάθμιση laptop.

Post by Zoubulbasaur »

Θέλω τη γνώμη σας παιδιά, όποιος γνωρίζει.

Εδώ και 5 χρονάκια έχω ένα Vaio 15άρι που μ έχει βγάλει ασπροπρόσωπο στη σχολή, έχει ταλαιπωρηθεί πολύ, αλλά δε μ έχει αφήσει ποτέ ξεκρέμαστο με παράλογες βλάβες...

Έχει επεξεργαστή i5 430M (διπύρηνο στα 2.27Ghz), ATI Mobility Radeon HD 5650 και 4Gb RAM

Στη φάση που είμαι (τελειώνω σύντομα και πάω όπου με βγάλει, μεταπτυχιακό-δουλειά-θα δείξει) δεν αγοράζω καινούργιο υπολογιστή με 500 ευρά. Αν πάρω κάτι καινούργιο του κουτιού θα πάρω κάτι επαγγελματικό με στόχο να με βγάλει χρόνια και να το χω και για δουλειά. Για το "καθημερινό browsing" έχω ταμπλετάκι, παιχνίδια δεν παίζω, άντε κάνα skyrim που και που αν βαριέμαι πολύ, το σηκώνει ο Vaios παλικαρίσια. Και θέλω laptop γιατί δεν μπορώ να σέρνω σταθερό όπου βρεθώ, ειδικά αν φύγω έξω. Οπότε αν πάω για καινούργιο το βλέπω το μαλλί για 1500 στην καλύτερη (έχω ψάξει λίγο τι κυκλοφορεί γι αυτό το λέω).....

Ο Vaios δεν έχει φάει όλα του τα ψωμιά ακόμη, αλλά δυστυχώς δεν είναι για πολλές πολλές μετακινήσεις. Σφυρίζει πολύ και όχι μόνο επειδή θέλει αλλαγή ο ανεμιστήρας, έχει γεράσει και οι στροφές που ανεβάζει είναι καμιά φορά αδικαιολόγητες (όχι δεν είναι ιός και έχω αντικαταστήσει την πάστα σε cpu και gpu). Μπορεί να σφυρίζει με 2 καρτέλες chrome ανοιχτές και να είναι ήρεμος με Solidworks με assembly 50 parts ανοιχτό. Ένας τεχνικός που το είδε μου είπε ότι 5 χρόνια ταλαιπωρίας αφήνουν το στίγμα τους και κάπως έτσι συνήθως) Σκεφτόμουν μήπως αντί να πάρω τώρα καινούργιο να αναβαθμίσω αυτό αν είναι εφικτό και οικονομικό και να πάω για καινούργιο αν μου κάτσει καμιά δουλειά μετά τη σχολή... Να του δώσω άλλα 2-3 χρονάκια ζωή.

Μπορώ να του βάλω άλλο επεξεργαστή και κάρτα γραφικών; Αν ναι πως μπορώ να ελέγξω συμβατότητα για να βρω τι μπορώ να του βάλω μέσα καλύτερα;
Scientists dream about doing great things. Engineers do them
User avatar
arxaios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 574
Joined: Wed Dec 18, 2013 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: 127.0.0.1

Re: Αναβάθμιση laptop.

Post by arxaios »

Το πιο εύκολο κομμάτι προς αναβάθμιση σε λάπτοπ είναι η RAM και ο σκληρός. Δηλαδή τα 4GB μπορείς να τα κάνεις 8GB, και το σκληρό μπορείς να τον αντικαταστήσεις με έναν SSD που δε θα κάνει καθόλου θόρυβο και θα χει και χαμηλότερη θερμοκρασία. Για επεξεργαστή/κάρτα γραφικών είναι πιο δύσκολα. Το μόνο που μπορείς να κοιτάξεις είναι αν υπάρχουν άλλα Vaio της ίδιας οικογένειας/χρονολογίας με το δικό σου με καλύτερο επεξεργαστή/κάρτα γραφικών, ώστε στη μητρική να ταιριάζουν. Αυτό βέβαια σίγουρα θα ξεφύγει και σε κόστος.

Καλύτερα βάλε άλλα 4GB RAM που είναι και φθηνή και αν σου φτάνουν βάλε και έναν SSD τον οποίο τον κρατάς και αφού πάει για σκραπ αυτός.
Before you judge a man, walk a mile in his shoes; after that, who cares?! He's a mile away and you've got his shoes!
User avatar
Dantε
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 591
Joined: Sat May 07, 2011 7:32 pm
Gender: Male

Re: Αναβάθμιση laptop.

