Windows 7 expired

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Software. Λειτουργικά, Utilities, εφαρμογές εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
geomarg8
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 182
Joined: Wed Jan 11, 2012 6:56 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Windows 7 expired

Post by geomarg8 »

Μου χαν δωσει μαζι με το λαπτοπ ενα cd με τα windows 7. Τα εγκατεστησα σε 3 υπολογιστες, χωρις προβλημα, αλλα λεω ας δοκιμασω και σε εναν τεταρτο.. Το θέμα ειναι οτι μου εδωσε μονο 30 μερες και τωρα εχουν ληξει. Προφανως δεν δεχεται το παλιο product key... Εψαξα για κατι κολπα να το διορθωσω αλλα δεν πετυχε τιποτα. Οπότε ειπα ας δοκιμασω και τα linux που ακουω μονο καλα λογια... Αυτο που φοβαμαι ομως ειναι μηπως δεν ειναι συμβατα με τους drivers του λαπτοπ (sony vaio pcg 4L2M), και δεν δουλευουν διάφορα... Χρησιμοποιει καποιος ubuntu,ας πουμε, ή κατι αντιστοιχο? Ξέρω, ειναι κατι που θα επρεπε να ψαχνω στα ατελειωτα fora , αλλα ειπα να ακουσω πρωτα και την αποψη σας..
User avatar
jakkynto
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 120
Joined: Thu Nov 11, 2010 3:12 pm
Σχολή: Ναυπηγός

Re: Windows 7 expired

Post by jakkynto »

Έχω δουλέψει σε ubuntu σε hp και δεν είχα κανένα πρόβλημα...δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα γιατί μόλις το εκγαταστήσεις θα σου βγάλει μενου(ή θα το ψάξεις εσύ, δεν θυμάμαι με σιγουριά), που θα σου ζητάει να κατεβάσεις drivers για όσους δεν είναι συμβατοί με τα ubuntu...
μην το σκέφτεσαι καν για λινουξ, δεν έχεις να χάσεις τίποτα.
για windows βέβαια μπορείς να κατεβάσεις πειρατικά...

ααα..ίσως και να γίνεται να βρεις έτοιμο product key για windows, για να μην τα κατεβάζεις και τα ξαναεγκαθιστάς... αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ..
πρόταση μου: βάλε και win και ubuntu...
User avatar
stratoscaster
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 117
Joined: Tue Nov 15, 2011 4:27 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Windows 7 expired

Post by stratoscaster »

Με τα ubuntu δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα, είναι από τα πιο εύκολα distros, συνήθως τα βλέπει όλα σχεδόν αυτόματα (το πολύ πολύ κανένα πρόβλημα με καμμιά κάρτα wifi ή tv card ή τίποτα ειδικά κουμπιά του laptop κτλ, αν και τα καινούρια ubuntu συνήθως δεν κολώνουν πουθενά), όμως και το hardware management γίνεται πάρα πολύ εύκολα στη συνέχεια μέσα από γραφικό περιβάλλον. Γενικά πάντως κάθε distibutor linux ανακοινώνει το hardware που υποστηρίζει στο site του.
Από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν ΜΟΝΟ με τα ubuntu θα είσαι καλυμμένος. Ξέχνα εφαρμογές που τρέχουν μόνο σε windows (autocad, microsoft office, photoshop, acrobat pro κοκ ή τίποτα games αν παίζεις), παρά μόνο αν δοκιμάσεις emulation (όχι και η απόλυτη λύση πάντα), ενώ ενδεχομένως να έχεις προβλήματα και με τα mp3. Φυσικά έχεις το πλεονέκτημα ότι κρεμάνε σπάνια και είναι αφάνταστα πιο γρήγορα (αν και τα νέα ubuntu τα έχουν ψιλοσκαρτέψει).
Γι' αυτό σου προτείνω και εγώ να βρεις έναν τρόπο να έχεις και windows και να κάνεις dual boot. Εξαρτάται πάντα βέβαια και από τη χρήση σκοπεύεις να κάνεις!
geomarg8
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 182
Joined: Wed Jan 11, 2012 6:56 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Windows 7 expired

