Age of empires II + Windows 7

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Software. Λειτουργικά, Utilities, εφαρμογές εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Age of empires II + Windows 7

Post by Kitharistas »

Σάββατο βράδυ και έχω ξεμείνει σπίτι.. είπα να ξεθάψω το παλιό μου Age of Empires ΙΙ που είχα καεί κάποτε.. Τρέχω το παιχνίδι, μια χαρά και ξεκινώντας συνειδητοποιώ πως τα χρώματα δεν ήταν αυτά που έπρεπε να είναι.. δηλαδή το γρασίδι ήταν κόκκινο και το νερό μωβ.. what the fuck dude.. "παλιά έπαιζε μια χαρά" ναι παλιά είχα (s)vista και τώρα έχω windows 7..
Τέλος πάντων μετά από το αντίστοιχο googlάρισμα ανακάλυψα πως είναι πρόβλημα του Aero που ξεκίνησε να βάζει η microsoft από τα (s)vista κι όχι από τις πρώτες εκδόσεις (για αυτό δεν είχα πρόβλημα πριν το format)..
Anyway η λύση που βρήκα googlάροντας ήταν να τερματίζεται η διεργασία explorer πριν το παιχνίδι, δεν ξέρω πως και γιατί αλλά δουλεύει..
Κάτι άλλα που διάβασα ήταν να αλλάξεις την συμβατότητα του παιχνιδιού (το δοκίμασα πριν ψάξω), να αφήσεις ένα φάκελο/το μενού αλλαγής της ανάλυσης της οθόνης ανοιχτό όταν ανοίγεις το παιχνίδι ή να αλλάξεις την ανάλυση.. Τίποτα από αυτά δεν δούλεψε..
Για τον explorer των windows (μήνυμα προς noobs, δεν εννοώ internet explorer, εννοώ την διεργασία) κάπου βρήκα ως πρόταση την δημιουργία ενός batch file στον ίδιο φάκελο με το αρχείο που τρέχει το παιχνίδι με τις εξής εντολές:

Code: Select all

taskkill /F /IM Explorer.exe
age2_x1.exe
Start explorer.exe
Σε περίπτωση που υπάρχει το expansion, για pure το παιχνίδι

Code: Select all

taskkill /F /IM Explorer.exe
empires2.exe
Start explorer.exe
(Σημείωση προς noobs: τερματίζοντας τον explorer από τις διεργασίες ΔΕΝ θα βλέπετε τίποτα στην οθόνη σας εκτός από το παράθυρο της διαχείρισης εργασιών και του φόντο σας, ούτε εικονίδια ούτε γραμμή έναρξης ΤΙΠΟΤΑ, μην το κάνετε και χεστείτε, normal είναι. Τον ξαναενεργοποιείται από το παράθυρο διαχείρισης εργασιών. Αρχείο ---> Νέα εργασία (εκτέλεση)... ---> Πληκτρολογείτε explorer. Λογικά το batch file θα βοηθήσει ώστε να μην αγχωθείτε καθόλου 8-) )

Για το batch file
Ανοίξτε το "Σημειωματάριο" και γράψτε τις εντολές που σας έχω γράψει παραπάνω, save as... age2.cmd και το τοποθετείτε στον ίδιο φάκελο με το παιχνίδι.
Προσοχή όταν κάνετε αποθήκευση ως... στο νέο παράθυρο που θα σας ανοίξει εκεί που γράφει αποθήκευση ως... να λέει "Όλα τα αρχεία (*,*)" κι όχι "Έγγραφο κειμένου (*.txt)" γιατί αν λέει "Έγγραφο κειμένου" δεν θα καταφέρετε τίποτα..
Και όταν θέλετε να παίξετε θα τρέχετε το αρχείο που φτιάξατε!!

Αν δεν καταλάβατε κάτι μην το επιχειρήσετε και δεν ξέρουμε να το φτιάξουμε μετά, απλά ρωτήστε :) :)

Anyway πάω να καώ λίγο τώρα ;)
Rock on buddies...
User avatar
mariamech
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 200
Joined: Mon Nov 08, 2010 8:00 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female
Location: Muddi kommt vom Land

Re: Age of empires II + Windows 7

Post by mariamech »

χαχα ναι οι μωβ λίμνες!!! Κι εμένα πότε μου το άνοιγε με αυτά τα τρελά χρωματάκια και πότε με τα κανονικά

Είναι ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ, μέχρι κ στις πανελλήνιες ανάμεσα στα μαθήματα έπαιζα :P
και εννοείται + τότε που βγήκε!

Είχα βρει πιο απλό τρόπο να λύσω το πρόβλημα, δε μου ρχεται τώρα (google is not my friend σ αυτήν την περίπτωση)
"Hey, Johnny, what are you rebelling against?"
- "What've you got?"


Μάαααλιστα.
User avatar
Vladimir
Praetorian
Praetorian
Posts: 383
Joined: Mon Oct 11, 2010 8:17 pm
Gender: Male

Re: Age of empires II + Windows 7

Post by Vladimir »

.
Last edited by Vladimir on Wed Jan 18, 2023 12:39 am, edited 1 time in total.
mysterious wrote:Από ένα πορνόγερο ως και του λόγου σας, περίμενα να αποφεύγατε αυτή την στενωπό! Όμως, αν και ραμολί, επιδίδεστε, λίαν επιτυχώς, στο κασκαντεριλίκιον!!! Γι'αυτό σας αρμόζει ένα ΕΥΓΕ για το κοινωνικόν έργον που επιτελείτε! RESPECT, βοήθειά μας!!!!
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Age of empires II + Windows 7

Post by mama mafia »

είδες πάντα μισές δουλειές κάνει ο κιθαρίστας..

με δελεάζεις να ξαναπαίξω πάντως..
Leave the gun. Take the cannoli
Post Reply

Return to “Software”