Post by Dantε »

Τα 4 γιγα ειναι υπεραρκετα για καθημερινες εργασιες.
μπορεις να βαλεις εναν ssd με καμια 80αρια ευρω και θα νιωθεις αλλο υπολογιστη μετα.
Αλλα παραπανω χρηματα μη δωσεις,δεν αξιζει.
Υποψη οτι πλεον με 600Ε παιρνεις λαπτοπ τερατακια που παιζουν ανετα τα παντα.
Κατα τη γνωμη μου εαν θες να αγορασεις καινουργιο μη δωσεις 1500Ε σε καμια περιπτωση εκτος και εαν το θες για βαρυ gaming και βαριες επαγγελματικες εφαρμογες.
asdfgh
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 67
Joined: Wed Apr 21, 2010 5:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αναβάθμιση laptop.

Post by asdfgh »

Zoubulbasaur wrote:Θέλω τη γνώμη σας παιδιά, όποιος γνωρίζει.

Εδώ και 5 χρονάκια έχω ένα Vaio 15άρι που μ έχει βγάλει ασπροπρόσωπο στη σχολή, έχει ταλαιπωρηθεί πολύ, αλλά δε μ έχει αφήσει ποτέ ξεκρέμαστο με παράλογες βλάβες...

Έχει επεξεργαστή i5 430M (διπύρηνο στα 2.27Ghz), ATI Mobility Radeon HD 5650 και 4Gb RAM

Στη φάση που είμαι (τελειώνω σύντομα και πάω όπου με βγάλει, μεταπτυχιακό-δουλειά-θα δείξει) δεν αγοράζω καινούργιο υπολογιστή με 500 ευρά. Αν πάρω κάτι καινούργιο του κουτιού θα πάρω κάτι επαγγελματικό με στόχο να με βγάλει χρόνια και να το χω και για δουλειά. Για το "καθημερινό browsing" έχω ταμπλετάκι, παιχνίδια δεν παίζω, άντε κάνα skyrim που και που αν βαριέμαι πολύ, το σηκώνει ο Vaios παλικαρίσια. Και θέλω laptop γιατί δεν μπορώ να σέρνω σταθερό όπου βρεθώ, ειδικά αν φύγω έξω. Οπότε αν πάω για καινούργιο το βλέπω το μαλλί για 1500 στην καλύτερη (έχω ψάξει λίγο τι κυκλοφορεί γι αυτό το λέω).....

Ο Vaios δεν έχει φάει όλα του τα ψωμιά ακόμη, αλλά δυστυχώς δεν είναι για πολλές πολλές μετακινήσεις. Σφυρίζει πολύ και όχι μόνο επειδή θέλει αλλαγή ο ανεμιστήρας, έχει γεράσει και οι στροφές που ανεβάζει είναι καμιά φορά αδικαιολόγητες (όχι δεν είναι ιός και έχω αντικαταστήσει την πάστα σε cpu και gpu). Μπορεί να σφυρίζει με 2 καρτέλες chrome ανοιχτές και να είναι ήρεμος με Solidworks με assembly 50 parts ανοιχτό. Ένας τεχνικός που το είδε μου είπε ότι 5 χρόνια ταλαιπωρίας αφήνουν το στίγμα τους και κάπως έτσι συνήθως) Σκεφτόμουν μήπως αντί να πάρω τώρα καινούργιο να αναβαθμίσω αυτό αν είναι εφικτό και οικονομικό και να πάω για καινούργιο αν μου κάτσει καμιά δουλειά μετά τη σχολή... Να του δώσω άλλα 2-3 χρονάκια ζωή.