Post by geomarg8 »

Έχω άλλο pc για games, solidworks κλπ... Αυτό είναι απ τα μικρά τα vaio, είναι 270*190, κάτοψη. Αυτό μόνο για Ίντερνετ το έχω, και για να το κουβαλάω για εργασίες. Οπότε αποφάσισα να διώξω τελείως τα windows, και βάλω μόνο το ubuntu. Το θέμα τώρα είναι, πώς γίνεται αυτό? Κάτι έχω ακούσει για format, αλλά να είμαι ειλικρινής δεν μου χει χρειαστεί μέχρι τώρα... Πληροφοριακά, το έχω αδειάσει από αρχεία, έχει μόνο ένα δίσκο, και αυτή τη στιγμή έχει και ubuntu και windows 7 expired.
User avatar
stratoscaster
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 117
Joined: Tue Nov 15, 2011 4:27 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Windows 7 expired

Post by stratoscaster »

Να φανταστώ δηλαδή ότι εγκατέστησες τα Ubuntu παράλληλα με τα Windows και έχεις dual boot?
Λοιπόν αν επιμένεις να έχεις μόνο τα Ubuntu έχεις δύο επιλογές:

1. Είτε τώρα (που φαντάζομαι ότι δεν έχεις κάνει κάποια σημαντική δουλεία στα Ubuntu) βάζεις ξανά το φλασάκι ή το cd που έχεις τα Ubuntu και επιλέγεις εκ νέου εγκατάσταση και στη συνέχεια την επιλογή use entire disk (format) οπότε σβήνεις ότι υπάρχει στο δίσκο σου (και Ubuntu και Windows) και ξαναεγκαθιστάς τα Ubuntu (υπόψιν ότι θα χάσεις όλα τα αρχεία γι αυτό κάνε οπωσδήποτε backup)

2. Είτε κάνεις delete το partition των windows και στη συνέχεια τροποποείς το μέγεθος του partition που έχεις για τα ubuntu ώστε να εκμεταλλεύεται όλο τον δίσκο σου (resize), ή εναλλακτικά φτιάχνεις ένα νέο linux partition (new partition ext4 ή ext3) στον άδειο χώρο για να βάλεις λχ έγγραφα, μουσική κοκ ξεχωριστά από το root και το κάνεις mount. Αυτό μπορείς να το κάνεις μέσα από το γραφικό περιβάλλον (disk manager στο administration αν θυμάμαι καλά, ρίξε και μια ματιά στο πως δουλεύει το εργαλείο αυτό για να είσαι σίγουρος). Το μόνο που ίσως χρειαστεί μετά είναι να σβήσεις την εγγραφή των windows από τον boot loader (αν φτάσεις ως εκεί, αυτό το βήμα είναι γελοίο, ρώτα ξανά εδώ ή δες σε κάποιο forum για ubuntu). Μ' αυτή την μέθοδο σβήνεις μόνο ότι υπάρχει στα windows. Παρόλαυτα κάνε και πάλι ένα backup και για τα ubuntu γιατί ποτέ δεν ξέρεις!

Η άποψη μου είναι να ακολουθήσεις την 1η επιλογή, είναι η πλέον αποτελεσματική για να καθαρίσεις μια και καλή το pc σου και να δουλεύεις μόνο το Ubuntu, αλλά και πιο εύκολη αν δεν έχεις ξανακάνει ποτέ τέτοιους χειρισμούς σε σκληρούς δίσκους. Και πάλι σου προτείνω να σιγουρευτείς ότι θα σε καλύψει πληρως το ubuntu γιατί δεν είναι το ίδιο εύκολο να εγκαταστήσεις windows ξανά πάνω σε σύστημα που τρέχει μόνο linux όσο το αντίστροφο (που πρέπει να έχεις ήδη κάνει αν έχω καταλάβει καλά)
Post Reply

Return to “Software”