Μπορώ να του βάλω άλλο επεξεργαστή και κάρτα γραφικών; Αν ναι πως μπορώ να ελέγξω συμβατότητα για να βρω τι μπορώ να του βάλω μέσα καλύτερα;


Φίλε μου,

1) θα βάλεις άλλα 4gb μνήμη να πας στα 8 αν είναι εφικτό (για να διαπιστώσεις τι αναβάθμιση μπορείς να κάνεις βρες τον ακριβή κωδικό του laptop και ψάξτο ή εγκατέστησε το προγραμματάκι cpuz

2)θα πάρεις έναν samsung ssd 850 evo σκληρό, σε όποια χωρητικότητα νομίζεις ότι σε εξυπηρετεί. Προσωπικά θεωρώ ότι η καλύτερη vfm λύση είναι τα 250 gb. Θα εγκαταστήσεις το magician software της samsung, θα ενεργοποιήσεις το rapid, το οποίο χρησιμοποιεί την ram για επιτάχυνση περαιτέρω του ssd και θα έχεις στην κυριολεξία άλλο laptop.
User avatar
arxaios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 574
Joined: Wed Dec 18, 2013 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: 127.0.0.1

Re: Αναβάθμιση laptop.

Post by arxaios »

Εγώ με τον 840 evo στο σταθερό πάντως πάω σφαίρα!!! 8-) 8-)
Before you judge a man, walk a mile in his shoes; after that, who cares?! He's a mile away and you've got his shoes!
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αναβάθμιση laptop.

Post by Adamaklas »

Ο,τι λένε τα παιδιά παρε και 1 dimm 4gb να πας στα 8 αν φυσικά το πισι σου δεν εχει 2 dimmakia των 2 , οπου η φάση αλλάζει, δες ποσα dimms εχεις . Γενικά είχαν βγει αρκετα λαπτοπ που στο PCB τους μπορούσες να βάλεις αλλη καρτα γραφικων αλλά ηταν ολα νερουλες μαλακίες γιατι πιο συχνα δεν μπορούσες να πας σε καποια ουσιαστικη αναβάθμιση λόγω της εξτρα κατανάλωσης και τα Watt δεν σε άφηνα, αλλά γενικα και να μπορούσες ,δεν αξιζει οχι.

Βαλε και εναν SSD οποιον θες κοίτα να πάρεις 240 gb + γιατι οταν πεταξεις το λαπτοπ να σου μείνει κατι που θα έχει νόημα για τον σταθερό σου / καινούριο λάπτοπ και το σφύριγμα του ανεμιστήρα μην ανυσηχας αφου ξερεις να βάζεις πάστα πάρε τον ανεμιστήρα, ξεβιδωσε των άνοιξε ενα αυτοκολλητακι π εχει και θα δείς οτι έχει λογικα ενα αποσπόμενο πλαστικο πραγματακι π αν το ανοιξεις εχεις προσβαση μεσα στον αξονα π περιστρεφεται η μαλακια, ριξτης 1 σταγόνα απο ο,τι σκατά λαδι έχεις ( μηχανης, ελαιολαδο, ηλιελαιο , λαρδι... βσκ λαρδι οχι) και θα φύγει και το σφύριγμα <3

Τωρα π το ξανασκέφτομαι , κλαιν μην βάζεις αλλα 4 γιγα παρε τον ssd μόνο δεν εγινε κάτι δεν θα δεις καμια μεγάλη διαφορα με 8 giga με αυτον τον επεξεργαστή:)

Παντως ρε μαν μπραβο με εκανες να κατσω να βαλω αλλα 2 γκιγκα ραμ π ειχα για τον δικο μου βαγιο απο τα συντριμια ενος λενοβο! <3
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
Zoubulbasaur
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 615
Joined: Fri Oct 08, 2010 1:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Pallet Town

Re: Αναβάθμιση laptop.

Post by Zoubulbasaur »

Dantε wrote:Τα 4 γιγα ειναι υπεραρκετα για καθημερινες εργασιες.
μπορεις να βαλεις εναν ssd με καμια 80αρια ευρω και θα νιωθεις αλλο υπολογιστη μετα.
Αλλα παραπανω χρηματα μη δωσεις,δεν αξιζει.
Υποψη οτι πλεον με 600Ε παιρνεις λαπτοπ τερατακια που παιζουν ανετα τα παντα.
Κατα τη γνωμη μου εαν θες να αγορασεις καινουργιο μη δωσεις 1500Ε σε καμια περιπτωση εκτος και εαν το θες για βαρυ gaming και βαριες επαγγελματικες εφαρμογες.
Επειδή έχω δει λίγο πολύ τι κυκλοφορεί ξέρω τι παίζει στα 600Ε, μάλιστα πήρε ένας ο αδερφός μου πριν δυο μήνες ακριβώς τόσα με i7, 8Gb RAM και NVIDIA 820M και βλέπω τη διαφορά με το δικό μου. Εϊναι σίγουρα όλοι αρκετά καλύτεροι από το Vaio μου, αλλά όταν ανοίξω το σχεδιαστικό πακέτο ή κάποιο simulation θα βογκήξουν. Κανονικά θα πρεπε να πάρω έναν καλό και δυνατό σταθερό, με min 4 πυρήνες, 16Gb RAM και μια δυνατή GPU με 4Gb μνήμη, αλλά όπως ανέφερα τα σχέδιά μου περιλαμβάνουν κατά πάσα πιθανότητα βαλίτσα/αεροπλάνο/διαβατήριο και ο σταθερός δε μεταναστεύει εύκολα, ούτε πάει από τη δουλειά στο σπίτι :P

Για την ώρα θα βάλω λίγο λαρδί στο ανεμιστηράκι όπως με συμβούλεψε μια ψυχή παραπάνω :P παχύ παχύ, να δέσει η άτρακτος, θα πάρω τον evo και αν μας αφήσει ο κυρ Βαρουφάκης καθόλου ρευστό :P :P ίσως βάλω και άλλη τόση RAM
Scientists dream about doing great things. Engineers do them
User avatar
Dantε
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 591
Joined: Sat May 07, 2011 7:32 pm
Gender: Male

Re: Αναβάθμιση laptop.

Post by Dantε »

Αλλη ραμ μη βαλεις,δε θα κερδισεις κατι.τσαμπα θα τα σκασεις.με τον ssd θα δεις οντως τεραστια διαφορα.εαν δε κρατας αρχεια η εχεις εξωτερικο σκληρο(η βγαλε τον παλιο και κανε τον εξωτερικο) τσιμπα εναν 840 120αρι που ειναι πανφθηνος και τελειωσες.
Εαν οντως θες τοσο δυνατο μηχανημα για τα simulation κτλ η πας σε λυση 1000Ε η σε σταθερο.
User avatar
Zoubulbasaur
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 615
Joined: Fri Oct 08, 2010 1:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Pallet Town

Re: Αναβάθμιση laptop.

Post by Zoubulbasaur »

Dantε wrote:Εαν οντως θες τοσο δυνατο μηχανημα για τα simulation κτλ η πας σε λυση 1000Ε η σε σταθερο.
http://www.kotsovolos.gr/site/computing ... mini-wt7-c

Υποθέτω σε κάτι τέτοιο θα πήγαινα.... Προτιμώ την NVIDIA όμως στις κάρτες γραφικών
Scientists dream about doing great things. Engineers do them
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αναβάθμιση laptop.

Post by Adamaklas »

Ρε μαν, μην παρεις ενα τετοιο λάπτοπ για ονομα του θεού, βγάζεις τα ίδια και καλύτερα speccs με ενα πισι σταθερο με 700 ευρά , και ας εισαι διαβατήριο φάση καλύτερα στην χωρα π πας να αγοράζεις καθε φορά 700 ευρο desktop παρά ενα λαπτοπ σαν και αυτό.
Και αν οντως τρέχεις fea ή cfd ( γιατι αν τρεχεις ας πουμε matlab και σου είναι αργή , δεν φταιει το πισι σου η matlab φταίει) θα θές να σχεδιάζεις κιολας πραγματα και θα σου βγούνε τα ματάκια σου στο λαπιτοπι . Είναι αλλη η δουλειά του σχεδιαστή σε Dual Screen Ρε φιλε , ΠΡΕΠΕΙ να το δοκιμασεις, αφου έβαλες και λαρδι στον αξονα :Ρ

Τα ιδια ελεγα και στον σύντροφο allkoukoulofloros και μολις τις έβαλε εγινε άλλος ανθρωπος!
Με ευχαριστούσε για χρόνια και μηνες και αιώνες και πιπες μ εκανε !

Αν και εισαι αποφασισμένος να πάρεις λαπτοπ απο οτι σε βλέπω :Ρ δεν ξερω τι σε σταματά !

Αν τα προγραμματα που τρέχεις έχουν γραφτεί/είναι συμβατα με CUDA ( οπως ξερω γω το solidworks ( απαπαππαπα τα FEA στο solidworks μακρια)) τότε επέλεξε nvidia, αλλιώς γενικά το gflop/value δλδ το ποσο καλο ειναι αναλογα με τα φραγκα ειναι σχετικά το ίδιο :)
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
Post Reply

Return to “Hardware”